هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست و چه تاثیراتی بر قیمت آن دارد؟

قبل از پرداختن به موضوع هاوینگ یا نصف شدن بیت کوین، بسیار مهم است که در مورد برخی از ویژگی‌های اساسی بیت کوین که این ارز دیجیتال را به یک دارایی منحصر به فرد تبدیل می‌کند، آشنا شوید.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

استخراج,هاوینگ,نصف شدن,مقاله آموزشی

title

برای شروع بد نیست بدانید، بیت کوین دارای سقف عرضه ۲۱ میلیونی است و مانند یک ارز فیات نمی‌توان آن را تکرار، تولید یا چاپ کرد. فرآیند به دست آوردن بیت کوین هم زمان و هم انرژی می‌گیرد زیرا افراد یا ماینرهای بالقوه در سیستم تأیید اثبات کار (PoW) معروف به ماینینگ یا همان استخراج بیت کوین شرکت می‌کنند.

مطلب مرتبط: الگوریتم اثبات کار چیست؟

برای اینکه یک ماینر بتواند به ازای مصرف انرژی و زمان خود بیت کوین به دست بیاورد، باید دو شرط را برآورده کند: اول اینکه، ماینرها باید بلوکی از تراکنش‌ها را پیدا و تأیید کنند و دوم، آنها باید اولین ماینری باشند که پاسخ صحیحی به یک مسئله عددی داده شده ارائه می‌دهد. پس از انجام هر دو شرط، بیت کوین‌های جدید ضرب شده و به عنوان پاداش به ماینر داده می‌شود.

در فرآیند هاوینگ، یک تصور غلط رایج است که تمام بیت کوین‌های موجود به نصف کاهش می‌یابد. رویداد نصف شدن فقط برای مقدار بیت کوین تولید شده از هر پاداش حل مسئله بلاک اعمال می‌شود.

با محدودیت عرضه بیت کوین، کدگذاری بیت کوین دستور می‌دهد که پاداش‌های بلوک با تولید هر ۲۱۰,۰۰۰ بلوک به نصف کاهش یابد. معمولا ماینرها یک بلوک جدید پیدا می‌کنند و آن را در بازه‌های زمانی ده دقیقه به شبکه بلاک چین بیت کوین اضافه می‌کنند. بر اساس تخمین، رویداد هاوینگ بیت کوین هر ۲.۱ میلیون دقیقه یا تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

همانطور که گفته شد هاوینگ بیت کوین معمولاً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، آخرین هاوینگ بیت کوین در ۱۱ مه ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) اتفاق افتاد. برای درک اینکه هاوینگ بیت کوین چیست، لازم است ابتدا کمی در مورد نحوه عملکرد شبکه بیت کوین بدانید.


سیستم بیت کوین متشکل از شبکه‌ای از کامپیوترها (به عنوان گره یا ماینر نیز شناخته می‌شود) کد بیت کوین را اجرا می‌کند و زنجیره بلوکی آن را ذخیره می‌کند. بلاک چین را می‌توان به صورت استعاری مجموعه‌ای از بلوک‌ها در نظر گرفت؛ هر بلوک شامل مجموعه‌ای از تراکنش‌ها است. از آنجایی که همه رایانه‌هایی که بلاک چین را اجرا می‌کنند، فهرست یکسانی از بلوک‌ها و تراکنش‌ها دارند، می‌توانند این بلوک‌ها و تراکنش‌های جدید را در زمان واقعی ببینند. با اتصال ماشین‌ها یا گره‌های بیشتری به آن، بلاک چین پایدارتر و ایمن‌تر می‌شود. تخمین زده می‌شود که در حال حاضر بیش از ۱۰,۰۰۰ گره از کد بیت کوین استفاده می‌کنند.

