ماجرای ورشکستگی بانک سیلیکون ولی چیست؟

در روز جمعه در میانه تلاطمات بازاری که نگران از افزایش شدیدتر نرخ بهره بود و تازه از شوک فروپاشی سیلورگیت بیرون آمده بود، خبر رسید که وزارت حفاظت مالی و نوآوری کالیفرنیا یک بانک دیگر، یعنی بانک سیلیکون ولی (SVB) را تعطیل کرده و شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) را به عنوان متولی آن منصوب کرده است. بانک سیلیکون ولی یک بانک ۲۰۰ میلیارد دلاری با بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار سپرده بود و ۱۶امین بانک تجاری بزرگ فعال در ایالات متحده محسوب می‌شد...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ورشکستگی,بانک سیلیکون ولی,SVB,USDC

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف و کوین دسک، در بیانیه مطبوعاتی که شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)در مورد شرایط بانک سیلیکون ولی (SVB) منتشر کرد تاکید شد که سپرده‌گذاران این بانک در بدترین حالت تا صبح دوشنبه ۱۳ مارچ (۲۲ اسفند) به «سپرده بیمه شده» خود دسترسی کامل پیدا خواهند کرد. اما خبر دردناک این است که «سپرده بیمه شده»، تنها موجودی تا سقف ۲۵۰٬۰۰۰ دلار مشمول بیمه FDIC می‌شود و افراد حقیقی یا شرکت‌هایی که بیش از این مقدار سپرده در SVB داشته‌اند برای دریافت مابقی موجودی خود باید تا فروخته‌شدن دارایی‌های این بانک به سایر بانک‌ها و موسسات مالی انتظار بکشند. همچنین جالب است بدانید که ۹۷ درصد حجم سپرده‌های این بانک متعلق به حساب‌هایی با بیش از ۲۵۰ هزار دلار موجودی است.

بانک سیلیکون ولی ۱۷ شعبه در ایالت‌های کالیفرنیا و ماساچوست دارد و بیشتر یک بانک «منطقه‌ای» قلمداد می‌شود. تمامی شعب و دفتر اصلی این بانک در روز دوشنبه برای تسهیل دسترسی سپرده‌گذاران باز خواهند بود.

این بزرگترین ورشکستگی یک بانک در آمریکا از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ است که با ورشکستگی واشینگتن میوچوآل بنک (Washington Mutual Bank) آغاز شد و دارایی‌های آن در نهایت پس از تصرف FDIC به جی پی مورگان چیس (JP Morgan Chase) فروخته شد.

خبر ورشکستگی بانک سیلیکون ولی باعث ایجاد ترس در مورد وضعیت سایر بانک‌ها شد به طوریکه در روز جمعه قیمت سهام بنک آو آمریکا (Bank of America) حدود ۶.۲ درصد، بارکلیز (Barcalys) حدود ۶.۲ درصد، جی. پی. مورگان (JPM) حدود ۵.۴ درصد و ولزفارگو (Wells Fargo) حدود ۶.۱۳ درصد کاهش یافت. همچنین در مورد بانک‌های منطقه یورو و بانک‌های ژاپن نگرانی‌های زیادی وجود دارد. این موضوع باعث شده است در مورد امکان تکرار بحرانی مشابه بحران سال ۲۰۰۸ زمزمه‌ها بلندتر شود هرچند که اکثر کارشناسان در جمع‌بندی‌های خود خطر پیش روی سیستم مالی را «سیستمی» ارزیابی نمی‌کنند و معتقدند این ویروس ورشکستگی در صورت شیوع، بیشتر بانک‌های منطقه‌ای را تهدید می‌کند.

