نگاه کوتاهی بر جایگاه و نقش خلق توکن در فردای اقتصاد جهان

توکنایز موضوع جدیدی است که در سپهر اقتصاد ایران درخشیدن گرفته است و اگر مورد وثوق و اقبال جهانی قرار گیرد، می‌تواند جایگزینی مناسب برای بازار سرمایه فعلی شود. توکنایز از ظرفیت بالایی برای سرمایه‌گذاری و تجارت برخوردار است؛ مخصوصا در کشورمان ایران که به دلیل ظرفیت‌های بالقوه و بالای تاریخی و فرهنگی و قومی که در خود نهفته دارد، می‌تواند نقش بسزایی را در اقتصاد کلان و با گستره جهانی داشته باشد...

آسان بیت کوین - ادمین

نویسنده : آسان بیت کوین

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

توکن,توکنایز,اقتصاد,بازار سرمایه,تجارت,مهدی نادعلی

title

دلیل آن روشن است؛ امروزه روش زندگی در جهان پیرامون‌مان کاملا متفاوت شده است و انسان‌ها دچار یک بحرانی به عنوان دانایی شده‌اند!

بحران از این جنبه که دانایی آن‌هم در این حجم با این سطح از کیفیت قطعا انقلابی را به همراه خواهد داشت.

البته وقتی می‌گوییم انقلاب نه به مفهوم آنچه که تا کنون بوده و دیده‌ایم، بلکه جنبشی که مفاهیم و سبک‌ها و روش‌های متعارف را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

در این مسیر که نگاه نوگرانه بر همه موضوعات حاکم است مفهومی با سه نوع باز تولید را در رفتار و اخلاق شکل می‌دهد:

انسان‌محوری: انسان محوری به معنای باور به قدرت اندیشه انسان.

ماده‌گرایی: جهان‌بینی مدرن نیازهای روحانی انسان را به نیازهای عاطفی او تحویل می‌کند.

خردگرایی: نگرش به جهان به صورت عقلانی و بر اساس خرد و استدلال.

در واقع بُعد انسان محوری در این مجال توانسته نظر اقتصادی مسئله را نسبت به دیگر مشتقات آن ممتاز نماید و این در حالی است که در نگاه‌های ارتودوکس و کلاسیک به مسئله انسان و جایگاه او در فرآیند تولید در کنار سایر عوامل تولید درنظر گرفته می‌شود و قدرت تاثیرگذاری وی در مقایسه با سایر عوامل همگن فرض می‌شد و این تصور به وجود می‌آمد که به اعتبار این همگنی به سهولت امکان جایگزینی عوامل پدیدار می‌شود.

در این نیم قرنی که دستاوردهای انقلاب دانایی به تدریج و به صورت فزاینده در حال ظهور است، در بعضی از اقتصادهای پیشگام نقش انسان در خلق هر واحد ارزش افزوده جدید چهاربرابر مجموعه عوامل دیگر شده است.

از همین روست که فلسفه بازار سرمایه نیز در حال تغییر و چرخش دیالکتیک بوده و تعریف سرمایه را نیز با پشتوانه‌های فیات و فیزیکال بهادار به سرمایه‌های اجتماعی تغییر داده است.

دقیقا در این جا خلق توکن در بستر بلاک‌چین شکل می‌گیرد و باعث انهدام نظام سرمایه‌داری در وضعیت کنونی اقتصاد کلان جهان شده است.

این انقلاب، فریادی از  مخالفت به خیلی از رویکردهای متعارف و سابق در اقتصاد است.

این نه گفتن‌ها  به کل نظام سرمایه داری است و با وسعت و توسعه آن می‌توان پایان نظام‌های سرمایه داری را در آینده‌ای نه چندان دور شاهد بود.

چرا که نخستین آثار انقلاب دانایی توزیع عادلانه فرصت‌ها بنا بر شاخص‌های مختلف انسانی است و نه صرفا داشتن پول و سرمایه!!!

از بین رفتن نظام دلالی و واسطه‌گرایی، نظام بانکی و پولی تحت تسلط حاکمیت‌ها و اساسا از بین بردن مرزها و محدودیت‌های مالی، جزو آرمان‌های بین افراد و گونه بشر ساکن در جهان است.

البته بسیاری از افراد به دلیل جهل یا ترس از دست دادن قدرت و جایگاه، با این جنبش در سطح اجتماعی ناخودآگاه مبارزه می‌نمایند؛ اما این موضوعی نیست که بتوان با آن مقابله کرد و ناگزیر این اتفاق خواهد افتاد و چه خوب است که دولت‌ها خود را برای ایجاد بسط و توسعه آن و شرایط پذیرش آن‌را در جامعه و ارگانیزیشن ماشین قدرت خود هموار نمایند و به جای اینکه مثل همیشه حضور چنین پدیده‌ایی و تکنولوژی را کتمان و با سیاست‌های حذفی و قهری وقوع آن‌را به عقب بی‌اندازند، تلاش نمایند تا خود را برای چنین اتفاق بزرگ بشری آماده سازند، زیرا که بعدا به تحجری قدرت طلبانه محکوم خواهند شد که سنگی بزرگ در جلوی پیشرفت بشر قرار داده‌اند.

و این راز خلق توکن به عنوان ارزش‌های دیجیتال است و ایران ما می‌تواند در این خصوص از ظرفیت بسیار بالای تاریخی و فرهنگی خود که مهم‌ترین سرمایه اجتماعی هر کشوری است بهره‌مند شود و به جای آنکه مثل همیشه فرصت‌ها را به دیگر کشورهای منطقه دهیم، با شتاب بیشتری به سمت آن برویم.

اما مشکل اساسی ما در مواجهه با این پدیده نوظهور  بیشتر مشخصات اجتماعی دارد تا اقتصادی؛ نبود شناخت و دانش کافی و بعد از آن نیز نبود استراتژی و مدل کسب و کاری که از آن بتوان خلق فرصت شود.

توکنیزاسیون (Tokenization): روندی است که در آن دارایی‌های مختلف به دارایی دیجیتال تبدیل می‌شوند.

نویسنده: مهدی نادعلی، مدیرعامل شرکت پرداخت یاری اطلس

لینک کوتاه: b2n.ir/j54380 

نسیم طالب می‌گوید اقتصاد آمریکا نیازمند یک معجزه است
بایننس,اینسکریپشن,صرافی,توکن‌های غیرمثلی
دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها: ۲۰ نهاد در کشور با ارزهای دیجیتال درگیر هستند
شرکت تحقیقاتی کایکو می‌گوید عملکرد بیت‌کوین در سال ۲۰۲۳ بهتر از تمام دارایی‌های سنتی خواهد بود
جهش قیمت توکن بونک باعث فروش تمام تلفن‌های همراه سولانا در ایالات متحده شده است

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

بایننس,اینسکریپشن,صرافی,توکن‌های غیرمثلی

بایننس بازار مخصوص توکن‌های اینسکریپشن را راه‌اندازی کرد

صرافی بایننس اعلام کرد بازار بایننس اینسکریپشن (Binance Inscriptions) را برای خرید و فروش و ضرب توکن‌های اینسکریپشن راه‌اندازی کرده است. این صرافی در حال رقابت با رقیب اصلی خود OKX است که ویژگی‌های مشابهی را در اوایل این هفته ارائه کرده است.

خبر - ۲ ماه پیش
محسن رضایی صدرآبادی,رمزارز,وزارت اقتصاد,وزارت نیرو

دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها: ۲۰ نهاد در کشور با ارزهای دیجیتال درگیر هستند

محسن رضایی صدرآبادی، دبیر ستاد ملی رمزارزش‌ها، اخیراً در اظهارنظری رمزارزها را پدیده‌ای چندوجهی توصیف کرده و گفته است در حال حاضر بیش از ۲۰ نهاد در کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت، وزارت نیرو و وزارت نفت را با خود درگیر می‌کند. صدرآبادی معتقد است هم‌اکنون به یک نهاد متناسب نیاز داریم تا از اقدامات جزیره‌ای در این بخش جلوگیری شود.

خبر - ۳ ماه پیش
کایکو,بیت‌کوین,اقتصاد کلان,ارزهای دیجیتال,انویدیا

شرکت تحقیقاتی کایکو می‌گوید عملکرد بیت‌کوین در سال ۲۰۲۳ بهتر از تمام دارایی‌های سنتی خواهد بود

شرکت تحقیقاتی کایکو پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین امسال را با عملکرد بهتر از تمام دارایی‌های سنتی اصلی به پایان برساند. با وجود شرایط سخت اقتصاد کلان و باد مخالف در صنعت ارزهای دیجیتال، این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳ بیش از ۱۶۰ درصد افزایش یافته است.

