ماجرای ورشکستگی بانک سیلیکون ولی چیست؟

در روز جمعه در میانه تلاطمات بازاری که نگران از افزایش شدیدتر نرخ بهره بود و تازه از شوک فروپاشی سیلورگیت بیرون آمده بود، خبر رسید که وزارت حفاظت مالی و نوآوری کالیفرنیا یک بانک دیگر، یعنی بانک سیلیکون ولی (SVB) را تعطیل کرده و شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) را به عنوان متولی آن منصوب کرده است. بانک سیلیکون ولی یک بانک ۲۰۰ میلیارد دلاری با بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار سپرده بود و ۱۶امین بانک تجاری بزرگ فعال در ایالات متحده محسوب می‌شد...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ورشکستگی,بانک سیلیکون ولی,SVB,USDC

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف و کوین دسک، در بیانیه مطبوعاتی که شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)در مورد شرایط بانک سیلیکون ولی (SVB) منتشر کرد تاکید شد که سپرده‌گذاران این بانک در بدترین حالت تا صبح دوشنبه ۱۳ مارچ (۲۲ اسفند) به «سپرده بیمه شده» خود دسترسی کامل پیدا خواهند کرد. اما خبر دردناک این است که «سپرده بیمه شده»، تنها موجودی تا سقف ۲۵۰٬۰۰۰ دلار مشمول بیمه FDIC می‌شود و افراد حقیقی یا شرکت‌هایی که بیش از این مقدار سپرده در SVB داشته‌اند برای دریافت مابقی موجودی خود باید تا فروخته‌شدن دارایی‌های این بانک به سایر بانک‌ها و موسسات مالی انتظار بکشند. همچنین جالب است بدانید که ۹۷ درصد حجم سپرده‌های این بانک متعلق به حساب‌هایی با بیش از ۲۵۰ هزار دلار موجودی است.

بانک سیلیکون ولی ۱۷ شعبه در ایالت‌های کالیفرنیا و ماساچوست دارد و بیشتر یک بانک «منطقه‌ای» قلمداد می‌شود. تمامی شعب و دفتر اصلی این بانک در روز دوشنبه برای تسهیل دسترسی سپرده‌گذاران باز خواهند بود.

این بزرگترین ورشکستگی یک بانک در آمریکا از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ است که با ورشکستگی واشینگتن میوچوآل بنک (Washington Mutual Bank) آغاز شد و دارایی‌های آن در نهایت پس از تصرف FDIC به جی پی مورگان چیس (JP Morgan Chase) فروخته شد.

خبر ورشکستگی بانک سیلیکون ولی باعث ایجاد ترس در مورد وضعیت سایر بانک‌ها شد به طوریکه در روز جمعه قیمت سهام بنک آو آمریکا (Bank of America) حدود ۶.۲ درصد، بارکلیز (Barcalys) حدود ۶.۲ درصد، جی. پی. مورگان (JPM) حدود ۵.۴ درصد و ولزفارگو (Wells Fargo) حدود ۶.۱۳ درصد کاهش یافت. همچنین در مورد بانک‌های منطقه یورو و بانک‌های ژاپن نگرانی‌های زیادی وجود دارد. این موضوع باعث شده است در مورد امکان تکرار بحرانی مشابه بحران سال ۲۰۰۸ زمزمه‌ها بلندتر شود هرچند که اکثر کارشناسان در جمع‌بندی‌های خود خطر پیش روی سیستم مالی را «سیستمی» ارزیابی نمی‌کنند و معتقدند این ویروس ورشکستگی در صورت شیوع، بیشتر بانک‌های منطقه‌ای را تهدید می‌کند.

