مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

فورک (Fork یا Forking) معمولا به آپدیت یا بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌تواند به روشی سازگار با قبل (Backward-Compatible) یا ناسازگار با قبل (Non-Backward Compatible) باشد. واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. به همین دلیل وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال، بروزرسانی می‌شود، فورک انجام شده است.

mahdihaj

نویسنده : مهدی حج

منبع : آسان بیت کوین

مفهوم فورک در ارزهای دیجیتال چیست؟

title

 فورک (Fork یا Forking) معمولا به آپدیت یا بروزرسانی یک نرم‌افزار گفته می‌شود که می‌تواند به روشی سازگار با قبل (Backward-Compatible) یا ناسازگار با قبل (Non-Backward Compatible) باشد.

واژه فورک یا انشعاب فقط یک اصطلاح برای زمانی است که یک نرم‌افزار یا یک پروتکل، آپدیت می‌شود. به همین دلیل وقتی پروتکل یک ارز دیجیتال، بروزرسانی می‌شود، فورک انجام شده است. فورک‌ها به دلایل زیادی رخ می‌دهند، از جمله رفع اختلاف نظرات فنی، ایجاد اعتماد و بازگشت سرمایه‌ی از دست رفته و یا بروزرسانی شبکه بلاکچین، که دلیل اصلی آن‌ها اغلب وجود اختلاف در بین اجتماع یک ارز یا افزودن یک ویژگی جدید است. فورک‌ یک نسخه متناوب از بلاک‌چین ارز دیجیتالی مربوطه را ایجاد می‌کند و دو بلاک‌چین اجازه می‌یابند تا در بخش‌های مختلف شبکه بطور همزمان اجرا شوند، که البته این موضوع به نوع فورک نیز بستگی دارد.

 

 

بنابراین زمانی که شما قصد تغییر این قوانین را دارید باید یک فورک انجام دهید مانند انجام یک انشعاب در یک جاده تا نشان دهید که تغییر یا یک جدایی در پروتکل رخ داده است.

توسعه‌دهندگان سپس می‌توانند تمامی نرم‌افزار را به‌روزرسانی کنند تا تمامی قوانین و تغییرات جدید در آن‌ها بازتاب داده شود.

 

 

در ارزهای دیجیتال فورک‌ها دو نوع هستند:

فورک سخت (Hard Fork) که سازگار با قبل نیست  (Non-Backward Compatible)

فورک نرم (Soft Fork) که سازگار با قبل است  (Backward Compatible)

در دنیای رمز ارزها، هرتغییری در پروتکل یا آپدیت نرم‌افزار که باعث شود قوانین قبلی منسوخ شده و کد جدیدی استفاده شود، هارد فورک نامیده می‌شود.

برای مثال، اگر شما بخواهید یک فایل تولید شده توسط برنامه آفیس 2013 را در نرم‌افزار آفیس 2003 باز کنید، این کار برای شما مقدور نخواهد بود، زیرا این فایل سازگار با قبل نیست.

هارد فورک گاهی باعث به وجود آمدن و تولد یک ارز جدید می‌شود. از این طریق تا کنون ارزهای زیادی با نام‌های مشابه بیت کوین ساخته شده‌اند مانند بیت کوین کش، بیت کوین گلد و غیره .در شکل زیر رمز ارزهایی که از هاردفورک بیت کوین ایجاد شده، نشان داده شده است.


تفاوت سافت فورک با هارد فورک در این است که همه قوانین جدید ایجاد شده، قوانین قدیمی را منسوخ نمی‌کند و یک فرآیند سازگار با قبل (backward-compatible) است. برای مثال، اگر شما بخواهید یک فایل آفیس 2003 را در نرم‌افزار آفیس 2013 باز کنید، این کار ممکن خواهد بود، زیرا فایل موردنظر سازگار با قبل است.

هر دو نوع این فورک‌ها باعث ایجاد جدایی می‌شوند، اما هارد فورک باعث ساخته شدن دو بلاک چین شده و سافت‌فورک تنها یک بلاک چین می‌سازد.

