قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین چیست؟

هدف قرارداد هوشمند چیست؟ قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟ مزایای استفاده از قرارداد هوشمند چیست؟ در این مقاله ما به طور کامل به بررسی قرارداهای هوشمند پرداخته و دید کامل‌تری از آن را به شما ارائه می‌دهیم. قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی ذخیره شده بر روی یک بلاک‌چین هستند که به صورت خودکار در صورت رعایت شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند...

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

قرارداد هوشمند,بلاک چین,اتریوم,مقاله آموزشی

title

قراردادهای هوشمند صرفاً برنامه‌هایی هستند که روی یک بلاک‌چین ذخیره می‌شوند و در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند. آنها معمولاً برای خودکارسازی اجرای توافق استفاده می‌شوند تا همه شرکت‌کنندگان بتوانند فوراً از نتیجه مطمئن شوند، بدون دخالت واسطه یا اتلاف زمانی. آنها همچنین می‌توانند یک گردش کار را به صورت خودکار انجام دهند و در صورت برآورده شدن شرایط، اقدام بعدی را آغاز کنند.

تفاوت قرارداد هوشمند و قرارداد معمولی چیست؟

چیزی که قرارداد هوشمند را نسبت به قرارداد عادی متفاوت کرده، استفاده از فناوری بلاک‌چین است که ما را از اعتماد کردن به واسطه‌ها بی‌نیاز می‌کند. به عبارت دیگر، قرارداد هوشمند کدی است که روی بلاک‌چین فعال می‌شود تا بدون نیاز به واسطه‌ها، شرایط یک توافقنامه بین دو طرف را بررسی و اجرا کند.


زمانی که یک قرارداد هوشمند بر روی یک بلاک‌چینِ آزاد مثل اتریوم اجرا شود، دیگر قابل توقف نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی اجرای آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می‌توان برنامه‌ها و پروژه‌هایی را ساخت که بدون هیچ‌گونه واسطه‌ و از کارافتادگی تا ابد به کار خود ادامه دهند. به این برنامه‌ها، برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) هم می‌گویند. حتی خودِ برنامه‌نویس قرارداد هوشمند هم نمی‌تواند کد قرارداد هوشمند ثبت شده در بلاک‌چین را تغییر دهد.

روش کار قراردادهای هوشمند مشابه با کار دستگاه‌های فروش خودکار است که در مترو و امکان عمومی قرار دارند. وقتی شما قصد خرید یک نوشابه با استفاده از این دستگاه‌ها را دارید، پول را به دستگاه وارد می‌کنید و دستگاه به صورت خودکار پول شما را پردازش می‌کند و نوشابه را تحویل می‌دهد، بدون این‌که پای واسطه‌ای در میان باشد.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند

قراردادهای هوشمند با پیروی از عبارات ساده: اگر/وقتی... آنگاه...، که در کد روی یک بلاک‌چین نوشته می‌شوند، کار می‌کنند. شبکه‌ای از رایانه‌ها زمانی که شرایط از پیش تعیین شده برآورده شده و تأیید شده باشد، اقدامات را انجام می‌دهد. این اقدامات می‌تواند شامل آزاد کردن وجوه به طرف‌های مربوطه، ثبت نام وسیله نقلیه، ارسال اعلان یا صدور بلیط باشد. پس از تکمیل تراکنش، بلاک‌چین به روز می‌شود. این بدان معناست که تراکنش قابل تغییر نیست و تنها طرف‌هایی که مجوز دریافت کرده‌اند می‌توانند نتایج را ببینند.

در یک قرارداد هوشمند، می‌توان به هر تعداد شرط لازم برای جلب رضایت شرکت‌کنندگان در انجام کار رضایت‌بخش وجود داشت. برای ایجاد شرایط، شرکت‌کنندگان باید نحوه نمایش تراکنش‌ها و داده‌های آن‌ها در بلاک چین را تعیین کنند، بر روی قوانین «اگر/وقتی...پس...» که بر آن تراکنش‌ها حاکم است توافق کنند، همه استثناهای ممکن را بررسی کنند، و چارچوبی برای حل و فصل اختلافات تعریف کنند.

