علی بابک‌نیا: تداخل مصوبات اخیر دولت و مجلس باعث سردرگمی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال شده است

در هفته گذشته دو مصوبه توسط هیات وزیران و مجلس برای حوزه ارزهای دیجیتال تصویب شد که به نظر می‌رسد اجرای آن‌ها با یکدیگر در تداخل است. در ادامه صحبت‌های علی بابک‌نیا، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران را در این مورد می‌خوانیم.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارزهای دیجیتال,انجمن بلاکچین ایران,علی بابک‌نیا

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، در تاریخ ۶ شهریور هیات وزیران در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال مصوبه جدیدی ارائه کردند که به ماینرهای قانونی امکان استفاده از ارزهای دیجیتال استخراج شده برای واردات را می‌داد.

اما از طرفی، به صورت همزمان، قانونی توسط مجلس تصویب شد که بانک مرکزی را به عنوان متولی بحث ارزهای دیجیتال تعیین کرده است. این موضوع تا حدودی باعث سردرگمی و گمراهی فعالان بخش خصوصی شده است.

مصوبه جدید دولت نشان می‌دهد ماینرها می‌توانند برای اخذ پروانه و دریافت مجوز استخراج اقدام کرده و در صورت استخراج قانونی ارز دیجیتال، از آن در زمینه واردات استفاده کنندمصوبه هیات دولت وزارت صمت، نیرو و نفت را متولی حوزه رمزارز معرفی کرد.

در طرف مقابل قانون مجلس بانک مرکزی را متولی ارزهای دیجیتال تعیین کرده و این باعث ایجاد سردرگمی فعالان حوزه رمزارزها شده است.

علی بابک‌نیا، رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در این خصوص تشریح کرد:

«زمانی که در مورد رمزارزها صحبت می‌کنیم، برخی می‌گویند استخراج با وزارت نیرو، صمت و برخی نیز بر این باورند که با وزارت نفت مرتبط است. برخی رمزارزها را ارز و مرتبط با بانک مرکزی می‌دانند. برخی نیز آنها را دارایی ارزشمند می‌دانند و سیستم توکنایز را برای آن تعیین می‌کنند که به سیستم بورس، فرابورس و امثال آن وصل می‌شود و به همین دلیل است که ما در حوزه رمزارزها یک نهاد واحد نداریم.»

رییس کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در ادامه گفت:

«از این رو از ابتدای دولت سندی با نام سند تحول دولت مردمی تدوین شد که در بخشی از آن به موضوع ساماندهی رمزارزها پرداخته شده است و به معاونت اقتصادی دولت تکلیف شد که برای این حوزه مقرراتی داشته باشیم. به صورت موازی در مجلس برخی مقررات در حال پیگیری بود که بانک مرکزی خواهان آن بود.»

بابک‌نیا با اشاره به اینکه دیروز هم در مجلس و هم در هیات وزیران قانونی در حوزه رمزارزها تصویب شد، اذعان داشت:

«هیات وزیران سند تحول اقتصادی را تدوین و ابلاغ کرد و مشخصا در این سند برای حوزه ماینینگ به صورت جداگانه نهادهای متولی تعیین شده است. برای حوزه رمزریال و استیبل کوین های مرتبط با ارز و پول متولی تعیین شده که بانک مرکزی در این حوزه نهایت اختیارات را دارد.

در این مصوبه در حوزه دارایی‌های دیجیتال سازمان فرابورس را تعیین و یک کمیته تعیین محتوا و احراز را برای تعیین ماهیت رمزارزها ابلاغ کرده است. از این لحاظ سند تحول دولت پوشش مناسب‌تری دارد و عملیاتی‌تر است. در مقابل مجلس دیروز مصوبه‌ای داشته و در آن تصمیم‌گیری در حوزه رمزارزها به بانک مرکزی ابلاغ شده است.»

