وایت پیپر چیست و چرا از اهیمت بالایی برخوردار است؟ چگونه می‌توان آن را نوشت؟

وایت پیپر (White paper) که در فارسی تحت‌عنوان «اوراق سفید» ترجمه شده است، هدف و فناوری پشت یک پروژه را توضیح می‌دهند. در واقع وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی (معمولاً یک فایل PDF) است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. محتوای وایت پیپرها معمولا شامل آمار، نمودارها و اطلاعات پروژه می‌شود که برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. تولید وایت پیپر مرحله‌ای کلیدی است و برای قانونی و حرفه‌ای در نظر گرفتن یک استارتاپ ارز دیجیتالی ضروری است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

وایت پیپر چیست,وایت پیپر,چگونه وایت پیپر بنویسیم,white paper

title

وایت پیپر با کاغذ نوشته‌ها متفاوت هستند. آن‌ها معمولا کوتاه‌ و قابل درک هستند. یکی از معروف‌ترین وایت پیپرهای ارزهای دیجیتال بدون شک وایت پیپر بیت کوین است.

این وایت پیپر با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتابه‌همتا»، در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، خالق ناشناس بیت کوین منتشر شده و تولد اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان را رقم زده است.برای مشاهده وایت پیپر بیت کوین رو لینک کلیک کنید.

همانطور که گفتیم، هر عرضه اولیه سکه یا یک کوین (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به وایت پیپر نیاز دارد. عرضه اولیه سکه (Initial Coin Offering) یا همان آی‌سی‌او (ICO)، روشی برای جذب سرمایه و فرصتی برای سرمایه‌گذاری است که در آن توکن‌ها (همان ارزهای دیجیتال) یک پروژه، پیش از راه‌اندازی پروژه فروخته می‌شوند و افراد می‌توانند با خریدن توکن‌ها در آن سرمایه‌گذاری کنند.محتوای هر وایت پیپر باید شامل نکات زیر باشد (بدون ترتیب خاصی)، اما نباید به آن‌ها محدود شود:

معرفی

سلب مسئولیت

فهرست مطالب

شرح بازار و مشکل

توضیحات محصول و نحوه حل مشکل مذکور

نشانه ها: چند، چرا، چگونه، چه زمانی و غیره

نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده

تیم

نقشه راه
چگونه یک وایت پیپر بنویسیم؟

همان ابتدای یک وایت پیپر بخش خوبی برای قرار دادن یک اخطار قانونی یا سلب مسئولیت است که باید حاوی هرگونه محدودیت یا اطلاعیه مهم باشد. اینها ممکن است در مورد معافیت ساکنان برخی کشورها از خرید توکن‌های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد یا صرفاً به سرمایه‌گذاران آینده بفهمانند که خود سرمایه‌گذاری سود را تضمین نمی‌کند.

شاید یکی از مهم‌ترین مراحل در نوشتن تقریباً هر وایت پیپر، نوشتن یک مقدمه قانع کننده باشد. به عنوان مثال یک حرکت خوب، ارائه مقدمه در قالب نامه‌ای از یک مدیر عامل برای مخاطبین دارندگان توکن آینده است.

این بخش جایی است که شما باید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد یا خدماتی که به وسیله آن ارائه می‌شود، را توضیح دهید و بیان کنید که چرا این مسئله مهم است و شاید حتی به عواقب حل نشدن آن اشاره کنید.

اینجاست که باید توجه خواننده را به خود جلب کنید، مزایای خواندن وایت پیپر را توضیح دهید و یک نمای کلی از آنچه می‌توانند از آن انتظار داشته باشند ارائه دهید. از هر ابزار موجود برای انجام این کار استفاده کنید: نمودار، گرافیک و غیره.

وایت پیپر بیشتر یک سند فنی است و به طور متوسط می‌تواند حدود ۲۵ صفحه باشد. بنابراین بسیار مهم است که وایت پیپر خود را در دسترس قرار دهید.

اگر وایت پیپر شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می‌کنید نیاز به تعریف دارند، می‌توانید در همان بخش واژه‌نامه فهرستی ایجاد کنید.در مورد پروژه صحبت کنید

به همان اندازه که نیاز دارید برای صحبت عمیق در مورد پروژه خود فضایی را در نظر بگیرید و به سرمایه گذاران توضیح دهید که دقیقاً چه موقعیتی در بازار فعلی دارد. مهمتر از همه، حتما توضیح دهید که پروژه چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است.

هیچ کس واقعاً به هیچ یک از اعدادی که ممکن است بخواهید در وایت پیپر اضافه کنید نیاز ندارد، مگر اینکه با تحقیق، حقایق یا تجزیه و تحلیل پشتیبانی شوند.

وضعیت پروژه این بخش همچنین باید حاوی شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه باشد: داده‌های نمونه اولیه، اولین کاربران، استراتژی توسعه و اهداف کلی.

اکثر سرمایه‌گذاران جدی فقط از پروژه‌هایی حمایت می‌کنند که از قبل چیزی برای نشان دادن دارند، زیرا داشتن یک اکوسیستم و پایگاه کاربری شانس بقای توکن پروژه را در بازار افزایش می‌دهد. اگر هر یک از آن عناصر را دارید، مطمئن شوید که به وضوح در مورد آن به خوانندگان اطلاع دهید.

امور مالی

مطمئن شوید که بخش بزرگی از وایت پیپر خود را به امور مالی پروژه اختصاص داده‌اید. شما باید بتوانید به وضوح توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن‌های خاص خود نیاز دارد، دقیقاً چگونه و چه زمانی آن‌ها قرار است توزیع شوند، آیا صدور توکن برای ICO محدود می‌شود، فروش از چه زمانی در بازار شروع می‌شود و غیره.

سرمایه‌گذاران باید بدانند که پول آن‌ها دقیقاً کجا می‌رود و پروژه برای انجام برخی وظایف مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

مهمتر از همه، وایت پیپر نباید مواردی از مخارج مانند «رویداد شبکه»، «توسعه صنعت»، «متفرقه» و غیره را ذکر کند. وایت پیپر شما باید به وضوح بیان کند که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه می‌شود و نه چیز دیگر.

نقشه راه. وایت پیپر نه تنها باید شامل شرح فنی دقیق پروژه، بلکه یک نقشه راه توسعه نیز باشد. در حالت ایده آل، یک برنامه کاری عمیق برای ۱۲ تا ۲۴ ماه آینده باید ارائه شود و حداقل شامل یک نسخه بتا باشد.

اگر برخی از وظایف ذکر شده در نقشه راه قبلاً تکمیل شده‌اند، مطمئن شوید که آن را به وضوح در کاغذ سفید ذکر کنید، زیرا این یک مزیت بزرگ برای سرمایه گذاران تلقی می‌شود.

در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخش جدایی ناپذیر و حیاتی پروژه هستند و باید به صورت زیر ارائه شوند. به استثنای موارد نادر، ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفقیت آمیز نخواهد بود.

این بخش خاص جایی است که لمس انسان ضروری است. عکس‌ها و بیوگرافی کوتاه تیم توسعه یک مزیت بزرگ در نظر سرمایه‌گذاران خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که نه تنها افرادی که پشت پروژه شما هستند را توضیح می‌دهید، بلکه توضیح می‌دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص بسیار مهم هستند و چرا این افراد آن را به کار می‌اندازند.

حتماً مشخص کنید که تجربه قبلی آن‌ها از چه طریقی برای این پروژه مفید خواهد بود. اگر هر یک از اعضای تیم تجربه‌ای در مورد پروژه‌های مرتبط با بلاک چین یا ارزهای دیجیتال داشته‌اند، حتماً آن را به وضوح بیان کنید.

همچنین، می‌توانید چند کلمه در مورد مشاوران پروژه بگویید. با این حال، مطمئن شوید که از حذف نام‌های بیهوده خودداری کنید، زیرا مشاوران ذکر شده باید کم و بیش در آنچه پروژه‌ها قرار است به آن دست یابند، متخصص باشند.

سبک، زبان و چیدمان

هنگام تهیه وایت پیپر، مطمئن شوید که از نوشتار رسمی و تقریباً آکادمیک استفاده کنید. وایت پیپر باید بسیار توصیفی و حرفه‌ای باشد. تمرکز آن باید محدود باشد، زیرا بهتر است یک موضوع را انتخاب کنید و روی آن تمرکز کنید.

اغلب، نویسندگان وایت پیپر تمایل دارند به جای تمرکز بر روی یک کار در دست، در مورد موارد استفاده بالقوه و اجرای احتمالی فناوری خود در آینده صحبت کنند.

علاوه بر این، وایت پیپر باید واقعی باشد. از استفاده از فرضیات، حدس‌ها و ادعاهای تایید نشده خودداری کنید.

همچنین ناگفته نماند، حتماً وایت پیپر خود را از نظر عدم وجود اشتباهات گرامری و املایی بررسی کنید، و همچنین هر چیزی را که ممکن است بررسی کنید. متن کل سند باید به درستی قالب‌بندی شود تا غیرحرفه‌ای به نظر نرسد.

علاوه بر این، اگر می‌توانید وایت پیپر خود را به چندین زبان ارائه دهید. بهتر است از یک مترجم حرفه‌ای کمک بگیرید.

