مارک کوبان، کارآفرین و سرمایه‌گذار پیش‌گام دنیای فناوری

مارک کوبان یکی از مشهورترین کارآفرینان و سرمایه‌گذارهای معاصر، فعالیت‌های متنوع سرمایه‌گذاری را در حوزه‌های فناوری، ورزش و سرگرمی پیگیری می‌کند...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

مارک کوبان,کارآفرین,سرمایه‌گذار,فناوری,مقاله آموزشی

title

مارک کوبان (Mar Cuban) کارآفرین و سرمایه‌گذار آمریکایی اهل دالاس تگزاس است. او که فعالیت‌های ابتدایی خود را در حوزه‌های مرتبط با سرگرمی آنلاین شروع کرد، امروز به‌عنوان یکی از مشهورترین سرمایه‌گذارهای دنیای فناوری و ورزش شناخته می‌شود. از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های او می‌توان به تیم دالاس موریکس در لیگ NBA اشاره کرد. کوبان همچنین یکی از کارشناسان اصلی برنامه‌ی «Shark Tank» شناخته می‌شود که به بررسی و انتخاب استارتاپ‌های نوپا در حوزه‌های گوناگون می‌پردازند.

مارک کوبان به‌خاطر فعالیت‌های خاص و حضور زیاد در بین مردم، یک کارآفرین سلبریتی هم محسوب می‌شود. او علاوه‌بر برنامه‌ی شارک تنک در سریال‌ها و فیلم‌های متعددی نقش‌آفرینی کرد که عموما هم نقش خودش را بر عهده داشت. هر روزه مصاحبه‌ها و آموزه‌های متنوعی پیرامون پیروزی در دنیای کسب‌وکار از زبان او در رسانه‌های مرتبط منتشر می‌شود که نکات تجربی کارآفرینی‌ وی را به‌همراه دارند.

تولد و تحصیل

مارک کوبان در ۳۱ ژوئیه سال ۱۹۵۸ (۹ مرداد ۱۳۳۷) در پیتزبورگ پنسیلوانیا متولد شد. پدرش نورتون کوبان در صنعت تعمیر مبلمان فعالیت می‌کرد و مادرش شرلی، شغل مشخصی نداشت. کوبان در جایی گفته بود که مادرش اکثر اوقات شغلش را تغییر می‌داد و حتی در نوجوانی به آینده‌ی او نیز امید چندانی نداشت. خانواده‌ی پدری مارک از مهاجران روسی به آمریکا بودند و مادرش نیز به خانواده‌ای رومانیایی تعلق داشت.

مالک کنونی تیم دالاس موریکس از کودکی علاقه‌ی خود را به ورزش بسکتبال نشان داده بود. او در ۱۲ سالگی برای خرید کفش‌های موردعلاقه‌ی بسکتبال، برای اولین‌بار با دنیای کسب‌وکار آشنا شد. اولین شغل میلیاردر امروز دنیای کسب‌وکار، با فروش کیسه‌های زباله شروع شد. او در ۱۶ سالگی فعالیت‌های خود را توسعه داد و به‌عنوان پیک روزنامه‌بر در «Pittsburg Post-Gazette» مشغول به کار شد.


 

دانشگاه پیتسبرگ میزبان اولین سال‌های تحصیلات عالی مارک کوبان بود. او که از نوجوانی با کسب درآمد و اشتغال آشنا شده بود، هیچ‌گاه در دانشگاه خود را محدود به تحصیل نمی‌کرد. مارک در سال‌های تحصیلات عالی به شغل‌هایی همچون پیشخدمتی، آموزش حرکات موزون و حتی مجری‌گری در میهمانی‌ها مشغول شد. به‌علاوه او علاقه‌اش به ورزش را نیز پیگیری می‌کرد و از طرفداران جدی تیم پیتسبرگ استیلرز در لیگ NFL بود.