با این حال اولین قربانی تعطیلی فعالیت SVB یکی از مهم‌ترین استیبل کوین‌ها در فضای ارزهای دیجیتال بود. شرکت سیرکل صادر کننده استیبل کوین USDC، که دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار است، و تا به امروز قانون‌مدارترین صادرکننده استیبل کوین تلقی می‌شد، ۳.۳ میلیارد دلار از پشتوانه استیبل کوین USDC را در بانک سیلیکون ولی نگه‌داری می‌کرد. تعطیلی این بانک از سوی بسیاری به معنای از دست رفتن بخش مهمی از پشتوانه استیبل کوین USDC تلقی شد و باعث شد هولدرهای USDC برای تبدیل کردن آن به آخرین استیبل کوین مهم هم‌چنان سرپا در بازار ارزهای دیجیتال یعنی تتر، به تمام مفرهای موجود هجوم ببرند. این موضوع باعث شد برابری USDC با دلار آمریکا کاملا از کنترل خارج شود و قیمت USDC حتی برای مدتی تا ۸۰ سنت افت کند. جفت «USDC/USD» تا زمان نگارش خبر همچنان با ۱ فاصله زیادی دارد و  حدود ۰.۹۱ معامله می‌شود.

هجوم کاربران برای تبدیل USDC و DAI به تتر تا حدی بود که باعث شد استخر نقدینگی «3POOL»  در کرو فایننس که متشکل از ۳ استیبل کوین USDT، USDC و DAI است از تتر تخلیه شود. در حال حاضر تتر تنها ۷ درصد از حجم نقدینگی این استخر را تشکیل می‌دهد و USDC و DAI هر کدام حدود ۴۶ درصد از موجودی استخر را شامل شوند.

دلایل تعطیلی بانک سیلیکون ولی چه بود؟

در مورد دلایل ورشکستگی SVB دلایل متعددی مطرح می‌شود و منتقدان فضای ارزهای دیجیتال تمایل دارند علت این ورشکستگی را تعامل این بانک با بعضی شرکت‌های فعال در فضای ارزهای دیجیتال تلقی کنند و این موضوع را به درس عبرتی برای سایر بانک‌ها برای دوری کردن از فضای ارزهای دیجیتال تبدیل کنند.

در مورد SVB می‌توان گفت همان‌طور که از «سیلیکون ولی» در نام آن برمی‌آید، بر فضای فناوری متمرکز بود و اگرچه لزوما «دوستانه ارزهای دیجیتال» نبود، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیری مانند بلاک چین کپیتال (Blockchain Capital)، کسل آیلند ونچرز (Castle Island Ventures)، دراگون‌فلای (Dragonfly) و پانترا (Pantera) در آن حساب داشتند. اما دلیل ورشکستگی آن به هیچ وجه هیچ‌کدام از این سپرده‌گذاران نبودند.

اگر قرار به انتقاد از سپرده‌گذاران بانک باشد، بیش از همه می‌توان از صندوق سرمایه‌گذاری پیتر تیل (Peter Thiel) که یکی از اشخاص قدرتمند اما مشکوک در فضای فینتک است، انتقاد کرد. صندوق سرمایه‌گذاری فاندرز فاند (Founders Fund) به شرکت‌ها توصیه کرد «با توجه به نگرانی‌های موجود در مورد ثبات مالی SVB سرمایه‌های خود را از آن خارج کنند». این اظهارات باعث شد جرقه هجوم شرکت‌های مختلف برای خروج دارایی‌ها از SVB زده شود. ترس ایجاد شده توسط صندوق سرمایه‌گذاری وابسته به پیتر تیل تا حدی گسترش یافت که سرمایه‌داران خرد هم برای برداشت سپرده‌های خود جلوی شعب این بانک صف کشیدند. این موضوع در ویدئوی به اشتراک گذشته شده در توییت زیر به طرز جالبی پیدا است.

بانک سیلیکون ولی در تامین نقدینگی با مشکلاتی مواجه بود اما خود این بانک در نامه به سهام‌داران منشا این مشکلات را شرح داده است. به طور خلاصه می‌توان گفت زمانی که مشتریان پول را به SVB واریز می‌کنند، SVB آن پول را می‌گیرد و در اوراق خزانه‌داری (Treasury Bills) سرمایه‌گذاری می‌کند. اما ارزش این اوراق بسته به شرایط بازار تغییر می‌کند و اوراق خزانه‌داری خریداری شده توسط SVB عمدتا در حال سقوط بودند.

