هزینه گس در پایین‌ترین سطح ۶ ماه اخیر؛ بررسی دلایل کاهش کارمزد اتریوم

هزینه‌های گس یا همان کارمزد معاملات در بلاک چین اتریوم طی ماه گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در این مقاله به بررسی دلایل این کاهش می‌‌پردازیم.

sutun

نویسنده : مهدی نادری

سردبیر آسان بیت کوین

هزینه گس در پایین‌ترین سطح ۶ ماه اخیر؛ بررسی دلایل کاهش کارمزد اتریوم

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از دِبلاک کریپتو، طبق داده‌های داشبورد دِبلاک، متوسط هزینه تراکنش در شبکه اتریوم کاهش چشمگیر ۹۰ درصدی داشته و از حدود ۴۵ دلار در ماه گذشته، اکنون به حدود ۴.۵ دلار رسیده است.

میانگین هزینه‌های معامله اکنون در کمترین میزان شش ماه اخیر است. (داده‌ها یک میانگین متحرک ۷ روزه (۷MA) هستند، یعنی میانگین هفت روز گذشته است و یک روند کوتاه مدت را نشان می‌دهد).
پس چرا هزینه‌های گس که همین یک ماه پیش رکورد زده بود اینگونه کاهش یافته است؟ عوامل مختلفی وجود دارد.

نخست، در هفته‌های اخیر افت قابل توجهی در معاملات اتریوم وجود داشته است. معاملات امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن غیر نسبی (NFT) با سقوط بازار اخیر کاهش یافته‌ است.

به عنوان مثال معاملات روزانه در Ethereum در مقایسه با ۱.۶۵ میلیون در ماه گذشته به حدود ۱.۲ میلیون کاهش یافته است. حجم و معاملات NFT نیز طبق داشبورد داده های دِبلاک کاهش یافته است.
عامل دیگر پایین آمدن هزینه‌های گس، استفاده روزافزون از راه‌حل مقیاس لایه ۲ پالیگان (شبکه ماتیک سابق) است. در هفته‌های اخیر تعداد معاملات در شبکه پالیگان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های ردیاب پالیگان اسکنر (PolygonScan)، معاملات روزانه پالیگان در حال حاضر نزدیک به ۷.۵ میلیون است. این رقم بیش از پنج برابر تعداد معاملات روزانه اتریوم است.


پالیگان یک بلاک چین با سازوکار اثبات سهام (PoS) است، اما اتریوم یک بلاک پین با سازوکار اثبات کار (Pow) است، البته قرار است در آینده سازوکار اتریوم به اثبات سهام تغییر یابد.

ظرفیت پردازش معاملات مدل PoW محدود است، بنابراین به طور کلی هزینه‌های بالاتری دارد. هر دو مدل جوانب مثبت و منفی خود را دارند.

با این حال، مسلم است که تقاضا برای راه حل های مقیاس در حال افزایش است. پالیگان یکی از این راه‌ حل‌های محبوب است. همانطور که اخیراً دِبلاک ریسرچ گزارش داد، بیش از ۳۵۰ پروژه DeFi فقط در اکوسیستم پالیگان وجود دارد.

در آخر، افزایش استفاده از معاملات فلش‌بات عامل دیگری است که به کاهش هزینه‌های گس کمک کرده است. فلش‌بات‌ها به معامله‌گران اجازه می‌دهند برای انجام معاملات، مانند یک کانال خصوصی، با استخراج کنندگان اتریوم خارج از زنجیره ارتباط برقرار کنند. این باعث کاهش تعداد معاملات پوچ در زنجیره و در نتیجه کاهش هزینه‌های گس می‌شود. به عبارت دیگر، ربات‌های کمتری سعی می‌کنند بالاترین قیمت گس را برای اولویت معامله پیشنهاد دهند.


انتظار می‌رود با ادامه افزایش راه حل‌های مقیاس پذیرتر مانند «Optimistic Rollups»، در آینده نزدیک هزینه های گس اتریوم پایین بماند.

 

رشد دو رقمی بیت کوین و اتریوم بعد از سقوط اخیر
ویتالیک بوترین خطاب به جامعه اتریوم: فراتر از محدوده دیفای به نوآوری بپردازید
پالیگان استودیوی بازی‌های بلاک‌چینی و ان‌اف‌تی راه‌اندازی می‌کند
شبکه تورچین هک شد؛ ۵ میلیون دلار اتریوم به سرقت رفت

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

بازگشت پرقدرت سردار به ترکیب زنیت/دبل آزمون مقابل تیم آلمانی

title

زنیت روسیه در دیدار دوستانه امروز به مصاف کارلسروهه رفت و به برتری ۳ بر یک دست یافت.

در این بازی سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و موفق به ثبت دو گل در دقایق ۱۳ و ۳۹ شد.

مهاجم ایرانی که به دلیل مصدومیت در دیدار زنیت مقابل وردربرمن مدتی از ترکیب دور بود، پس از بازگشت، درخشان ظاهر شد.

آزمون با این درخشش نشان داد که برای حضور در ترکیب زنیت در سوپرجام روسیه کاملا آماده است.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط