مدیرعامل نوبیتکس: به یک فرانهاد برای تنظیم‌گری فین‌تک نیاز داریم

مدیرعامل نوبیتکس با بیان اینکه بانک مرکزی نمی تواند رگولاتور خوبی برای تنظیم‌گری فین‌تک باشد، گفت: «نوآوری بدون ریسک غیرممکن است، از این رو باید در ساختار تنظیم‌گری بانک مرکزی بازنگری کرد و یک فرانهاد تنظیم‌گر در تمام حوزه‌های فین‌تک تشکیل داد.»

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

نوبیتکس,فین‌تک,بانک مرکزی,داخلی,قانون‌گذاری

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، امیرحسین راد در ارائه خود با موضوع تنظیم‌گری فین‌تک، در رویداد ۹ ژانویه، با اشاره به اینکه جلوگیری از انحصار، تنظیم قواعد بازار، تسهیل‌گری و حمایت از مصرف‌کننده، وظایف ذاتی تنظیم‌گر است، گفت:

«هدف اصلی نوآوری مالی (فین‌تک)، دسترسی آسان جامعه به خدمات و کاهش هزینه‌ها است و بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس، تنظیم‌گران این حوزه هستند، اما تنظیم‌گر به جای تدوین استانداردها، وارد لایه اجرایی شده و تلاش کرده ریسک را به صفر برساند.»

راد با اشاره به حوزه‌های مختلف فین‌تک، افزود:

«هیچ نهادی در ایران به اندازه بانک مرکزی دسترسی به ابزارهای کنترلی و نظارتی ندارد و به همین دلیل به‌صورت نوشته و نانوشته این نهاد، متولی رگولاتوری حوزه فین‌تک شده، اما ساختار بانک مرکزی برای تنظیم‌گری طراحی نشده و اصلا بازارهای آزاد را به رسمیت نمی‌شناسد.»

او با بیان اینکه با این وضعیت باید در ساختار تنظیم‌گری بانک مرکزی بازنگری کرد و یک فرانهاد تنظیم‌گر در تمام حوزه‌های فین‌تک تشکیل داد، اظهار کرد:

«ما همان محافظه‌کاری در سطح کلان را در سطح سندباکس‌ها و سایر بخش‌های فین‌تک نیز شاهدیم. بانک مرکزی ویژگی‌هایی دارد که مانع نوآوری می‌شود؛ نخست اینکه تمایلی به تغییر زمین بازی و برهم خوردن نظم بازار ندارد، دوم اینکه وظایف ذاتی‌اش بزرگ و جدی‌تر است مانند حفظ ارزش پول، کنترل تورم و نظارت بر بانک‌ها، سوم اینکه پاداشی بابت توسعه و نوآوری دریافت نمی‌کند، مسئله دیگر این است که بانک مرکزی ذی‌نفع است و به جای تنظیم‌گر کنترل‌گر است و تمایل دارد ریسک را به صفر برساند.»

مدیرعامل نوبیتکس تاکید کرد:

«هدف بانک مرکزی تنظیم‌گری نیست، بلکه کنترل‌گری است، اما شما نمی‌توانید ریسک را به صفر برسانید. نوآوری بدون ریسک غیرممکن است.»

راد با بیان اینکه به دلیل مسائل ساختاری در ساختار فعلی، بانک مرکزی تنظیم‌گر خوبی نیست، افزود:

«یا باید ساختار بانک مرکزی تغییر کند، با تنظیم‌گر تغییر کند. نکته مهم دیگر این است که در حال حاضر درآمد بانک مرکزی از تراکنش‌ها است و از تنظیم‌گری نفعی ندارد، یعنی محل درآمدش از کسب‌و‌کارها نیست. اگر منافع بانک مرکزی گره بخورد به کسب و کارها، می‌توانیم شاهد شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید و نوآورانه باشیم.»

وی یادآور شد:

«بازارهای مالی بسیار به‌هم پیوسته هستند و مدیریت کردن آن‌ها نیاز به تخصص دارد. در بامنک مرکزی هیچ تجربه موفقی از بازارهای آزاد را نداریم. از این رو ما مانند بسیاری کشورها نیاز به یک نهاد فراتنظیم‌گر مالی داریم.»

لینک کوتاه: B2n.ir/a72805 

رئیس کل بانک مرکزی: دلار، شمش طلا و ارز دیجیتال جایگزین ریال شده، نهاد قضایی ورود کند
کوین‌بیس ۳.۶ میلیون پوند به برینک کمک می‌کند
طبق گزارش اخیر، رئیس بانک مرکزی آمریکا به‌دنبال چارچوب قانونی استیبل‌کوین‌ها است
بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را بدون تغییر اعلام کرد
مدیرعامل آرک‌ اینوست می‌گوید تورم در سال آینده کاهش می‌یابد و بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به‌شدت کاهش می‌دهد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

کوین‌بیس,آمریکا,صرافی,قانون‌گذاری,برایان آرمسترانگ

کوین‌بیس ۳.۶ میلیون پوند به برینک کمک می‌کند

صرافی ارزهای دیجیتال کوین‌بیس مبلغ سخاوتمندانه‌ای به مبلغ ۳.۶ میلیون پوند به برینک، یک سازمان غیرانتفاعی که از توسعه دهندگانی که در بلاک چین بیت کوین کمک می‌کنند، اعطا کرده است. برینک از برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین‌بیس و تیم صرافی به دلیل مشارکت آن‌ها در «تلاش‌های تامین مالی برای توسعه بیت‌کوین» قدردانی کرد.