دلیل اصلی سقوط ارزش این اوراق، سوای نحوه مدیریت خرید و فروش آن‌ها توسط SVB ، شرایط ایجاد شده در اقتصاد آمریکا به دلیل سیاست‌های پولی انقباضی و افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو است که باعث شده است اوراق قرضه بلند مدت خریداری شده توسط اکثر بانک‌ها، نسبت به اوراق قرضه کوتاه مدت بازدهی کمتری داشته باشد و در نتیجه قیمت آنها در بازار اوراق قرضه افت کند.

لینک کوتاه: b2n.ir/x14711 

 

 

نظر بنیان‌گذار ترون درباره فروپاشی بانک‌های دوستدار ارزهای دیجیتال
تاکید مجدد رابرت کیوساکی برای خرید بیت کوین
شرکت سیرکل: تعداد قابل ملاحظه‌ای استیبل کوین USDC بدون پشتوانه بازخرید شد
اوکی‌کوین به‌دلیل ورشکستگی سیگنچر بنک، امکان پردازش سپرده‌‌های دلاری را ندارد
مدیر عامل بایننس: دو کوان ایده درستی داشت اما در اجرا به طرز بدی شکست خورد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

رابرت کیوساکی,بیت کوین,بحران مالی,استیبل‌کوین,ورشکستگی

تاکید مجدد رابرت کیوساکی برای خرید بیت کوین

رابرت کیوساکی، سرمایه‌گذار برجسته‌ای که در حوزه املاک و مستغلات ثروت زیادی به دست آورد و پس از انتشار کتاب محبوب «پدر پولدار، پدر فقیر» به آموزش مردم در حوزه مالی روی آورد، در توییتی نوشت که معتقد است بحران مالی جهانی رو به افزایش است...

خبر - ۲ هفته پیش
سیرکل,USDC,استیبل کوین

شرکت سیرکل: تعداد قابل ملاحظه‌ای استیبل کوین USDC بدون پشتوانه بازخرید شد

هفته گذشته استیبل کوین USDC پس از انتشار اخبار مربوط به ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، پگ ۱ دلاری خود را از دست داد و به ۸۸ سنت سقوط کرد؛ اتفاقی که به آشفتگی قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال منجر شد. پس از این ماجرا و با وعده فدرال رزرو مبنی بر آزادسازی سپرده مشتریان بانک سیلیکون ولی، بار دیگر USDC به ۱ دلار رسید. حالا شرکت سیرکل مدعی شده وضعیت استیبل کوین USDC بهبود یافته و تمامی درخواست‌های عرضه و بازخرید را پردازش کرده است.

خبر - ۲ هفته پیش
اوکی‌کوین,سیگنچر بنک,ورشکستگی

اوکی‌کوین به‌دلیل ورشکستگی سیگنچر بنک، امکان پردازش سپرده‌‌های دلاری را ندارد

هانگ فانگ، مدیرعامل اوکی‌کوین در توییتی اعلام کرد که این صرافی به‌دلیل ورشکستگی سیگنچر بنک، به‌طور موقت امکان واریز و پردازش سپرده‌های دلاری مشتریان خود را از دست داده است.

خبر - ۲ هفته پیش
دو کوان,ترافورم لبز,لونا,کره جنوبی,سقوط لونا,USDC,چانگ پنگ ژائو

مدیر عامل بایننس: دو کوان ایده درستی داشت اما در اجرا به طرز بدی شکست خورد

فاجعه فروپاشی اکوسیستم ترا به عنوان کاتالیزوری برای بازار نزولی سال ۲۰۲۲ عمل کرد و علاوه بر آسیب به احساسات و اطمینان سرمایه‌گذاران، به ضرر چند میلیارد دلاری منجر شد و فشار نظارتی قانون‌گذاران بر بازار ارزهای دیجیتال را تشدید کرد. در ادامه بحران دنیای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳، چند روز پیش پگ دلاری استیبل کوین USDC از دست رفت. چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس معتقد است بانک‌ها مقصر بحران در بین استیبل کوین‌ها هستند.

