مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: قطع درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد شامل صرافی‌ها نمی‌شود

یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است نامه اخیر شاپرک به مدیران پرداخت‌یارها و مهلت فعالیت پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد، در مرحله فعلی شامل فعالان حوزه ارزهای دیجیتال نمی‌شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

صرافی‌,تجارت الکترونیکی,اینماد,درگاه پرداخت

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارزدیجیتال، یک هفته پیش شاپرک در نامه‌ای به مدیران شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کرد که از ۲۴ آبان، پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد طی شش هفته از تاریخ یادشده از سمت این شرکت غیرفعال خواهند شد. این نامه هم در راستای بخشنامه چند ماه پیش دولت برای مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی به پرداخت‌یارها زده شد؛ اما در بخشنامه یادشده اشاره‌ای به شرکت‌های فین‌تکی مانند لندتک‌ها یا رمزارزها که برای فعالیت‌شان هنوز مقررات‌گذاری صورت نگرفته، نشده بود. درنهایت این نامه موجی از اعتراض فعالان فین‌تکی؛ بخصوص صرافی‌های رمزارز و مجموعه پرداخت‌یاری‌ها را به دنبال داشت.

در ادامه این اعتراض‌ها هم کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال در نامه‌ای به شاپرک، دستور توقف «الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی تا ۲۴ آبان‌ماه» را داد. هرچند بسیاری با این نامه به توقف این فرایند امیدوار شدند، برخی دیگر ازجمله رئیس انجمن فین‌تک عنوان کرد شاپرک درخواست مطرح‌شده در این نامه را عملی نمی‌کند؛ چراکه از کارگروه اقتصاد دیجیتال دستور نمی‌گیرد.

با این حال مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به‌عنوان متولی اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی در کشور می‌گوید اعتراض‌ها و نگرانی‌هایی که فین‌تک‌ها نسبت به نامه اخیر شاپرک ابراز می‌کنند، بی‌مورد است. یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است که در اجرای این دستور شاپرک، فعالانی مانند صرافی‌های رمزارز استثنا خواهند بود.

این مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گفت‌وگو با «راه‌ پرداخت» اعلام کرد که نمی‌توان به دلیل اعتراض عده‌ای، جلوی قانونی را گرفت که سال‌ها پیش وضع شده و روی PSPها و درگاه جدید پرداخت‌یارها هم اعمال شده است. به باور او در حال‌ حاضر صدها هزار تراکنش از طریق سایت‌های غیرقانونی انجام می‌شود که باید جلوی این فعالیت غیرقانونی گرفته شود.

او در واکنش به نگرانی فعالان رمزارز و لندتک‌ها با توجه به نامه جدید شاپرک و اینکه جلوی فعالیت‌ آنها گرفته خواهد شد به راه‌ پرداخت گفت:

«در این زمینه هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد. راهکارهای لازم به بانک مرکزی داده شده و در این زمینه با بانک مرکزی هماهنگ هستیم. این اعتراض‌ها بهانه است.»

او ادامه داد:

الان بحث بر سر بستن سایت‌های غیرقانونی است که روزانه صدها هزار تراکنش دارند و در این زمینه از سرویس پرداخت‌یاری استفاده می‌کنند. اینکه پرداخت‌یارها از این فعالیت غیرقانونی خبر دارند یا نه و چشم خود را روی این کار بسته‌اند را قضاوت نمی‌کنم؛ اما با هر دین و آیینی هم که باشید، چنین موضوعی در هیچ کشوری قابل تحمل نیست.

این مقام مسئول برخی اعتراض‌ها به نامه اخیر شاپرک را بی‌مورد دانست و اعلام کرد هم‌اکنون حتی پرداخت‌یارهایی که به پلتفرم‌های مبادله رمز‌ارز سرویس نمی‌دهند دست به اعتراض زده‌اند. به باور او برخی از این اعتراض‌ها ناشی از جریان مالی ناسالمی است که ایجاد شده و برخی از پرداخت‌یارها هم از این جریان مالی ناسالم سود می‌برند و برایشان به‌صرفه نیست جلوی فعالیت درگاه‌های اینترنتی بدون نماد اعتماد گرفته شود.

او در واکنش به اظهارات برخی مدیران فین‌تکی که اعلام می‌کنند گروهی از فعالان این بازار ازجمله رمزارز و لندتک برایشان قانون‌گذاری نشده و حالا در این شرایط قرار است قانونی اجرا شود که جلوی فعالیت‌شان گرفته شود، توضیح داد:

«همه می‌دانیم که فعلاً بانک مرکزی برای فعالیت رمزارزها و لندتک‌ها مقررات‌گذاری نکرده، پس در مورد دستور شاپرک به پرداخت‌یارها برای توقف پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد، رمزارزها و لندتک‌ها استثنا هستند. ما در حال مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه هستیم و در تلاشیم در این زمینه امتیازهایی بگیریم و فعالان این بخش را از بلاتکلیفی دربیاوریم.»