سپس قرارداد هوشمند را می‌توان توسط یک توسعه‌دهنده برنامه‌ریزی کرد؛ اگرچه به طور فزاینده‌ای، سازمان‌هایی که از بلاک‌چین برای تجارت استفاده می‌کنند، قالب‌ها، رابط‌های وب و سایر ابزارهای آنلاین را برای ساده‌سازی ساختار قراردادهای هوشمند ارائه می‌کنند.

مزایای قراردادهای هوشمندسرعت، کارایی و دقت

پس از تحقق یک شرط، قرارداد بلافاصله اجرا می‌شود. از آنجایی که قراردادهای هوشمند دیجیتالی و خودکار هستند، هیچ کاغذی برای پردازش وجود ندارد و هیچ زمانی برای تطبیق خطاهایی که اغلب از پر کردن دستی اسناد ناشی می‌شوند، صرف نمی‌شود.

اعتماد و شفافیت

از آنجا که هیچ شخص ثالثی در کار نیست، و از آنجا که سوابق رمزگذاری شده تراکنش‌ها بین شرکت کنندگان به اشتراک گذاشته می‌شود، نیازی به این سوال نیست که آیا اطلاعات برای منافع شخصی تغییر داده شده است یا خیر.

امنیت

سوابق تراکنش‌های بلاک‌چین رمزگذاری شده است، که هک آنها را بسیار سخت می‌کند. علاوه بر این، از آنجا که هر رکورد به رکوردهای قبلی و بعدی در یک دفتر کل توزیع شده متصل است، هکرها باید کل زنجیره را برای تغییر یک رکورد واحد تغییر دهند.

پس انداز

قراردادهای هوشمند نیاز به واسطه‌ها را برای رسیدگی به تراکنش‌ها و در نتیجه تاخیرهای زمانی و کارمزدهای مرتبط با آن‌ها را از بین می‌برد.

کاربرد قراردادهای هوشمند در زندگی واقعی


هزاران ایده فوق‌العاده را می‌توان با این قراردادها عملی کرد. در هر فرایندی که بخواهیم نیاز به اعتماد کردن را از بین ببریم، این قراردادها می‌توانند کارآمد باشند. برخی از مهمترین آن‌ها که تاکنون اجرایی شده‌اند عبارت‌اند از:

انتخابات

نتایج رأی گیری در بلاک‌چین قرار خواهد گرفت و در میان نودهای شبکه توزیع می‌شود. تمام داده‌ها شفاف، رمزنگاری‌شده و ناشناس هستند. این روش از هرگونه دستکاری یا تقلب در انتخابات جلوگیری می‌کند.

مدیریت

قراردادهای هوشمند می‌توانند مثل ربات‌ها فرایندهای روتین را به شکلی دقیق اجرا کنند. به عنوان مثال می‌توان قراردادی برای پرداخت حقوق به کارمندان نسبت به ساعات فعالیت تنظیم کرد که نیاز به اعتماد کردن به حسابدارها نباشد.

مالکیت معنوی

یک اثر مخصوصا از نوع فایل (موسیقی، عکس، فیلم و …) پس از انتشار در فضای اینترنت به شدت در خطر نقض کپی رایت قرار دارد که ضرر زیادی به مالک اثر می‌رساند. با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان برای استفاده از یک فایل، یک سری شرایط خاص مثل پرداخت بها با یک توکن خاص را تعیین کرد. امروزه پروژه‌های زیادی برای این هدف در حال کار هستند.

بیمه

با قراردادهای هوشمند می‌توان نیاز به واسطه‌ها را در سیستم‌های سنتی بیمه از بین برد. پرداخت خودکار خسارت، دریافت حق بیمه و تمدید بیمه با قراردادهای هوشمند چیزیست که شرکت‌های بیمه روی آن کار می‌کنند. همچنین از قراردادهای هوشمند می‌توان در سیستم‌هایی مثل بانکداری، حمل و نقل، ردیابی و اینترنت اشیا استفاده کرد.

