معاون بانک مرکزی: اجرایی‌شدن پروژه ارز دیجیتال ملی در گرو نظر شورای پول و اعتبار است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های بانک مرکزی، گفته است زیرساخت‌های فنی لازم برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی ایران یا همان ریال دیجیتال، آماده شده است و اکنون اجرایی‌شدن آن نیازمند تصویب نهایی از سوی شورای پول و اعتبار است.

معاون بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,شورای پول و اعتبار

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارزدیجیتال، معاون فناوری‌های بانک مرکزی گفته است اقدامات فنی برای راه‌اندازی رمزارز ملی مدت‌هاست که انجام شده و نهایی‌شدن و اجرایی‌شدن آن نیازمند مصوبه‌ای است که باید به تصویب شورای پول و اعتبار برسد.

محرمیان افزود:

«در حال حاضر قوانین جدید این حوزه به هیئت عامل بانک مرکزی ارسال و این قوانین از سوی هیئت عامل مصوب شده و برای تصویب نهایی به کمیسیون‌های فرعی و اصلی شورای پول و اعتبار رفته و نظرات آنان برای اصلاح موارد جمع‌آوری شده است.»

او ادامه داد:

«اکنون در حال نهایی‌کردن نظرات اصلاحی برای این مصوبه هستیم و امیدواریم پس از نهایی‌شدن آنها این مصوبه در شورای پول و اعتبار به نتیجه برسد.»

او گفت:

«بدیهی است نهایی شدن الزامات فنی باید بعد از مصوبات قانونی و با تأمین نظر قانون‌گذار صورت گیرد از همین رو ما منتظر نهایی‌شدن این موضوع هستیم.»

رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرده بود: «موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد.» بر اساس همین گفته رئیس کل بانک مرکزی نیز نشریه بین‌المللی سنترال بنک (Central bank) از بررسی و تأیید مقدمات و آمادگی بانک مرکزی ایران در راه‌اندازی «ریال دیجیتال» خبر داده بود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که چه زمانی این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت:

«از آن رو که نهایی و اجرایی‌شدن این پروژه نیازمند جمع‌آوری و همکاری دستگاه‌ها و ذی‌نفعان مختلف است، نمی‌توان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد اما مسلم است که امکان اتفاق‌نظر در مورد رمزپول بانک مرکزی نسبت به رمزارزهای جهان‌روا (مثل بیت کوین و اتریوم) بیشتر است.»

وضعیت قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در بانک مرکزی

محرمیان همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود گذشت چندین سال هنوز بانک مرکزی حوزه رمزارزها را قانون‌گذاری نکرده است، گفت:

بحث رمزارزها از جمله موضوعات چندوجهی و پیچیده‌ای است که رسمیت‌بخشی و تدوین چارچوب‌ها و مقررات برای آن هنوز در عموم کشورهای دنیا مبهم است و عموماً به‌ تدریج سازوکارهای آن مشخص و جزئیات مقررات مربوط به آن تعیین می‌شود، از جمله در چین، هند و روسیه هم این موضوع مطرح است و فرایند تدوین مقررات برای رمزارزها به‌طور تدریجی پیش رفته و می‌رود.

او ادامه داد:

«ما در بانک مرکزی به این فکر می‌کنیم که در قدم اول یک مصالحه بین حاکمیت پولی کشور که دغدغه همه کشورهاست و مختص ایران هم نیست، از یک سو و بحث‌های نوآورانه در سوی دیگر، ایجاد کنیم. این مصالحه خیلی کار سختی است و چالش جدی برای همه کشورها به وجود آورده است.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود:

«ما می‌خواهیم در مورد چیزی تصمیم‌گیری کنیم که فلسفه‌اش تمرکززدایی است. اگر نگاه متعصبانه داشته باشیم که باید کل موضوع را حذف و ممنوع کنیم در حالی‌ که می‌بینید، همین حالا در ایران بعضی از حوزه‌ها مثل استخراج به رسمیت شناخته شده است اما بحث مبادلات و ابزار پرداخت همچنان غیرمجاز است.»

