معرفی ارز دیجیتال استورج (STORJ)

پلتفرم استورج (Storj) یک پلتفرم منبع باز مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که برای ذخیره سازی غیرمتمرکز داده‌ها طراحی و ایجاد شده است که به آن فضای ابری غیرمتمرکز (Decentralized Could Storage) گفته می‌شود. این پلتفرم همچنین داده‌های میزبانی شده را با استفاده از ارزهای دیجیتال پیشرفته ایمن می‌کند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

استورج,STORJ,مقاله آموزشی

title

در وایت پیپر منتشر شده در دسامبر ۲۰۱۴ (دی ۱۳۹۳)، استورج برای اولین بار به عنوان یک ایده به جهان معرفی شد. قرار بود این یک پلتفرم ذخیره سازی ابری بلاک چین همتا به همتا غیرمتمرکز باشد.

در وایت پیپر این پروژه، یک شبکه غیرمتمرکز، اتصال کاربرانی که نیاز به فضای ذخیره سازی ابری دارند با کسانی که فضای هارد دیسک برای فروش دارند، توضیح داده شده است. افرادی که فضای هارد دیسک و اتصال اینترنت خوب دارند می‌توانند در شبکه شرکت کنند. آنها به یک واحد در شبکه تبدیل می‌شوند که گره نامیده می‌شود. ارائه دهندگان فضا توسط توکن‌های Storj پاداش دریافت می‌کنند.

بنیان‌گذاران استورج چه کسانی هستند؟

استورج توسط شاون ویلکینسون (Shawn Wilkinson) در ماه می ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳) تاسیس شد. ویلکینسون یک توسعه دهنده نرم افزار مستقر در آتلانتا بود. او دید که چگونه می‌توان از فناوری بلاک چین برای ایجاد یک شبکه ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز استفاده کرد.

همراه با هم بنیان‌گذارش، جان کوین، اولین وایت پیپر خود را اواخر سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) منتشر کردند. نسخه فعلی استورج، در اواسط سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) عرضه شد. جان کوین علاوه بر اینکه علاقه‌مند به بلاک چین بود، پیشینه گسترده‌ای در توسعه کسب‌وکار داشت. قبل از تأسیس پروژه‌های خود (از جمله استورج) او در صنعت بانکداری سرمایه گذاری مشغول بود.

در آغاز راه اندازی شرکت، ویلکینسون به عنوان مدیرعامل خدمت می‌کرد. بعداً او کنار رفت تا یک دست باتجربه‌تر فرمان را در دست بگیرد و بن گلوب در حال حاضر به عنوان مدیرعامل خدمت می‌کند. ویلکینسون اکنون افسر ارشد استراتژی (CSO) است، در حالی که کوین به عنوان مدیر ارشد درآمد (CSO) و همچنین عضو هیئت مدیره شرکت خدمت می‌کند.

این پلتفرم در سال ۲۰۱۴ توانست ۹۱۰ بیت کوین به ارزش حدود ۴۶۰,۰۰۰ دلار را در یک فروش عمومی جمع آوری کند. آنها سه سال بعد در یک دور سرمایه گذاری اولیه ۳ میلیون دلار جمع آوری کردند و سپس یک فروش توکن برگزار کردند و ۳۰ میلیون دلار اضافی در همان سال به دست آوردند.

چه چیزی استورج را منحصر به فرد می‌کند؟

به عنوان یک شبکه ذخیره سازی ابری غیرمتمرکز، استورج از چند جهت منحصر به فرد است. برای مثال، برخلاف راه‌حل‌های ذخیره‌سازی ابری سنتی که داده‌ها را در مراکز داده عظیم ذخیره می‌کنند، استورج روی شبکه‌ای از هزاران رایانه مستقل اجرا می‌شود.

هر کسی با چند ترابایت فضای اضافی می‌تواند با نصب تاردی‌گرید (Tardigrade) به یک گره روی پلتفرم تبدیل شود. تنها چیزی که مورد نیاز است یک اتصال اینترنتی قوی و ثابت است. کارایی شبکه به این معنی است که میزبان‌ها نسبت به استفاده از سرویس‌های ذخیره سازی ابری سنتی هزینه بسیار کمتری برای ذخیره سازی داده‌های خود می‌پردازند.

چند استورج در گردش است؟

در ابتدا حدود ۵۰۰ میلیون توکن استورج در بلاک چین اتریوم ساخته شد. پس از اینکه آزمایشگاه‌های استورج میزبان فروش توکن بود، ۷۵ میلیون از آنها سوزانده شدند. اکنون مجموع توکن‌های موجود در گردش به ۴۲۵ میلیون رسیده است. در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶)، قبل از فروش توکن، این شرکت ۲۴۵ میلیون توکن را در یک ذخیره قفل کرد. خود فروش توکن دارای ۷۰ میلیون توکن بود که به گردش درآمد.

شبکه استورج چگونه ایمن است؟

استورج لبز از طریق نرم افزار تاردی‌گرید که بر روی کامپیوترهای صاحب گره نصب شده است برای ایجاد و ایمن سازی داده‌های کاربر استفاده می‌کند. این شبکه از گره‌های ناشناس نیاز اعتماد به ارائه دهندگان خدمات ذخیره سازی ابری را برای ایمن کردن حریم خصوصی داده‌های ما برطرف می‌کند.

این سیستم همچنین به صورت همتا به همتا رمزگذاری شده است، به این معنی که هر فایل قبل از پراکندگی در شبکه میزبان‌های مستقل رمزگذاری می‌شود. هر گره فقط یک قطعه تصادفی از یک فایل کامل را با کلیدهای رمزگشایی که بین هر گره و میزبان تقسیم شده است دریافت می‌کند، که هک کردن آن را تقریبا غیرممکن می‌کند.

