نگرانی مدیران دارایی نسبت به آینده بیت کوین؛ در مورد ارزهای دیجیتال احتیاط کنید!

نوسانات اخیر بیت کوین که به توییت‌های ایلان ماسک نسبت داده شده است، باعث به وجود آمدن شک و شبهه بین موسسات مدیریت سرمایه شده است. همانطور که نشریه معتبر فایننشیال تایمز (Financial Times) نوشته است، این موسسات به آینده بیت کوین به عنوان یک دارایی تردید دارند.

sutun

منبع : Financial Times

نگرانی مدیران دارایی نسبت به آینده بیت کوین؛ در مورد ارزهای دیجیتال احتایط کنید!

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از فایننشیال تایمز، شرکت‌های مدریت سرمایه یو‌بی‌اس (UBS Wealth Management)، پیمکو (Pimco)، تی رو پرایس (T Rowe Price) و گلینمید  (Glenmede) از جمله شرکت‌هایی بودند که در روزهای اخیر نسبت به پتانسیل سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال اظهار نظر کردند.

این آشفتگی پس از آن اتفاق افتاد که تسلا گفت دیگر پرداخت بیت کوین را در فروش خودروهای برقی خود قبول نمی‌کند و دلیل آن مشکلات زیست محیطی است که استخراج بیت کوین به ارمغان می‌آورد. همچنین ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، هنگام حضور در برنامه تلویزیونی «Saturday Night Live» به شوخی از دوج کوین به عنوان «یک تلاش برای کسب درآمد» یاد کرد.

جیسون پراید (Jason Pride)، مدیر سرمایه‌گذاری گلینمید، در این باره گفته است: «در حال حاضر موضع ما برای مشتریانمان این است که از این بازار دور بمانند. فکر نمی‌کنم دولت آمریکا و دیگر ناظران طرفدار ساختار کنونی بازار ارزهای دیجیتال باشند.»

راب شارپز (Rob Sharps)، رئیس سرمایه‌گذاری در تی رو پرایس، در مصاحبه‌ای با فایننشیال تایمز (Financial Times) گفت: «ارزهای دیجیتال در بازارهای سرمایه تأثیر گذارند و ما کارشناس بازار سرمایه هستیم. به طور کلی، اختیارات و سرمایه‌ای که برای مشتریانمان مدریت می‌کنیم برای سرمای‌گذاری در ارزهای دیجیتال مناسب نیست و ما متوجه بی‌ثباتی این بازار هستیم.»

با شدت گرفتن نوسانات بازار، روز دوشنبه ۱۷ مه (۲۷ اردیبهشت) قیمت بیت کوین به زیر ۴۴,۰۰۰ دلار سقوط کرد. این رقم ۲۰,۰۰۰ دلار پایین‌ترین از اوج تاریخی این ارز دیجیتال است. به نظر می‌رسد این سقوط تاثیر گرفته از توییت‌های ایلان ماسک است که باعث شد معامله‌گران تصور کنند تسلا بیت کوین‌های خود را فروخته و یا قصد دارد آنها را بفروشد. البته ماسک کمی بعد اعلام کرد که تسلا بیت کوین‌های خود را نفروخته است.

بیت کوین در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ جایگاه خوبی کسب کرده و معاملات آن در بازار قراردادهای آتی (futures) با نقدینگی بیشتری روبرو شد. نهادهای نظارتی ایالات متحده نیز در حال بررسی این موضوع هستند که آیا صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) را برای ارزهای دیجیتال تصویب کنند یا خیر.

با این وجود مدیران دارایی می‌گویند که نشانه‌های مختلفی آنها را نگران کرده است، ازجمله این که مردم انتظار داشتند ارزهای دیجیتال با گذشت زمان به ثبات بیشتری برسند و یا محافظتی برای سرمایه‌گذاران در برابر تلاطم بازار سهام یا تورم فراهم سازند، اما این چنین نشد.

پراید افزود: «نوسان ارزهای دیجیتال به طور کلیشه‌ای بالاست و اغلب مشاهده شده که وقتی بازار سهام درگیر سفارش‌های فروش می‌شود، بیت کوین نیز فروخته می‌شود و این نشان‌دهنده آن است که بیت کوین تنوع‌بخش مناسبی برای سبدهای سرمایه‌گذاری نیست.»

نیکولاس جانسون (Nicholas Johnson)، مدیر سبدهای سرمایه‌گذاری در پیمکو، با طرفداران بیت کوین به شدت مخالفت کرده است، چرا که آنها بیت کوین را محافظی در برابر تورم خواندند، با این استدلال که ارزهای دیجیتال در 1 سال اخیر شاهد رشد قیمت بودند اما طلا کاهش قیمت را تجربه کرد.

او در این باره گفته است:

«این نظر که ارزهای دیجیتال دارایی ضد تورم هستند، نظر عجیبی است. دارایی‌های زد تورم در سال‌های اخیر بازدهی خوبی نداشتند اما ارزهای دیجیتال بسیار خوب عمل کردند. مردم به دنبال دلیلی برای توجیه کردن رشد ارزهای دیجیتال هستند.»


نمودار قیمت بیت کوین (منبع: بلومبرگ)

بخش نظارت بر مدیریت سرمایه‌گذاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) گفته است:

«سرمایه‌گذاری در بازار آتی بیت کوین فقط باید توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و با استراتژی‌های مناسب انجام شود. صندوق‌هایی که از این نوع سرمایه‌گذاری پشتیبانی می‌کنند و از خطرات آن نیز مطلع هستند.»