با این حال اولین قربانی تعطیلی فعالیت SVB یکی از مهم‌ترین استیبل کوین‌ها در فضای ارزهای دیجیتال بود. شرکت سیرکل صادر کننده استیبل کوین USDC، که دومین استیبل کوین بزرگ از نظر ارزش بازار است، و تا به امروز قانون‌مدارترین صادرکننده استیبل کوین تلقی می‌شد، ۳.۳ میلیارد دلار از پشتوانه استیبل کوین USDC را در بانک سیلیکون ولی نگه‌داری می‌کرد. تعطیلی این بانک از سوی بسیاری به معنای از دست رفتن بخش مهمی از پشتوانه استیبل کوین USDC تلقی شد و باعث شد هولدرهای USDC برای تبدیل کردن آن به آخرین استیبل کوین مهم هم‌چنان سرپا در بازار ارزهای دیجیتال یعنی تتر، به تمام مفرهای موجود هجوم ببرند. این موضوع باعث شد برابری USDC با دلار آمریکا کاملا از کنترل خارج شود و قیمت USDC حتی برای مدتی تا ۸۰ سنت افت کند. جفت «USDC/USD» تا زمان نگارش خبر همچنان با ۱ فاصله زیادی دارد و  حدود ۰.۹۱ معامله می‌شود.

هجوم کاربران برای تبدیل USDC و DAI به تتر تا حدی بود که باعث شد استخر نقدینگی «3POOL»  در کرو فایننس که متشکل از ۳ استیبل کوین USDT، USDC و DAI است از تتر تخلیه شود. در حال حاضر تتر تنها ۷ درصد از حجم نقدینگی این استخر را تشکیل می‌دهد و USDC و DAI هر کدام حدود ۴۶ درصد از موجودی استخر را شامل شوند.

دلایل تعطیلی بانک سیلیکون ولی چه بود؟

در مورد دلایل ورشکستگی SVB دلایل متعددی مطرح می‌شود و منتقدان فضای ارزهای دیجیتال تمایل دارند علت این ورشکستگی را تعامل این بانک با بعضی شرکت‌های فعال در فضای ارزهای دیجیتال تلقی کنند و این موضوع را به درس عبرتی برای سایر بانک‌ها برای دوری کردن از فضای ارزهای دیجیتال تبدیل کنند.

در مورد SVB می‌توان گفت همان‌طور که از «سیلیکون ولی» در نام آن برمی‌آید، بر فضای فناوری متمرکز بود و اگرچه لزوما «دوستانه ارزهای دیجیتال» نبود، اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیری مانند بلاک چین کپیتال (Blockchain Capital)، کسل آیلند ونچرز (Castle Island Ventures)، دراگون‌فلای (Dragonfly) و پانترا (Pantera) در آن حساب داشتند. اما دلیل ورشکستگی آن به هیچ وجه هیچ‌کدام از این سپرده‌گذاران نبودند.

اگر قرار به انتقاد از سپرده‌گذاران بانک باشد، بیش از همه می‌توان از صندوق سرمایه‌گذاری پیتر تیل (Peter Thiel) که یکی از اشخاص قدرتمند اما مشکوک در فضای فینتک است، انتقاد کرد. صندوق سرمایه‌گذاری فاندرز فاند (Founders Fund) به شرکت‌ها توصیه کرد «با توجه به نگرانی‌های موجود در مورد ثبات مالی SVB سرمایه‌های خود را از آن خارج کنند». این اظهارات باعث شد جرقه هجوم شرکت‌های مختلف برای خروج دارایی‌ها از SVB زده شود. ترس ایجاد شده توسط صندوق سرمایه‌گذاری وابسته به پیتر تیل تا حدی گسترش یافت که سرمایه‌داران خرد هم برای برداشت سپرده‌های خود جلوی شعب این بانک صف کشیدند. این موضوع در ویدئوی به اشتراک گذشته شده در توییت زیر به طرز جالبی پیدا است.

بانک سیلیکون ولی در تامین نقدینگی با مشکلاتی مواجه بود اما خود این بانک در نامه به سهام‌داران منشا این مشکلات را شرح داده است. به طور خلاصه می‌توان گفت زمانی که مشتریان پول را به SVB واریز می‌کنند، SVB آن پول را می‌گیرد و در اوراق خزانه‌داری (Treasury Bills) سرمایه‌گذاری می‌کند. اما ارزش این اوراق بسته به شرایط بازار تغییر می‌کند و اوراق خزانه‌داری خریداری شده توسط SVB عمدتا در حال سقوط بودند.