مارک پس از یک سال تحصیل در دانشگاه پیتسبرگ آنجا را به مقصد دانشگاه ایندیانا در بلومینگتون ایندیانا ترک کرد. او درنهایت در سال ۱۹۸۱ (۱۳۵۹) از دانشکده‌ی کسب‌وکار کلی با مدرک کارشناسی مدیریت فارغ‌التحصیل شد. کوبان در مصاحبه‌ای دلیل انتخاب دانشگاه ایندیانا را تنها شهریه‌ی کمتر آنجا نسبت به دیگر دانشگاه‌های برتر کسب‌وکار عنوان کرد.

ورود جدی به دنیای کسب‌وکار

مارک پس از فارغ‌التحصیلی به‌سرعت به‌دنبال شغل بود و با وجود کسب مدرک کارشناسی در رشته‌ی مدیریت، الزامی به اشتغال در رشته‌ی مربوطه نداشت. اولین شغل رسمی میلیاردر امروزی، پیش‌خدمتی بود. او سپس وارد دنیای کامپیوتر شد و به‌عنوان نماینده‌ی فروش نرم‌افزارهای کامپیوتری شرکت «Your Business Software» در دالاس فعالیت خود را ادامه داد.


 

سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی از همان سال‌های ابتدایی فعالیت، علاقه‌ی خود را به مدیریت کسب‌وکار اختصاصی نشان می‌داد. او در مذاکرات رودررو با مشتریان نرم‌افزارها، به‌دنبال فرصت‌هایی برای شروع کسب‌وکار خودش هم بود. به‌همین دلیل پس از یک سال از شغل فروشندگی اخراج شد و با کمک همان مشتریان قدیمی، شرکتش را به‌نام «MicroSolutions» تأسیس کرد.

اولین شرکت مارک کوبان به‌‌نوعی واسط خدمات نرم‌افزاری و کامپیوتری بین شرکت‌های بزرگ و مشتریان بود. مایکروسلوشنز از طرفداران اولیه‌ی فناوری‌های روز آن زمان همچون «Lotus Notes» و «CompuServe» بود و از بزرگ‌ترین مشتریان آن‌ها هم می‌توان به «Perot Systems» اشاره کرد. کوبان که همیشه رویای ثروتمند شدن و کسب سود را در سر داشت، به شرکت اول خود وفادار نماند و آن را به قیمت ۶ میلیون دلار به کامپیوسرو فروخت؛ فروشی که سود قابل‌توجه دو میلیون دلاری را برای کارآفرین جوان به‌همراه داشت.

حباب دات‌کام

در سال ۱۹۹۵ (۱۳۷۳) و اوج شکل‌گیری استارتاپ‌های اینترنتی و وب در آمریکا، کوبان نیز درکنار دوستان قدیمی دانشگاهی‌اش به دنیای جدید وارد شد. کریس جائب و تاد وگنر، سرویسی به‌نام «Audionet» تأسیس کردند که بعدها کوبان نیز به‌عنوان سرمایه‌گذار به آن وارد شد. وگنر از دوستان قدیمی کوبان در دانشگاه ایندیانا بود و در سال‌های بعد هم دوستی و همکاری با او را ادامه داد. آن‌ها اکنون به‌صورت مشترک مالک شرکت «2929Entertainment» هستند.

 

 

کوبان در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی وارد آدیونت شد. او و بنیان‌گذاران شرکت علایق مشترکی در حوزه‌ی ورزش و پخش محتوای رسانه‌ای ازطریق وب داشتند. آدیونت هم در همین حوزه فعالیت می‌کرد و در سال ۱۹۹۸ به «Broadcast.com» تغییر نام داد.

یک سال پس از ورود کوبان به تیم برادکست، شرکت به ۳۳۰ کارمند توسعه یافت و درآمد ۱۳/۵ میلیون دلاری را ثبت کرد. در همان سال اولین پخش زنده‌ی برنامه‌ی مد و فشن ازطریق وب در برادکست دات‌کام رخ داد که مربوط‌به برنامه‌ی برند ویکتوریا سیکرت بود. چنین دستاوردهایی برای شرکت کوبان، توجه سرمایه‌گذارهای بزرگ را به آن جلب کرد و در اوج حباب دات‌کام، یاهو ۵/۷ میلیارد دلار به‌صورت سهام، برای خرید این شرکت هزینه کرد.

