میزان کل ضررهای امنیتی حوزه دیفای در سال ۲۰۲۲ به ۳.۶۴ میلیارد دلار رسیده است

بر اساس گزارشی که شرکت چینی امنیت بلاک چین «LianAn Technology» در روز ۵ ژانویه (۱۶ دی) منتشر کرده است، میزان کل سرمایه به‌سرقت‌رفته حوزه دیفای در سال ۲۰۲۲، ۳.۶۴ میلیارد دلار بوده است. این نشان می‌دهد که سرمایه سرقت‌شده و ضرر امنیتی حوزه دیفای نسبت به سال ۲۰۲۱ (۲.۴۴ میلیارد دلار) ۴۷.۴ درصد افزایش داشته است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ضررهای امنیتی,دیفای,بلاک چین

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، بر اساس گزارشی که در ۵ ژانویه (۱۵ دی) توسط شرکت امنیتی بلاک چین «LianAn Technology» منتشر شد، میزان کل سرمایه به‌سرقت‌رفته حوزه دیفای (DeFi) در سراسر بلاک چین در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۳.۶۴ میلیارد دلار بوده است. این نشان دهنده افزایش ۴۷.۴ درصدی در مقایسه با زیان ۲.۴۴ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۱ است. با وجود کاهش شدید ۸۰ درصدی ارزش کل قفل شده در دیفای در طول سال، مقدار آن افزایش یافت. 

ضررهای امنیتی حوزه دیفای به صورت سه ماهه در سال ۲۰۲۲. منبع: LianAn Technology

وجوه از دست رفته در طول هک پل های زنجیره ای به ۱.۸۹ میلیارد دلار در ۱۲ حادثه رسید که بالاترین رقم در این دسته است. به طور کلی، حملات به اتریوم، بی ان بی چین و سولانا بیشترین اکسپلویت ها را به خود اختصاص دادند.

از ۱۶۷ حادثه قابل توجه در سال ۲۰۲۲، ۵۱.۵ درصد از خسارات در پروژه های حسابرسی شده رخ داده است، در حالی که ۴۸.۵ درصد از تخلفات در پروژه های حسابرسی نشده رخ داده است. در مجموع، ۳۸.۷ درصد یا ۱.۴۰ میلیارد دلار از وجوه سرقت شده از طریق میکسر ارزهای دیجیتال «Tornado Cash» برداشت شده است. تنها ۲۸۹ میلیون دلار وجوه در طول سال بازیابی شد. با این حال، این تعداد به احتمال زیاد بیشتر است، زیرا هنوز چندین مورد بازیابی به صورت عمومی به ازای درخواست های اجرای قانون افشا نشده است.

مجموع جرایم مرتبط با بلاک چین (به استثنای جرایم مالی) در سال ۲۰۲۲ به ۱۳.۷ میلیارد دلار رسید. حوادث پولشویی با ۷.۳۳ میلیارد دلار در صدر فهرست قرار گرفتند و پس از آن سوء استفاده های دیفای (۳.۶ میلیارد دلار)، کلاهبرداری های بازاریابی چند سطحی (۱.۰ میلیارد دلار) و کلاهبرداری (۸۳۰ میلیون دلار) قرار گرفتند. جدای از فروپاشی صرافی ارزهای دیجیتال FTX، ۲۴۳ مورد کلاهبرداری در طول این دوره رخ داد که در مجموع ۴۲۵ میلیون دلار دخیل بوده است.

