مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: قطع درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد شامل صرافی‌ها نمی‌شود

یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است نامه اخیر شاپرک به مدیران پرداخت‌یارها و مهلت فعالیت پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد، در مرحله فعلی شامل فعالان حوزه ارزهای دیجیتال نمی‌شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

صرافی‌,تجارت الکترونیکی,اینماد,درگاه پرداخت

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارزدیجیتال، یک هفته پیش شاپرک در نامه‌ای به مدیران شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کرد که از ۲۴ آبان، پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد طی شش هفته از تاریخ یادشده از سمت این شرکت غیرفعال خواهند شد. این نامه هم در راستای بخشنامه چند ماه پیش دولت برای مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی به پرداخت‌یارها زده شد؛ اما در بخشنامه یادشده اشاره‌ای به شرکت‌های فین‌تکی مانند لندتک‌ها یا رمزارزها که برای فعالیت‌شان هنوز مقررات‌گذاری صورت نگرفته، نشده بود. درنهایت این نامه موجی از اعتراض فعالان فین‌تکی؛ بخصوص صرافی‌های رمزارز و مجموعه پرداخت‌یاری‌ها را به دنبال داشت.

در ادامه این اعتراض‌ها هم کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال در نامه‌ای به شاپرک، دستور توقف «الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی تا ۲۴ آبان‌ماه» را داد. هرچند بسیاری با این نامه به توقف این فرایند امیدوار شدند، برخی دیگر ازجمله رئیس انجمن فین‌تک عنوان کرد شاپرک درخواست مطرح‌شده در این نامه را عملی نمی‌کند؛ چراکه از کارگروه اقتصاد دیجیتال دستور نمی‌گیرد.

با این حال مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به‌عنوان متولی اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی در کشور می‌گوید اعتراض‌ها و نگرانی‌هایی که فین‌تک‌ها نسبت به نامه اخیر شاپرک ابراز می‌کنند، بی‌مورد است. یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است که در اجرای این دستور شاپرک، فعالانی مانند صرافی‌های رمزارز استثنا خواهند بود.

این مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گفت‌وگو با «راه‌ پرداخت» اعلام کرد که نمی‌توان به دلیل اعتراض عده‌ای، جلوی قانونی را گرفت که سال‌ها پیش وضع شده و روی PSPها و درگاه جدید پرداخت‌یارها هم اعمال شده است. به باور او در حال‌ حاضر صدها هزار تراکنش از طریق سایت‌های غیرقانونی انجام می‌شود که باید جلوی این فعالیت غیرقانونی گرفته شود.

او در واکنش به نگرانی فعالان رمزارز و لندتک‌ها با توجه به نامه جدید شاپرک و اینکه جلوی فعالیت‌ آنها گرفته خواهد شد به راه‌ پرداخت گفت:

«در این زمینه هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد. راهکارهای لازم به بانک مرکزی داده شده و در این زمینه با بانک مرکزی هماهنگ هستیم. این اعتراض‌ها بهانه است.»

او ادامه داد:

الان بحث بر سر بستن سایت‌های غیرقانونی است که روزانه صدها هزار تراکنش دارند و در این زمینه از سرویس پرداخت‌یاری استفاده می‌کنند. اینکه پرداخت‌یارها از این فعالیت غیرقانونی خبر دارند یا نه و چشم خود را روی این کار بسته‌اند را قضاوت نمی‌کنم؛ اما با هر دین و آیینی هم که باشید، چنین موضوعی در هیچ کشوری قابل تحمل نیست.

این مقام مسئول برخی اعتراض‌ها به نامه اخیر شاپرک را بی‌مورد دانست و اعلام کرد هم‌اکنون حتی پرداخت‌یارهایی که به پلتفرم‌های مبادله رمز‌ارز سرویس نمی‌دهند دست به اعتراض زده‌اند. به باور او برخی از این اعتراض‌ها ناشی از جریان مالی ناسالمی است که ایجاد شده و برخی از پرداخت‌یارها هم از این جریان مالی ناسالم سود می‌برند و برایشان به‌صرفه نیست جلوی فعالیت درگاه‌های اینترنتی بدون نماد اعتماد گرفته شود.