کوبان پس از فروش سرویس برادکست به یاهو دیگر به کارآفرین باتجربه‌ای بدل شده بود و تصمیم گرفت تا برای پیشگیری از بحران‌های بازار، سرمایه‌های خود را بین منابع متنوع توزیع کند. البته او خرید جالب‌توجهی هم در همان سال ۱۹۹۹  (۱۳۷۸) انجام داد و نامش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد. کوبان با خرید یک جت شخصی گلف‌استریم وی به قیمت ۴۰ میلیون دلار، بزرگ‌ترین خرید یک‌مرحله‌ای دنیای تجارت الکترونیک را به نام خود ثبت کرد.

سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و دنیای رسانه

با ورود به قرن ۲۱، تنوع سرمایه‌گذاری‌های کوبان هم بیشتر شد. او ابتدا به‌همراه دوست قدیمی‌اش وگنر شرکت «2929Entertainment»  را در سال ۲۰۰۲ تأسیس کرد. اولین خرید بزرگ آن‌ها در سال ۲۰۰۳ انجام شد و «Landmark Theatres» با ۵۸ سالن سینما به این شرکت پیوست. شرکت جدید کوبان که در زمینه‌ی تهیه و تولید برنامه‌های ویدئویی فعالیت می‌کرد، ابتدا با ساخت نسخه‌ی جدیدی از برنامه «Star Search» برای شبکه‌ی CBS به شهرت رسید. آن‌ها همچنین توزیع فیلم «Bubble» از کارگردان بزرگ آمریکایی استیون اسپیلبرگ را هم در سال ۲۰۰۶ بر عهده گرفتند. از دیگر سرمایه‌گذاری‌های کوبان در دنیای رسانه می‌توان به «Magnolia Pictures» اشاره کرد که اکنون زیرمجموعه‌ای از «2929Entrertainment » محسوب می‌شود.

فعالیت در دنیای رسانه روزبه‌روز کوبان را بیشتر با شهرت و مفاهیم دنیای جدید آشنا می‌کرد. او در سال ۲۰۰۴ حرکت بزرگی برای نفوذ بیشتر در شبکه‌های آمریکایی انجام داد و با شبکه‌ی ABC وارد همکاری شد. همکاری آن‌ها مسابقه‌ای به‌نام «The Benefactor» بود که با هدف بردن جایزه‌ی یک میلیون دلاری و تحت داوری کوبان برگزار می‌شد. درنهایت اولین برنامه‌ی جدی تلویزیونی کوبان به‌خاطر عدم استقبال از سوی مخاطبان به تعطیلی کشیده شد.

سرمایه‌گذاری‌های مارک کوبان در دنیای استارتاپ‌های فناوری، بسیار متعدد هستند و عموما با فروش برای او سود به همراه داشته‌اند. حوزه‌های نرم‌افزارهای اجتماعی و شبکه‌های توزیع‌شده، از اصلی‌ترین نقاط تمرکز این سرمایه‌گذار محسوب می‌شوند که نمونه‌های موفق زیادی هم در هرکدام قابل ذکر است.


 

مارک کوبان اکنون مالک «IceRocket» ، موتور جست‌وجوی مخصوص دنیای وبلاگ‌ها است. همچنین، او قبلا در سرویس «RedSwoosh» به‌عنوان شریک حضور داشت که از فناوری اتصال‌های نفر به نفر برای انتقال انواع محتوا استفاده می‌کرد. سرویس مذکور بعدا توسط «Akami» خریداری شد. از سرمایه‌گذاری‌های پرسود دیگر نیز می‌توان به «Weblogs Inc» اشاره کرد که AOL آن را خرید.

سرمایه‌گذاری‌های کوبان در دنیای استارتاپی تنها به سرویس‌های آنلاین محدود نمی‌شد. او در سال ۲۰۰۵ در شرکتی به‌نام «Brondell» سرمایه‌گذاری کرد که از فناوری‌های جدید برای تولید توالت استفاده می‌کردند.

ترکیب رسانه و دنیای فناوری همیشه بخش مهمی از فعالیت‌های کوبان را تشکیل داده‌اند. اور در سال ۲۰۰۵ در استارتاپ «Goowy Media» سرمایه‌گذاری کرد که در حوزه‌ی نرم‌افزارهای اینترنتی فعالیت داشت. از سرمایه‌گذاری‌های رسانه‌ای مهم در آن سال‌‌ها می‌توان به سرویس «Sharesleuth» اشاره کرد که با هدف بررسی و کشف کلاهبرداری و اطلاعات دروغ در شرکت‌های سهامی عام فعالیت می‌کرد.

نکته‌ی جالب فعالیت کوبان در سرویس «Sharesleuth»، تلاش او برای اجرای مدل کسب‌وکاری با هدف درآمدزا کردن ژورنالیسم آنلاین بود. درواقع او تصمیم داشت تا از برنامه‌های تحقیقاتی، سود هم کسب کند. کوبان به‌همین دلیل سهام شرکت‌های بررسی‌شده در وب‌سایت را پیش از انتشار تحقیقات می‌خرید که البته انتقادهایی جدی هم به‌همراه داشت. کارشناسان اعتقاد داشتند خرید سهام یک شرکت پیش از اطلاع‌رسانی‌های حساس رسانه‌ای می‌تواند تأثیرات منفی در کسب‌وکار مذکور داشته باشد، اما کوبان اصرار داشت که اقداماتش کاملا قانونی هستند.کوبان در ادامه‌ی روندهای مشابه روزنامه‌نگاری آنلاین، در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۶) سرویسی به‌نام «Bailoutsleuth» راه‌اندازی کرد. هدف این سرویس، ارائه‌ی امکان نظارت برای عموم مردم روی فعالیت‌های دولت آمریکا در حوزه‌ی کمک مالی به مؤسسه‌های مالی و اعتباری بود.

شارک تنک

شبکه‌ی ABC آمریکا برنامه‌ای به‌نام «Shark Tank» دارد که پخش آن از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۷) شروع شد. برنامه‌ی شارک تنک به‌صورت خلاصه به استارتاپ‌ها و فضای کارآفرینی اختصاص دارد. بنیان‌گذارهای استارتاپ‌های متنوع در این برنامه شرکت می‌کنند تا پس از ارائه‌ی اولیه درباره‌ی ایده و روش کار استارتاپ خود، برای دریافت سرمایه از مجریان اصلی معروف به «Shark» رقابت کنند. مارک کوبان از سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۹) به‌عنوان یکی از سرمایه‌گذارهای اصلی در شارک تنک حضور دارد.

کوبان طبق آخرین آمارها تا ۲۰۱۵ در ۸۵ استارتاپ برنامه‌ی شارک تنک سرمایه‌گذاری کرد که مجموع سرمایه‌گذاری‌هایش را در این برنامه به ۱۹/۹ میلیون دلار رساند. البته آمارها از سرمایه‌گذاری‌های شارک تنک با هم تفاوت‌های کلی دارند چون سرمایه‌گذاری‌های نهایی کمی پس از پخش برنامه‌ی اصلی رخ می‌دهند و شاید در برخی مواقع توافقی بین طرفین رخ ندهد.

از زمان پیوستن کوبان به شارک تنک، این برنامه‌ی تلویزیونی رشد قابل‌توجهی تجربه کرد و چند جایزه‌ی امی و برخی جوایز تلویزیونی دیگر به آن‌ها تعلق گرفت. درحال‌حاضر کوبان با سرمایه‌ای حدود ۳/۷ میلیارد دلار، پس از ریچارد برانسون، دومین سرمایه‌گذار ثروتمند شارک تنک محسوب می‌شود.

زندگی شخصی مارک کوبان

مارک کوبان در سپتامبر سال ۲۰۰۲ با تیفانی استورات ازدواج کرد. آن‌ها دو دختر متولد سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ و یک پسر متولد سال ۲۰۱۰ دارند. خانواده‌ی کوبان اکنون در یک قصر ۲,۲۰۰ متری در پرستون هالو دالاس تگزاس زندگی می‌کنند.

