معاون بانک مرکزی: اجرایی‌شدن پروژه ارز دیجیتال ملی در گرو نظر شورای پول و اعتبار است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های بانک مرکزی، گفته است زیرساخت‌های فنی لازم برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ایران یا همان ریال دیجیتال، آماده شده است و اکنون اجرایی‌شدن آن نیازمند تصویب نهایی از سوی شورای پول و اعتبار است.

معاون بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,شورای پول و اعتبار

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارزدیجیتال، معاون فناوری‌های بانک مرکزی گفته است اقدامات فنی برای راه‌اندازی رمزارز ملی مدت‌هاست که انجام شده و نهایی‌شدن و اجرایی‌شدن آن نیازمند مصوبه‌ای است که باید به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.

محرمیان افزود:

«در حال حاضر قوانین جدید این حوزه به هیئت عامل بانک مرکزی ارسال و این قوانین از سوی هیئت عامل مصوب شده و برای تصویب نهایی به کمیسیون‌های فرعی و اصلی شورای پول و اعتبار رفته و نظرات آنان برای اصلاح موارد جمع‌آوری شده است.»

او ادامه داد:

«اکنون در حال نهایی‌کردن نظرات اصلاحی برای این مصوبه هستیم و امیدواریم پس از نهایی‌شدن آنها این مصوبه در شورای پول و اعتبار به نتیجه برسد.»

او گفت:

«بدیهی است نهایی شدن الزامات فنی باید بعد از مصوبات قانونی و با تأمین نظر قانون‌گذار صورت گیرد از همین رو ما منتظر نهایی‌شدن این موضوع هستیم.»

رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرده بود: «موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد.» بر اساس همین گفته رئیس کل بانک مرکزی نیز نشریه بین‌المللی سنترال بنک (Central bank) از بررسی و تأیید مقدمات و آمادگی بانک مرکزی ایران در راه‌اندازی «ریال دیجیتال» خبر داده بود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت:

«از آن رو که نهایی و اجرایی‌شدن این پروژه نیازمند جمع‌آوری و همکاری دستگاه‌ها و ذی‌نفعان مختلف است، نمی‌توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد اما مسلم است که امکان اتفاق‌نظر در مورد رمزپول بانک مرکزی نسبت به رمزارزهای جهان‌روا (مثل بیت کوین و اتریوم) بیشتر است.»

وضعیت قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در بانک مرکزی

محرمیان همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود گذشت چندین سال هنوز بانک مرکزی حوزه رمزارزها را قانون‌گذاری نکرده است، گفت:

بحث رمزارزها از جمله موضوعات چندوجهی و پیچیده‌ای است که رسمیت‌بخشی و تدوین چارچوب‌ها و مقررات برای آن هنوز در عموم کشورهای دنیا مبهم است و عموماً به‌ تدریج سازوکارهای آن مشخص و جزئیات مقررات مربوط به آن تعیین می‌شود، از جمله در چین، هند و روسیه هم این موضوع مطرح است و فرایند تدوین مقررات برای رمزارزها به‌طور تدریجی پیش رفته و می‌رود.

او ادامه داد:

«ما در بانک مرکزی به این فکر می‌کنیم که در قدم اول یک مصالحه بین حاکمیت پولی کشور که دغدغه همه کشورهاست و مختص ایران هم نیست، از یک سو و بحث‌های نوآورانه در سوی دیگر، ایجاد کنیم. این مصالحه خیلی کار سختی است و چالش جدی برای همه کشورها به وجود آورده است.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود:

«ما می‌خواهیم در مورد چیزی تصمیم‌گیری کنیم که فلسفه‌اش تمرکززدایی است. اگر نگاه متعصبانه داشته باشیم که باید کل موضوع را حذف و ممنوع کنیم در حالی‌ که می‌بینید، همین حالا در ایران بعضی از حوزه‌ها مثل استخراج به رسمیت شناخته شده است اما بحث مبادلات و ابزار پرداخت همچنان غیرمجاز است.»

او سپس توضیح داد:

«اگر خبری از این حوزه از سوی بانک مرکزی منتشر نمی‌شود به معنی این نیست که ما نسبت به آن بی‌اعتنا هستیم، اتفاقاً حجم کار بالایی در جریان است و اقدامات مطالعاتی و فنی بسیاری در این زمینه انجام شده و در دست پیگیری و انجام است، اما ما باید به دلیل تعدد ذی‌نفعان این حوزه اعم از سازمان‌هایی که دغدغه نظارتی دارند تا سازمان‌هایی که دغدغه اقتصادی و تجارت الکترونیکی دارند، در انتشار اخبار احتیاط کنیم.»

مهران محرمیان در آخر و در پاسخ به این سؤال که با توجه به تعدد ذی‌نفعان این حوزه ممکن است به نتیجه و جمع‌بندی نرسند، گفت:

«ممکن است مثل هر کار دیگری نتوانیم به نتیجه برسیم اما اعتقاد شخص من این است که باید بتوانیم به نتیجه مشترکی در این حوزه دست پیدا کنیم، چون کشورهایی که در حوزه رمزارزها به‌صورت منفعل عمل کرده‌اند به تجربه خوبی دست نیافته‌اند.»

لینک کوتاه: b2n.ir/k77440 

 

کیف پول ارز دیجیتال ملی چین در اپ‌استورهای چینی عرضه شد
بانک مرکزی جامائیکا اولین پروژه ارز دیجیتال ملی خود را تکمیل کرد
مکزیک ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی می‌کند
تانزانیا در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود است
غنا می‌خواهد پروژه ارز دیجیتال ملی خود را شروع کند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

بانک مرکزی جامائیکا,جامائیکا,ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی جامائیکا اولین پروژه ارز دیجیتال ملی خود را تکمیل کرد

بانک جامائیکا توانست آزمایش اولین ارز دیجیتال ملی (CBDC) خود را با موفقیت کامل تکمیل کند و هدف بعدی آن عرضه ملی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ است. پس از شروع آزمایش نمونه اولیه این ارز در مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹)، بانک مرکزی جامائیکا آزمایش هشت ماهه را در جمعه گذشته به‌پایان رساند.

خبر - ۱ هفته پیش
مکزیک,ارز دیجیتال ملی,CBDC,السالوادور

مکزیک ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی می‌کند

مکزیک اعلام کرده است که یک ارز دیجیتال ملی (CBDC) جدید را در سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی خواهد کرد. توییت یک حساب کاربری به نمایندگی از ریاست‌جمهوری مکزیک تأکید کرد که فناوری‌های جدید و زیرساخت‌های پرداخت نسل بعدی به مکزیک کمک می‌کند تا از نظر مالی فراگیرتر شود. برنامه‌های ارز دیجیتال ملی، به‌ دنبال بیانیه اخیر آندرس مانوئل لوپز، رئیس‌جمهور مکزیک مطرح شد که گفت بعید است مکزیک از السالوادور پیروی کرده و از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین به‌ عنوان پول قانونی استفاده کند.

خبر - ۲ هفته پیش
تانزانیا,ارز دیجیتال ملی

تانزانیا در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود است

به‌دنبال اقدام کشورهای آفریقایی برای انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی یا ارز دیجیتال ملی (CBDC)، بانک مرکزی کشور تانزانیا نیز در حال برنامه‌ریزی برای معرفی ارز دیجیتال ملی خود است.

خبر - ۱ ماه پیش