او در واکنش به اظهارات برخی مدیران فین‌تکی که اعلام می‌کنند گروهی از فعالان این بازار ازجمله رمزارز و لندتک برایشان قانون‌گذاری نشده و حالا در این شرایط قرار است قانونی اجرا شود که جلوی فعالیت‌شان گرفته شود، توضیح داد:

«همه می‌دانیم که فعلاً بانک مرکزی برای فعالیت رمزارزها و لندتک‌ها مقررات‌گذاری نکرده، پس در مورد دستور شاپرک به پرداخت‌یارها برای توقف پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد، رمزارزها و لندتک‌ها استثنا هستند. ما در حال مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه هستیم و در تلاشیم در این زمینه امتیازهایی بگیریم و فعالان این بخش را از بلاتکلیفی دربیاوریم.»

او ادامه داد:

«سهم درگاه‌های مربوط به رمزارز یک درصد از این بازار هم نیست و ۹۹ درصد مربوط به درگاه‌هایی است که ممکن است از طریق‌ آنها کارهای غیرقانونی و موارد مربوط به قاچاق در فضای مجازی انجام شود.»

این مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در واکنش به نامه کارگروه اقتصاد دیجیتال و خواست وزارت ارتباطات برای جلوگیری از اجرای دستوری شاپرک گفت که این واکنش‌ها تنها سیاسی‌بازی و ژست حمایت از کسب‌وکار است و در این مورد اضافه کرد:

«کارگروه اقتصاد دیجیتال نزدیک به یک سال است تشکیل شده و اختیارات فرادستگاهی هم دارد؛ اما در این مدت یک مصوبه به نفع کسب‌وکارها نداده‌ است. یک آیین‌نامه حمایتی به تازگی برای کسب‌وکارها تصویب کرده‌اند که وقتی به بند‌های آن نگاه می‌کنید هیچ مزیتی برای کسب‌وکارها ندارد و قوانینی در آن گنجانده‌اند که همین حالا هم شامل حال کسب‌وکارها می‌شود.»

او ادامه داد:

«اگر کارگروه اقتصاد دیجیتال به فکر کسب‌وکارهاست و این همه هم اختیارات دارد، چرا نمی‌تواند موضوع فعالیت رمزارزها و لندتک‌ها را رگوله کند و در این زمینه با بانک مرکزی به تعامل برسد؟»

این مقام مسئول در ادامه با انتقاد از خواست وزارت ارتباطات برای جلوگیری از نامه شاپرک به پرداخت‌یارها هم اعلام کرد اگر وزارت ارتباطات به فکر کسب‌وکارها بود، وظایف قانونی خود را انجام می‌داد و جلوی محدودیت اینترنت را می‌گرفت تا کسب‌وکارها تا این اندازه متحمل خسارت نشوند.

با این حال برخی مدیران کسب‌وکارها و همچنین مدیران دولتی دستگاه‌های دیگر اعلام می‌کنند دلیل اصرار مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای دریافت اینماد از سمت کسب‌وکارها، درآمد بالایی است که واگذاری این نماد به فعالان در فضای مجازی دارد؛ ادعایی که مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی آن را رد می‌کند و در توضیح این مورد می‌گوید:

«این یک جوک است. تعرفه اینماد مانند سایر مجوزها از جمله کارت بازرگانی و پروانه کسب یک تعرفه مصوب دارد که طبق قانون تعریف شده و دریافت این تعرفه هم به خزانه‌داری کل می‌رود. پس ارائه اینماد هیچ درآمدی برای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ندارد. در ضمن درآمد حاصل از اینماد آنقدر کم است که در رقم و بحث‌های بودجه‌ای گم می‌شود.»

