مارک کوبان، کارآفرین و سرمایه‌گذار پیش‌گام دنیای فناوری

مارک کوبان یکی از مشهورترین کارآفرینان و سرمایه‌گذارهای معاصر، فعالیت‌های متنوع سرمایه‌گذاری را در حوزه‌های فناوری، ورزش و سرگرمی پیگیری می‌کند...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

مارک کوبان,کارآفرین,سرمایه‌گذار,فناوری,مقاله آموزشی

title

مارک کوبان (Mar Cuban) کارآفرین و سرمایه‌گذار آمریکایی اهل دالاس تگزاس است. او که فعالیت‌های ابتدایی خود را در حوزه‌های مرتبط با سرگرمی آنلاین شروع کرد، امروز به‌عنوان یکی از مشهورترین سرمایه‌گذارهای دنیای فناوری و ورزش شناخته می‌شود. از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های او می‌توان به تیم دالاس موریکس در لیگ NBA اشاره کرد. کوبان همچنین یکی از کارشناسان اصلی برنامه‌ی «Shark Tank» شناخته می‌شود که به بررسی و انتخاب استارتاپ‌های نوپا در حوزه‌های گوناگون می‌پردازند.

مارک کوبان به‌خاطر فعالیت‌های خاص و حضور زیاد در بین مردم، یک کارآفرین سلبریتی هم محسوب می‌شود. او علاوه‌بر برنامه‌ی شارک تنک در سریال‌ها و فیلم‌های متعددی نقش‌آفرینی کرد که عموما هم نقش خودش را بر عهده داشت. هر روزه مصاحبه‌ها و آموزه‌های متنوعی پیرامون پیروزی در دنیای کسب‌وکار از زبان او در رسانه‌های مرتبط منتشر می‌شود که نکات تجربی کارآفرینی‌ وی را به‌همراه دارند.

تولد و تحصیل

مارک کوبان در ۳۱ ژوئیه سال ۱۹۵۸ (۹ مرداد ۱۳۳۷) در پیتزبورگ پنسیلوانیا متولد شد. پدرش نورتون کوبان در صنعت تعمیر مبلمان فعالیت می‌کرد و مادرش شرلی، شغل مشخصی نداشت. کوبان در جایی گفته بود که مادرش اکثر اوقات شغلش را تغییر می‌داد و حتی در نوجوانی به آینده‌ی او نیز امید چندانی نداشت. خانواده‌ی پدری مارک از مهاجران روسی به آمریکا بودند و مادرش نیز به خانواده‌ای رومانیایی تعلق داشت.

مالک کنونی تیم دالاس موریکس از کودکی علاقه‌ی خود را به ورزش بسکتبال نشان داده بود. او در ۱۲ سالگی برای خرید کفش‌های موردعلاقه‌ی بسکتبال، برای اولین‌بار با دنیای کسب‌وکار آشنا شد. اولین شغل میلیاردر امروز دنیای کسب‌وکار، با فروش کیسه‌های زباله شروع شد. او در ۱۶ سالگی فعالیت‌های خود را توسعه داد و به‌عنوان پیک روزنامه‌بر در «Pittsburg Post-Gazette» مشغول به کار شد.


 

دانشگاه پیتسبرگ میزبان اولین سال‌های تحصیلات عالی مارک کوبان بود. او که از نوجوانی با کسب درآمد و اشتغال آشنا شده بود، هیچ‌گاه در دانشگاه خود را محدود به تحصیل نمی‌کرد. مارک در سال‌های تحصیلات عالی به شغل‌هایی همچون پیشخدمتی، آموزش حرکات موزون و حتی مجری‌گری در میهمانی‌ها مشغول شد. به‌علاوه او علاقه‌اش به ورزش را نیز پیگیری می‌کرد و از طرفداران جدی تیم پیتسبرگ استیلرز در لیگ NFL بود.