اما سوالی که ممکن است برای برخی از کاربران یک ارز دیجیتال که هارد فورک شده است پیش بیاید این است که پس از هارد فورک، چه اتفاقی خواهد افتاد و تکلیف آن‌ها چیست؟

اولین نکته‌ای که باید در این خصوص عنوان کرد این است که هارد فورک به هیچ عنوان سبب متوقف شدن شبکه‌ی اصلی یک ارز نخواهد شد. به عبارت ساده‌تر در جریان یک هارد فورک، یک ارز جدید در همان شبکه ایجاد خواهد شد اما ارز قبلی به قوت خود باقی خواهد ماند. لذا با تغییر قوانین پروتکل بایستی فورک انجام پذیرد، مانند انجام یک انشعاب در یک جاده، تا تغییر یا یک جدایی که در پروتکل رخ داده را نشان دهد. در این صورت می‌باشد که توسعه‌دهندگان می‌توانند تمامی نرم‌افزار را به‌روزرسانی کنند تا تمامی قوانین و تغییرات جدید در آن‌ها بازتاب داده شود.

هاردفورک‌ها با تمام فراز و نشیب‌ها نشان داده‌اند که برای جامعه‌ی کریپتو مفید هستند. ارزهای دیجیتال با هاردفورک‌ها پیوند خورده‌اند، اگر فلسفه هاردفورک‌های مختلف را درک و بررسی نمایید، متوجه می‌شوید که جامعه رمز ارزها به نحوی عهده‌دار ارزیابی خودش است.

در اینجا توصیه‌ای مبنی بر سرمایه گذاری کردن یا نکردن نداریم، بلکه مواردی است که باید بخاطر بسپارید. انتخاب اینکه چه اقدامی انجام دهید فقط با خود شماست و ما همیشه به شما توصیه می‌کنیم که تحقیقات و مطالعات خود را تا جایی که امکان دارد تکمیل کنید.

اگر از تأثیری که یک فورک بر روی ارز دیجیتالی که در حال حاضر در دست دارید می‌ترسید، ممکن است بهترین تصمیم شما فروختن آن رمز ارز باشد تا همه چیز دوباره تثبیت شود. ولی اگر چنانچه احساس می‌کنید که یک فورکِ رمز ارز، چه سخت و چه نرم، جامعه آن رمز ارز را بهبود می‌بخشد و مایل هستید کمی ریسک کنید، پس یک اقدام نیز می‌تواند نگه داشتن یا افزودن مقداری از آن ارز دیجیتال به کیف پول‌تان باشد.

 

لینک کوتاه: https://b2n.ir/x42235

برچسب ها :

آشنایی با ارز دیجیتال وی‌چین (VET)
آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)
ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم
بیت تورنت را بهتر بشناسیم
آشنایی با مفهوم توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تیم بسکتبال گرگان، قهرمان لیگ برتر شد

title

شهرداری گرگان به عنوان یکی از تیم‌های قدیمی و پرطرفدار بسکتبال ایران که از چند دهه قبل به تیمداری در سطح اول این رشته مشغول بوده، هفته گذشته و در دیداری که بخش‌هایی از آن به دلیل برخی اتفاقات خاص، جزو صفحات ماندگار لیگ برتر محسوب می‌شود، مهرام تهران را برد و بر سکوی قهرمانی ایستاد.


منبع : خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)

آشنایی با ارز دیجیتال میم کوین (meme coin)

پروژه‌های دیفای اغلب بسیار پیچیده‌اند به صورتی که بررسی آن‌ها ممکن است خیلی راحت نباشد. اما در این میان تعدادی پروژه عجیب وجود دارند که با چیزی جز شوخی شروع نشده‌اند. میم کوین (meme coin) به نوعی از ارز دیجیتال گفته می‌شود که از یک شوخی ایجاد شده و ممکن است حتی ارزشمند هم بشود.

