مدیر عامل بانک رفاه: بانک مرکزی در حال راه اندازی ارزدیجیتال ملی است!

اسماعیل لله‌گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران در حاشیه سی و یکمین همایش بانکداری اسلامی در خصوص ایجاد ارزدیجیتال بانک مرکزی و تبادلات ارزهای دیجیتال سخنرانی کرد.

ایران,بانک مرکزی,CBDC,ارز دیجیتال بانک مرکزی,بیت کوین

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، وی در میزگردی در این همایش عنوان کرد:

«بانک‌های مرکزی در دنیا به این سمت رفته‌اند که به ارزهای دیجیتال توجه کنند. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز به مسئله ارزهای دیجیتال توجه کرده و ۸۰ بانک مرکزی دنیا نسبت به صدور ارزدیجیتال با پشتیبانی بانک مرکزی اقدام کردند.»

لله‌گانی با بیان اینکه بانک مرکزی نیز باید ارزدیجیتال اختصاصی منتشر کند، تصریح کرد:

«ارز دیجیتال بانک مرکزی معادل دیجیتال برای پول رسمی هر کشور است که باید شرایطی همچون پذیرش جهانی را دارا باشند و از سوی بانک‌های مرکزی منتشر شده باشند.»

مدیر عامل بانک وابسته به وزارت رفاه تأکید کرد ارزهای دیجیتال اختصاصی هر بانک مرکزی یا CBDC در دو نوع عمده فروشی و خرده فروشی از سوی بانک‌های مرکزی منتشر می‌شود که در کشورهای پیشرفته به دلیل امکان عرضه نوع عمده فروشی آن در شبکه‌های بین المللی بیشتر به سمت استفاده از این مدل حرکت شده است.

وی با بیان اینکه CBDCها به صورت آفلاین قابل استفاده هستند، گفت:

«برخلاف   CBDCها مانند سکه و اسکناس رایج هر کشور دارای رقم رسمی هستند و از اعتبار و پشتوانه بانک مرکزی برخوردارند. بانک‌های مرکزی CBDC ها را یا مستقیماً منتشر کرده و در اختیار مشتری می‌گذارند که در این صورت نقش بانک‌ها کمرنگ می‌شود و یا اینکه بانک مرکزی صرفاً صادر کننده است و نهادهای مالی به عنوان واسطه CBDC ها را عرضه می‌کنند.»

لله‌گانی از دیگر مزایای انتشار ارز دیجیتال ملی به کاهش هزینه چاپ پول و کاهش ریسک تبادلات الکترونیکی بخش خصوصی اشاره کرد و افزود:

«CBDCها تهدیدهایی هم دارند که شامل احتمال نبود امنیت در شبکه، سختی در جلب اعتماد مردم، احتمال سوءاستفاده و پول‌شویی با ارزدیجیتال و کمرنگ شدن نقش بانک‌ها می‌شود.»

مدیر عامل این بانک تصریح کرد:

«در رابطه با حفظ ارزش پول ملی CBDCها می‌توانند مؤثر باشند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم به این ارزهای دیجیتال توجه کرده و در حال ورود به بازار ارز دیجیتال هستند و اگر بانک مرکزی وارد عمل نشود، ممکن است حفظ ارزش پول ملی ضربه ببیند.»

وی با تأکید بر اینکه CBDCها در بستر بلاک‌چین عرضه می‌شوند، خاطرنشان کرد:

« امکان استفاده همزمان از CBDC به عنوان پول رایج ملی صادره از بانک مرکزی و ارزهای دیجیتال رایج در دنیا وجود دارد اما بانک مرکزی می‌تواند با CBDC در مدیریت نقدینگی به صورت فعال وارد شود.»

لله‌گانی افزود:

«در مقابله با ارزهای دیجیتال که هر روز در حال گسترش هستند و ایراداتی دارند، باید فعالانه‌تر عمل کرد. البته در سطح کشور برای ماینینگ ارزهای دیجیتال مجوزهایی صادر شده ولی برای نقل و انتقالات آن و نقد کردن ارزهای دیجیتال دستورالعملی نداریم.»

وی تأکید کرد:

«باید بتوانیم ریال را در قالب ارز دیجیتال منتشر کنیم و در قراردادهای دوجانبه با کشورهای همسایه از این ابزار استفاده کنیم؛ CBDCها نیازی به سوئیفت ندارند و حتی به بلاک‌چین جهانی نیز نیاز نیست. بانک مرکزی ایران در حال راه اندازی CBDC است و از آنجایی که بلاک‌چین یک بستر و شبکه جهانی است، که مانند سوئیفت و مخابرات می‌توان از آن استفاده کرد، می‌توانیم به سمت استفاده از CBDCها در بستر بلاک‌چین داخلی حرکت کنیم. این بستر مختص کشور ماست و در حوزه قراردادهای بین المللی می‌توانیم از ظرفیت بلاک‌چین داخلی استفاده کنیم.»

لینک کوتاه: b2n.ir/r62974 

در صحن علنی مجلس قرائت شد: عدم توجه به ارزهای دیجیتال می‌تواند آسیب‌زا باشد
نیمه‌دوم امسال وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در ایران مشخص می‌شود
سرکوب شدید پولشویی با ارزهای دیجیتال در ادامه چارچوب سیاست چین
بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی خواهان توسعه سریع‌تر CBDCها شد
قالیباف: مسئله ارزهای دیجیتال در دستور کار مجلس است

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط

مجلس,قانون گذاری,ایران

نیمه‌دوم امسال وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در ایران مشخص می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به بررسی موضوع ارزهای دیجیتال در کمیسیون اقتصادی عنوان کرد که مجلس به‌دنبال قانونی‌کردن جایگاه ارزهای دیجیتال در کشور است.

خبر - ۱ هفته پیش
چین,قانون گذاری,بیت کوین,CBDC

سرکوب شدید پولشویی با ارزهای دیجیتال در ادامه چارچوب سیاست چین

بانک خلق چین در گزارش ثبات مالی ۲۰۲۱ خود اشاره کرده بود که مبارزه با ارزهای دیجیتال به پایان رسیده است.

خبر - ۱ هفته پیش
ارزدیجیتال بانک مرکزی,قانون گذاری,CBDC

بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی خواهان توسعه سریع‌تر CBDCها شد

بنویت کوئره، رئیس بخش نوآوری بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) از بانک‌های مرکزی خواست تا هر چه سریع‌تر از ارزهای دیجیتال ملی برای رقابت با ارزهای دیجیتال خصوصی استفاده کنند. کوئره با اشاره به مزیت‌های ارز دیجیتال ملی معتقد است که زمانی برای شروع به کار بانک‌های مرکزی در این زمینه باقی نمانده و باید طراحی CBDCها را تسریع کرد.

خبر - ۱ هفته پیش