مارک پس از یک سال تحصیل در دانشگاه پیتسبرگ آنجا را به مقصد دانشگاه ایندیانا در بلومینگتون ایندیانا ترک کرد. او درنهایت در سال ۱۹۸۱ (۱۳۵۹) از دانشکده‌ی کسب‌وکار کلی با مدرک کارشناسی مدیریت فارغ‌التحصیل شد. کوبان در مصاحبه‌ای دلیل انتخاب دانشگاه ایندیانا را تنها شهریه‌ی کمتر آنجا نسبت به دیگر دانشگاه‌های برتر کسب‌وکار عنوان کرد.

ورود جدی به دنیای کسب‌وکار

مارک پس از فارغ‌التحصیلی به‌سرعت به‌دنبال شغل بود و با وجود کسب مدرک کارشناسی در رشته‌ی مدیریت، الزامی به اشتغال در رشته‌ی مربوطه نداشت. اولین شغل رسمی میلیاردر امروزی، پیش‌خدمتی بود. او سپس وارد دنیای کامپیوتر شد و به‌عنوان نماینده‌ی فروش نرم‌افزارهای کامپیوتری شرکت «Your Business Software» در دالاس فعالیت خود را ادامه داد.


 

سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی از همان سال‌های ابتدایی فعالیت، علاقه‌ی خود را به مدیریت کسب‌وکار اختصاصی نشان می‌داد. او در مذاکرات رودررو با مشتریان نرم‌افزارها، به‌دنبال فرصت‌هایی برای شروع کسب‌وکار خودش هم بود. به‌همین دلیل پس از یک سال از شغل فروشندگی اخراج شد و با کمک همان مشتریان قدیمی، شرکتش را به‌نام «MicroSolutions» تأسیس کرد.

اولین شرکت مارک کوبان به‌‌نوعی واسط خدمات نرم‌افزاری و کامپیوتری بین شرکت‌های بزرگ و مشتریان بود. مایکروسلوشنز از طرفداران اولیه‌ی فناوری‌های روز آن زمان همچون «Lotus Notes» و «CompuServe» بود و از بزرگ‌ترین مشتریان آن‌ها هم می‌توان به «Perot Systems» اشاره کرد. کوبان که همیشه رویای ثروتمند شدن و کسب سود را در سر داشت، به شرکت اول خود وفادار نماند و آن را به قیمت ۶ میلیون دلار به کامپیوسرو فروخت؛ فروشی که سود قابل‌توجه دو میلیون دلاری را برای کارآفرین جوان به‌همراه داشت.

حباب دات‌کام

در سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۳) و اوج شکل‌گیری استارتاپ‌های اینترنتی و وب در آمریکا، کوبان نیز درکنار دوستان قدیمی دانشگاهی‌اش به دنیای جدید وارد شد. کریس جائب و تاد وگنر، سرویسی به‌نام «Audionet» تأسیس کردند که بعدها کوبان نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار به آن وارد شد. وگنر از دوستان قدیمی کوبان در دانشگاه ایندیانا بود و در سال‌های بعد هم دوستی و همکاری با او را ادامه داد. آن‌ها اکنون به‌صورت مشترک مالک شرکت «2929Entertainment» هستند.

 

 

کوبان در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی وارد آدیونت شد. او و بنیان‌گذاران شرکت علایق مشترکی در حوزه‌ی ورزش و پخش محتوای رسانه‌ای ازطریق وب داشتند. آدیونت هم در همین حوزه فعالیت می‌کرد و در سال ۱۹۹۸ به «Broadcast.com» تغییر نام داد.

یک سال پس از ورود کوبان به تیم برادکست، شرکت به ۳۳۰ کارمند توسعه یافت و درآمد ۱۳/۵ میلیون دلاری را ثبت کرد. در همان سال اولین پخش زنده‌ی برنامه‌ی مد و فشن ازطریق وب در برادکست دات‌کام رخ داد که مربوط‌به برنامه‌ی برند ویکتوریا سیکرت بود. چنین دستاوردهایی برای شرکت کوبان، توجه سرمایه‌گذارهای بزرگ را به آن جلب کرد و در اوج حباب دات‌کام، یاهو ۵/۷ میلیارد دلار به‌صورت سهام، برای خرید این شرکت هزینه کرد.