وی با ذکر اینکه به صورت کلی این تصمیم، با توجه به تصمیمی که در ستاد تحول داشتیم یک موازی کاری بود، خاطرنشان کرد:

«اما اگر عمیق تر وارد شویم می‌بینیم اینها از نظر اجرایی دو موضوع متفاوت است. بانک مرکزی با رویکرد رمز ریال و رمزارزها بر پایه ارز که به بانک مرکزی مرتبط است و کسب و کارهایی که در حوزه تبادل فعالیت دارد، به سیاست‌های بانک مرکزی و اجرای سیاست‌های پولی و بانکی مرتبط می‌شود.

این تصمیم درست است اما قانون‌گذار و کسب و کارها، متعاملین و بهره‌برداران باید این درک را داشته باشند که قانون مصوب مجلس در روز گذشته مشخصا برای رمز ریال و تبادل و مصوبه دیروز هیات وزیران مشخصا در حوزه استخراج رمزارزها و ساماندهی بقیه ابعاد رمزارزها یعنی ورای سیاست پولی کشور می‌تواند موثر باشد.»

وی در مورد پیامدهای این موازی‌کاری توسط هیات دولت و مجلس گفت:

«در حال حاضر، این نگرانی بین فعالان بخش خصوصی وجود دارد که یک مصوبه با یک سری نهادهای متولی ارائه شده و از طرفی یک قانون مجلس داریم که نهاد دیگری را متولی کرده است. از این رو این موضوع باعث ایجاد ابهام و سردرگمی برای فعالان این بخش می‌شود.»

علی صالح‌آبادی، رییس کل بانک مرکزی هم در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرد که مبادلات رمزارزها در کشور قانونی نیست، اما ماینرهای مجوزدار می‌توانند از رمزارزهای خود برای واردات استفاده کنند. بابک‌نیا در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع یک تناقض به شمار می‌آید یا خیر، اظهار کرد:

«در مصوبه ١٣/۵/٩٨ یعنی اولین مصوبه رمزارزها در بند یک ریسک این حوزه را بر عهده متعاملین گذاشته و مسئولیت پاسخگویی را از دوش دولت برداشته و گفته شده که استفاده از رمزارزها به عنوان پرداخت در مبادلات داخلی ممنوع است.

یعنی ممنوعیت در این بخش است نه خرید و نگهداری و انتقال. یعنی شما می‌توانید بیت‌کوین خود را به فرد دیگری انتقال دهید ولی نمی‌توانید از آن به عنوان ابزار پرداخت در سیستم بانکی کشور استفاده کنید. متاسفانه تشریح این قانون نامناسب بوده است. خرید، نگهداری و حتی فروش رمزارز در کشور خلاف مقررات نیست، بلکه استفاده به عنوان ابزار پرداخت خلاف است.»

لینک کوتاه: b2n.ir/g87892 

احتمال تغییر روند قیمتی دوج کوین در آینده نه‌چندان دور
پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۱۴ آذر
ازبکستان مقررات صدور ارزهای دیجیتال را تصویب کرد
پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۹ آذر
ورشکستگی یکی دیگر از غول‌های صنعت ارزهای دیجیتال

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

ارزهای دیجیتال,ارزش کل بازار,بیت کوین,اتریوم

پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۱۴ آذر

بنابر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، ارز دیجیتال آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) با رشدی ۲۲.۲۸ درصدی، پرسودترین ارز ۲۴ ساعت اخیر شد. همچنین ارزهای «cronos» با ۹.۲۳ درصد سود و اینترنت کامپیوتر با ۸.۶۰ درصد درصد افزایش قیمت در صدر برترین‌های بازار قرار دارند.

خبر - دیروز
ازبکستان,ارزهای دیجیتال,مقررات,قانون گذاری

ازبکستان مقررات صدور ارزهای دیجیتال را تصویب کرد

آژانس ملی پروژه‌های چشم‌انداز ازبکستان که زیر نظر نهاد ریاست‌جمهوری در این کشور فعالیت می‌کند، به‌تازگی مقرراتی را برای صدور، ثبت و عرضه ارزهای دیجیتال در بازار ارائه کرده است. دلیل اصلی این قانون‌گذاری فراهم‌کردن امکان جذب سرمایه از طریق ارزهای دیجیتال برای کسب‌وکارهای داخلی فعال در ازبکستان عنوان شده است.