افزایش اعتماد در روابط خرده فروش و تامین کننده

ذخیره سازی خانگی (Home Depot) از قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین برای حل سریع اختلافات با فروشندگان استفاده می‌کند. از طریق ارتباطات بلادرنگ و افزایش دید در زنجیره تامین، آنها روابط قوی‌تری با تامین‌کنندگان ایجاد می‌کنند و در نتیجه زمان بیشتری برای کارهای حیاتی و نوآوری دارند.

منابع: ibm.com , Investopedia

لینک کوتاه: b2n.ir/u16602 

تعداد آدرس فعال روزانه اتریوم، روز گذشته از بیت کوین پیشی گرفت
حساب توییتری ویتالیک بوترین هک شد
آرک اینوست اولین درخواست راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرد
یک نهنگ چند روز پیش از سقوط بازار ۴۱میلیون دلار اتریوم فروخته است
اسناد جدید: موجودی کیف پول اتریوم دونالد ترامپ ۲.۸میلیون دلار است

نظرات

User

arman zeynali :

بسیار عالی بود آینده دنیای دیجیتال به سرعت در حال پیشرفت هستش

پاسخ
171

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

ویتالیک بوترین,هک,اتریوم

حساب توییتری ویتالیک بوترین هک شد

یک هکر ناشناس حساب کاربری ویتالیک بوترین، یک از بنیان‌گذاران اتریوم، در پلتفرم اکس (توییتر سابق) را هک کرده و با انتشار یک لینک مخرب برای تبلیغ NFTهای رایگان و تقلبی بیش از ۶۹۱,۰۰۰ دلار دارایی کاربران را سرقت کرده است. برخی بر این باورند که این اتفاق یک حمله «SIM Swapping» (مبادله سیم‌ کارت) بوده و بوترین باید مسئولیت آن را برعهده بگیرد.

خبر - ۲ هفته پیش
آرک اینوست,ETF,ETF اسپات اتریوم

آرک اینوست اولین درخواست راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را ثبت کرد

شرکت‌های آرک اینوست (Ark Invest) و ۲۱شیرز (21shares) درخواست خود برای راه‌اندازی ETF اسپات اتریوم را در ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ثبت کردند. این درخواست‌ها در حالی ثبت‌ شده‌اند که صنعت کریپتو همچنان در حال مبارزه با SEC برای راه‌اندازی اولین ETF اسپات بیت کوین است.

خبر - ۲ هفته پیش
نهنگ,اتریوم,لوک‌آن‌چین,ارز دیجیتال,سقوط

یک نهنگ چند روز پیش از سقوط بازار ۴۱میلیون دلار اتریوم فروخته است

طبق گزارش پلتفرم لوک‌آن‌چین، یک نهنگ ارز دیجیتال، چند روز پیش از سقوط بازار ۲۲٬۳۴۱ اتریوم را به صرافی باینس واریز و حدود ۴۱میلیون دلار تتر برداشت کرده است. درحالی‌که این نهنگ با این اقدام حدود ۱.۷میلیون دلار از دارایی‌ها خود را از دست داد، اما موفق شد از ضررهای احتمالی بیشتر جلوگیری کند که با سقوط بازار می‌توانست به بیش از ۵میلیون دلار برسد. در ۱۸ اوت (۲۷ مرداد)، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به کاهش ۶رصدی به ۱.۱تریلیون دلار رسید که پایین‌ترین رقم در بیش از ۲ ماه گذشته است.

خبر - ۱ ماه پیش
اتریوم,دونالد ترامپ,کیف پول,ایالات متحده

اسناد جدید: موجودی کیف پول اتریوم دونالد ترامپ ۲.۸میلیون دلار است

داده‌های یک صورت مالی جدید نشان می‌دهد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده بیش از ۲.۸ میلیون دلار اتریوم دارد. این صورت مالی توسط یک سازمان غیرانتفاعی در واشنگتن منتشر شده است که با هدف افشای فساد توسط مقامات و نهادهای دولتی فعالیت می‌کند. طبق این اسناد، ترامپ بیش از ۴.۸میلیون دلار از حق مالکیت معنوی مربوط به مجموعه NFT‌های تصاویر خود به دست آورده است.

