همه چیز درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال در ایران

با توجه به افزایش علاقه و استفاده روزافزون شرکت‌ها و مردم از ارزهای دیجیتال و انجام معاملات خود از طریق آن‌ها، کسب درآمد و سود حاصل، ارزهای دیجیتال هم مشمول مالیات می‌شوند. به عنوان کسی که در ایران در این حوزه مشغول هستید نیازمند آشنایی با قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران می‌باشید. در کل باید دقت داشت قانونی بودن یا نبودن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و…به کشور مبدا بستگی دارد. پس قوانین مالیاتی مقرر برای ارزهای دیجیتال در هر کشور متفاوت است...

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز دیجیتال,داخلی,ایران,بیت کوین,مالیات,استخراج,اتریوم

title

گفتیم قوانین ارزهای دیجیتال بستگی به کشور مبدا که در آن معاملات انجام می‌شود دارد.

قوانین مالیاتی ارز دیجیتال

برای مثال شما در ایران از سایت‌ها و یا صرافی‌های خارجی، ترید یا معامله‌ای انجام می‌دهید. سازمان امور مالیاتی کشور با آنها مانند اشخاصی که کار صادرات انجام می‌دهند برخورد و مالیات وضع می‌کند. در صورتی که ارز دیجیتال خود را در ایران و داخل چرخه اقتصادی بفروشید، می‌توان گفت معاف از مالیات می‌شوید.

روش انتقال ارزهای دیجیتال

برای دانستن روش و قوانین محاسبه مالیات ارزهای دیجیتال ابتدا باید روند و روش انتقال آن‌ها را بشناسیم. شما برای ارسال ارز دیجیتال نیازی به افتتاح حساب بانکی ندارید. فناوری دفتر کل توزیع شده، هسته مرکزی ساخت ارزهای دیجیتال است؛ محصول مهم آن بلاک چین است. در بلاک چین می‌توان تمام تراکنش‌های افراد درون شبکه و خارج از شبکه را از نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد.

میزان مالیات محاسبه شده

ارزش و میزان سود حاصل از تراکنش ارزهای دیجیتال، بر اساس ارزش منصفانه بازار در همان روز تعیین می‌‌شود. فرقی نمی‌کند که ارزهای دیجیتال را به‌عنوان کالا معامله می‌کنید یا به‌عنوان پول پرداخت می‌کنید، در هر حال باید درآمد حاصل را بر اساس ارزش منصفانه بازار ثبت کنید. مثلا، اگر خدمات حسابداری ارائه می‌کنید و مشتری مبلغ ۰.۰۰۵ بیت کوین به شما پرداخت می‌کند، درآمدتان مساوی ۰.۰۰۵ ضرب در قیمت فروش بازار یک بیت کوین در زمان دریافت است. یعنی باید توجه داشته باشید که در بازه زمانی که بیت کوین می‌خرید هر واحد از آن را با چه مبلغی می‌فروشند، سپس ارزش منصفانه بازار را به دست آورید.

مالیات ارزهای دیجیتال

همزمان با گسترش ارزهای دیجیتال و مبادلات ارزی به عنوان رویداد مالیاتی مشمول قوانین مالیاتی شناخته شد. در ایران نیز بیت کوین به عنوان یک رویداد مالی مشروع محسوب شده و مزارع استخراج به عنوان یک واحد صنعتی شناخته می‌شوند.

افرادی که قصد پرداخت مالیات خرید فروش ارز‌های خارجی را دارند، می‌توانند از طریق ورود به سامانه عملیات الکترونیک مالیاتی، به نشانی«tax.gov.ir»، به صورت اینترنتی، اقدام نمایند.

با این توضیح شما اگر به عنوان کسی که استخراج ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، مانند واحدهای اقتصادی که در بازار مشغول فعالیت اقتصادی هستند باید مالیات پرداخت کنید. به دلیل اینکه شما که به استخراح بیت کوین اشتغال دارید، یا ارز دیجیتال خود را در صرافی­‌های خارجی خرج کرده و به جای آن ارز خارجی دریافت می­کنید. یا اگر بیت کوین خود را در ایران فروخته و درآمد شما به جای ارز به ریال ایرانی دریافت شود؛ باز هم مشمول پرداخت مالیات هستید. شما اگر ارزهای دیجیتال خود را در صرافی ارز دیجیتال خریداری کنید، یا آن را به خاطر کسب سود بفروشید باید مالیات سود به دست آمده را پرداخت کنید.

سود و درآمدی که از ارزهای دیجیتال به دست می‌آورید، مشمول پرداخت مالیات است. برای محاسبه ارزش ارز دیجیتال باید قیمت آن را در روز دریافت و برداشت سود مورد محاسبه قرار دهید.