 

نمایی از قصر شخصی مارک کوبان

کوبان هم مانند بسیاری از سرمایه‌گذاران و ثروتمندان دستی در فعالیت‌های سیاسی داشته است. او در کمپین‌های انتخاباتی مجالس آمریکا و همچنین ریاست جمهوری حضور داشت و در رقابت کلینتون با ترامپ، از طرفداران هیلاری کلینتون بود.

برخی رخدادها و شایعات پیرامون سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ باعث شد که احتمال ورود او به رقابت سیاسی ریاست‌ جمهوری بالا فرض شود. به‌هرحال او در انتخابات مذکور تنها به حمله به ترامپ و دفاع از کلینتون پرداخت که پس از انتخاب شدن ترامپ هم ادامه داشت.

کوبان در سال ۲۰۱۷ در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر مجرد بود، قطعا برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اقدام می‌کرد. به‌هرحال او گفت که در صورت ورود به رقابت هم در حزب جمهوری‌خواه فعالیت خواهد کرد. شایعات ادعا می‌کنند که شاید او در انتخابات سال ۲۰۲۰ به‌عنوان رقیب ترامپ در حزب جمهوری‌خواه حضور داشته باشد.

لینک کوتاه: https://b2n.ir/d51575 

منابع: zoomit ، wikipedia 

مدیر سرمایه‌گذاری بلک‌راک می‌گوید آن‌ها ممکن است به‌مرور دارایی بیت‌کوین خود را افزایش دهند
لیست شرکت‌های هرمی توسط قوه قضاییه منتشر شد؛ در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نکنید
رابرت کیوساکی می‌گوید ابرتورم ایالات‌متحده در راه است
سهام‌های مرتبط به استخراج ارزهای دیجیتال در بحبوبه احتمال تایید ETF بیت‌کوین رشد چشم‌گیری داشتند

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

شرکت‌های هرمی,قوه قضاییه,کلاهبرداری,سرمایه‌گذاری

لیست شرکت‌های هرمی توسط قوه قضاییه منتشر شد؛ در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نکنید

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌ قضاییه روز شنبه یکم بهمن ماه در پیامکی که به صورت همگانی ارسال شده است، نسبت به فعالیت برخی از مجموعه‌های هرمی و از دست رفتن اصل سرمایه مردم هشدار داد.

خبر - ۶ ماه پیش
رابرت کیوساکی,ابرتورم,ایالات‌متحده,سرمایه‌گذاری,بیت‌کوین

رابرت کیوساکی می‌گوید ابرتورم ایالات‌متحده در راه است

رابرت کیوساکی باری دیگر در رسانه‌های اجتماعی از سرمایه‌گذاری بیت‌کوین حمایت و نگرانی خود را در مورد افزایش بدهی ملی ایالات متحده ابراز کرد. کیوساکی، که بیشتر به خاطر کتابش با عنوان «پدر پولدار، پدر فقیر» شناخته می‌شود، مردم را به خرید بیشتر بیت‌کوین تشویق کرد. دعوت دوباره کیوساکی برای اقدام در پاسخ به افزایش نگران‌کننده بدهی ملی ایالات متحده در پنج ماه گذشته است.

خبر - ۶ ماه پیش
استخراج,ارز دیجیتال,سرمایه‌گذاری,صنعت استخراج,ETF بیت‌کوین

سهام‌های مرتبط به استخراج ارزهای دیجیتال در بحبوبه احتمال تایید ETF بیت‌کوین رشد چشم‌گیری داشتند

روزهای گذشته بازار سهام منعکس کننده افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به سهام مرتبط با بیت کوین قبل از تصویب بالقوه ETF بود. سهام شرکت‌های استخراج بیت‌کوین در بحبوحه پیش‌بینی تایید قریب‌الوقوع ETF بیت‌کوین، رشد بالایی را تجربه کردند. برای مثال شرکت استخراج ماراتون (MARA) با افزایش حجم معاملات و حتی پیشی گرفتن از تسلا در سطح معاملات، توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرد.