او سپس توضیح داد:

«اگر خبری از این حوزه از سوی بانک مرکزی منتشر نمی‌شود به معنی این نیست که ما نسبت به آن بی‌اعتنا هستیم، اتفاقاً حجم کار بالایی در جریان است و اقدامات مطالعاتی و فنی بسیاری در این زمینه انجام شده و در دست پیگیری و انجام است، اما ما باید به دلیل تعدد ذی‌نفعان این حوزه اعم از سازمان‌هایی که دغدغه نظارتی دارند تا سازمان‌هایی که دغدغه اقتصادی و تجارت الکترونیکی دارند، در انتشار اخبار احتیاط کنیم.»

مهران محرمیان در آخر و در پاسخ به این سؤال که با توجه به تعدد ذی‌نفعان این حوزه ممکن است به نتیجه و جمع‌بندی نرسند، گفت:

«ممکن است مثل هر کار دیگری نتوانیم به نتیجه برسیم اما اعتقاد شخص من این است که باید بتوانیم به نتیجه مشترکی در این حوزه دست پیدا کنیم، چون کشورهایی که در حوزه رمزارزها به‌صورت منفعل عمل کرده‌اند به تجربه خوبی دست نیافته‌اند.»

لینک کوتاه: b2n.ir/k77440 

 

نماینده مجلس: رمزریال مشکل پول‌های تقلبی بازار را حل می‌کند
معاون بانک مرکزی: معامله ارزهای دیجیتال در حال حاضر هیچ رسمیتی ندارد
کمتر از یک میلیون شهروند نیجریه‌ از ارز دیجیتال ملی این کشور استفاده می‌کنند
همکاری بنیاد استلار با صرافی مرکادو بیت کوین برای توسعه ارز دیجیتال ملی برزیل

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,آزمایش,ایران,داخلی

معاون بانک مرکزی: معامله ارزهای دیجیتال در حال حاضر هیچ رسمیتی ندارد

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ایران، اخیراً در گفت‌وگویی با روابط‌عمومی این سازمان، در رابطه با ارزهای دیجیتال و معامله این دارایی‌ها در کشور گفته است: «در این خصوص (ارزهای دیجیتال) مواردی هم در مجلس شورای اسلامی و هم در دولت ذیل حوزه معاونت اقتصادی رئیس‌جمهور، در دست اجرا و بررسی است؛ اما در حال حاضر این موضوع هیچ رسمیتی ندارد و معاملات آن قانونی نیست.»

خبر - ۱ ماه پیش
نیجریه‌,CBDC,ارز دیجیتال ملی

کمتر از یک میلیون شهروند نیجریه‌ از ارز دیجیتال ملی این کشور استفاده می‌کنند

طبق گزارش رسانه‌های محلی، اپلیکیشن ارز دیجیتال ملی (CBDC) نیجریه ای-نایرا (e-Naira)، حدود ۱۰ ماه پس از راه‌اندازی تنها ۸۴۰ هزار بار دانلود شده است. این افشای آمار نشان می‌دهد که کمتر از یک میلیون نیجریه‌ای از ارز دیجیتالی که بانک مرکزی نیجریه به‌عنوان جایگزین بهتری برای ارزهای دیجیتال بی‌ثبات معرفی کرده، استفاده می‌کنند.

خبر - ۳ ماه پیش
ایردراپ,یوان دیجیتال,چین,e-CNY,CBDC,ارز دیجیتال ملی

بیش از ۲.۶ میلیون نفر برای ایردراپ یوان دیجیتال در شهر شنژن چین ثبت‌نام کرده‌اند

طبق داده‌های به دست آمده از خبرگزاری چینی سوهو، اتاق بازرگانی شنژن اعلام کرده که برای ایردراپ یوان دیجیتال (e-CNY) در این شهر بیش از ۲.۶ میلیون کاربر ثبت‌نام کرده‌اند. ۲ ماه پیش، شهر شنژن اعلام کرد که ۳۰ میلیون واحد از ارز دیجیتال ملی (CBDC) چین یا یوان دیجیتال را به منظور تحریک هزینه‌‌کردهای مصرف‌کنندگان و به‌عنوان اقدامی برای بهبود اقتصادی پس از قرنطینه‌های سخت‌گیرانه کووید، برای ساکنان این شهر ارسال خواهد کرد.