آیا می‌توانم به یک گره در شبکه بیت کوین تبدیل شوم؟

بله، اگر فضای ذخیره کافی برای دانلود کل تاریخچه تراکنش و کل بلاک چین داشته باشید، می‌توانید به یک گره در شبکه بیت کوین تبدیل شوید؛ اما برای تبدیل شدن به یک استخراج کننده بیت کوین کافی نیست.

هاوینگ یا نصف شدن بیت کوین چیست؟

در بلاک چین بیت کوین، بلوک فایلی است که حاوی ۱ مگابایت داده تراکنش بیت کوین است. بنابراین ماینرها بلوک بعدی را با استفاده از سخت افزار برای حل پازل‌های پیچیده ریاضی، تولید یک کد خروجی تصادفی ۶۴ کاراکتری به نام هش، تکمیل تسک یا وظیفه داده شده و قفل کردن جریان به طوری که قابل تغییر یا هک نباشد، اضافه می‌کنند. ماینرها با تکمیل این بلوک‌ها بیت کوین به دست می‌آورند.

نصف شدن بیت کوین زمانی است که نرخ ایجاد بیت کوین جدید نصف می‌شود، که هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک استخراج می‌شود، یا تقریباً هر ۴ سال یکبار تا زمانی که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین به طور کامل استخراج شود.

رویداد هاوینگ قابل توجه است زیرا نشان دهنده کاهش بیشتر در عرضه محدود بیت کوین است. بیت کوین حداکثر به تعداد ۲۱ میلیون عرضه خواهد شد. در حال حاضر ۱۸,۳۶۱,۴۳۸ بیت کوین در گردش است و تنها ۲,۶۳۸,۵۶۲ بیت کوین باقی مانده است تا از طریق پاداش استخراج آزاد شوند.

رویداد هاوینگ اساساً بیت کوین را به سه روش مختلف تحت تأثیر قرار می‌دهد:

۱. روی قیمت: کاهش پاداش بلوک تأثیر بلندمدتی بر قیمت بیت کوین دارد. هنگامی که نصف شدن اتفاق می‌افتد، به دلیل کاهش بیت کوین‌های تازه استخراج شده هر روز، یک شوک عرضه ایجاد می‌شود. با این حال، این افزایش قیمت بیت کوین را تضمین نمی‌کند. از دو نصف شدن قبلی، متوجه شدیم که افزایش قیمت بسته به تقاضا و عرضه بیت کوین در گردش، تدریجی خواهد بود. از آنجایی که نصف شدن بیت کوین موضوع ماه‌های اخیر بوده است، برخی حتی ممکن است استدلال کنند که تا به حال، معامله گران در حال خرید دارایی در حدس و گمان افزایش قیمت بوده‌اند، که این اقدام همچنین به عنوان جلوگیری یا «Front running» شناخته می‌شود. فرانت رانینگ به سرمایه گذاری بر روی یک اقدام در بازارهای معاملاتی سنتی قبل از یک رویداد خاص اشاره دارد.

۲. تأثیرات بر ماینرها: با ادامه تسلط بیت کوین بر بازار، این امر ناگزیر تازه واردان را به صنعت استخراج جذب می‌کند. برای افراد کم تجربه، ممکن است فکر کنیم اگر نصف شدن قیمت بیت کوین را بالا ببرد، ماینرها در استخری پر از پول شنا می‌کنند، اما در واقعیت، عوامل بیشتری وجود دارد که مردم اغلب فراموش می‌کنند. با نزدیک شدن به هاوینگ، صحنه استخراج رقابتی‌تر و اشباع‌تر می‌شود، بیت کوین برای مقابله با این احتمال برنامه ریزی شده است. از این رو، ماینرها هنگام استخراج بلوک‌های جدید که زمان، قدرت محاسباتی و هزینه‌های بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند، با سطح دشواری بیشتری مواجه خواهند شد. در نهایت، نصف شدن ممکن است استخراج‌کنندگانی را که مارجین کمتری دارند از صحنه خارج کند، زیرا ممکن است نتوانند با افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمد هماهنگی کنند.

