همه چیز درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال در ایران

با توجه به افزایش علاقه و استفاده روزافزون شرکت‌ها و مردم از ارزهای دیجیتال و انجام معاملات خود از طریق آن‌ها، کسب درآمد و سود حاصل، ارزهای دیجیتال هم مشمول مالیات می‌شوند. به عنوان کسی که در ایران در این حوزه مشغول هستید نیازمند آشنایی با قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران می‌باشید. در کل باید دقت داشت قانونی بودن یا نبودن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و…به کشور مبدا بستگی دارد. پس قوانین مالیاتی مقرر برای ارزهای دیجیتال در هر کشور متفاوت است...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز دیجیتال,داخلی,ایران,بیت کوین,مالیات,استخراج,اتریوم

title

گفتیم قوانین ارزهای دیجیتال بستگی به کشور مبدا که در آن معاملات انجام می‌شود دارد.

قوانین مالیاتی ارز دیجیتال

برای مثال شما در ایران از سایت‌ها و یا صرافی‌های خارجی، ترید یا معامله‌ای انجام می‌دهید. سازمان امور مالیاتی کشور با آنها مانند اشخاصی که کار صادرات انجام می‌دهند برخورد و مالیات وضع می‌کند. در صورتی که ارز دیجیتال خود را در ایران و داخل چرخه اقتصادی بفروشید، می‌توان گفت معاف از مالیات می‌شوید.

روش انتقال ارزهای دیجیتال

برای دانستن روش و قوانین محاسبه مالیات ارزهای دیجیتال ابتدا باید روند و روش انتقال آن‌ها را بشناسیم. شما برای ارسال ارز دیجیتال نیازی به افتتاح حساب بانکی ندارید. فناوری دفتر کل توزیع شده، هسته مرکزی ساخت ارزهای دیجیتال است؛ محصول مهم آن بلاک چین است. در بلاک چین می‌توان تمام تراکنش‌های افراد درون شبکه و خارج از شبکه را از نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد.

میزان مالیات محاسبه شده

ارزش و میزان سود حاصل از تراکنش ارزهای دیجیتال، بر اساس ارزش منصفانه بازار در همان روز تعیین می‌‌شود. فرقی نمی‌کند که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالا معامله می‌کنید یا به‌عنوان پول پرداخت می‌کنید، در هر حال باید درآمد حاصل را بر اساس ارزش منصفانه بازار ثبت کنید. مثلا، اگر خدمات حسابداری ارائه می‌کنید و مشتری مبلغ ۰.۰۰۵ بیت کوین به شما پرداخت می‌کند، درآمدتان مساوی ۰.۰۰۵ ضرب در قیمت فروش بازار یک بیت کوین در زمان دریافت است. یعنی باید توجه داشته باشید که در بازه زمانی که بیت کوین می‌خرید هر واحد از آن را با چه مبلغی می‌فروشند، سپس ارزش منصفانه بازار را به دست آورید.

مالیات ارزهای دیجیتال

همزمان با گسترش ارزهای دیجیتال و مبادلات ارزی به عنوان رویداد مالیاتی مشمول قوانین مالیاتی شناخته شد. در ایران نیز بیت کوین به عنوان یک رویداد مالی مشروع محسوب شده و مزارع استخراج به عنوان یک واحد صنعتی شناخته می‌شوند.

افرادی که قصد پرداخت مالیات خرید فروش ارز‌های خارجی را دارند، می‌توانند از طریق ورود به سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی، به نشانی«tax.gov.ir»، به صورت اینترنتی، اقدام نمایند.

با این توضیح شما اگر به عنوان کسی که استخراج ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، مانند واحدهای اقتصادی که در بازار مشغول فعالیت اقتصادی هستند باید مالیات پرداخت کنید. به دلیل اینکه شما که به استخراح بیت کوین اشتغال دارید، یا ارز دیجیتال خود را در صرافی­‌های خارجی خرج کرده و به جای آن ارز خارجی دریافت می­کنید. یا اگر بیت کوین خود را در ایران فروخته و درآمد شما به جای ارز به ریال ایرانی دریافت شود؛ باز هم مشمول پرداخت مالیات هستید. شما اگر ارزهای دیجیتال خود را در صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید، یا آن را به خاطر کسب سود بفروشید باید مالیات سود به دست آمده را پرداخت کنید.