خبر - ۱ ماه پیش
بانک مرکزی آمریکا,آمریکا,جروم پاول,فدرال رزرو,مجلس نمایندگان

طبق گزارش اخیر، رئیس بانک مرکزی آمریکا به‌دنبال چارچوب قانونی استیبل‌کوین‌ها است

به گزارش پولیتیکو، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو به دموکرات‌های مجلس نمایندگان گفت که ایالات متحده به یک چارچوب قانونی برای استیبل کوین‌ها نیاز دارد.

خبر - ۱ ماه پیش
بانک مرکزی آمریکا,نرخ بهره,فدرال رزرو,آمریکا

بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را بدون تغییر اعلام کرد

بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) در روز چهارشنبه، همانطور که انتظار می‌رفت، سیاست خود را ثابت نگه داشت و محدوده نرخ وجوه بانک مرکزی خود را بدون تغییر در ۵.۲۵٪ -۵.۵۰٪ باقی گذاشت و همچنین امیدهای بازار برای کاهش نرخ در نشست بعدی خود در ماه مارس را کاهش داد.

خبر - ۲ ماه پیش
آرک‌ اینوست,تورم,بانک مرکزی آمریکا,نرخ بهره

مدیرعامل آرک‌ اینوست می‌گوید تورم در سال آینده کاهش می‌یابد و بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به‌شدت کاهش می‌دهد

در یک مصاحبه اختصاصی اخیر، کتی وود، مدیر عامل و مدیر ارشد سرمایه گذاری آرک اینوست، نظرات خود را در مورد محیط اقتصادی فعلی و استراتژی سرمایه گذاری خود در سال آینده به اشتراک گذاشت. وود در طول این مصاحبه به این سوال پرداخت که وضعیت اقتصادی فعلی چه معنایی برای سرمایه‌گذاری و سهام دارد.

خبر - ۳ ماه پیش
نیجریه,ممنوعیت,ارزهای دیجیتال,بانک مرکزی نیجریه

بانک مرکزی نیجریه ممنوعیت تعامل با ارزهای دیجیتال برای بانک‌ها را لغو کرد

بانک مرکزی نیجریه که در سال ۲۰۲۱ تعامل با ارزهای دیجیتال را برای بانک‌ها این کشور منع کرده بود، به‌تازگی اعلام کرد که این محدودیت‌ها را لغو کرده است. بخشنامه جدید بانک مرکزی نیجریه در رابطه با ارزهای دیجیتال حاوی دستورالعمل‌هایی جهت تعیین حداقل استانداردها و الزامات راه‌اندازی حساب و ارتباط با مؤسسات بانکی برای ارائه‌دهندگان خدمات مرتبط با دارایی‌های مجازی است.

خبر - ۳ ماه پیش
روسیه,صادرات,ارزهای دیجیتال,قانون‌گذاری,ایوان چبسکوف

دولت روسیه قصد دارد قوانینی ویژه «صادرات» ارزهای دیجیتال وضع کند

دولت روسیه قصد دارد مقرراتی برای فروش ارزهای دیجیتال وضع کند که به ماینرها اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را مثل صادرات کالاهایی نظیر گاز به فروش برسانند. ایوان چبسکوف، معاون وزیر دارایی روسیه گفت است این گزینه به‌عنوان بخش از لاحیه قانون‌کردن استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور در سال ۲۰۲۲ ارائه شده است.

خبر - ۳ ماه پیش
قزاقستان,ارز دیجیتال بانک مرکزی,CBDC

قزاقستان موفقیت برنامه آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را اعلام کرد

ارز دیجیتال بانک مرکزی قزاقستان (CBDC) پس از یک پروژه آزمایشی یک ماهه به موفقیت دست یافته است. به گفته بانک مرکزی پیشرفت‌های مختلف تجاری، نظارتی و فنی برای ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌شود. در مرحله آزمایشی، این ارز دیجیتال با تسهیل تراکنش‌هایی مانند ارائه ناهار رایگان به دانش‌آموزان مدرسه از طریق کارت محلی «Onay» ، کاربرد خود را نشان داد.

خبر - ۳ ماه پیش
انجمن بلاکچین ایران,داخلی,وزارت نفت,تخلف,ماینر,ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها

انتقاد انجمن بلاکچین از پیش‌نویس طرح «ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها» از سوی مجلس

کمیسیون اقتصادی مجلس در روزهای گذشته پیش‌نویس طرح «ساماندهی و توسعه رمز دارایی‌ها» را تدوین کرده و آن را در اختیار نهادهایی مثل وزارت اطلاعات، بانک مرکزی، مرکز ملی فضای مجازی و نصر کشور، وزارت ارتباطات و قوه قضاییه قرار داده است. این پیش‌نویس هنوز نهایی نشده و در انتظار نظرات این نهادها برای بررسی جهت تصویب است. اما مُهر آنی که در این طرح به چشم می‌خورد، متخصصین بازار رمزارزها را نگران کرده است که بدون بررسی‌های دقیق به تصویب برسد.

خبر - ۴ ماه پیش
تایوان,بانک مرکزی,CBDC,ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده فروشی

طبق اعلام معاون فرماندار تایوان، آن‌ها جدی‌تر از گذشته به‌دنبال استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی هستند

بانک مرکزی تایوان اخیراً یک مطالعه امکان سنجی در مورد معرفی ارز دیجیتال بانک مرکزی عمده فروشی (CBDC) را تکمیل کرده است و اکنون به طور فعال در حال بررسی اجرای آن است.

خبر - ۴ ماه پیش