به عبارت دیگر، استخراج هر ارز دیجیتال یک رویدادی می‌باشد مشمول مالیات است. همان طور که گفته شد مبنای محاسبه ارزش منصفانه بازار قیمت آن در زمان استخراج است. لازم است بدانید برای محاسبه مالیات استخراج ارز دیجیتال می­توانید هزینه تجهیزات و منابع مصرفی را از کل مبلغ کسر کنید. البته ماهیت این مبلغ کسر شده با توجه به هدف شما تفاوت دارد. اگر جزو مشاغل استخراج هستید می­توانید از کسر مبلغ مالیات استفاده کنید. کسانی که ارز دیجیتال را برای کسب درآمد و منافع شخصی استخراج می­کنند اجازه استفاده از کسر منابع و تجهیزات را ندارند.

نحوه محاسبه مالیات

درآمد ارزهای دیجیتال را ‌می‌توان به نوعی درآمد اتفاقی به شمار آورد؛ که مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی (درآمدهای غیر مستمری مانند جایزه‌ها و معاملات بلاعوض که میزان پرداخت آن بنا بر نوع درآمد حاصل می‌تواند متفاوت باشد.) می‌باشد.

ارزهای دیجیتال کسب شده توسط ماینینگ درواقع یک نوع جایزه محسوب می‌شوند که در قبال کار و خدماتی که ماینر با استفاده از کامپیوتر، اینترنت و برق خود انجام داده، به‌دست‌آمده است. به همین دلیل یک نوع کسب‌وکار محسوب می‌شود. هر ارز دیجیتالی که به این روش کسب شده باید به‌عنوان درآمد ثبت و گزارش شود.

با توجه به اینکه مالیات ارزهای دیجیتال، در حال حاضر، از نوع مالیات بر درآمد یا عملکرد می‌باشد و در حال حاضر، قانون خاصی تا کنون تصویب نشده است از این رو، بر اساس ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی، میزان و نحوه محاسبه این نوع از مالیات، توضیحات لازم آورده شده است.

در صورتی که خالص درآمد، تا مبلغ دویست و هشتاد و هشت ملییون ریال، باشد از پرداخت مالیات، معاف می‌گردد.

اگر در آمد، تا مبلغ پانصد میلیون ریال باشد، مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد می‌شود.

اگر درآمد، مازاد بر یک میلیارد ریال باشد، مشمول مالیات سالانه ۲۵ درصد، خواهد شد.

لازم به ذکر است مالیات عملکرد اشخاص حقوقی، بر اساس ماده ۱۰۵ قانون مالیات مستقیم، ۲۵ درصد از مجموع درآمد آنان، به غیر از موسسات غیر انتفاعی می‌باشد که در داخل یا خارج ‌از کشور ایران، تحصیل نمایند. پس از مشخص شدن زیان‌‌های حاصل از منابع ‌غیر معاف و با کسر بخشودگی‌های تعیین شده، مشمول مالیات ‌عملکرد، خواهد شد. همچنین، توجه داشته باشید درآمد‌های ماحصل از سود سهام یا میزان سهمی که هر یک از شرکا دارند، مشمول‌ مالیات نخواهند بود.

حسابداری ارزهای دیجیتال

اطلاعات این تراکنش‌ها در سیستم‌ بانکی کشور وارد نمی‌شوند. اموری مانند مالیات نیز در آن‌ها قابل پیگیری نخواهد بود. تنها موردی که قانون شفافی در مورد آن وجود دارد، استخراج ارزهای دیجیتال است. پس از این رو استخراج ارز دیجیتال مشمول مالیات است. اگر شرکت شما ارز دیجیتالی خریداری کرده است باید آن را در دفاتر و سیستم حسابداری ثبت کنید. این کار به جهت جلوگیری از مشکلات قانونی مالیات است.

مالیات مراکز استخراج

دولت در ابتدا استخراج ارزهای دیجیتال را به خاطرسوءاستفاده از برق خانگی و صنعتی ممنوع کرد ولی در سال ۱۳۹۸ آیین نامه اجرایی استخراج فرآروده‌های پردازشی ارزهای دیجیتال آزاد و قانونی شد. برای شروع کار باید از وزارت صنعت و معدن مجوز بگیرید و طبق قانون محاسبه هزینه برق معادل نرخ متوسط برق صادراتی است. مراکز ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان واحد تولیدی و صنعتی شناخته شده و مشمول مالیات هستند.