سود و درآمدی که از ارزهای دیجیتال به دست می‌آورید، مشمول پرداخت مالیات است. برای محاسبه ارزش ارز دیجیتال باید قیمت آن را در روز دریافت و برداشت سود مورد محاسبه قرار دهید.

به عبارت دیگر، استخراج هر ارز دیجیتال یک رویدادی می‌باشد مشمول مالیات است. همان طور که گفته شد مبنای محاسبه ارزش منصفانه بازار قیمت آن در زمان استخراج است. لازم است بدانید برای محاسبه مالیات استخراج ارز دیجیتال می­توانید هزینه تجهیزات و منابع مصرفی را از کل مبلغ کسر کنید. البته ماهیت این مبلغ کسر شده با توجه به هدف شما تفاوت دارد. اگر جزو مشاغل استخراج هستید می­توانید از کسر مبلغ مالیات استفاده کنید. کسانی که ارز دیجیتال را برای کسب درآمد و منافع شخصی استخراج می­کنند اجازه استفاده از کسر منابع و تجهیزات را ندارند.

نحوه محاسبه مالیات

درآمد ارزهای دیجیتال را ‌می‌توان به نوعی درآمد اتفاقی به شمار آورد؛ که مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی (درآمدهای غیر مستمری مانند جایزه‌ها و معاملات بلاعوض که میزان پرداخت آن بنا بر نوع درآمد حاصل می‌تواند متفاوت باشد.) می‌باشد.

ارزهای دیجیتال کسب شده توسط ماینینگ درواقع یک نوع جایزه محسوب می‌شوند که در قبال کار و خدماتی که ماینر با استفاده از کامپیوتر، اینترنت و برق خود انجام داده، به‌دست‌آمده است. به همین دلیل یک نوع کسب‌وکار محسوب می‌شود. هر ارز دیجیتالی که به این روش کسب شده باید به‌عنوان درآمد ثبت و گزارش شود.

با توجه به اینکه مالیات ارزهای دیجیتال، در حال حاضر، از نوع مالیات بر درآمد یا عملکرد می‌باشد و در حال حاضر، قانون خاصی تا کنون تصویب نشده است از این رو، بر اساس ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی، میزان و نحوه محاسبه این نوع از مالیات، توضیحات لازم آورده شده است.

در صورتی که خالص درآمد، تا مبلغ دویست و هشتاد و هشت ملییون ریال، باشد از پرداخت مالیات، معاف می‌گردد.

اگر در آمد، تا مبلغ پانصد میلیون ریال باشد، مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد می‌شود.

اگر درآمد، مازاد بر یک میلیارد ریال باشد، مشمول مالیات سالانه ۲۵ درصد، خواهد شد.

لازم به ذکر است مالیات عملکرد اشخاص حقوقی، بر اساس ماده ۱۰۵ قانون مالیات مستقیم، ۲۵ درصد از مجموع درآمد آنان، به غیر از موسسات غیر انتفاعی می‌باشد که در داخل یا خارج ‌از کشور ایران، تحصیل نمایند. پس از مشخص شدن زیان‌‌های حاصل از منابع ‌غیر معاف و با کسر بخشودگی‌های تعیین شده، مشمول مالیات ‌عملکرد، خواهد شد. همچنین، توجه داشته باشید درآمد‌های ماحصل از سود سهام یا میزان سهمی که هر یک از شرکا دارند، مشمول‌ مالیات نخواهند بود.

