نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه: برخی شرکت‌های ایرانی با رمزارز تجارت می‌کنند

کامبیز میرکریمی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه، به‌تازگی در مصاحبه‌ای گفته است «برخی از شرکت‌های ایرانی با روبل روسی با این کشور معامله می‌کنند، اما ارزهایی همچون درهم، دلار و یورو هم در معاملات برقرار هستند. شماری از شرکت‌ها هم با رمزارز تجارت می‌کنند، با این حال فرهنگ تجارت با رمزارز هنوز جا نیفتاده و البته رمزارزها هم نوسان زیادی دارند و این موضوع ریسک معاملات را بالا می‌برد». او می‌گوید تعداد شرکت‌هایی که با استفاده از ارزهای دیجیتال معاملات خود را پیش می‌برند کم است و این معاملات صورت رسمی ندارد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کامبیز میرکریمی,روبل روسی,رمزارز,اتاق بازرگانی ایران

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ایلنا، هر چند روسیه هنوز در گروه کشورهایی که اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین مقصد صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی را تشکیل می‌دهند قرار نگرفته است، اما شرکت‌های ایرانی از سال ۱۳۹۷ تاکنون تلاش چشمگیری برای توسعه صادرات به بازار این کشور از خود نشان داده‌اند و در پی همین تلاش‌ها حجم صادرات ایران به این کشور در چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

کامبیز میرکریمی، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا این موضوع را تشریح کرد و گفت:

«روسیه بازار بزرگی است که سالانه بیش‌تر از ۲۷۰ میلیارد دلار کالا وارد می‌کند، با این حال  تا سال ۱۳۹۷ ارزش صادرات ایران به روسیه در بهترین حالت به ۵۰۰ میلیون دلار هم نمی‌رسید و سال ۱۳۹۷ ارزش صادرات ایران به روسیه ۲۷۲ میلیون دلار شد.»

وی افزود:

«در سال ۱۳۹۸ موافقت‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا شد؛ روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان اعضای این اتحادیه را تشکیل می‌دهند. با امضای این توافق‌نامه تعرفه‌های گمرکی کاهش چشمگیری پیدا کرد و حتی در شماری از کالاها به صفر رسید.»

میرکریمی ادامه داد:

«در همان سال نخست پس از امضای این توافق‌نامه ارزش صادرات ایران به روسیه ۶۲ درصد افزایش یافت و ارزش آن از ۴۷۲ میلیون دلار بالاتر رفت. در سال ۱۳۹۹ نیز با وجود شیوع کرونا و بسته شدن مرزها ارزش صادرات ایران به روسیه از ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر شد. در سال ۱۴۰۱ نیز ارزش صادرات ایران به روسیه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار شد و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان امسال به یک میلیارد دلار برسد.نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه اظهار کرد: همچنین پیش‌بینی می‌شود روند صعودی جریان صادرات ایران به روسیه در سال آینده ادامه داشته باشد و حتی تقویت شود زیرا موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا در دی ماه امضا می‌شود و با امضای این موافقت‌نامه تعرفه‌های صادرات و واردات بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه به صفر می‌رسد، این امر جهش بزرگی در صادرات کالا را رقم خواهد زد.»

وی همچنین خاطرنشان کرد:

«با این حال زیرساخت‌های تجاری ایران برای اجرای این جریان افزایشی از صادرات کافی نیست بنابراین جهش حجم صادرات به شکل‌گیری صف کامیون‌های ایرانی در مرزها انجامیده است.»

میرکریمی در ادامه انواع ارزهایی که در تجارت ایران و روسیه استفاده می‌شود را شرح داد و گفت:

«برخی از شرکت‌های ایرانی با روبل روسی با این کشور معامله می‌کنند اما ارزهای همچون درهم، دلار و یورو هم در معاملات برقرار هستند، شماری از شرکت‌ها هم با رمزارز تجارت می‌کنند، با این حال فرهنگ تجارت با رمزارز هنوز جا نیفتاده و البته رمزارزها هم نوسان زیادی دارند و این موضوع ریسک معاملات را بالا می‌برد، بنابراین تعداد شرکت‌هایی که با استفاده از این ارز معاملات را پیش می‌برند کم است و این معاملات صورت رسمی ندارد.»