او ادامه داد:

«سهم درگاه‌های مربوط به رمزارز یک درصد از این بازار هم نیست و ۹۹ درصد مربوط به درگاه‌هایی است که ممکن است از طریق‌ آنها کارهای غیرقانونی و موارد مربوط به قاچاق در فضای مجازی انجام شود.»

این مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در واکنش به نامه کارگروه اقتصاد دیجیتال و خواست وزارت ارتباطات برای جلوگیری از اجرای دستوری شاپرک گفت که این واکنش‌ها تنها سیاسی‌بازی و ژست حمایت از کسب‌وکار است و در این مورد اضافه کرد:

«کارگروه اقتصاد دیجیتال نزدیک به یک سال است تشکیل شده و اختیارات فرادستگاهی هم دارد؛ اما در این مدت یک مصوبه به نفع کسب‌وکارها نداده‌ است. یک آیین‌نامه حمایتی به تازگی برای کسب‌وکارها تصویب کرده‌اند که وقتی به بند‌های آن نگاه می‌کنید هیچ مزیتی برای کسب‌وکارها ندارد و قوانینی در آن گنجانده‌اند که همین حالا هم شامل حال کسب‌وکارها می‌شود.»

او ادامه داد:

«اگر کارگروه اقتصاد دیجیتال به فکر کسب‌وکارهاست و این همه هم اختیارات دارد، چرا نمی‌تواند موضوع فعالیت رمزارزها و لندتک‌ها را رگوله کند و در این زمینه با بانک مرکزی به تعامل برسد؟»

این مقام مسئول در ادامه با انتقاد از خواست وزارت ارتباطات برای جلوگیری از نامه شاپرک به پرداخت‌یارها هم اعلام کرد اگر وزارت ارتباطات به فکر کسب‌وکارها بود، وظایف قانونی خود را انجام می‌داد و جلوی محدودیت اینترنت را می‌گرفت تا کسب‌وکارها تا این اندازه متحمل خسارت نشوند.

با این حال برخی مدیران کسب‌وکارها و همچنین مدیران دولتی دستگاه‌های دیگر اعلام می‌کنند دلیل اصرار مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای دریافت اینماد از سمت کسب‌وکارها، درآمد بالایی است که واگذاری این نماد به فعالان در فضای مجازی دارد؛ ادعایی که مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آن را رد می‌کند و در توضیح این مورد می‌گوید:

«این یک جوک است. تعرفه اینماد مانند سایر مجوزها از جمله کارت بازرگانی و پروانه کسب یک تعرفه مصوب دارد که طبق قانون تعریف شده و دریافت این تعرفه هم به خزانه‌داری کل می‌رود. پس ارائه اینماد هیچ درآمدی برای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ندارد. در ضمن درآمد حاصل از اینماد آنقدر کم است که در رقم و بحث‌های بودجه‌ای گم می‌شود.»

لینک کوتاه: b2n.ir/y03152 

 

هک ۷.۵میلیون دلاری درگاه پرداخت ارز دیجیتال «کوین پِید»
کاهش ۸۰درصدی ارزهای دیجیتال سرقت‌شده توسط هکرهای کره شمالی در سال ۲۰۲۳
پنکیک سواپ پشتیبانی از شبکه «zkSync» را آغاز کرد
پنکیک سواپ پشتیبانی از شبکه «zkSync» را آغاز کرد
رشد ۱۴درصدی حجم معاملات صرافی‌های متمرکز در ماه ژوئن

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

کره شمالی,صرافی‌,هک,ارز دیجیتال,تحریم‌

کاهش ۸۰درصدی ارزهای دیجیتال سرقت‌شده توسط هکرهای کره شمالی در سال ۲۰۲۳

به گزارش چینالیسیس، ارزش ارزهای دیجیتال سرقت‌شده توسط هکرهای مرتبط با کره‌شمالی با کاهش ۸۰درصدی از ۱.۷میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به ۳۴۰.۴میلیون دلار در سال جاری کاهش یافته است. این شرکت تحلیل بلاک چین خاطرنشان کرد: «این واقعیت که آمار امسال کاهش یافته است، لزوماً نشانه‌ای از بهبود امنیت یا کاهش فعالیت مجرمانه نیست. در حقیقت، ما تنها یک هک بزرگ تا عبور از آستانه یک میلیارد دلاری برای وجوه دزدیده‌شده در سال ۲۰۲۳ فاصله داریم».

خبر - ۸ ماه پیش
پنکیک سواپ,zkSync,صرافی‌های غیرمتمرکز

پنکیک سواپ پشتیبانی از شبکه «zkSync» را آغاز کرد

پنکیک سواپ، یکی از پرکاربرترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، رسماً پشتیبانی از شبکه «zkSync Era» را در پروتکل خود آغاز کرد. تیم توسعه پنکیک سواپ از «مقیاس‌پذیری بی‌نظیر، کارایی و مقرون‌به‌صرفه‌بودن» تراکنش‌های مبتنی بر «zkSync» به‌عنوان دلایل اصلی اضافه‌کردن این شبکه لایه ۲ اتریومی به پروتکل خود نام برده است.