کوبان پس از فروش سرویس برادکست به یاهو دیگر به کارآفرین باتجربه‌ای بدل شده بود و تصمیم گرفت تا برای پیشگیری از بحران‌های بازار، سرمایه‌های خود را بین منابع متنوع توزیع کند. البته او خرید جالب‌توجهی هم در همان سال ۱۹۹۹  (۱۳۷۸) انجام داد و نامش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد. کوبان با خرید یک جت شخصی گلف‌استریم وی به قیمت ۴۰ میلیون دلار، بزرگ‌ترین خرید یک‌مرحله‌ای دنیای تجارت الکترونیک را به نام خود ثبت کرد.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و دنیای رسانه

با ورود به قرن ۲۱، تنوع سرمایه‌گذاری‌های کوبان هم بیشتر شد. او ابتدا به‌همراه دوست قدیمی‌اش وگنر شرکت «2929Entertainment»  را در سال ۲۰۰۲ تأسیس کرد. اولین خرید بزرگ آن‌ها در سال ۲۰۰۳ انجام شد و «Landmark Theatres» با ۵۸ سالن سینما به این شرکت پیوست. شرکت جدید کوبان که در زمینه‌ی تهیه و تولید برنامه‌های ویدئویی فعالیت می‌کرد، ابتدا با ساخت نسخه‌ی جدیدی از برنامه «Star Search» برای شبکه‌ی CBS به شهرت رسید. آن‌ها همچنین توزیع فیلم «Bubble» از کارگردان بزرگ آمریکایی استیون اسپیلبرگ را هم در سال ۲۰۰۶ بر عهده گرفتند. از دیگر سرمایه‌گذاری‌های کوبان در دنیای رسانه می‌توان به «Magnolia Pictures» اشاره کرد که اکنون زیرمجموعه‌ای از «2929Entrertainment » محسوب می‌شود.

فعالیت در دنیای رسانه روزبه‌روز کوبان را بیشتر با شهرت و مفاهیم دنیای جدید آشنا می‌کرد. او در سال ۲۰۰۴ حرکت بزرگی برای نفوذ بیشتر در شبکه‌های آمریکایی انجام داد و با شبکه‌ی ABC وارد همکاری شد. همکاری آن‌ها مسابقه‌ای به‌نام «The Benefactor» بود که با هدف بردن جایزه‌ی یک میلیون دلاری و تحت داوری کوبان برگزار می‌شد. درنهایت اولین برنامه‌ی جدی تلویزیونی کوبان به‌خاطر عدم استقبال از سوی مخاطبان به تعطیلی کشیده شد.

سرمایه‌گذاری‌های مارک کوبان در دنیای استارتاپ‌های فناوری، بسیار متعدد هستند و عموما با فروش برای او سود به همراه داشته‌اند. حوزه‌های نرم‌افزارهای اجتماعی و شبکه‌های توزیع‌شده، از اصلی‌ترین نقاط تمرکز این سرمایه‌گذار محسوب می‌شوند که نمونه‌های موفق زیادی هم در هرکدام قابل ذکر است.


 

مارک کوبان اکنون مالک «IceRocket» ، موتور جست‌وجوی مخصوص دنیای وبلاگ‌ها است. همچنین، او قبلا در سرویس «RedSwoosh» به‌عنوان شریک حضور داشت که از فناوری اتصال‌های نفر به نفر برای انتقال انواع محتوا استفاده می‌کرد. سرویس مذکور بعدا توسط «Akami» خریداری شد. از سرمایه‌گذاری‌های پرسود دیگر نیز می‌توان به «Weblogs Inc» اشاره کرد که AOL آن را خرید.