براساس بند ۲ تبصره ۲ استقرار واحدهای استخراج ارز دیجیتال در محدوده ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰ کیلومتری اصفهان و ۳۰ کیلومتری سایر شهرها در استان‌های دیگر شامل محدودیت نمی‌باشد. هر ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال در ایران در صورتی که اعلام کند درآمدهای حاصل از استخراج ارز‌های دیجیتالی را که به دست آورده است را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند، از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

چکیده مطالب:

مالیات ارزهای دیجیتال

اگر در ایران از صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی آنلاین ترید یا معامله ای انجام دهید، سازمان امور مالیاتی کشور با شما مانند اشخاصی که کار صادرات انجام می‌دهند برخورد و مالیات وضع می‌کند.

نحوه محاسبه مالیات

استخراج و معاملات ارزهای دیجیتال یک نوع کسب‌وکار محسوب می‌شود. هر ارز دیجیتالی که به این روش کسب شده باید به‌عنوان درآمد ثبت و گزارش شود.

مالیات مراکز استخراج ارز دیجیتال

مراکز ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان واحد تولیدی و صنعتی شناخته شده و مشمول مالیات هستند.

 لینک کوتاه: b2n.ir/y72173 

رئیس کل بانک مرکزی: دلار، شمش طلا و ارز دیجیتال جایگزین ریال شده، نهاد قضایی ورود کند
نهنگی ۵۴هزار اتریوم را به ارزش ۱۵۴میلیون دلار در ۳۲ ساعت جمع‌آوری کرد
کوین متریکس: بیت کوین و اتریوم در برابر حملات ۵۱درصدی مصون هستند
حدود ۲۳۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی با جهش قیمت بیت کوین لیکوئید شدند

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

نهنگ,اتریوم,لوک‌آن‌چین,ارز دیجیتال,بایننس,Lookonchain

نهنگی ۵۴هزار اتریوم را به ارزش ۱۵۴میلیون دلار در ۳۲ ساعت جمع‌آوری کرد

یک نهنگ ارزهای دیجیتال در کمتر از یک روز و نیم به سرعت ۵۴٬۷۲۱ اتریوم را خریداری کرد. طبق گزارش «Lookonchain»، یک نهاد ناشناخته ۵۴٬۷۲۱ اتریوم به ارزش ۱۵۴.۴میلیون دلار از صرافی ارز دیجیتال بایننس و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برداشت کرد.

خبر - ۱ ماه پیش
کوین متریکس,بیت کوین,اتریوم,بلاک‌چین

کوین متریکس: بیت کوین و اتریوم در برابر حملات ۵۱درصدی مصون هستند

بر اساس آخرین تحقیقات شرکت کوین متریکس، دیگر امکان انجام حملات ۵۱درصدی از سوی دولت‌ها برای نابودی شبکه بیت کوین و اتریوم به‌دلیل هزینه‌های نجومی مورد نیاز برای انجام آن وجود ندارد. نویسندگان این گزارش از معیاری به نام «هزینه کل حمله» برای تعیین دقیق هزینه حمله ۵۱درصدی به این شبکه‌ها استفاده کردند.

خبر - ۱ ماه پیش
بلک‌راک,بیت کوین,ETF اسپات بیت کوین,گری‌اسکیل,آی‌شیرز بیت کوین تراست

ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETF اسپات بلک‌راک از ۱۰۰هزار بیت کوین فراتر رفت

طبق داده‌های رسمی بلک‌راک، ارزش دارایی‌های تحت مدیریت ETF اسپات بیت کوین این شرکت، در روز گذشته به ۱۰۵٬۲۸۰ بیت کوین رسیده است. این به‌معنای رشد بیش از ۳٬۷۰۰درصدی دارایی‌های تحت مدیریت این صندوق از ۲٬۶۲۱ بیت کوین در زمان عرضه‌اش در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) تاکنون است. بدون درنظرگرفتن ETF بیت کوین گری‌اسکیل، آی‌شیرز بیت کوین تراست، اولین صندوق در میان ETFهای جدید اسپات بیت کوین در ایالات متحده است که ارزش دارایی‌های آن در بیست و دومین روز معاملات از ۱۰۰٬۰۰۰ بیت کوین فراتر رفت.

خبر - ۱ ماه پیش
قیمت بیت کوین,بیت کوین,گلس‌نود

حدود ۲۳۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی با جهش قیمت بیت کوین لیکوئید شدند

بر اساس داده‌های گلس‌نود، با افزایش نوسانات بازار و جهش قیمت بیت کوین به ۵۱٬۰۰۰ دلار، نزدیک به ۳۰۰میلیون دلار موقعیت معاملاتی ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته لیکوئید شدند. سهم معاملات لیکوئیدشده لانگ و شورت بیت کوین به‌ترتیب ۲۴.۶میلیون و ۷۲.۵میلیون دلار بود.