خبر - ۹ ماه پیش
پنکیک سواپ,zkSync,صرافی‌های غیرمتمرکز

پنکیک سواپ پشتیبانی از شبکه «zkSync» را آغاز کرد

پنکیک سواپ، یکی از پرکاربرترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال، رسماً پشتیبانی از شبکه «zkSync Era» را در پروتکل خود آغاز کرد. تیم توسعه پنکیک سواپ از «مقیاس‌پذیری بی‌نظیر، کارایی و مقرون‌به‌صرفه‌بودن» تراکنش‌های مبتنی بر «zkSync» به‌عنوان دلایل اصلی اضافه‌کردن این شبکه لایه ۲ اتریومی به پروتکل خود نام برده است.

خبر - ۹ ماه پیش
صرافی‌های متمرکز,حجم معاملات,سی‌سی‌دیتا,حجم معاملات اسپات,حجم معاملات مشتقات,بایننس,بایننس آمریکا,کوین‌بیس

رشد ۱۴درصدی حجم معاملات صرافی‌های متمرکز در ماه ژوئن

بر اساس گزارش ماهانه سی‌سی‌دیتا، مجموع حجم معاملات اسپات و مشتقات در صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال در ماه ژوئن ۱۴.۲درصد افزایش یافته و به ۲.۷۱تریلیون دلار رسیده است. البته، بایننس، بایننس آمریکا و کوین‌بیس شاهد کاهش سهم بازار خود در یک ماه گذشته بوده‌اند. طبق این گزارش، سهم بازار بایننس با ۱.۴درصد کاهش به ۴۱.۶درصد رسید. همچنین، باوجود رشد ۱۶.۴درصدی حجم معاملات اسپات، رقم ۵۷۵میلیارد دلاری این شاخص در بازه آوریل تا ژوئن (فروردین تا خرداد)، پایین‌ترین سطح سه‌ماهه از سال ۲۰۱۹ است.

خبر - ۱۰ ماه پیش
حجم معاملات اسپات,کایکو,بایننس,صرافی‌,بیت‌کوین,BTC

حجم معاملات اسپات صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال با کاهش چشم‌گیری روبه‌رو شده است

طبق گزارش جدید شرکت کایکو، سه ماه گذشته دردسرهای زیادی برای بخش ارزهای دیجیتال به همراه داشته است. تمام صرافی‌های برتر متمرکز ارزهای دیجیتال در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ با کاهش زیاد حجم معاملات اسپات روبه‌رو بوده‌اند.

خبر - ۱۰ ماه پیش
کارمزد,شاپرک,درگاه پرداخت,صرافی‌,بخشنامه بانک مرکزی,بانک مرکزی

کارمزد شاپرک از امروز در درگاه پرداخت صرافی‌ها گرفته می‌شود

طبق بخشنامه بانک مرکزی در اردیبهشت ۱۴۰۲، کارمزد خدمات بانکی ریالی و الکترونیکی تغییر خواهد کرد و درگاه‌های شاپرک از جمله واریز درگاه صرافی‌ها از امروز، ۴ تیر ملزم به پرداخت کارمزد تعیین‌شده خواهند بود.

خبر - ۱۱ ماه پیش
بیت کوین,BTC,انتقال,گلس‌نود,صرافی‌های متمرکز,بلاک‌چین

انتقال بیت کوین از ماینرها به صرافی‌های متمرکز افزایش یافته است

بر اساس داده‌های گلس‌نود، انتقال بیت کوین (BTC) از ماینرها به صرافی‌های متمرکز افزایش یافته است. داده‌های گلس‌نود نشان می‌دهد که ماینرها ۱۷۴ میلیون دلار را به صرافی‌ها منتقل کرده‌اند. تنها در ۱۳ خردادماه، ماینرها ۲۶۰۶ بیت‌کوین را به صرافی‌ها منتقل کردند که بزرگ‌ترین رقم یک روزه است.

خبر - ۱۱ ماه پیش
اینماد,صرافی‌,انجمن بلاک‌چین ایران,انجمن فین‌تک,سازمان نظام صنفی رایانه‌ای,عباس آشتیانی

آخرین وضعیت اینماد صرافی‌های ارز دیجیتالی

عباس آشتیانی، مدیرعامل انجمن بلاک‌چین ایران، در اظهارات جدید خود از تدوین ۴ الزام برای دریافت اینماد بدون ستاره توسط صرافی‌های ارز دیجیتالی خبر داد که البته هنوز قطعی نشده‌اند.

خبر - ۱۱ ماه پیش
سازمان توسعه تجارت الکترونیکی,اینماد,مرکز تتا,انجمن بلاک‌چین,ارز دیجیتال,صرافی

سازمان توسعه تجارت الکترونیکی تأیید کرد؛ اعطای اینماد به صرافی‌ها اولین تجربه خودتنظیم‌گری در کشور

سازمان توسعه تجارت الکترونیکی به‌تازگی اعطای اینماد به صرافی‌های داخلی ارز دیجیتال را تأیید و سازوکارهای مربوط به اخذ اینماد توسط این کسب‌وکارها را منتشر کرده است.

خبر - خیلی وقت پیش