خبر - ۴ ماه پیش
بنیاد استلار,مرکادو بیت کوین,ارز دیجیتال ملی,برزیل

همکاری بنیاد استلار با صرافی مرکادو بیت کوین برای توسعه ارز دیجیتال ملی برزیل

بنیاد توسعه استلار (SDF) با مرکادو بیت کوین (Mercado Bitcoin)، بزرگترین صرافی آمریکای لاتین برای توسعه یکی از ۹ پروژه انتخاب‌شده برای لیفت چلنج رئال دیجیتال (LIFT Challenge Real Digital) همکاری کرده است. لیفت چلنج رئال دیجیتال، یک محیط مشارکتی است که توسط بانک مرکزی برزیل برای بررسی موارد استفاده از ارز دیجیتال ملی (CBDC) راه‌اندازی شده است.

خبر - ۶ ماه پیش
بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,آزمایش,ایران,داخلی

رئیس بانک مرکزی: آزمایش ارز دیجیتال ملی ایران تا چند ماه دیگر آغاز خواهد شد

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی، گفته است تا چند ماه دیگر آزمایش پروژه ارز دیجیتال ملی ایران در برخی از مناطق کشور آغاز خواهد شد. به‌گفته صالح‌آبادی، قرار است طول این دوره آزمایشی ۶ ماه باشد.

خبر - ۷ ماه پیش
نظرسنجی,بانک تسویه حساب‌های بین المللی,ارز دیجیتال ملی

نظرسنجی بانک تسویه حساب‌های بین المللی: ۹۰ درصد بانک‌های مرکزی ارز دیجیتال ملی را بررسی می‌کنند

بخش اقتصادی بانک تسویه حساب‌های بین الملل روز جمعه در گزارش خود عنوان کرد که ۹۰ درصد ۸۱ بانکی که از اکتبر تا دسامبر ۲۰۲۱ از آن‌های نظرسنجی شده است، به نوعی درگیر توسعه ارز دیجیتال ملی بوده‌اند. ۲۶ درصد از این بانک‌ها ارز دیجیتال ملی خود را آزمایش کرده و بیش از ۶۰ درصد آن‌ها مشغول آزمایش اثبات مفهوم مرتبط با یک ارز دیجیتال بوده‌اند.

خبر - ۷ ماه پیش
علی صالح‌آبادی,بانک مرکزی,ایران,ارز دیجیتال ملی,رمزریال

رئیس بانک مرکزی ایران: در سال جدید ارز دیجیتال ملی جایگزین اسکناس می‌شود

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، اخیراً گفته است در سال جدید و پس از انتشار «رمزریال»، ارز دیجیتال ملی ایران، افراد می‌توانند اسکناس‌های ریال خود را تحویل بانک مرکزی دهند و معادل آن رمزریال تحویل بگیرند که این رمزریال قابل‌استفاده برای سرمایه‌گذاری نیست و صرفاً جایگزین اسکناس خواهد شد. بانک مرکزی هدف خود از طراحی رمزریال را تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل‌برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی اعلام کرده است تا با این فرآیند پول دارای موجودیت هوشمند شود.

خبر - ۸ ماه پیش
جامائیکا,ارز دیجیتال ملی,CBDC

جامائیکا برای پیشبرد پروژه ارز دیجیتال ملی خود قصد دارد ۱۶ دلار به ۱۰۰ هزار شهروند اهدا کند

نایجل کلارک، وزیر دارایی و خدمات عمومی جامائیکا اعلام کرد که دولت این کشور در راستای تلاش برای آگاهی بخشی و تقویت استفاده از ارز دیجیتال ملی (CBDC)؛ به هر کدام از ۱۰۰ هزار شهروندی اولی که از ارز دیجیتال ملی استفاده کنند، مبلغی اهدا می‌شود.

خبر - ۸ ماه پیش
بانک مرکزی زامبیا,زامبیا,ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی زامبیا مطالعه روی ارز دیجیتال ملی خود را تا پایان سال جاری به پایان برساند

بانک مرکزی زامبیا اعلام کرده است که انتظار دارد تحقیقات خود را در رابطه با فواید راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ به پایان برساند. این بانک که مشغول بررسی مزایا و معایب توسعه ارز دیجیتال ملی بوده است، می‌گوید یافته‌های این مطالعه کمک می‌کند تا مشخص شود راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی فایده‌ای برای این کشور در پیش دارد یا خیر.

خبر - ۹ ماه پیش