خبر - ۲ روز پیش
ارزهای دیجیتال,ارزش کل بازار,بیت کوین,اتریوم

پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۹ آذر

بنابر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، ارز دیجیتال فانتوم (fantom) با رشدی ۱۱.۴۰درصدی، پرسودترین ارز ۲۴ ساعت اخیر شد. همچنین ارزهای «Gmx» با ۶.۴۰ درصد سود و یونی سوآپ (Uniswap) با ۶.۳۳ درصد افزایش قیمت در صدر برترین‌های بازار قرار دارند.

خبر - ۶ روز پیش
ورشکستگی,ارزهای دیجیتال,FTX,صرافی,بلاک‌فای

ورشکستگی یکی دیگر از غول‌های صنعت ارزهای دیجیتال

در حالی که بازار ارزهای دیجیتال همچنان با بحران ناشی از فروپاشی صرافی FTX دست و پنجه نرم می‌کند، یکی دیگر از شرکت‌های بزرگ حوزه ارزهای دیجیتال نیز به تازگی با این مشکل مواجه شده است.

خبر - ۱ هفته پیش
ارزهای دیجیتال,ارزش کل بازار,بیت کوین,اتریوم

پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۷ آذر

داده‌های سایت کوین مارکت کپ حاکی از آن است که ارز دیجیتال «Celo» در ۲۴ ساعت اخیر، رشدی ۱۷.۰۷ درصدی داشته و در صدر برترین‌های بازار قرار گرفته است. پس از «Celo»، ارزهای ایپ کوین (ApeCoin ) با ۴.۴۶ درصد افزایش قیمت و «Neutrino USD» با ۱.۵۴ درصد صعود، پرسودترین ارزهای بازار هستند.

خبر - ۱ هفته پیش
ارزهای دیجیتال,ارزش کل بازار,بیت کوین,اتریوم

پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۶ آذر

بنابر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، ارز دیجیتال ایپ کوین (Apecoin) با رشدی ۱۴.۳۸ درصدی، پرسودترین ارز ۲۴ ساعت اخیر شد. همچنین ارزهای «UNUS SED LEO» با ۸.۳۲ درصد سود و هوبی توکن (Huobi Token) با ۵.۲۹ درصد افزایش قیمت در صدر برترین‌های بازار قرار دارند.

خبر - ۱ هفته پیش
پوتین,قانون‌گذاری,استخراج,ارزهای دیجیتال,سیستم پرداخت بین‌المللی

پوتین پیشنهاد راه‌اندازی یک سیستم پرداخت بین‌المللی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را ارائه کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، اخیراً در جریان یک کنفرانس با موضوع هوش مصنوعی در شهر مسکو، در سخنرانی خود پیشنهاد راه‌‌اندازی یک سیستم مالی «مستقل از دخالت‌های خارجی» بر پایه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال را ارائه کرده است. او تأکید کرده است که این سیستم باید کاملاً امن، مستقل از بانک‌ها و بدون مداخله کشورهای ثالث باشد.

خبر - ۱ هفته پیش
فدرال رزرو,ارزهای دیجیتال,FTX,مینیاپولیس

رئیس فدرال رزرو مینیاپولیس: پس از فروپاشی FTX، می‌توان کل مفهوم ارزهای دیجیتال را کنار گذاشت

نیل کشکاری، رئیس بانک فدرال رزرو مینیاپولیس گفته که فسادی در صنعت ارزهای دیجیتال وجود دارد که با سقوط FTX به پایان نمی‌رسد، زیرا کل این صنعت پوچ و بی‌معنا است و هیچ کاربردی در زندگی واقعی ندارد.

خبر - ۲ هفته پیش
بیل آکمن,ارزهای دیجیتال,FTX,صرافی

بیل آکمن: علیرغم چالش‌های اخیر ارزهای دیجیتال دیگر پذیرفته شده‌اند

بیل آکمن، سرمایه‌گذار میلیاردر و مدیر یک شرکت سرمایه‌گذاری پوشش ریسک، می‌گوید که علیرغم فروپاشی اخیر صرافی FTX و آشفتگی که پس از آن در بازار ایجاد شد، همچنان نسبت به ارزهای دیجیتال خوش‌بین است.

خبر - ۲ هفته پیش