شرکت مدریت سرمایه یو‌بی‌اس گفته است:

«ما انتظار داریم سیاست‌های دقیق‌تر و کنترل‌ نظارتی بیشتری برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شود، چرا که توجه مردم به این حوزه در حال افزایش است.»

یو‌بی‌اس افزود: «نوسنان قیمتی که به دنبال تصمیم تسلا اتفاق افتاد، خطراتی که در کمین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین است را پررنگ‌تر کرد.»

تام جسوپ (Tom Jessop)، مدیر دارایی‌های دیجیتال در فیدلیتی (Fidelity)، بیشتر پذیرای ارزهای دیجیتال بوده است اما با این حال هشدار داد که چنین سرمایه‌گذاری‌هایی هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند.

او در این باره گفت:

«ما از بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزشمند یاد می کنیم اما به دلیل نوسانات شدیدی که دچار آن می‌شود اعتقاد داریم که از نظر توسعه‌ یافته بودن نابالغ است. برخی سرمایه‌گذاران هم هستند که مشکلی با نوسانات بیت کوین ندارند، چرا که به آن به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کنند.»

حتی اگر مدیران دارایی از سرمایه‌‌گذاری در ارزهای دیجیتال خودداری کنند، نوسان قیمت آنها بازهم برای بازارهای مالی نگران کننده ‌است، چرا که قدرت رو به افزایش معامله‌گران خرد می‌تواند باعث افزایش نوسان در بازار سهام شود. این پدیده با عنوان «اثر جانشینی» شناخته می‌شود.

ویراج پاتل (Viraj Patel)، تحلیل‌گر وانداریسرچ (Vanda Research) در این باره گفته است:

«اکنون توجه به این‌که معامله‌گران خرد مشغول چه کاری هستند به اندازه توجه به اوراق قرضه برای مدیران مالی مهم است. آنها می‌خواهند بدانند که اگر نسل جوان درحال خرید بیت کوین باشد، باز هم تمایلی دارد که سهام با بازدهی بالا (high-beta) بخرد یا خیر؟»

مدیرعامل پنترا: ترس بازار ارزهای دیجیتال ریخته، اکنون زمان خرید است.
استیو هنک هشدار می‌دهد که بیت کوین می تواند اقتصاد السالوادور را «نابود کند»
خرید ۲ میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم توسط شرکت گری‌اسکیل
تحلیل تکنیکال هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد)
داده‌های بازار مشتقات بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران حرفه‌ای رشد امروز تا سطح ۴۱,۰۰۰ را نادیده گرفته‌اند

نظرات

User

علی موسدی :

سلام. ممنون از مطلب جالبتون. اما لطفا به غلطهای املایی توجه کنید. ضد تورم درسته نه زد تورم.

پاسخ
142

پاسخ آسان بیت کوین :

سلام مرسی از توجه و همراهی شما

پاسخ
146

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

انتخابی جام جهانی: ایران یک-عراق صفر؛ پایان کابوس دور رفت با صدرنشینی مقتدرانه/آغاز آقایی دوباره ایران در آسیا

title

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و عراق از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ از ساعت ۲۱ به وقت تهران در ورزشگاه المرحق بحرین برگزار شد که این مسابقه با تک گل سردار آزمون به سود ملی‌پوشان فوتبال کشورمان به پایان رسید تا تیم ملی فوتبال کشورمان با ۱۸ امتیاز و صدرنشینی دور برگشت مرحله پیش مقدماتی را پشت سر بگذارد. عراق با این نتیجه به عنوان تیم برتر دوم با ۱۱ امتیاز در جدول تیم های دوم به مرحله پایانی انتخابی جام جهانی صعود کرد.

با این پیروزی تیم ملی به چهارمین برد پیاپی خود در مرحله برگشت دست پیدا کرد تا دور رفت کابوس وار با مارک ویلموتس را به فراموشی سپرده و راهی مرحله نهایی مسابقات مقدماتی جام جهانی شود. با این نتیجه فوتبال ایران همانند سالهای اخیر استارت آقایی دوباره در فوتبال آسیا را زد تا به روزهای خوبی که طی یک دهه اخیر رقم زده بازگردد.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط

استیو هنک هشدار می‌دهد که بیت کوین می تواند اقتصاد السالوادور را «نابود کند»

استیو هنک: بیت کوین می‌تواند اقتصاد السالوادور را نابود کند

استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز (Johns Hopkins University) از تصویب بیت کوین به عنوان واحد پول رسمی السالوادور انتقاد کرد و کاربردهای روزمره بیت کوین را زیر سوال برد.

خبر - 26 خرداد 1400
خرید ۲ میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم توسط شرکت گری‌اسکیل

خرید ۲ میلیارد دلار بیت کوین و اتریوم توسط شرکت گری‌اسکیل

شرکت گری اسکیل (Grayscale) میزان ۲ میلیارد دلار دیگر در رمزارزهایی همچون بیت کوین و اتریوم و لایت کوین سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین بر اساس گفته‌های رییس دپارتمان دارایی‌های دیجیتال بانک گلدمن ساکس، این بانک درصدد ارائه قراردادهای آتی (Futures) و اختیار (Options) اتریوم است. سازمان‌های سرمایه‌گذاری در پی افزایش موجودی و گسترش خدمات خود در حوزه ارزهای دیجیتال هستند.

خبر - 26 خرداد 1400
تحلیل تکنیکال هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد)

تحلیل تکنیکال هفتگی ارزهای دیجیتال ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد)

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، کاردانو، دوج کوین، ریپل، پولکادات، یونی سواپ، لایت کوین و بیت کوین کش.

خبر - 25 خرداد 1400