دلیل اصلی سقوط ارزش این اوراق، سوای نحوه مدیریت خرید و فروش آن‌ها توسط SVB ، شرایط ایجاد شده در اقتصاد آمریکا به دلیل سیاست‌های پولی انقباضی و افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو است که باعث شده است اوراق قرضه بلند مدت خریداری شده توسط اکثر بانک‌ها، نسبت به اوراق قرضه کوتاه مدت بازدهی کمتری داشته باشد و در نتیجه قیمت آنها در بازار اوراق قرضه افت کند.

لینک کوتاه: b2n.ir/x14711 

 

 

سلسیوس در حال برداشت حدود ۸۰۰میلیون دلار اتریوم را از لیدو فایننس است
صرافی بیت‌رکس اعلام ورشکستگی کرد
در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ بیشتر از ۶۸ میلیارد دلار از بانک کردیت سوییس خارج شده است
نظر بنیان‌گذار ترون درباره فروپاشی بانک‌های دوستدار ارزهای دیجیتال
تاکید مجدد رابرت کیوساکی برای خرید بیت کوین

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد

title

محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این مدل می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری و شروع زودتر درمان شود. سرطان سالانه جان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به‌موقع بیماری و شروع درمان می‌توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می‌خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع :

مطالب مرتبط

صرافی,بیت‌رکس,ورشکستگی,Bittrex,SEC,کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

صرافی بیت‌رکس اعلام ورشکستگی کرد

صرافی بیت‌رکس (Bittrex) در روز دوشنبه درخواست ورشکستگی فصل ۱۱ خود را به دادگاه دلاور (Delaware) تحویل داد. دارایی‌ها و بدهی‌های این صرافی به ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار می‌رسد و احتمالاً بیشتر از ۱۰۰,۰۰۰ طلبکار در پرونده آن حضور خواهند داشت.

خبر - ۳ هفته پیش
بانک کردیت سوییس,سینگنجر بنک,بانک سیلیکون ولی

در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ بیشتر از ۶۸ میلیارد دلار از بانک کردیت سوییس خارج شده است

بانک کردیت سوییس (Credit Suisse) اعلام کرده است که در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ بیشتر از ۶۱ میلیارد فرانک (۶۸ میلیارد دلار) از آن خارج شده و این برداشت‌ها همچنان ادامه دارد. کردیت سوییس اولین بانک اروپایی بود که برداشت‌های آن پس از سقوط بانک‌های سیلیکون ولی (Silicon Valley) و سینگنجر بنک (Signature Bank) افزایش یافت. ارزش سهام بانک مذکور در حال حاضر به ۰.۹۱ دلار رسیده و ۹۸ درصد کم‌تر از رکورد تاریخی ۷۴ دلاری آن در سال ۲۰۰۷ است.

خبر - ۱ ماه پیش
ترون,جاستین سان,بانک سیلیکون ولی,صرافی هوبی,چانگ پنگ ژائو

نظر بنیان‌گذار ترون درباره فروپاشی بانک‌های دوستدار ارزهای دیجیتال

جاستین سان، بنیان‌گذار شبکه ترون، در یک توییت گفت که فروپاشی اخیر بانک سیلیکون ولی نشان‌دهنده «مضرات بالقوه برای بسیاری از افراد در این صنعت» است. به همین دلیل، او مایل به همکاری با هر کسی است که «یک زیرساخت بانکی قوی که پول‌های مالی سنتی و ارزهای دیجیتال را ایجاد می‌کند» بسازد.

خبر - ۲ ماه پیش
رابرت کیوساکی,بیت کوین,بحران مالی,استیبل‌کوین,ورشکستگی

تاکید مجدد رابرت کیوساکی برای خرید بیت کوین

رابرت کیوساکی، سرمایه‌گذار برجسته‌ای که در حوزه املاک و مستغلات ثروت زیادی به دست آورد و پس از انتشار کتاب محبوب «پدر پولدار، پدر فقیر» به آموزش مردم در حوزه مالی روی آورد، در توییتی نوشت که معتقد است بحران مالی جهانی رو به افزایش است...