حسابداری ارزهای دیجیتال

اطلاعات این تراکنش‌ها در سیستم‌ بانکی کشور وارد نمی‌شوند. اموری مانند مالیات نیز در آن‌ها قابل پیگیری نخواهد بود. تنها موردی که قانون شفافی در مورد آن وجود دارد، استخراج ارزهای دیجیتال است. پس از این رو استخراج ارز دیجیتال مشمول مالیات است. اگر شرکت شما ارز دیجیتالی خریداری کرده است باید آن را در دفاتر و سیستم حسابداری ثبت کنید. این کار به جهت جلوگیری از مشکلات قانونی مالیات است.

مالیات مراکز استخراج

دولت در ابتدا استخراج ارزهای دیجیتال را به خاطرسوءاستفاده از برق خانگی و صنعتی ممنوع کرد ولی در سال ۱۳۹۸ آیین نامه اجرایی استخراج فرآروده‌های پردازشی ارزهای دیجیتال آزاد و قانونی شد. برای شروع کار باید از وزارت صنعت و معدن مجوز بگیرید و طبق قانون محاسبه هزینه برق معادل نرخ متوسط برق صادراتی است. مراکز ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان واحد تولیدی و صنعتی شناخته شده و مشمول مالیات هستند.

براساس بند ۲ تبصره ۲ استقرار واحدهای استخراج ارز دیجیتال در محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰ کیلومتری اصفهان و ۳۰ کیلومتری سایر شهرها در استان‌های دیگر شامل محدودیت نمی‌باشد. هر ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال در ایران در صورتی که اعلام کند درآمدهای حاصل از استخراج ارز‌های دیجیتالی را که به دست آورده است را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

چکیده مطالب:

مالیات ارزهای دیجیتال

اگر در ایران از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی آنلاین ترید یا معامله ای انجام دهید، سازمان امور مالیاتی کشور با شما مانند اشخاصی که کار صادرات انجام می‌دهند برخورد و مالیات وضع می‌کند.

نحوه محاسبه مالیات

استخراج و معاملات ارزهای دیجیتال یک نوع کسب‌وکار محسوب می‌شود. هر ارز دیجیتالی که به این روش کسب شده باید به‌عنوان درآمد ثبت و گزارش شود.

مالیات مراکز استخراج ارز دیجیتال

مراکز ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان واحد تولیدی و صنعتی شناخته شده و مشمول مالیات هستند.

 لینک کوتاه: b2n.ir/y72173 

حدس و گمان‌ها درباره قدیمی‌ترین امضای بیت کوین
پیش‌بینی روند صعودی برای بیت کوین
پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۱۴ آذر
تحلیل تکنیکال هفتگی بیت کوین و اتریوم
نهنگ‌ها در کمتر از یک هفته بیش از ۸۰۰میلیون دلار بیت کوین انباشت کردند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

بیت کوین,BTC,پیش‌بینی

پیش‌بینی روند صعودی برای بیت کوین

۲۲ نوامبر (۱ آذر) قیمت بیت کوین برای دومین بار از سطح قیمتی ۱۵,۶۰۰ دلار بازگشت داشت. این موضوع که قیمت بیت کوین برای دو بار متوالی از این سطح حمایتی بازگشت داشت، اعتبار و قدرت این سطح را افزایش می‌دهد. این بار بازگشت قیمتی بیت کوین با خریدهای دیگری همراه شد که باعث گردید قیمت تا ۱۷,۷۰۰ دلار افزایش داشته باشد...

خبر - دیروز
ارزهای دیجیتال,ارزش کل بازار,بیت کوین,اتریوم

پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۱۴ آذر

بنابر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، ارز دیجیتال آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) با رشدی ۲۲.۲۸ درصدی، پرسودترین ارز ۲۴ ساعت اخیر شد. همچنین ارزهای «cronos» با ۹.۲۳ درصد سود و اینترنت کامپیوتر با ۸.۶۰ درصد درصد افزایش قیمت در صدر برترین‌های بازار قرار دارند.

خبر - دیروز
اتریوم,بیت کوین,تحلیل تکنیکال,آلت ‌کوین‌

تحلیل تکنیکال هفتگی بیت کوین و اتریوم

اگرچه بیت ‌کوین و آلت ‌کوین‌ها شروع به انتشار سیگنال‌هایی از تغییر روند کرده‌اند، اما برخی ریسک‌های نزولی همچنان وجود دارند...