این عضو اتاق بازرگانی در ادامه از دونرخی بودن ارز در ایران به عنوان مشکلی جدی در تجارت یاد کرد و گفت:

«آنچه بیش از هر چیز می‌تواند توسعه صادرات ایران به روسیه را دچار چالش کند دونرخی بودن ارز در ایران و فاصله قیمت دلار در بازار رسمی و غیررسمی داخل کشور است.»

وی اضافه کرد:

«این دونرخی بودن سبب شده شرکت‌هایی که در مقیاس کلان صادرات می‌کنند و ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما عرضه می‌کنند در مقایسه با شرکت‌هایی که با کارت بازرگانی دیگران کار می‌کنند و ارز خود را در سامانه عرضه نمی‌کنند و در بازار غیررسمی با قیمت بالاتر می‌فروشند کمتر سود کنند، در نتیجه قدرت رقابت شرکت‌هایی که متعهد به قوانین صادراتی کشور هستند پایین می‌آید.»

میرکریمی در ادامه یادآور شد:

«موضوع دیگری که در چند سال گذشته به تجارت ایران و روسیه جدیت بیشتری بخشید وقوع جنگ بین روسیه و اوکراین بود. پیش از جنگ شرکت‌های اروپایی و ترکیه‌ای حضور پررنگی در بازار روسیه داشتند که با وقوع جنگ امکان تجارت روسیه با این کشورها از بین رفته است.»

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه تصریح کرد:

«اکنون فرصتی استثنایی در تجارت با روسیه برای ایران فراهم آمده زیرا دو اتفاق مثبت همزمان رخ داده است، یکی اینکه ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق‌نامه تجارت آزاد امضا کرده‌اند و این نخستین بار در تاریخ ایران است که تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا با تعرفه صفر انجام می‌شود و دوم اینکه در پی جنگ اوکراین و روسیه، روس‌ها تامین‌کننده‌های اروپایی و امریکایی خود را از دست داده‌اند. از سوی دیگر روابط سران کشورها از جمله سفر اخیر رئیس جمهور ایران به روسیه نیز گویای ظرفیت‌های جالب توجه در تجارت ایران و روسیه است و همیشه پس از سفر سران اتفاقات خوبی می‌افتد.»

لینک کوتاه:

دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها: ۲۰ نهاد در کشور با ارزهای دیجیتال درگیر هستند
کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد
هشدار نمایندگان مجلس: نگاه محدودیت‌زا به رمزارزها، ظرفیت‌ها را نابود می‌کند
نماینده مجلس: بانک مرکزی نمی‌تواند در زمینه مسائل قانونی رمزارزها ورود کند
انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

کمیسیون اقتصادی مجلس,محمدرضا پورابراهیمی,مصاحبه‌,طرح ساماندهی رمزارزش‌ها

کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اخیراً در مصاحبه‌ای ضمن صحبت درباره جزئیات جلسه عصر روز دوشنبه (۱۳ آذر) این کمیسیون، به قرائت گزارش مربوط به ساماندهی رمزارزها پیرو ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: «به موجب ارائه این گزارش در مجلس، ما باید متن مصوبی را آماده می‌کردیم. این متن مصوب بعد از مدت‌ها آماده شد. لذا امروز کلیات طرح ساماندهی رمزارزش‌ها در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. قرار است جزئیات این طرح در هفته‌های آینده در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

خبر - ۲ ماه پیش
مجلس,رمزارز,هشدار,داخلی

هشدار نمایندگان مجلس: نگاه محدودیت‌زا به رمزارزها، ظرفیت‌ها را نابود می‌کند

تعداد‌ی از نمایندگان مجلس نسبت به ایجاد محدودیت‌های غیرکارشناسی علیه کاربران و کسب و کارهای فعال رمزارزها در کشور انتقاد کردند و نسب به عواقب تصمیمات غیر اصولی در این زمینه هشدار دادند.

