معرفی ارز دیجیتال سولانا (SOL)

سولانا (Solana) یک پروژه منبع باز (سورس) بسیار کاربردی است که از فناوری بلاک‌چین برای ارائه راه‌حل‌های مالی غیر متمرکز (DeFi) استفاده می‌کند. در حالی که ایده و کار اولیه این پروژه در سال ۲۰۱۷ آغاز شد، سولانا به طور رسمی در مارس ۲۰۲۰ توسط بنیاد سولانا با دفتر مرکزی در ژنو سوئیس راه اندازی شد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

sol,سولانا,معرفی ارز دیجیتال,سولانا چیست,پروژه سولانا,اثبات سهام,اثبات تاریخچه

title

پروتکل سولانا برای تسهیل ایجاد برنامه غیر متمرکز (DApp) طراحی شده است. هدف آن افزایش مقیاس‌پذیری با معرفی اجماع اثبات تاریخچه (PoH) همراه با اجماع اثبات سهام (PoS) در زمینه بلاک‌چین است.

به دلیل مدل اجماعی ترکیبی مبتکرانه، سولانا از معامله‌گران خورد و معامله‌گران نهادی به طور یکسان بهره می‌برد. تمرکز قابل توجه بنیاد سولانا این است که منابع مالی غیر متمرکز را در مقیاس وسیع‌تری در دسترس قرار دهد.

بنیان‌گذاران سولانا چه کسانی هستند؟آناتولی یاکوونکو (anatoly yakovenko) مهم‌ترین فرد پشت سولانا است. حرفه تخصصی او از کوالکام (کوالکام، ابرشرکت فناوری اطلاعات و مخابرات آمریکایی چندملیتی است، که در ماه ژوئیه ۱۹۸۵ در سن دیگو، کالیفرنیا تأسیس شد و دفتر مرکزی آن نیز هم‌اکنون در همین شهر می‌باشد.) شروع شد، جایی که او به سرعت سمت خود را بالا برد و در سال ۲۰۱۵ مدیر ارشد شد. بعدها، مسیر حرفه‌ای او تغییر کرد و یاکوونکو به عنوان یک مهندس نرم افزار در «Dropbox» وارد موقعیت جدیدی شد.

در سال ۲۰۱۷، یاکوونکو کار بر روی پروژه‌ای را آغاز کرد که بعداً به عنوان سولانا به وقوع پیوست. او با گرگ فیتزجرالد (Greg Fitzgerald)، همکارش در «Qualcomm» همکاری کرد و آنها پروژه‌ای به نام « Solana Labs » تاسیس کردند. پروتکل Solana و توکن SOL در سال ۲۰۲۰ با جذب چندین همکار سابق کوالکام در اختیار عموم قرار گرفت.

چه چیزی سولانا را منحصر به فرد می کند؟

۸ مورد زیر باعث شده است که سولانا در در میان ارزهای دیجیتال بی‌همتا شود.

  • اثبات تاریخچه: (Proof of History) یک ساعت زمانی پیش از اجماع اصلی
  • تحمل خطای بیزانس تاور : (Tower Byzantine Fault Tolerance) مدل مبتنی بر PoH از الگوریتم PBFT
  • توربین: (Turbine) یک پروتکل انتشار بلاک
  • گلف استریم: (Gulfstream)  پروتکل انتقال تراکنش بدون استخر انتظار یا ممپول (Mempool)
  • سی لول: (Sealevel)  اولین موتور اجرای قراردادهای هوشمند به صورت موازی در جهان
  • پایپ لاینینگ: (Pipelining)  واحد پردازش معاملات برای اعتبارسنجی
  • کلود برک : (Cloudbreak) پایگاه داده حساب‌ها
  • بایگانی‌کنندگان: (Archivers)  ذخیره‌سازی دفتر کل توزیع شده
یکی از نوآوری‌های اساسی که سولانا، اجماع اثبات تاریخچه (PoH) است که توسط آناتولی یاکوونکو ایجاد شده است. این مفهوم امکان مقیاس‌پذیری بیشتر پروتکل را فراهم می‌کند که به نوبه خود قابلیت استفاده را افزایش می‌دهد.