اپراتورهای میزبان گره برای میزبانی داده‌ها و همچنین تأیید ایمنی و حفظ فایل‌های میزبانی شده به طور تصادفی در فرآیندی که در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان استخراج بر اساس اثبات کار (PoW) شناخته می‌شود، پاداش دریافت می‌کنند. برای پرداخت پاداش از توکن استورج استفاده می‌شود. افراد یا سازمان‌هایی که می‌خواهند داده‌های خود را در شبکه ذخیره کنند، توکن‌های استورج را به گره‌ها پرداخت می‌کنند.

این سیستم تضمین می‌کند که اطلاعات کاربر در برابر هک و سایر حملات مخرب محافظت می‌شود. همچنین خطر ذخیره سازی داده‌ها را در چند واحد ذخیره سازی جدا شده حذف می‌کند، که می‌تواند در معرض یک حمله برنامه ریزی شده و هماهنگ قرار گیرد و منجر به از دست رفتن انبوه داده‌های کاربر شود.

از کجا می‌توانید استورج بخرید؟

به عنوان یکی از اولین راه حل‌های بلاک چین، توکن استورج نقدینگی دارد. بیش از پنجاه پلتفرم صرافی، استورج را به صورت جفت با سایر ارزها و ارزهای دیجیتال اصلی، از جمله صرافی کوین بیس، کریپتو دات‌کام و بایننس فهرست کرده‌اند. همچنین می‌توانید تبدیل مستقیم دلار و یورو را در کراکن انجام دهید.

منبع: coinmarketcap 

لینک کوتاه:

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

اولین تصویر تلسکوپ جیمز وب از کیهان

title

اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا (ناسا) عصر دوشنبه به وقت محلی، نخستین تصویر رنگی گرفته شده از کیهان توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب را منتشر کرد. تصویری که توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته، واضح‌ترین نمای مادون قرمز و عمیق‌ترین تصویر از کیهان را تا به امروز نشان می‌دهد. در بیانیه ناسا آمده است: « تلسکوپ فضایی جیمز وب، عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور را تا به امروز تولید کرده است. این تصویر از خوشه کهکشانی ۰۷۲۳ SMACS  که به عنوان اولین میدان عمیق وب شناخته می‌شود، مملو از جزئیات است.»

مطالب مرتبط

POND,مارلین,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال مارلین (POND)

مارلین یک پروتکل منبع باز است که یک زیرساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی با کارایی بالا را برای دی‌فای و وب۳ فراهم می‌کند. گره‌های شبکه مارلین که متانودز (Metanodes) نامیده می‌شوند و ماشین مجازی مارلین را راه‌اندازی می‌کنند که یک رابط روتر مجازی برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا همپوشانی‌های سفارشی‌سازی شده را به کار گیرند.

مقاله - ۲ ماه پیش
کندل,صعودی,تکنیکال

آموزش استفاده از ۵ الگوی کندلی صعودی

نمودارهای کندلی نوعی نمودار مالی برای ردیابی حرکت قیمت بازار است و در نظر برخی سرمایه‌گذاران از جهت بصری جذاب‌تر از نمودارهای میله‌ای استاندارد هستند و تفسیر نوسانات قیمتی آسان‌تر است.

مقاله - ۲ ماه پیش
جسمی کوین,JASMY,ارز دیجیتال,اینترنت اشیا,IoT,مقاله آموزشی

ارز دیجیتال جسمی کوین (JASMY) چیست؟

پروژه جاسمی (Jasmy ) یک پروژه بازار داده یا مارکت پلیس است که در آن کاربران می توانند داده های تولید شده خود از دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) را به مشاغل و کسب و کار های مختلف بفروشند. ارز JASMY توکن کاربردی بومی این پروژه است که به عنوان روش پرداخت در پلتفرم داده جاسمی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با معرفی کامل ارز جسمی کوین (JASMY) و کاربردهای آن با ما همراه باشید.

مقاله - ۲ ماه پیش
RUNE,تورچین,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال تورچین (RUNE)

تورچین یک پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا به راحتی دارایی‌های ارز دیجیتال را در طیف وسیعی از شبکه‌ها بدون از دست دادن نگهبانی کامل دارایی‌های خود در این فرآیند مبادله کنند.

مقاله - ۲ ماه پیش
استخراج,بیت کوین,ماینینگ,ارز دیجیتال,ماینر,هش,بلاک چین,مقاله آموزشی

همه چیز در مورد استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فرآیند ایجاد بلوک‌های معتبر است که سوابق تراکنش‌ها را به دفتر کل عمومی بیت کوین (BTC) که به آن زنجیره بلوک می‌گویند، اضافه می‌کند. این یکی از اجزای حیاتی شبکه بیت کوین است زیرا به اصطلاح مشکل خرج مضاعف (double-spend) را حل می‌کند.

مقاله - ۳ ماه پیش
SLP,اسموت لاو پوشن,اکسی اینفینیتی,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال اسموت لاو پوشن (SLP)

اسموت لاو پوشن (Smooth Love Potion) یک توکن بازی است که عمدتا برای پرورش حیوانات خانگی دیجیتالی به نام اکسی‌ها (Axies) در بازی NFT به نام اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) استفاده می‌شود. ارز SLP یکی از توکن‌های بازی است که به تسهیل گیم‌ پلی و همچنین پرورش کاراکترهای بازی استفاده می‌‌شود.

مقاله - ۳ ماه پیش