لینک کوتاه: b2n.ir/y03152 

 

وزیر صنعت: الزام اینماد برای درگاه‌های پرداخت تصمیم بانک مرکزی و کاملاً درست است
کارگروه اقتصاد دیجیتال: الزام اخذ اینماد برای درگاه‌های پرداخت متوقف شود
انجمن بلاکچین: برخورد شاپرک با کسب‌وکارهای فاقد اینماد باعث نارضایتی ۵میلیون کاربر حوزه ارزهای دیجیتال خواهد شد
درگاه پرداخت کسب‌وکارهای بدون اینماد از ۲۴ آبان قطع می‌شود؛ وضعیت صرافی‌های ارز دیجیتال در هاله‌ای از ابهام
حجم معاملات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در ماه اوت کاهش داشته است

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

اقتصاد دیجیتال,اینماد,شاپرک,نماد اعتماد الکترونیک

کارگروه اقتصاد دیجیتال: الزام اخذ اینماد برای درگاه‌های پرداخت متوقف شود

یک روز بعد از دستور شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یا «شاپرک» به شرکت‌های پرداخت‌یار برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک (اینماد)، کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال دستور به توقف الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی را داد.

خبر - ۳ هفته پیش
بلاکچین,انجمن بلاکچین,اینماد,ارزهای دیجیتال

انجمن بلاکچین: برخورد شاپرک با کسب‌وکارهای فاقد اینماد باعث نارضایتی ۵میلیون کاربر حوزه ارزهای دیجیتال خواهد شد

به‌دنبال انتشار اطلاعیه شاپرک مبنی بر غیرفعال‌شدن درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد از ۲۴ آبان، انجمن بلاکچین ایران در بیانیه‌ای به این تصمیم شاپرک اعتراض و پیامدهای مخرب آن را تشریح کرد.

خبر - ۳ هفته پیش
اینماد,داخلی,درگاه پرداخت,صرافی

درگاه پرداخت کسب‌وکارهای بدون اینماد از ۲۴ آبان قطع می‌شود؛ وضعیت صرافی‌های ارز دیجیتال در هاله‌ای از ابهام

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یا همان «شاپرک» که متولی شبکه پرداخت کشور محسوب می‌شود، به‌تازگی در نامه‌ای خطاب به شرکت‌های پرداخت‌یار گفته است درگاه پرداخت کسب‌وکارهای اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد از ۲۴ آبان، یعنی سه روز دیگر، از طرف خود شاپرک قطع خواهد شد. این در حالی است که وضعیت قانونی صرافی‌های ارز دیجیتال هنوز در کشور مشخص نشده است و این پلتفرم‌ها مانند گذشته امکان دریافت اینماد ندارند.

خبر - ۳ هفته پیش
حجم معاملات,صرافی‌

حجم معاملات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در ماه اوت کاهش داشته است

داده‌های «دِ بلاک ریسرچ» نشان می‌دهد حجم معاملات صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز در ماه اوت (مرداد) نسبت به ماه گذشته کاهش ‌یافته است. طبق این داده‌ها، حجم معاملات آنی (اسپات) صرافی‌های متمرکز در این ماه به ۶۳۰.۳میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با ۶۳۲.۷میلیارد دلار ماه ژوئیه (تیر) کاهشی جزئی داشته است.

خبر - ۳ ماه پیش
افغانستان,طالبان,بیت کوین,کمک,افغان,صرافی‌

پلیس افغانستان در راستای اعمال ممنوعیت بانک مرکزی، چند صرافی‌ ارز دیجیتال را تعطیل کرد

طبق گزارش رسانه خبری آریانا نیوز، پلیس افغانستان در هفته گذشته بیش از ۱۶ صرافی ارز دیجیتال را در ولایت هرات این کشور تعطیل کرده است. بر اساس این گزارش و به‌گفته یکی از مقامات پلیس، در طی تعطیلی صرافی‌ها افرادی نیز دستگیر شده‌اند. ظاهراً تعطیلی صرافی‌ها مربوط به ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتال است که در ماه ژوئن (خرداد) توسط بانک مرکزی افغانستان اعمال شده بود.