مقاله - 20 اردیبهشت 1400
ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

ارز دیجیتال آنتولوژی را بهتر بشناسیم

نام انگلیسی این رمز ارز Ontology است که از ترکیب دو کلمه Onto به معنای هستی و Logy به معنای شناسی ساخته شده و معنای هستی‌شناسی می‌دهد. همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت، این رمز ارز با انتخاب این نام می‌خواهد نشان دهد که برای هر کسب وکاری مناسب است.

مقاله - 13 اردیبهشت 1400
توکن بیت تورنت (BTT)

بیت تورنت را بهتر بشناسیم

بازار ارزهای دیجیتال ارزان و آینده‌دار روز به روز در حال گسترده شدن است. اینکه کدام ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۱ مناسب است، پرسش بسیاری از افراد تازه وارد به این حوزه است.

مقاله - 5 اردیبهشت 1400
آشنایی با مفهوم توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

آشنایی با مفهوم توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)

بحث این روزهای بسیاری از افرادی که تا حدودی با فناوری‌های نوین آشنا هستند، توکن‌های غیرمثلی یا NFT ها (non-fungible tokens) است؛ ما در این مقاله قصد داریم تا NFT را به شما معرفی کرده و درباره ویژگی‌های این توکن صحبت کنیم.

مقاله - 1 اردیبهشت 1400
ایردراپ ارزهای دیجیتال چیست و چه نکاتی بایستی در مورد آن‌ها رعایت شود؟

ایردراپ ارزهای دیجیتال چیست و چه نکاتی بایستی در مورد آن‌ها رعایت شود؟

ایردراپ به توزیع توکن رایگان ارزهای دیجیتال میان کاربران گفته می‌شود. از نظر لغویAirdrop به معنای انداختن بسته‌های امدادرسانی از بالای هواپیما می‌باشد.

مقاله - 24 فروردین 1400
سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

اصطلاح سوزاندن سکه، کوین سوزی یا توکن سوزی (coin burning)، حذف دائمی سکه‌ها از موجودی سکه در گردش است. بر این اساس‌، این روش کاهش دائمی کل عرضه در بازار را تضمین می کند. اصولاً سوزاندن سکه روشی است که تقریباً در همه ارزهای دیجیتال برقرار است و هدف آن خنثی کردن کاهش ارزش رمز ارز است.

مقاله - 18 فروردین 1400
آربیتراژ در ارزهای دیجیتال چیست؟

آربیتراژ در ارزهای دیجیتال چیست؟

آربیتراژ (Arbitrage) در علم اقتصاد به‌ معنای کسب سود از تفاوت قیمت بین یک دارایی در بین دو یا چند بازار است. آربیتراژ به عمل خرید یک دارایی و فروش در بازار دیگر برای کسب سود از اختلاف قیمت گفته می‌شود. اگر نگاهی به معاملات روزمره بیاندازید، خواهید دید که مثال‌های بسیاری از سود آربیتراژی در دنیای تجارت وجود دارد.

مقاله - 11 فروردین 1400
شاخص آلت سیزن یا فصل آلت کوین‌ها چیست؟

شاخص آلت سیزن یا فصل آلت کوین‌ها چیست؟

از سه شاخص رمز ارزها که عبارت بودند از دامیننس بیت کوین، شاخص ترس و طمع و شاخص آلت سیزن، در این مقاله برآنیم تا مفهوم شاخص آلت سیزن را برای شما روشن‌تر کنیم. برای درک مفهوم دو شاخص دامیننس بیت کوین و ترس و طمع، می‌توانید به مقاله‌های قبلی در این سایت رجوع داشته باشید.

مقاله - 5 فروردین 1400
شاخص ترس و طمع چیست ؟

شاخص ترس و طمع چیست و چه کاربردی می‌تواند در خرید فروش ارزهای دیجیتال داشته باشد؟

یکی از شاخص‌هایی که در بازار ارز دیجیتال وجود دارد و براساس روان‌شناسی بازار مقدار آن تعیین می‌شود، شاخصی به نام ترس و طمع (Fear and Greed Index) است.

مقاله - 1 فروردین 1400