سرمایه‌گذاری‌های کوبان در دنیای استارتاپی تنها به سرویس‌های آنلاین محدود نمی‌شد. او در سال ۲۰۰۵ در شرکتی به‌نام «Brondell» سرمایه‌گذاری کرد که از فناوری‌های جدید برای تولید توالت استفاده می‌کردند.

ترکیب رسانه و دنیای فناوری همیشه بخش مهمی از فعالیت‌های کوبان را تشکیل داده‌اند. اور در سال ۲۰۰۵ در استارتاپ «Goowy Media» سرمایه‌گذاری کرد که در حوزه‌ی نرم‌افزارهای اینترنتی فعالیت داشت. از سرمایه‌گذاری‌های رسانه‌ای مهم در آن سال‌‌ها می‌توان به سرویس «Sharesleuth» اشاره کرد که با هدف بررسی و کشف کلاهبرداری و اطلاعات دروغ در شرکت‌های سهامی عام فعالیت می‌کرد.

نکته‌ی جالب فعالیت کوبان در سرویس «Sharesleuth»، تلاش او برای اجرای مدل کسب‌وکاری با هدف درآمدزا کردن ژورنالیسم آنلاین بود. درواقع او تصمیم داشت تا از برنامه‌های تحقیقاتی، سود هم کسب کند. کوبان به‌همین دلیل سهام شرکت‌های بررسی‌شده در وب‌سایت را پیش از انتشار تحقیقات می‌خرید که البته انتقادهایی جدی هم به‌همراه داشت. کارشناسان اعتقاد داشتند خرید سهام یک شرکت پیش از اطلاع‌رسانی‌های حساس رسانه‌ای می‌تواند تأثیرات منفی در کسب‌وکار مذکور داشته باشد، اما کوبان اصرار داشت که اقداماتش کاملا قانونی هستند.کوبان در ادامه‌ی روندهای مشابه روزنامه‌نگاری آنلاین، در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) سرویسی به‌نام «Bailoutsleuth» راه‌اندازی کرد. هدف این سرویس، ارائه‌ی امکان نظارت برای عموم مردم روی فعالیت‌های دولت آمریکا در حوزه‌ی کمک مالی به مؤسسه‌های مالی و اعتباری بود.

شارک تنک

شبکه‌ی ABC آمریکا برنامه‌ای به‌نام «Shark Tank» دارد که پخش آن از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۷) شروع شد. برنامه‌ی شارک تنک به‌صورت خلاصه به استارتاپ‌ها و فضای کارآفرینی اختصاص دارد. بنیان‌گذارهای استارتاپ‌های متنوع در این برنامه شرکت می‌کنند تا پس از ارائه‌ی اولیه درباره‌ی ایده و روش کار استارتاپ خود، برای دریافت سرمایه از مجریان اصلی معروف به «Shark» رقابت کنند. مارک کوبان از سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹) به‌عنوان یکی از سرمایه‌گذارهای اصلی در شارک تنک حضور دارد.

کوبان طبق آخرین آمارها تا ۲۰۱۵ در ۸۵ استارتاپ برنامه‌ی شارک تنک سرمایه‌گذاری کرد که مجموع سرمایه‌گذاری‌هایش را در این برنامه به ۱۹/۹ میلیون دلار رساند. البته آمارها از سرمایه‌گذاری‌های شارک تنک با هم تفاوت‌های کلی دارند چون سرمایه‌گذاری‌های نهایی کمی پس از پخش برنامه‌ی اصلی رخ می‌دهند و شاید در برخی مواقع توافقی بین طرفین رخ ندهد.

از زمان پیوستن کوبان به شارک تنک، این برنامه‌ی تلویزیونی رشد قابل‌توجهی تجربه کرد و چند جایزه‌ی امی و برخی جوایز تلویزیونی دیگر به آن‌ها تعلق گرفت. درحال‌حاضر کوبان با سرمایه‌ای حدود ۳/۷ میلیارد دلار، پس از ریچارد برانسون، دومین سرمایه‌گذار ثروتمند شارک تنک محسوب می‌شود.