۳. تأثیرات بر تورم بیت کوین: در حال حاضر روزانه ۹۰۰ بیت کوین جدید استخراج می‌شود و تورم سالانه بیت کوین ۱.۷۷درصد است. انتظار می‌رود تورم بیت کوین بعد از هربار هاوینگ کاهش یابد، چون تعداد ارز دیجیتال استخراج شده کاهش خواهد یافت. بسیاری از ماینرها، بیت کوین‌‌های استخراج شده را بلافاصله می‌فروشند تا هزینه‌هایشان را به صورت روزانه جبران کنند. بنابراین وقتی بیت کوین‌های کمتری ماین شود، فشار فروش از سوی ماینرها هم به نصف می‌رسد. البته نرخ تورم بیت کوین همین حالا هم از بسیاری از ارزهای فیات کمتر است.

سه چیزی که باید بدانید:

آخرین بیت کوین چه زمانی استخراج می‌شود؟

 به دنبال رویداد نصف شدن که هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد، نرخ استخراج بیت کوین به تدریج کاهش می‌یابد. از این رو، تقریباً می‌توانیم محاسبه کنیم که آخرین بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ یعنی ۱۲۰ سال آینده استخراج خواهد شد.

ماینرها پس از استخراج آخرین بیت کوین چگونه سود خواهند داشت؟

استخراج برای پشتیبانی از شبکه و ایجاد بلوک‌های جدید برای تراکنش‌ها ضروری است. تا زمانی که تراکنش بیت کوین ادامه دارد، درآمد ماینرها تنها از طریق کارمزد تراکنش‌ها جبران می‌شوند.

اگر ماینرها برای همیشه ماینینگ را متوقف کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

 اگر اکثر ماینرها دیگر از استخراج سود نبرند و تصمیم به توقف کار خود داشته باشند، میزان سختی دوباره کاهش می‌یابد و پیدا کردن بلوک‌های جدید را آسان‌تر می‌کند. در نتیجه، ماینرهای بیشتری مجبور خواهند شد دوباره به صحنه بپیوندند زیرا هزینه‌ها با حاشیه سود بیشتر کاهش می‌یابد.

در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸)، پاداش هر بلوک ۵۰ بیت کوین بود. پس از هاوینگ اول در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱)، به ۲۵ و سپس از ۲۵ به ۱۲.۵ در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) کاهش یافت و از ۱۱ می ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) به ۶.۲۵ بیت کوین در هر بلوک تبدیل شد.

برای توضیح این موضوع به زبان ساده، طلا را فرض کنیم. اگر قیمت طلای استخراج شده از زمین هر 4 سال به نصف کاهش می‌یابد. اگر ارزش طلا بر اساس کمیاب بودن آن باشد، هاوینگ طلا هر 4 سال، قیمت آن را بالاتر می‌برد. کالب چن، مدافع حریم خصوصی و ارز دیجیتال در دسترسی به اینترنت خصوصی، می‌گوید: «ماینرها قطعاً باید برای نصف شدن بیت کوین آماده شوند، زیرا این نشان دهنده کاهش تقریباً آنی درآمد است.»

چرا هاوینگ مهم است؟

سرمایه گذاران یا معامله گران بیت کوین باید این ویژگی سیستماتیک را در ذهن خود نگه دارند، نصف شدن اغلب با مقدار قابل توجهی بی‌ثباتی و آشفتگی برای ارزهای دیجیتال همراه است. به راحتی می‌توان فهمید که چرا؛ با نصف شدن بیت کوین، عرضه بیت کوین‌های قابل استفاده کمتر می‌شود و ارزش بیت کوین‌هایی که هنوز استخراج نشده‌اند افزایش می‌یابد. و با این تغییرات، فرصت کسب سود نیز به وجود می‌آید.