خبر - ۱ ماه پیش
ویتالیک بوترین,اتریوم,مقیاس‌پذیری,backdoor,در پشتی

ویتالیک بوترین: همه شبکه‌های لایه ۲ اتریوم برای نفوذ غیرمجاز تیم پروژه در پشتی دارند!

به نظر می‌رسد شبکه‌های لایه ۲ که برای مقیاس‌پذیری بیشتر اتریوم طراحی شده‌اند، چندان غیرمتمرکز نیستند. به گفته ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، تمام این پروژه‌های لایه ۲ یک در پشتی (backdoor) برای نفوذ به شبکه دارند؛ این یعنی امکان دستکاری آن‌ها وجود دارد.

خبر - ۱ ماه پیش
گلدمن ساکس,اتریوم,سولانا,SOL,مصاحبه

مدیر سابق گلدمن ساکس می‌گوید که سولانا یادآور بازار نزولی اتریوم در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است

رائول پال، مدیر سابق گلدمن ساکس می‌گوید که سولانا (SOL) یادآور بازار نزولی اتریوم در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ است. در یک مصاحبه جدید، بنیان‌گذار «Real Vision» می‌گوید که سولانا، که دومین سرمایه‌گذاری سنگین پرتفوی ارز دیجیتال اوست، به احتمال زیاد در شرف تکرار بهبود چشمگیر اتریوم از بازار نزولی به اوج‌های جدید چند سال پیش است.

خبر - ۱ ماه پیش
همکاری,ریپل,بانک مرکزی عربستان سعودی,پرداخت‌های بانکی,بیت ‌کوین,بلاک چین

همکاری ریپل با بانک مرکزی عربستان سعودی در تسهیل پرداخت‌های بانکی

بانک مرکزی عربستان سعودی قراردادی را با ریپل برای کمک به بانک‌های این کشور در تسویه پرداخت‌ها با استفاده از فناوری بلاک چین امضا کرده است. این برنامه آزمایشی که اولین برنامه‌ در نوع خود است که توسط یک بانک مرکزی اجرا می‌شود، به بانک‌های عربستان سعودی اجازه می‌دهد تا از ریپل برای تسویه فوری پرداخت‌های ارسالی به داخل و خارج از کشور استفاده کنند. ریپل گفت که این سرویس به بانک‌های سعودی امکان می‌دهد تا تراکنش‌های برون‌مرزی سریع‌تر، ارزان‌تر و شفاف‌تر انجام دهند. شایان ذکر است که بانک مرکزی عربستان، سال گذشته به شهروندان این کشور دربارۀ معامله بیت ‌کوین با این استدلال که خارج از محدوده نظارتی بانک است، هشدار داده بود.

خبر - ۱ ماه پیش
ویتالیک بوترین,ورلدکوین,اتریوم,Worldcoin,OpenAI

ویتالیک بوترین: ورلدکوین مشکلاتی اساسی دارد که حل آن‌ها سال‌ها طول خواهد کشید

ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، با انتشار مقاله‌ای طولانی دربارۀ ورلدکوین نوشت که سیستم اثبات انسانیت (Proof of Humanity) این پروتکل بسیار ارزشمند به نظر می‌رسد، اما خطرات بزرگی در روند رقابت برای توسعه این سیستم وجود دارد. اولین نگرانی او مربوط به حفظ حریم خصوصی در اسکن عنبیه افراد است که می‌تواند داده‌های بسیار بیشتری از آنچه به نظر می‌رسد، از جمله جنسیت، قومیت و حتی برخی از شرایط پزشکی فرد را جمع‌آوری کند.

خبر - ۲ ماه پیش
پالیگان,MATIC

پالیگان مدل حاکمیتی جدید خود را معرفی کرد

تیم توسعه‌دهنده پالیگان‌ برنامه‌های خود را برای ایجاد یک چهارچوب جدید حکمرانی با هدف کنترل غیرمتمرکزتر این اکوسیستم عرضه کرد. این مدل حاکمیتی در راستای نقشه راه جدید این اکوسیستم به نام «پالیگان ۲.۰» قرار دارد که در حال توسعه شبکه‌ای از زنجیره‌های لایه ۲ مبتنی بر اثبات دانایی صفر است.

خبر - ۲ ماه پیش