وایت پیپر را کجا ارسال کنیمچند سال پیش، مواردی از کمپین‌های موفق ICO در انجمن‌های مختلف مرتبط با بیت‌کوین ارسال شده است که اولین پیام این موضوع، وایت پیپر است. با این حال، این روزها، از آنجایی که به نظر می‌رسد شوق ICO در اوج خود است، اکثر پروژه‌ها تصمیم می‌گیرند وایت پیپر خود را در وب سایت خود بارگزاری کنند.

گزینه‌های دیگر مانند «GitHub»، انجمن‌ها و غیره هنوز قابل اجرا هستند، اما باید مطمئن شوید که یک نقطه مرکزی واحد برای دسترسی به وایت پیپر شما وجود دارد. از کپی و چسباندن آن بر روی چندین پلتفرم مختلف خودداری کنید، در عوض می‌توانید به سادگی پیوندی به آن هنگام تبلیغ پروژه خود در انجمن‌ها و وب سایت‌های مختلف ارسال کنید.

مانند سایر اسناد نیمه پیچیده مرتبط با تجارت، الگوهای وایت پیپر متعددی به صورت آنلاین موجود است. به طور کلی، استفاده از چنین قالب‌هایی هم از سوی جامعه ارزهای دیجیتال و هم سرمایه‌گذاران مورد مخالفت قرار می‌گیرد. اگر در حال تهیه یک محصول با کیفیت و منحصر به فرد هستید، باید زمان خود را صرف یک وایت پیپر منحصر به فرد کنید.

در پایان، یک وایت پیپر نقطه اصلی فروش شما است. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما از محصول است و باید به طور جدی با آن برخورد کرد. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار برای شما فقط می‌تواند منجر به نتیجه‌ای کمتر از حد نصاب و در نتیجه عدم موفقیت شما در جمع آوری سرمایه لازم شود.

لینک کوتاه: b2n.ir/w52953 

منبع: cointelegraph 


نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

بیت کوین,تورم,کلاهبرداری,چین,استخراج,برق,ماینر,ماینینگ

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!

قانع‌کننده‌ترین شواهدی که نشان می‌دهد بیت‌کوین چیزی که تبلیغ می‌شود است، تاریخچه عملکردش تا به این لحظه می‌باشد. هر چه بیت کوین طولانی‌تر به حیات خود ادامه دهد، باید آن را جدی‌تر بگیرید!

مقاله - ۱۰ ساعت پیش
استخراج,ارز دیجیتال,ماینر,مقاله آموزشی

مروری بر استخراج ارزهای دیجیتال در ایران

استخراج ارزهای دیجیتال در ایران به دلایل مختلفی از جمله درآمد دلاری و توانایی کمک به دولت برای انجام مبادلات تجاری بین کشورها بدون مشکلات مربوط به سیاست‌های خارجی مدتی است در ایران مورد توجه بوده است...

مقاله - ۵ روز پیش
ETF,ETN,مقاله آموزشی

صندوق‌های قابل معامله در بورس در مقابل اسکناس‌های مبادله‌ای

در طی چند وقت اخیر اخبار بسیاری پیرامون صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین و راه‌اندازی اسکناس‌های قابل معامله در بورس‌های مختلف کشورها منتشر شده است؛ بد نیست به مشخص کردن تفاوت این دو دارایی بپردازیم...

مقاله - ۱ هفته پیش
دی‌فای,ارز دیجیتال,ارزش کل قفل شده,مقاله آموزشی,TVL

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده معادل فارسی عبارت «Total Value Locked» می‌باشد و نشان دهنده مجموع دارایی‌های سپرده شده در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که شامل پاداش، بهره، سکه و توکن جدید، درآمد ثابت و غیره می‌باشد.

مقاله - ۱ هفته پیش
وب ۳ چیست,وب ۳,اتریوم,ارز دیجیتال

وب ۳ چیست و چرا همه درباره آن صحبت می‌کنند؟

وب ۳ یا همان اینترنت نسل سوم، انقلابی در دنیا به‌پا کرده که یکی از اهداف آن، ایجاد اینترنت غیرمتمرکز است. اما مزایای آن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ وب ۳ نشان دهنده نسل بعدی اینترنت است که بر انتقال قدرت از شرکت‌های بزرگ فناوری به کاربران فردی تمرکز دارد...

مقاله - ۲ هفته پیش
متاورس,ارزهای دیجیتال,مجازی,NFT

متاورس دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

متاورس ارزهای دیجیتال یک دنیای مجازی است که فناوری‌های بلاک‌چین و ارز دیجیتال را در خود جای داده است. واقعیتی را تصور کنید که حتی از فانتزی‌های علمی تخیلی هم فراتر می‌رود. به متاورس خوش آمدید! دنیایی که توسط برخی از قدرتمندترین چهره‌های اینترنتی ایجاد شده است که در آن واقعیت مجازی، ارزهای دیجیتال و بازی‌ها نقش کلیدی را ایفا می‌کنند.

مقاله - ۳ هفته پیش