زندگی شخصی مارک کوبان

مارک کوبان در سپتامبر سال ۲۰۰۲ با تیفانی استورات ازدواج کرد. آن‌ها دو دختر متولد سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ و یک پسر متولد سال ۲۰۱۰ دارند. خانواده‌ی کوبان اکنون در یک قصر ۲,۲۰۰ متری در پرستون هالو دالاس تگزاس زندگی می‌کنند.

 

نمایی از قصر شخصی مارک کوبان

کوبان هم مانند بسیاری از سرمایه‌گذاران و ثروتمندان دستی در فعالیت‌های سیاسی داشته است. او در کمپین‌های انتخاباتی مجالس آمریکا و همچنین ریاست جمهوری حضور داشت و در رقابت کلینتون با ترامپ، از طرفداران هیلاری کلینتون بود.

برخی رخدادها و شایعات پیرامون سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ باعث شد که احتمال ورود او به رقابت سیاسی ریاست‌ جمهوری بالا فرض شود. به‌هرحال او در انتخابات مذکور تنها به حمله به ترامپ و دفاع از کلینتون پرداخت که پس از انتخاب شدن ترامپ هم ادامه داشت.

کوبان در سال ۲۰۱۷ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر مجرد بود، قطعا برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اقدام می‌کرد. به‌هرحال او گفت که در صورت ورود به رقابت هم در حزب جمهوری‌خواه فعالیت خواهد کرد. شایعات ادعا می‌کنند که شاید او در انتخابات سال ۲۰۲۰ به‌عنوان رقیب ترامپ در حزب جمهوری‌خواه حضور داشته باشد.

لینک کوتاه: https://b2n.ir/d51575 

منابع: zoomit ، wikipedia 

یکی از محققان صرافی کوین بیس اعلام کرده است که سرمایه‌گذاران نهادی به آلت کوین‌ها روی آورده‌اند
پیش‌بینی بیت کوین ۱۰ میلیون دلاری تا سال ۲۰۳۲
شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟
ارز دیجیتال جسمی کوین (JASMY) چیست؟

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

پیش‌بینی,بیت کوین,آدام بک,Blockstream,فناوری لایه ۲

پیش‌بینی بیت کوین ۱۰ میلیون دلاری تا سال ۲۰۳۲

آدام بک (Adam Back)، مدیر عامل «Blockstream» معتقد است تا زمانی که فناوری لایه ۲ بیت کوین و زیرساخت کیف پول بهبود یابد، قیمت بیت کوین می‌تواند تا پایان هاوینگ ششم در سال ۲۰۳۲ به ۱۰ میلیون دلار برسد.

خبر - ۱ ماه پیش
CPI,شاخص قیمت مصرف کننده,اقتصاد,مقاله آموزشی

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) چیست؟

شاخص قیمت مصرف کننده (consumer price index) یا CPI مقیاسی است که به بررسی میانگین وزنی قیمت‌های مجموعه کالا‌ها و خدمات مصرف کننده مانند حمل و نقل، غذا و مراقبت‌های پزشکی می‌پردازد. این شاخص با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر گزینه در این مجموعه و میانگین گرفتن از آنها حاصل می‌شود.

مقاله - ۱ ماه پیش
جسمی کوین,JASMY,ارز دیجیتال,اینترنت اشیا,IoT,مقاله آموزشی

ارز دیجیتال جسمی کوین (JASMY) چیست؟

پروژه جاسمی (Jasmy ) یک پروژه بازار داده یا مارکت پلیس است که در آن کاربران می توانند داده های تولید شده خود از دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را به مشاغل و کسب و کار های مختلف بفروشند. ارز JASMY توکن کاربردی بومی این پروژه است که به عنوان روش پرداخت در پلتفرم داده جاسمی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با معرفی کامل ارز جسمی کوین (JASMY) و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

مقاله - ۱ ماه پیش
POND,مارلین,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال مارلین (POND)

مارلین یک پروتکل منبع باز است که یک زیرساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی با کارایی بالا را برای دی‌فای و وب۳ فراهم می‌کند. گره‌های شبکه مارلین که متانودز (Metanodes) نامیده می‌شوند و ماشین مجازی مارلین را راه‌اندازی می‌کنند که یک رابط روتر مجازی برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا همپوشانی‌های سفارشی‌سازی شده را به کار گیرند.