خبر - ۲ هفته پیش
ایالات‌متحده,ورشکستگی,بانک,بایدن,First Republic

بانک‌های ایالات‌متحده در بحبوحه ورشکستگی بانک‌ها و تضمین‌های رئیس‌جمهور، نوسانات و توقف معاملات را تجربه می‌کنند

بانک‌ها شاهد کاهش قیمت سهام خود در آخر هفته بودند. معاملات ده‌ها بانک منطقه‌ای ایالات‌متحده به طور موقت در میان نوسانات و کاهش قیمت‌ها متوقف شد. وال استریت ژورنال در اوایل صبح گزارش داد که معاملات بانک «First Republic» متوقف شده است، زیرا قیمت آن تا زمان توقف معاملات ۶۵ درصد کاهش یافت. دیگر بانک‌ها هم بین ۹ الی ۳۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

خبر - ۲ هفته پیش
سرکل,یو‌اس‌دی کوین,Circle,USDC

شرکت سرکل می‌گوید تراکنش‌های معوقه یو‌اس‌دی کوین تا روز دوشنبه پردازش نمی‌شود

شرکت سرکل (Circle)، توسعه‌دهنده یو‌اس‌دی کوین، اعلام کرده است که تراکنش‌های این استیبل کوین در شبکه سیگنت (Signet) تا روز دوشنبه پردازش نمی‌شوند. این شرکت اعلام کرده که سیستم سیگنت، برای اجرای پرداخت‌های آنی راه‌اندازی شده، اما با توجه به افزایش فشار فروش یو‌اس‌دی‌ کوین ظرفیت آن پر شده است. در هر حال، سرکل گفته است که اجرای تراکنش‌های مذکور با آغاز ساعت اداری در روز دوشنبه دوباره از سر گرفته می‌شود.

خبر - ۳ هفته پیش
FTX,صرافی,ورشکستگی,سم بنکمن فرید,هک,ژاپن

کاربران ژاپنی صرافی FTX موفق به دریافت دارایی‎‌های خود شدند

در حالی که مشتریان FTX در سراسر جهان بی‌صبرانه منتظر برگزار شدن و به نتیجه رسیدن دادگاه FTX و سم بنکمن فرید (SBF) هستند، کاربران شعبه ژاپن صرافی FTX شروع به برداشت کامل دارایی خود کرده‌اند.

خبر - ۱ ماه پیش
صرافی,کوکوین,تتر,ترون,TUSD,USDC

صرافی کوکوین کارمزد برداشت تتر و ترون را افزایش داد

با افزایش کارمزد شبکه ترون، صرافی کوکوین طی اعلامیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود خبر از تغییر کارمزد برداشت‌های تتر و ترون داد. کوکوین از این پس برای برداشت تتر، کارمزد خود را از نرخ قبلی ۱ دلار به ۲.۵ دلار افزایش می‌دهد. این افزایش شامل TUSD و USDC نیز است. همچنین کارمزد برداشت ترون نیز ۱۵ برابر شده است و از میزان ۱ ترون به ۱۵ ترون افزایش می‌یابد. این افزایش‌ها شامل تراکنش‌هایی است که در بستر شبکه ترون انجام می‌شود.

خبر - ۱ ماه پیش
جنسیس,جمینی,صرافی,FTX,دیجیتال کارنسی گروپ,ورشکستگی

شرکت جنسیس اعلام ورشکستگی کرد

شرکت جنسیس گلوبال کپیتال (Genesis Global Capital) روز پنجشنبه اعلام ورشکستگی فصل ۱۱ کرد. جنسیس یکی از زیرمجموعه‌های شرکت DCG است که صندوق تراست گری‌اسکیل را در اختیار دارد. این صندوق حدود ۶۳۳ هزار بیت کوین در اختیار دارد و در صورتی که برای جبران بدهی ناچار به فروش این دارایی‌ها شود ممکن است باعث ایجاد فشار فروش در بازار و کاهش قیمت بیت کوین شود.

خبر - ۲ ماه پیش