در تاریخچه بیت کوین، این نصف شدن ارتباط زیادی با افزایش قیمت بیت کوین دارد. به عنوان مثال، اولین هاوینگ بیت کوین، که در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ (۸ آذر ۱۳۹۱) اتفاق افتاد، زمانی که قیمت بیت کوین ۱۲ دلار بود و شاهد افزایش از ۱۲ دلار به نزدیک به ۱,۱۵۰ دلار در یک سال بود. دومین نصف شدن بیت کوین در ۹ جولای ۲۰۱۶ (۱۹ تیر ۱۳۹۵) اتفاق افتاد. قیمت بیت کوین در آن هاوینگ ۶۵۰ دلار به ازای هر کوین کاهش یافت و تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ (۲۶ آذر ۱۳۹۶)، قیمت بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی نزدیک به ۲۰,۰۰۰ دلار افزایش یافت. آخرین هاوینگ، در ماه مه (اردیبهشت) گذشته، بیت کوین در ۸,۷۸۷ دلار قرار داشت؛ مطمئناً هنگام بررسی افزایش بیت کوین پس از نصف شدن، عناصر مختلفی مانند افزایش پوشش خبری ارزهای دیجیتال و خود بیت کوین وجود دارد.

سخن پایانی

بیت کوین با ویژگی‌های منحصر به فردی طراحی شده که همگی به حفظ ارزش و کمیابی آن کمک می‌کنند. هاوینگ هم برای این طراحی شد که با افزایش تقاضا و اقبال عمومی به این ارز دیجیتال، نرخ تورم بیت کوین متناسب با قیمت آن کنترل شود. سیستم‌های خودگردان بیت کوین که هاوینگ یکی از آنهاست، ماینرها را تشویق می‌کنند صرف نظر از قیمت بیت کوین و سایر عوامل همچنان از این شبکه حمایت کنند. دلایل زیادی برای قرار گرفتن بیت کوین در جایگاه اول ارزهای دیجیتال وجود دارد که قطعاً هاوینگ یکی از آنهاست.

منابع: medium, supercryptonews, ,academy.binance

لینک کوتاه: b2n.ir/n41922 

شرکت ماراتون دیجیتال همچنان به استخراج بیت کوین ادامه می‌دهد
برق مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال از ابتدای تیر ماه قطع می‌شود
به نظر می‌رسد که روسیه قصد دارد خودش را برای استخراج ارز دیجیتال با گاز سوزاندنی آماده کند
گزارش: سودآوری استخراج بیت‌کوین به پایین‌ترین حد خود رسیده است
نماینده مجلس: کمیسیون انرژی با قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال مخالف است

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تصویر جدید تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

title

تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل کهکشان غبارآلود NGC ۷۱۷۲ را نشان می‌دهد که در فاصله ۱۱۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی Piscis Austrinus (ماهی جنوبی) قرار دارد. این یک کهکشان سیفرت، یعنی نوعی کهکشان با نور شدید و فعال است.

منبع : عصر ایران

مطالب مرتبط

داخلی,ایران,برق,قطعی برق,بیت کوین,استخراج,ارز دیجیتال

برق مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال از ابتدای تیر ماه قطع می‌شود

سخنگوی صنعت برق اعلام کرد برق مراکز مجاز استخراج ارز دیجیتال از ابتدای تیر تا پایان محدودیت قطع می‌شود.

خبر - ۱ هفته پیش
استخراج ارز دیجیتال,روسیه,بیت‌ریور

به نظر می‌رسد که روسیه قصد دارد خودش را برای استخراج ارز دیجیتال با گاز سوزاندنی آماده کند

شرکت بزرگ گازپروم نفت (Gazprom Neft) که در روسیه قرار دارد، قرار است با شرکت بیت‌ریور (BitRiver)، بزرگترین تأمین‌کننده خدمات استخراج ارز دیجیتال در روسیه، همکاری کند. گازپروم نفت در تاریخ ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) رسماً اعلام کرد که برق موردنیاز مراکز داده شرکت بیت‌ریور را تأمین خواهد کرد.