مقاله - ۱ ماه پیش
پیش‌بینی,سرمایه‌گذاری,بیت کوین,ارز دیجیتال

پیش‌بینی عملکرد بیت کوین در سال ۲۰۲۳ توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران سازمانی انتظار سالی قوی را برای بیت‌ کوین دارند و از افزایش ارزش این ارز دیجیتال در بلندمدت مطمئن هستند.

خبر - ۱ ماه پیش
قرارداد هوشمند,بلاک چین,اتریوم,مقاله آموزشی

قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین چیست؟

هدف قرارداد هوشمند چیست؟ قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟ مزایای استفاده از قرارداد هوشمند چیست؟ در این مقاله ما به طور کامل به بررسی قرارداهای هوشمند پرداخته و دید کامل‌تری از آن را به شما ارائه می‌دهیم. قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی ذخیره شده بر روی یک بلاک‌چین هستند که به صورت خودکار در صورت رعایت شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند...

مقاله - ۱ ماه پیش
حمله,eclipse,حملات سایبری,مقاله آموزشی

حمله eclipse چیست؟

اثر برخی از حملات سایبری بلافاصله پس از رخ دادن بر روی قربانی قابل‌رؤیت است؛ اما انواع دیگری از این حملات به‌طور پنهانی یک سازوکار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نمی‌توان بلافاصله آن‌ها را پیگیری کرد. حملات Eclipse، یکی از آن دسته حملاتی است که به‌صورت پنهانی عمل می‌کنند. در حمله eclipse که با عناوینی مانند حمله خسوف، حمله کسوف یا حتی حمله گرفتگی هم در ایران شناخته می‌شود، یک مهاجم خرابکار، کاربر یا گره (node) خاصی از درون شبکه‌ای همتا به همتا (P2p) را موردحمله قرار داده و او را از شبکه اصلی منزوی یا ایزوله می‌کند. در ادامه بیشتر با این حملات و راهکارهای مقابله با آن آشنا خواهید شد...

مقاله - ۱ ماه پیش
SLP,اسموت لاو پوشن,اکسی اینفینیتی,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال اسموت لاو پوشن (SLP)

اسموت لاو پوشن (Smooth Love Potion) یک توکن بازی است که عمدتا برای پرورش حیوانات خانگی دیجیتالی به نام اکسی‌ها (Axies) در بازی NFT به نام اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) استفاده می‌شود. ارز SLP یکی از توکن‌های بازی است که به تسهیل گیم‌ پلی و همچنین پرورش کاراکترهای بازی استفاده می‌‌شود.

مقاله - ۱ ماه پیش
چانگ پنگ ژائو,ژائو,CZ,بایننس,صرافی,بایننس کوین,BNB,مقاله آموزشی

چانگ پنگ ژائو (CZ)، خالق صرافی بایننس، کیست؟

چانگ پنگ ژائو، اعجوبه و نام آشنای حوزه ارزهای دیجیتال که با شخصیت کاریزماتیک خود، توانسته بسیاری از افراد فعال در این زمینه را به حیرت بیندازد. ژائو خالق یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان است و همه او را با نام صرافی بایننس و بایننس کوین (BNB) می‌شناسند. در این مقاله قصد داریم بیوگرافی چانگ پنگ ژائو معروف به «CZ» را با هم بررسی کنیم و به زندگی حرفه‌ای این نابغه سخت‌کوش بپردازیم. اگر دوست دارید خالق بایننس را بشناسید و جذاب‌ترین حقایق را درباره او بخوانید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید...

مقاله - ۲ ماه پیش