سولانا به دلیل زمان پردازش فوق العاده کوتاهی که بلاک‌چین ارائه می‌دهد، در فضای ارزهای دیجیتال شناخته شده است. پروتکل ترکیبی سولانا زمان اعتبارسنجی قابل توجهی را برای انجام معاملات و اجرای قرارداد هوشمند کاهش می‌دهد. با سرعت پردازش سریع، سولانا نیز مورد توجه بسیاری از نهادها قرار گرفته است.

پروتکل سولانا در نظر گرفته شده است تا هم به کاربران کوچک و هم به مشتریان سازمانی خدمت کند. یکی از وعده‌های اصلی سولانا به مشتریان این است که آنها از افزایش هزینه‌ها و مالیات شگفت زده نخواهند شد. این پروتکل به گونه‌ای طراحی شده است که دارای هزینه‌های معاملاتی کم و در عین حال مقیاس‌پذیری و پردازش سریع را تضمین می‌کند.

همراه با خالقان حرفه‌ای قدیمی آناتولی یاکوونکو و گرگ فیتزجرالد در پروژه، سولانا در فوریه ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) در رتبه ۴۲ در رتبه‌بندی کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) قرار گرفت. هم‌اکنون این ارز دیجیتال با قیمت ۷۴.۹۰ دلار در جایگاه ۱۰‌ ‌ام بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال بازار قرار دارد.

چه مقدار سولانا در گردش است؟

بنیاد سولانا اعلام کرده است که در مجموع ۴۸۹ میلیون توکن SOL در گردش منتشر می‌شود. در حال حاضر ، حدود ۲۶۰ میلیون واحد از این تعداد وارد بازار شده است.نحوه اجرای تراکنش‌ها در شبکه سولانا

شبکه سولانا چگونه امن است؟

سولانا به ترکیبی منحصر به فرد از سازوکارهای اثبات تاریخچه (PoH) و اثبات سهام (PoS) متکی است.

اثبات تاریخچه جزء اصلی پروتکل سولانا است، زیرا وظیفه عمده پردازش تراکنش‌ها را بر عهده دارد . «PoH» عملیات موفقیت‌آمیز و زمان بین آنها را ثبت می‌کند، بنابراین از ماهیت بلاک‌چین اطمینان حاصل می‌شود.

اثبات سهام (PoS) به عنوان یک ابزار نظارت بر فرآیندهای «PoH» استفاده می‌شود و هر دنباله بلوک‌های تولید شده توسط آن را معتبر می‌کند.

ترکیب دو مکانیسم اجماعی ، سولانا را به یک پدیده منحصر به فرد در صنعت بلاک‌چین تبدیل کرده است.

نحوه خرید سولانا، صرافی ها و کیف پول‌ها

برای خرید هر ارز دیجیتالی قبل از انتخاب صرافی معتبر مناسب نیاز دارید که کیف پول مناسب آن ارز را انتخاب کنید. در جدول زیر صرافی هایی که ارز سولانا را ارائه می دهند به اضافه کیف پول‌های پشتیبانی کننده از آن لیست شده اند.

  


کیف پول‌های ارز دیجیالی متنوعی برای سولانا در دسترس نیست و تنها گزینه نرم‌افزاری، کیف پول تراست ولت در اختیار است. در بین گزینه‌های سخت‌افزاری، می‌توان به کیف پول Ledger Nano S  اشاره کرد که از کوین SOL پشتیبانی می‌نماید. نکته جالب این است که یک کیف پول تحت وب غیرحضانتی نیز توسط جامعه ارز دیجیتال سولانا و موسوم به SolFlare، برای این ارز دیجیتال ارائه شده است.

برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال سولانا باید از کیف پول‌های دیجیتالی استفاده نمود. کیف پول‌ها این امکان را می‌دهند تا ارز خریداری شده را در آن ذخیره نمود. این کیف پول‌ها در انواع مختلف سخت‌افزاری، کیف پول‌های نرم‌افزاری، کیف پول‌های تحت وب و کیف پول‌های کاغذی در بازار وجود دارند در ادامه برخی از کیف پول‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این ارز معرفی می‌گردد.

کیف پول :Ledger یک کیف پول سخت‌افزاری می‌باشد که از امنیت بالایی برخوردار است و در دو مدل Ledger Nano S و Ledger Nano X موجود است.

کیف پول: TREZOR این کیف پول نیز یک کیف پول سخت‌افزاری است و در دو مدل TREZOR T و TRZOR ONE موجود می‌باشد.

کیف پول: KeepKey از دیگر کیف پول‌های سخت‌افزاری که برای ذخیره‌سازی ارز سولانا به شمار می‌رود .

کیف پول: Coinomi این کیف پول یک کیف پول نرم‌افزاری می‌باشد که از امنیت بالایی برخوردار است.

جمع بندی

سولانا یک پروژه بسیار قدرتمند در حوزه ارزهای دیجیتال محسوب شده و چندین نوآوری در دل آن قرار دارد. تیم پروژه سولانا، جمعی از افراد باسابقه و چهره‌های درخشان در حوزه فناوری هستند و تا به امروز به خوبی توانسته‌اند این پروژه را به سمت رسیدن به اهداف بلندپروازانه‌اش سوق دهند. جهش قیمت ارز دیجیتال SOL و افزایش استفاده از این شبکه بلاک‌چینی، تاییدی بر این ادعا است.

سولانا به خوبی توانسته با ارائه راه‌کارهای نوین، ضمن حفظ امنیت و تمرکززدایی شبکه، مسئله مقیاس پذیری را نیز تا حد بسیار زیادی حل کند. در صورت ادامه یافتن رشد این شبکه بلاک چینی، به طور حتم نام سولانا را در آینده در کنار بسیاری از پروژه‌های مطرح و قدیمی بازار بیشتر خواهیم شنید.

لینک کوتاه: b2n.ir/f05252 

 

 

ارزهای دیجیتالی که این هفته باید زیر نظر بگیرید + تحلیل تکنیکال!
رقیب هندی تیک تاک برای راه‌اندازی توکن خود در سولانا ۱۹ میلیون دلار سرمایه جذب کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط

sol,سولانا,معرفی ارز دیجیتال,سولانا چیست,پروژه سولانا,اثبات سهام,اثبات تاریخچه

رقیب هندی تیک تاک برای راه‌اندازی توکن خود در سولانا ۱۹ میلیون دلار سرمایه جذب کرد

پلتفرم هندی اشتراک‌گذاری ویدئوی کوتاه چینگاری (Chingari) برای راه‌اندازی شبکه بلاک چین و توکن اجتماعی خود آماده می‌شود. چینگاری برای راه‌اندازی شبکه اصلی و همچنین فروش توکن مبتنی‌بر سولانای خود (GARI) ۱۹ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

خبر - ۱ هفته پیش
گری اسکیل,پورتفولیو

صندوق سرمایه‌گذاری گری اسکیل سولانا و یونی سواپ را به سبد خود اضافه می‌کند

گری اسکیل، صندوق سرمایه‌گذاری مستقر در نیویورک، پس از ایجاد تعادل مجدد در سبد ارزهای دیجیتال خود، اکنون توکن‌های سولانا و یونی سواپ را به صندوق دارایی‌های بزرگ دیجیتال خود (GDLC) اضافه می‌کند.

خبر - ۲ هفته پیش
سولانا,اتریوم,NFT

امکان انتقال NFT بین بلاک‌چین‌های سولانا و اتریوم فراهم شد

اتریوم ممکن است در حال حاضر فضای کلکسیون‌های NFT را اداره کند، اما سولانا اخیراً به عنوان رقیبی با هزینه‌های ناچیز و معاملات سریع ظاهر شده است و در نظر دارد به یکی از قدرت‌های برتر این حوزه تبدیل شود.

خبر - ۳ هفته پیش