خبر - ۳ ماه پیش
بونک,توکن بونک,سولانا,ایالات متحده,سولانا لبز,ساگا

جهش قیمت توکن بونک باعث فروش تمام تلفن‌های همراه سولانا در ایالات متحده شده است

درست ۱۰ روز پیش بود که آناتولی یاکوونکو، یکی از بنیان‌گذاران سولانا لبز، از فروش‌نرفتن تلفن‌های همراه ساگا این شرکت ابراز تأسف کرد. بااین‌حال، حساب رسمی این شرکت امروز اعلام کرد که تمام تلفن‌های همراه ساگا در ایالات متحده فروش رفته و تنها چند عدد در اروپا باقی مانده است.

خبر - ۴ ماه پیش
کمیسیون اقتصادی مجلس

پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزارزش‌ها برای برخی دستگاه‌ها ارسال شد

کمیسیون اقتصادی مجلس به‌تازگی پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزارزش‌ها را برای نهادهایی مثل قوه قضاییه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، مرکز ملی فضای مجازی و نصر کشور ارسال کرده است. گفته می‌شود از این نهادها خواسته شده است تا نظرات خود را در رابطه با این طرح تا ۲۱ آذر، یعنی سه روز دیگر، به کمیسیون اقتصادی ارسال کنند.

خبر - ۴ ماه پیش
کمیسیون اقتصادی مجلس,محمدرضا پورابراهیمی,مصاحبه‌,طرح ساماندهی رمزارزش‌ها

کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اخیراً در مصاحبه‌ای ضمن صحبت درباره جزئیات جلسه عصر روز دوشنبه (۱۳ آذر) این کمیسیون، به قرائت گزارش مربوط به ساماندهی رمزارزها پیرو ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: «به موجب ارائه این گزارش در مجلس، ما باید متن مصوبی را آماده می‌کردیم. این متن مصوب بعد از مدت‌ها آماده شد. لذا امروز کلیات طرح ساماندهی رمزارزش‌ها در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. قرار است جزئیات این طرح در هفته‌های آینده در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

خبر - ۴ ماه پیش
USDT,تتر,تجارت انسان,اوکی‌ایکس

تتر ۲۲۵میلیون دلار USDT مرتبط با یک گروه تجارت انسان را فریز کرد

شرکت تتر، توسعه‌دهنده استیبل کوین USDT، دقایقی قبل اعلام کرد با همکاری صرافی ارز دیجیتال OKX و وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا ۲۲۵میلیون دلار USDT مرتبط با یک باند خلافکاری را فریز کرده است. این باند خلافکاری بین‌المللی در جنوب شرق آسیا و در زمینه قاچاق و تجارت انسان فعال است.

خبر - ۴ ماه پیش
مالیات,مالیات بر عایدی سرمایه,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجدداً در مجلس بررسی می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته گزارش این کمیسیون جهت رفع ایرادات شورای نگهبان از طرح مالیات بر عایدی سرمایه آماده است و پس از بررسی برنامه هفتم توسعه، در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد. او گفته است: «بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در زمینه رفع ایرادات شورای نگهبان درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه در نوبت نخست قرار دارد و امیدواریم در صورت تأیید نهایی شورای نگهبان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه در آذرماه ابلاغ شود.»

خبر - ۴ ماه پیش
پالیگان,توکن پولز,پولز,POLS,ماتیک,کارمزد

افزایش ۱۰۰۰درصدی کارمزد تراکنش‌های پالیگان با هجوم کاربران برای ضرب توکن پولز

روز گذشته، کارمزد تراکنش‌های شبکه پالیگان با افزایش ۱٬۰۰۰ درصدی به بیش از ۰.۱ دلار رسید. به نظر می‌رسد که دلیل رشد فعالیت شبکه و افزایش ناگهانی هزینه گس، عمدتاً ناشی از هجوم کاربران برای ضرب توکن جدیدی به نام پولز (POLS) باشد. طبق داده‌های دون آنالیتیکس، بیش از ۱۰۲میلیون توکن ماتیک به ارزش حدود ۸۶میلیون دلار به‌عنوان کارمزد تراکنش‌ها پرداخت شده است.

خبر - ۴ ماه پیش