خبر - ۶ ماه پیش
سرمایه‌گذاری,ارز دیجیتال,کوین‌شیرز,بیت کوین

ورود ۱۰۳میلیون دلار سرمایه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال در هفته گذشته

به گفته کوین‌شیرز، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر ارزهای دیجیتال در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر (۱ دی) شاهد ورود ۱۰۳میلیون دلار سرمایه بودند. به‌جز خروج ۱۶میلیون دلار سرمایه در هفته پیش از آن، جریان سرمایه ورودی به ETP‌های ارز دیجیتال در ۱۲ هفته از ۱۳ هفته گذشته مثبت بوده است.

خبر - ۶ ماه پیش
ChatGPT,OpenAI,هوش مصنوعی,سرمایه‌گذاری

شرکت سازنده ChatGPT به دنبال جذب سرمایه‌ای ۱۰۰میلیارد دلاری است

چند منبع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند شرکت هوش مصنوعی «OpenAI» که توسعه‌دهنده چت‌بات شناخته‌شده «ChatGPT» است، با تعدادی سرمایه‌گذاری وارد مذاکره شده است که قصد سرمایه‌گذاری ۱۰۰میلیارد دلاری روی این مجموعه را دارند. گفته می‌شود این سرمایه‌گذاران تاکنون مذاکرات اولیه را انجام داده‌اند اما برگزاری این مرحله جذب سرمایه هنوز تأیید نشده است.

خبر - ۷ ماه پیش
السالوادور,سرمایه‌گذاری,بیت‌کوین,ارزهای دیجیتال

مردم السالوادور علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال ندارند

السالوادور، کشور پیشگامی که با استفاده از ارز دیجیتال به عنوان ارز قانونی تاریخ ساز شد، با یک چالش شگفت‌انگیز مواجه است: عدم پذیرش گسترده ارز دیجیتال در میان جمعیت محلی خود که علیرغم تلاش‌های مستمر دولت برای ترویج ارزهای دیجیتال، گزارش اخیر نشان می‌دهد که کمتر از ۲ درصد از جمعیت کشور دارای دارایی‌های دیجیتال دارند.

خبر - ۷ ماه پیش
استرالیا,صندوق‌های بازنشستگی,سرمایه‌گذاری,ارزهای دیجیتال

صندوق‌های بازنشستگی استرالیا رشد انفجاری را در میزان سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال تجربه می‌کنند

استرالیایی‌ها به‌طور فزاینده‌ای به ارز دیجیتال به‌عنوان وسیله‌ای برای تضمین بازنشستگی مرفه روی می‌آورند، زیرا صندوق‌های بازنشستگی افزایش قابل‌توجه ۴۰۰ درصدی را در تخصیص سرمایه‌شان به ارزهای دیجیتال در طی تنها چهار سال را نشان می‌دهند که از نرخ رشد سهام و اوراق قرضه سنتی پیشی گرفته است.

خبر - ۷ ماه پیش
کلاهبرداری,پلیس فتا,سرمایه‌گذاری

کلاهبردار ۷۰ میلیاردی ارز دیجیتال در تهران شناسایی و بازداشت شد

رئیس پلیس فتای غرب استان تهران اعلام کرد که با موفقیت کلاهبرداری به مبلغ ۷۰ میلیارد ریال در حوزه ارزهای دیجیتال را شناسایی و متوقف کرده است. این اقدام در پی شکایت‌های متعدد شهروندان از این کلاهبرداران در زمینه سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال انجام شد.

خبر - ۸ ماه پیش
استخراج,ارز دیجیتال,سرمایه‌گذاری,صنعت استخراج

۶٬۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در صنعت استخراج ارز دیجیتال کشور در معرض نابودی است!

نشست خبری فعالان حوزه استخراج رمزارز با انتقاد به عملکرد دولت، مجلس و تعرفه‌گذاری‌های غیرمنطقی برای این صنعت و از دست رفتن فرصت ورود سرمایه به این حوزه برگزار شد. در انتهای این نشست بیانیه‌ای توسط فعالان صنعت استخراج قرائت شد.

خبر - ۹ ماه پیش