خبر - ۱ ماه پیش
استیبل‌کوین,آرژانتین,ارز دیجیتال,تتر,USDC,کلمبیا,برزیل

خرید استیبل‌کوین‌ها در آرژانتین ۶۰ درصد از خریدهای ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد

در مواجهه با بحران شدید اقتصادی و کاهش ارزش پزو، ۶۰ درصد از خریدهای ارز دیجیتال آرژانتین شامل استیبل کوین‌های تتر و USDC بوده و تنها ۱۳ درصد از خریدها برای بیت‌کوین بود. آرژانتین رتبه یک را در مقایسه با کلمبیا، برزیل و مکزیک، جایی که خرید استیبل کوین بین ۳۱ تا ۴۰ درصد از کل خرید ارزهای دیجیتال متغیر بوده، دارا است.

خبر - ۲ ماه پیش
اتریوم,پاجی پنگوئنز,بورد ایپ یات کلاب,دبلاک

افزایش حجم معاملات NFTها در اتریوم به بالاترین حد خود در یک سال گذشته

داده‌های دبلاک نشان می‌دهد که حجم معاملات NFTهای در شبکه اتریوم، درحال‌حاضر به بالاترین سطح هفتگی خود از هفته منتهی به ۲۶ فوریه ۲۰۲۳ (۷ اسفند ۱۴۰۱) رسیده است. این رشد در شرایط رخ می‌دهد ارزش سومین مجوعه NFT بازار یعنی «پاجی پنگوئنز» به مجموعه رقیب خود، بورد ایپ یات کلاب نزدیک می‌شود.

خبر - ۲ ماه پیش
آمریکا,استرالیا,استخراج,اداره اطلاعات انرژی

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا در سال ۲۰۲۳ صنعت استخراج ارزهای دیجیتال جهانی به اندازه کل مصرف استرالیا برق مصرف کرده است

گزارش اخیر اداره اطلاعات انرژی (EIA) نشان داد که در سال ۲۰۲۳، صنعت استخراج ارزهای دیجیتال جهانی مقداری برق مصرف کرده است که با کل مصرف استرالیا قابل مقایسه است. این گزارش همچنین بر رشد قابل توجه این صنعت در ایالات متحده تاکید کرد و دولت را بر آن داشت تا مصرف انرژی خود را از نزدیک بررسی کند. انرژی مصرف شده توسط استخراج ارزهای دیجیتال در سطح جهان ۰.۲ درصد تا ۰.۹ درصد از تقاضای برق جهان را تشکیل می‌دهد. در ایالات متحده، این رقم از ۰.۶ درصد تا ۲.۳ درصد از تقاضای برق کشور، معادل استفاده از ایالتی مانند یوتا یا ویرجینیای غربی است.

خبر - ۲ ماه پیش
به‌روزرسانی,دنکان,اتریوم

به‌روزرسانی دنکان در شبکه اصلی اتریوم برای ۲۳ اسفند برنامه‌ریزی شد

توسعه‌دهندگان اتریوم اعلام کردند که اجرای به‌روزرسانی دنکان بر روی شبکه اصلی را برای ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) برنامه‌ریزی کرده‌اند. این به‌روزرسانی که پس از استقرار موفقیت‌آمیز بر روی شبکه‌های آزمایشی نهایی شده است، با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و کارایی شبکه اتریوم از طریق کاهش هزینه تراکنش‌های لایه ۲ انجام می‌شود. انتظار می‌رود که به‌روزرسانی دنکان چندین ویژگی کلیدی، از جمله استقرار پروتو-دنک‌شاردینگ را به همراه داشته باشد که در نهایت امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری در هر ثانیه را فراهم می‌کند.

خبر - ۲ ماه پیش
بیت کوین,BTC,مایکرواستراتژی

خرید ۸۵۰ بیت کوین توسط مایکرواستراتژی در ماه ژانویه

طبق اعلام مایکل سیلور، بنیان‌گذار مایکرواستراتژی، این شرکت در ماه ژانویه (دی) ۸۵۰ بیت کوین دیگر به مبلغ ۳۷.۲میلیون دلار خریداری کرده است که متوسط قیمت پرداختی برای هر بیت کوین را به حدود ۴۳٬۷۶۵ دلار می‌رساند. او همچنین افزود که مایکرواستراتژی هم‌اکنون در مجموع ۱۹۰٬۰۰۰ بیت کوین به ارزش بیش از ۸.۱۵میلیارد دلار در اختیار دارد.

خبر - ۲ ماه پیش