تحلیل - ۳ روز پیش
بیت کوین,BTC,سنتیمنت

نهنگ‌ها در کمتر از یک هفته بیش از ۸۰۰میلیون دلار بیت کوین انباشت کردند

گزارش شرکت تحلیلی سنتیمنت نشان می‌دهد که نهنگ‌ها تنها در طی پنج روز، ۴۷٬۸۸۸ بیت کوین به ارزش بیش از ۸۰۰میلیون دلار انباشت کرده‌اند. به نظر می‌رسد که روند فروش سرمایه‌گذاران بزرگ در حال معکوس‌شدن است و این اتفاق می‌تواند نشانه‌ای از افزایش اعتماد در بازار باشد. به گفته این شرکت، با کاهش قیمت ارزهای دیجیتال، نهنگ‌های بیت ‌کوین در مجموع ۱۳ ماه را صرف فروش دارایی‌های خود کرده‌اند. شایان ذکر است که سرمایه‌گذاران کوچک نیز در چند هفته گذشته بیش از ۱.۵میلیارد دلار بیت کوین به کیف پول‌‌های خود اضافه کرده‌اند.

خبر - ۳ روز پیش
ماینر,ارز دیجیتال,مالیات,استخراج

سازمان امور مالیاتی: ماینرهای ارز دیجیتال مشمول مشوق‌های مالیاتی می‌شوند

سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای و با استناد به مصوبه جدید هیئت وزیران درباره استخراج ارزهای دیجیتال، اعلام کرد بازگشت ارز حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال به چرخه اقتصادی، مشمول مشوق‌های مالیاتی می‌شود.

خبر - ۵ روز پیش
بیت کوین,BTC,سیگنال

ظهور دو سیگنال صعودی برای بیت کوین؛ آیا رالی جدیدی در راه است؟

یکی از معامله‌گران برجسته ارزهای دیجیتال به نام «HornHairs»، نشانه نسبتا نادری را از روند صعودی جدید بیت کوین مشاهده کرده است. بر اساس توییتی که توسط این معامله‌گر منتشر شده، بیت کوین ممکن است در آستانه ورود به یک چرخه صعودی جدید باشد.

خبر - ۵ روز پیش
ارزهای دیجیتال,ارزش کل بازار,بیت کوین,اتریوم

پرسودترین و پرضررترین ارزهای دیجیتال امروز ۹ آذر

بنابر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، ارز دیجیتال فانتوم (fantom) با رشدی ۱۱.۴۰درصدی، پرسودترین ارز ۲۴ ساعت اخیر شد. همچنین ارزهای «Gmx» با ۶.۴۰ درصد سود و یونی سوآپ (Uniswap) با ۶.۳۳ درصد افزایش قیمت در صدر برترین‌های بازار قرار دارند.

خبر - ۶ روز پیش
کاردانو,ADA,توکن‌های غیرمثلی,NFT,سولانا,اتریوم

کاردانو، رهبر بعدی دنیای توکن‌های غیرمثلی (NFT)

در ماه‌های گذشته، بعد از اتریوم، سولانا ستاره بزرگ بخش توکن‌های غیرمثلی (NFT) بود. با این حال، پس از بحران اخیر به وجود آمده برای صرافی FTX و شرکت آلامدا ریسرچ که ارتباط نزدیکی با سولانا دارد، این بلاک چین به شدت آسیب دید و همین موضوع، مسیر را برای پیشتازی شبکه‌های رقیب، از جمله کاردانو، هموار کرد.

خبر - ۶ روز پیش
صرافی,کراکن,ایران,همکاری,تحریم

جریمه صرافی کراکن برای همکاری با ایران

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده یا «OFAC»، در اطلاعیه جدید خود اعلام کرده که با صرافی ارز دیجیتالی کراکن (Kraken) بر سر «نقض آشکار تحریم‌ها علیه ایران» به توافق رسیده است.

خبر - ۶ روز پیش