خبر - ۱ هفته پیش
گزارش,سودآوری استخراج,بیت‌کوین,cryptorank

گزارش: سودآوری استخراج بیت‌کوین به پایین‌ترین حد خود رسیده است

بر اساس داده‌های پلتفرم «cryptorank»، سودآوری استخراج بیت‌کوین به پایین‌ترین حد خود رسیده است زیرا بازار تحت فشار شدید فروشنده‌ها به حرکت خود ادامه می‌دهد. با تقریبا بی‌سود شدن استخراج بیت‌کوین، ممکن است بازار با شرایط و اتفاقاتی مواجه شود که مدت‌ هاست شاهد آن نبوده‌ایم و برخی از آن‌ها ممکن است در نهایت باعث صعودی شدن قیمت شوند.

خبر - ۱ هفته پیش
داخلی,ایران,برق,قطعی برق,بیت کوین,استخراج,ارز دیجیتال

نماینده مجلس: کمیسیون انرژی با قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال مخالف است؛ آخرین تصمیمات دولت برای تامین برق ماینرها در تابستان چیست؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید برخی نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس قاطعانه مخالف سامان‌دهی قانون رمزارزها هستند؛ اما کمیسیون انرژی با توجه به چالش‌های حوزه انرژی، ۱۰۰ درصد مخالف است.

خبر - ۱ هفته پیش
توکن,اجتماعی,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

توکن اجتماعی (Social Token) چیست؟

این مقاله به تعریف توکن‌های اجتماعی، چرایی نیاز به توکن‌های اجتماعی، انواع توکن‌های اجتماعی، پتانسیل آن‌ها و در نهایت، تحلیل عمیق این بازار می‌پردازد.

مقاله - ۲ هفته پیش
POND,مارلین,ارز دیجیتال,مقاله آموزشی

معرفی ارز دیجیتال مارلین (POND)

مارلین یک پروتکل منبع باز است که یک زیرساخت شبکه قابل برنامه‌ریزی با کارایی بالا را برای دی‌فای و وب۳ فراهم می‌کند. گره‌های شبکه مارلین که متانودز (Metanodes) نامیده می‌شوند و ماشین مجازی مارلین را راه‌اندازی می‌کنند که یک رابط روتر مجازی برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا همپوشانی‌های سفارشی‌سازی شده را به کار گیرند.

مقاله - ۲ هفته پیش
هشت‌ریت اتریوم,اوج تاریخی,Glassnode,گلسنود,استخراج

هشت‌ریت اتریوم به اوج تاریخی جدیدی رسید

بر اساس گزارش شرکت تحلیلی گلسنود (Glassnode)، هشت‌ریت اتریوم بار دیگر رکورد جدیدی را در تاریخ ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) به ثبت رسانده و به همین ترتیب سختی استخراج اتریوم نیز افزایش یافته است. گلسنود همچنین اعلام کرده تعداد کیف پول‌‌هایی که بیش از یک اتریوم را در خود نگهداری می‌کنند نیز به رکورد جدید ۱,۴۸۴,۷۱۰ رسیده است.

خبر - ۲ هفته پیش
کندل,صعودی,تکنیکال

آموزش استفاده از ۵ الگوی کندلی صعودی

نمودارهای کندلی نوعی نمودار مالی برای ردیابی حرکت قیمت بازار است و در نظر برخی سرمایه‌گذاران از جهت بصری جذاب‌تر از نمودارهای میله‌ای استاندارد هستند و تفسیر نوسانات قیمتی آسان‌تر است.

مقاله - ۳ هفته پیش
استخراج ارزهای دیجیتال,قانون گذاری,بیت کوین,اتریوم,مجلس

گزارش مجلس در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال منتشر شد

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال منتشر کرده است که در انتهای آن به این نتیجه رسیده که کمتر از ۱۰ درصد کسری برق کشور مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال است و همچنین سیاست ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال سیاستی شکست خورده است.

خبر - ۳ هفته پیش