لینک کوتاه:

 

انجمن بلاک چین ایران، نقشه اکوسیستم بلاک چین کشور را طراحی می‌کند
هکرها بیش از ۲۱میلیون دلار دارایی دیجیتال حوزه دیفای را در ماه فوریه به سرقت بردند
همکاری شرکت دارویی فایزر با فضاهای غیرمتمرکز و بلاک چین
امارات، منطقه آزاد برای شرکت‌های دارایی‌های دیجیتال راه‌اندازی می‌کند
بلر، بازار جدید NFT، توانست از نظر حجم معاملات از اپن‌سی سبقت بگیرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

هکر,هک,دیفای,سرقت

هکرها بیش از ۲۱میلیون دلار دارایی دیجیتال حوزه دیفای را در ماه فوریه به سرقت بردند

داده‌های وب‌سایت دیفای ‌لاما (DeFi Llama) نشان می‌دهد که هکرهای بازار ارزهای دیجیتال در ماه فوریه (بهمن) ۲۱.۴۱میلیون دلار داراییِ دیجیتال را از پلتفرم‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) به سرقت برده‌اند. دیفای لاما تأکید کرده است که در ماه ژانویه (دی) تنها ۷۴۰,۰۰۰ دلار از دارایی‌های دیجیتال این حوزه سرقت شده بود و این مقدار در ماه فوریه (بهمن) به‌شدت رشد کرده است. شایان ذکر است که هکرها در سال ۲۰۲۲ حدود ۳.۸میلیارد دلار از داریی‌های دیجیتال را به سرقت بردند.

خبر - ۴ هفته پیش
فایزر,بلاک چین

همکاری شرکت دارویی فایزر با فضاهای غیرمتمرکز و بلاک چین

ابتکارات علمی غیرمتمرکز (DeSci) که به عنوان یک جنبش در جامعه تحقیقاتی ظهور کرده با سرعتی در حال پیشرفت است که حتی شرکت‌های دارویی بزرگ نیز نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند. فایزر اکنون اولین شرکت دارویی است که به پیشنهادهای سازمان غیرمتمرکز مستقل مبتنی بر بلاک چین «VitaDAO» آلمان رأی می‌دهد.

خبر - ۱ ماه پیش
امارات,ارزهای دیجیتال,منطقه آزاد,متاورس,بلاک چین,توکن‌های چندمنظوره,کیف پول‌های دارایی‌های مجازی,توکن‌های غیرمثلی

امارات، منطقه آزاد برای شرکت‌های دارایی‌های دیجیتال راه‌اندازی می‌کند

رأس الخیمه (Ras Al Khaimah)، ششمین شهر بزرگ امارات متحده عربی، قرار است منطقه آزادی به‌نام آرای‌کی دائو (RAK DAO)، به‌منظور نوآوری در فعالیت‌های شرکت‌های دارایی دیجیتال و جذب جهانی سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کند که بر اساس بیانیه منتشرشده، امکان درخواست حضور در آن در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۳ باز خواهد شد. آرای‌کی دائو (RAK DAO)، به ارائه‌دهندگان خدمات مجازی و دیجیتال در فناوری‌های نوظهور، مانند متاورس، بلاک چین، توکن‌های چندمنظوره، کیف پول‌های دارایی‌های مجازی، توکن‌های غیرمثلی (NFT)، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و سایر مشاغل مرتبط با وب۳ اختصاص داده خواهد شد.

خبر - ۱ ماه پیش
بلر,NFT,حجم معاملات,مساری,توکن‌های غیرمثلی,Blur,دیفای‌لاما,ارزش کل سرمایه قفل‌شده

بلر، بازار جدید NFT، توانست از نظر حجم معاملات از اپن‌سی سبقت بگیرد

داده‌های وب‌سایت مساری (Messari) نشان می‌دهد که بازار توکن‌های غیرمثلی (NFT) بلر (Blur) از زمان راه‌اندازی خود در اکتبر ۲۰۲۲ (مهر) به‌شدت پیشرفت کرده و هم‌اکنون ۴۰ تا ۶۰ درصد از حجم معاملات روزانه NFTها را به خود اختصاص داده است. داده‌های وب‌سایت دیفای‌لاما (DefiLlama) نیز نشان می‌دهد که ارزش کل سرمایه قفل‌شده بلر به رکورد ۷۶,۴۹۰ اتریوم رسیده است. با وجود تمام این عوامل، توکن بلر نیز مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته و در یک ماه گذشته حدود ۶۵ درصد رشد کرده است.