خبر - ۲ ماه پیش
سیرکل,USDC,استیبل کوین

شرکت سیرکل: تعداد قابل ملاحظه‌ای استیبل کوین USDC بدون پشتوانه بازخرید شد

هفته گذشته استیبل کوین USDC پس از انتشار اخبار مربوط به ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، پگ ۱ دلاری خود را از دست داد و به ۸۸ سنت سقوط کرد؛ اتفاقی که به آشفتگی قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال منجر شد. پس از این ماجرا و با وعده فدرال رزرو مبنی بر آزادسازی سپرده مشتریان بانک سیلیکون ولی، بار دیگر USDC به ۱ دلار رسید. حالا شرکت سیرکل مدعی شده وضعیت استیبل کوین USDC بهبود یافته و تمامی درخواست‌های عرضه و بازخرید را پردازش کرده است.

خبر - ۲ ماه پیش
اوکی‌کوین,سیگنچر بنک,ورشکستگی

اوکی‌کوین به‌دلیل ورشکستگی سیگنچر بنک، امکان پردازش سپرده‌‌های دلاری را ندارد

هانگ فانگ، مدیرعامل اوکی‌کوین در توییتی اعلام کرد که این صرافی به‌دلیل ورشکستگی سیگنچر بنک، به‌طور موقت امکان واریز و پردازش سپرده‌های دلاری مشتریان خود را از دست داده است.

خبر - ۲ ماه پیش
دو کوان,ترافورم لبز,لونا,کره جنوبی,سقوط لونا,USDC,چانگ پنگ ژائو

مدیر عامل بایننس: دو کوان ایده درستی داشت اما در اجرا به طرز بدی شکست خورد

فاجعه فروپاشی اکوسیستم ترا به عنوان کاتالیزوری برای بازار نزولی سال ۲۰۲۲ عمل کرد و علاوه بر آسیب به احساسات و اطمینان سرمایه‌گذاران، به ضرر چند میلیارد دلاری منجر شد و فشار نظارتی قانون‌گذاران بر بازار ارزهای دیجیتال را تشدید کرد. در ادامه بحران دنیای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳، چند روز پیش پگ دلاری استیبل کوین USDC از دست رفت. چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس معتقد است بانک‌ها مقصر بحران در بین استیبل کوین‌ها هستند.

خبر - ۲ ماه پیش
ایالات‌متحده,ورشکستگی,بانک,بایدن,First Republic

بانک‌های ایالات‌متحده در بحبوحه ورشکستگی بانک‌ها و تضمین‌های رئیس‌جمهور، نوسانات و توقف معاملات را تجربه می‌کنند

بانک‌ها شاهد کاهش قیمت سهام خود در آخر هفته بودند. معاملات ده‌ها بانک منطقه‌ای ایالات‌متحده به طور موقت در میان نوسانات و کاهش قیمت‌ها متوقف شد. وال استریت ژورنال در اوایل صبح گزارش داد که معاملات بانک «First Republic» متوقف شده است، زیرا قیمت آن تا زمان توقف معاملات ۶۵ درصد کاهش یافت. دیگر بانک‌ها هم بین ۹ الی ۳۰ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

خبر - ۲ ماه پیش
سرکل,یو‌اس‌دی کوین,Circle,USDC

شرکت سرکل می‌گوید تراکنش‌های معوقه یو‌اس‌دی کوین تا روز دوشنبه پردازش نمی‌شود

شرکت سرکل (Circle)، توسعه‌دهنده یو‌اس‌دی کوین، اعلام کرده است که تراکنش‌های این استیبل کوین در شبکه سیگنت (Signet) تا روز دوشنبه پردازش نمی‌شوند. این شرکت اعلام کرده که سیستم سیگنت، برای اجرای پرداخت‌های آنی راه‌اندازی شده، اما با توجه به افزایش فشار فروش یو‌اس‌دی‌ کوین ظرفیت آن پر شده است. در هر حال، سرکل گفته است که اجرای تراکنش‌های مذکور با آغاز ساعت اداری در روز دوشنبه دوباره از سر گرفته می‌شود.

خبر - ۲ ماه پیش