خبر - ۳ ماه پیش
ازبکستان,صرافی‌های بین‌المللی,ارز دیجیتال

دولت ازبکستان دسترسی شهروندان به صرافی‌های بین‌المللی ارز دیجیتال را مسدود می‌کند

دولت ازبکستان، روز چهارشنبه اعلام کرد که دسترسی شهروندان این کشور را به تعدادی از صرافی‌های بین‌المللی ارز دیجیتال را مسدود می‌کند. «آژانس ملی چشم‌انداز پروژه‌ها» (NAPP) روز ۱۰ آگوست (۱۹ مرداد) در بیانه‌ای اعلام کرده است که ازبکستان دسترسی به پلتفرم‌های معاملاتی و صرافی‌های ارز دیجیتال را به دلیل ارائه خدمات بدون مجوز و برخلاف قوانین جاری مسدود می‌کند.

خبر - ۳ ماه پیش
ارزهای دیجیتال,صرافی‌,پرتغال

بانک‌های پرتغالی به‌دلیل نگرانی‌های مرتبط با مدیریت ریسک، حساب‌های بانکی صرافی‌های ارزهای دیجیتال را مسدود کردند

طبق گزارش خبرگزاری بلومبرگ، چندین بانک بزرگ در پرتغال به‌دلیل نگرانی‌های مرتبط با مدیریت ریسک، شروع به بستن حساب‌های بانکی صرافی‌های ارزهای دیجیتال کرده‌اند که نشانگر تغییر موضع پرتغال در حمایت از ارزهای دیجیتال است. آنگونه که به‌نظر می‌رسد، بانک مرکزی پرتغال به مؤسسات مالی چراغ سبز نشان داده تا دست به چنین اقدامی بزنند و رئیس بانک مرکزی این کشور نیز با اشاره به آزادی عمل بانک‌ها، تلویحاً اقدام آنها را تأیید کرد. بر اساس این گزارش، حساب‌های بانکی دست‌کم ۴ صرافی پرتغالی توسط بانک‌های بزرگ این کشور مسدود شده‌اند.

خبر - ۴ ماه پیش
صرافی‌,ژاپن,روسیه,آمریکا,ارزهای دیجیتال

دیپلمات‌های آمریکایی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال ژاپنی خواسته‌اند که روابط خود با روسیه را قطع کنند

دیپلمات‌های ایالات متحده از ۳۱ صرافی ارز دیجیتال مجاز ژاپنی و نیز از برخی از ماینرها خواسته‌اند تا معاملات خود با کشور روسیه را متوقف کنند. طبق گزارش‌های موجود، ناظر مالی ژاپن هم از صرافی‌های مربوطه خواسته است تا هرگونه روابط باقی‌مانده با کشور روسیه را متوقف کنند. وزارت دارایی ژاپن پیش از این به شرکت‌های فعال در صنعت ارزهای دیجیتال نسبت به پردازش تراکنش‌های مربوط به افراد یا نهادهای تحریم‌شده (مثل روسیه) هشدار داده بود.

خبر - ۴ ماه پیش
سقف واریز و برداشت,صرافی‌های ارزدیجیتالی,ایران,داخلی

سقف واریز و برداشت در صرافی‌های ارزدیجیتالی ایرانی به ۱۰۰ میلیون تومان در روز محدود شد

اخیرا بانک مرکزی دستورالعملی برای شرکت‌های پرداخت‌یاری صادر کرده است که حجم تراکنش‌های بانکی و به تبع آن نحوه تعامل کاربران ایرانی با صرافی‌های ارزدیجیتالی داخلی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خبر - ۵ ماه پیش