خبر - ۱ ماه پیش
چین,مرکز ملی تحقیقات بلاک چین,بلاک چین

چین مرکز ملی تحقیقات بلاک چین راه اندازی می‌کند

به گزارش چاینا دیلی، چین مرکز ملی نوآوری فناوری بلاک چین خود را در پکن راه‌اندازی می‌کند. این مرکز برای توسعه فناوری‌های بلاک چین با دانشگاه‌های محلی، اندیشکده‌ها و کسب‌وکارهای این حوزه برای ایجاد یک شبکه تحقیقاتی همکاری خواهد کرد. چین نیز از نتایج این تحقیقات برای بیشتر دیجیتالی‌شدن کشور و گسترش صنعت بلاک چین استفاده خواهد کرد. آکادمی بلاک چین و رایانش مرزی پکن، مسئول این مرکز تحقیقاتی جدید است؛ سازمانی که به‌دلیل توسعه بلاک چین چِین‌میکر شهرت دارد.

خبر - ۱ ماه پیش
کاردانو,شبکه آزمایشی,بلاک چین,IOG,اتریوم

شبکه آزمایشی زنجیره جانبی کاردانو راه‌اندازی شد

شرکت «IOG» نهاد توسعه‌دهنده بلاک چین کاردانو، تست نت سایدچین سازگار با EVM اتریوم را راه‌اندازی کردند.

خبر - ۱ ماه پیش
قرارداد هوشمند,بلاک چین,اتریوم,مقاله آموزشی

قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین چیست؟

هدف قرارداد هوشمند چیست؟ قراردادهای هوشمند چگونه کار می‌کنند؟ مزایای استفاده از قرارداد هوشمند چیست؟ در این مقاله ما به طور کامل به بررسی قرارداهای هوشمند پرداخته و دید کامل‌تری از آن را به شما ارائه می‌دهیم. قراردادهای هوشمند قراردادهای دیجیتالی ذخیره شده بر روی یک بلاک‌چین هستند که به صورت خودکار در صورت رعایت شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده اجرا می‌شوند...

مقاله - ۱ ماه پیش
توکن‌های غیرمثلی,بلاک چین,بیت کوین

ورود توکن‌های غیرمثلی به بلاک چین بیت کوین

اخیراً یک پروتکل توکن‌های غیرمثلی(NFT) در شبکه اصلی بیت ‌کوین راه‌اندازی شده که جامعه ارزهای دیجیتال را بر سر اینکه آیا این پروتکل برای اکوسیستم بیت ‌کوین خوب است یا خیر، دچار اختلاف کرده است.

خبر - ۲ ماه پیش
تون,TON,رأی‌گیری,بلاک چین,کیف پول غیرفعال

اعتبارسنج‌های تون برای بستن ۱۹۵ کیف پول با ۲.۵میلیارد دلار موجودی رأی‌گیری می‌کند

اعتبارسنج‌های بلاک چین تون قرار است روز ۲۱ فوریه (۲ اسفند) برای بستن ۱۹۵ کیف پول غیرفعال با ۱.۰۸میلیارد واحد تون کوین (معادل ۲.۵میلیارد دلار) موجودی، رأی‌گیری کنند. این آدرس‌ها مالک ۲۱.۳درصد از عرضه کل تون کوین هستند و از زمان دریافت توکن‌های خود در مرحله توزیع اولیه تون کوین، هیچ تراکنشی انجام نداده‌اند. مالکان این کیف پول‌ها برای پیش‌گیری از بسته‌شدن آدرس خود باید تا قبل از شروع رأی‌گیری یک تراکنش در بلاک چین تون انجام دهند.

خبر - ۲ ماه پیش