خبر - ۳ ماه پیش
نماینده مجلس,بانک مرکزی,رمزارز,قانون‌گذاری,حسین نوش‌آبادی

نماینده مجلس: بانک مرکزی نمی‌تواند در زمینه مسائل قانونی رمزارزها ورود کند

حسین نوش‌آبادی نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به عواقب و آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی نگاه محدودیت‌زا در زمینه رمزارزها اظهار داشت که بانک مرکزی نمی‌تواند به مسائل قانونی این حوزه ورود کند.

خبر - ۳ ماه پیش
رمزارز,بانک مرکزی,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه باید از ظرفیت رمزارزها برای نظام اقتصادی استفاده و ایرادات آن را برطرف کرد و در حوزه تصمیم‌گیری در نظرگرفت، از نگاه بانک مرکزی به حوزه رمزارزها انتقاد کرد.

خبر - ۳ ماه پیش
پلیس فتا تهران,پلیس فتا,رمزارز,سرهنگ داود معظمی گودرزی

رئیس پلیس فتا تهران: جرم‌های مرتبط با حوزه رمزارزها رتبه دوم بیشترین پرونده‌های ورودی ما را دارند

سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتا تهران، در صحبت‌های اخیر خود اعلام کرد بیشترین پرونده‌های ورودی به پلیس فتای تهران بزرگ در حوزه جرایم اقتصادی و بانکداری الکترونیک بوده و رتبه دوم جرم‌های مرتبط با حوزه رمز ارزها است.

خبر - ۴ ماه پیش
وزیر اقتصاد,ارزهای دیجیتال,احسان خاندوزی,تجارت الکترونیک,رمزارز

وزیر اقتصاد: ارزهای دیجیتال باید به رسمیت شناخته شوند

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی اخیراً در نشستی با فعالان حوزه تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال گفته است: «در حوزه رمزارزها آیین‌نامه‌ای تهیه شد اما با ملاحظات مختلف دستگاه‌ها این آیین‌نامه مشمول مرور زمان شد. ما در محور رسمیت بخشیدن به حوزه رمزارزها و دارایی‌های دیجیتال تلاش می‌کنیم و دوست داشتیم تا این اتفاق در سال اول دولت رخ دهد. اصرار داریم تا در زمان حسابرسی شرکت‌ها دارایی‌های نامشهود مورد توجه قرار بگیرد.»

خبر - ۶ ماه پیش
استخراج,استخراج بیت کوین,استخراج رمزارز,ماینر,محمد خدادادی,شرکت توانیر,داخلی

اظهارات خدادادی در مورد شرایط استخراج رمزارز در تابستان؛ خرید برق برای ماینرها بلامانع است

محمد خدادادی، مجری طرح رمزارز شرکت توانیر، تاکید کرد که در تابستان امسال امکان خرید برق برای ماینرها از ساعت ۱۲ شب تا ۷ صبح فراهم است.

خبر - ۸ ماه پیش
شرکت برق,داخلی,رمزارز,کرمانشاه,استخراج رمزارز,شبکه برق,محمد مرادی,برق

مدیرعامل شرکت برق استان کرمانشاه خواستار برخورد جدی قضایی با استخراج‌کنندگان رمزارز شد

محمد مرادی، رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه اعلام کرد استفاده از برق غیر مجاز برای استخراج رمز ارز خسارت جبران ناپذیری به شبکه برق وارد می‌کند زیرا متخلفان با استفاده بسیار از شبکه برق احتمال خاموشی خصوصا در بخش‌های مولد اقتصادی را افزایش می‌دهند.

خبر - ۸ ماه پیش
مالیات,ارزهای دیجیتال,مجلس,رمزارز,هادی طحان نظیف,مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی

طرح اخذ مالیات از معاملات ارزهای دیجیتال به مجلس برگردانده شد؛ نبود تعریف مشخص برای رمزارزها

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، اخیراً در کانال شخصی خود در پیام‌رسان بله اعلام کرده است که طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» مجلس یا همان «مالیات بر عایدی سرمایه» با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده و برای اصلاح به مجلس بازگشته است.

خبر - ۸ ماه پیش