وزارت نیرو مقررات جدید تأمین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتال را تصویب کرد

وزارت نیرو مقررات تأمین برق مراکز استخراج ارز دیجیتال را تصویب کرد. بر این‌ اساس، بهای هر کیلووات‌ساعت برق مصرفی مراکز استخراج برابر با قیمت متوسط ریالی صادراتی برق بر اساس نرخ تسعیر سامانه نیما و درحال‌حاضر ۲٬۵۳۰ تومان است. این نرخ هر سه ماه یک بار بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و بر اساس میانگین سه‌ماهه نرخ تسعیر سامانه نیما، توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی می‌شود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

وزارت نیرو,قانون گذاری,استخراج,ارزهای دیجیتال,سامانه نیما

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از دیجیاتو، در آبان ماه بود که هیات وزیران دولت آیین‌نامه استخراج ارزهای دیجیتال را تصویب کرد و بنا بر آن مقررات تامین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتال به وزارت نیرو محول شد. حال این وزارت‌خانه این مقررات را به شرح زیر به تصویب رسانده است. به گفته محمد خدادادی، مجری طرح تامین برق ارزهای دیجیتال شركت توانیر، مدت‌ زمان توقف فعالیت مراکز استخراج رمزدارایی‌ها به ۳ ماه کاهش پیدا کرده و تا ۳۰ درصد تخفیف تعرفه برای این مراکز در نظر گرفته شده است.

وزارت نیرو بهای هر کیلووات-ساعت برق مصرفی مراکز استخراج ارز دیجیتال را برابر با ۲۵۳۰ تومان تعیین کرده است. این نرخ هر ۳ ماه یک بار بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و براساس میانگین سه‌ماهه نرخ تسعیر سامانه نیما، توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی می‌شود.

تمام صاحبان ماینر باید از سال آینده نام مالک و مکان استقرار دستگاه‌ها را به سامانه جامع تجارت وزارت صمت اعلام کنند. اطلاعات هر ماینر برای وزارت نیرو، پلیس امنیت اقتصادی و سایر دستگاه‌های ذی‌نفع با مجوز وزارت صمت رویت پذیر خواهد شد.

مراکز استخراجی که ارز حاصل از صادرات ارز دیجیتال خود را براساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، از تخفیف حداکثر ۱۰ درصد برخوردار خواهند شد.

از روش‌های اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت‌های برق، احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های حرارتی خارج از شبکه، احداث و بهره‌برداری از نیروگاه‌های حرارتی با تامین سوخت از محل گاز همراه، نیروگاه‌های تجدیدپذیر جدیدالاحداث و از طریق گواهی صرفه‌جویی انرژی الکتریکی می‌توان برق یک مرکز استخراج ارزهای دیجیتال را تامین کرد. البته صاحبان مراکز می‌توانند ترکیبی از روش‌های گفته شده را به کار گیرند.

خرید انرژی الکتریکی از شبکه جهت تأمین برق این مراکز در اوقات محدودیت‌دار ممنوع بوده و صرفا در اوقات عادی هر سال مجاز است.

شرکت توانیر موظف شده است طی حداکثر ۲ ماه پس از ابلاغ این مصوبه، نسبت به تعیین نقاطی از شبکه که به‌ لحاظ تامین برق مورد‌نیاز برای متقاضیان، محدودیت کمتری در ظرفیت انتقال توان شبکه و برق‌رسانی مواجه است، اقدام و فهرست آن را اعلام کند. شرکت توانیر می‌تواند در ابتدای اردیبهشت‌ هر سال نسبت به به‌روزرسانی و اعلام فهرست جدید اقدام کند.

شرکت توانیر همچنین بایستی در ابتدای هر فصل سال، بازه‌های زمانی و نحوه اعمال اوقات محدودیت‌دار و اوقات عادی را ابلاغ کند.

شرکت‌های برق موظف شده‌اند تا افراد متخلف را که از شبکه برق برای ماینینگ استفاده می‌کنند، شناسایی کنند. این شناسایی شامل پاداش خواهد بود.

مراکز استخراج رمزدارایی که از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر نسبت به تامین برق خود اقدام می‌کنند، امکان ارائه خدمات ترانزیت و هموارسازی برق برای آن‌ها فراهم است. انرژی الکتریکی این دسته از مراکز در فصول گرم و سرد سال نیز قطع نمی‌شود و متناسب با برق تزریق شده به شبکه توسط نیروگاه، انرژی مرکز استخراج رمزدارایی حتی در فصول گرم یا سرد سال قابلیت تامین خواهد داشت.

محمد خدادادی در راستای این مصوبه افزوده است:

«ساین سند نسبت به مصوبه قبلی هیات وزیران که در سال ۹۸ به تصویب رسیده بود، متنوع‌تر شده است. در مصوبه قبلی وزارت نیرو انرژی مراکز استخراج رمز دارایی‌ها به یک انرژی مشخص محدود بود و مرکزی که از برق استفاده می‌کرد حق استفاده از انشعاب گاز را نداشت؛ اما بر اساس مصوبه وزارت نیرو از این به بعد انرژی این مراکز می‌تواند هم‌زمان گاز و برق و گاز فلر، انرژی تجدیدپذیر و حتی ترکیبی از تمام این انرژی‌ها باشد. به این واسطه، مراکز استخراج رمزدارایی‌ها، می‌توانند در ۴ ماه گرم سال، انرژی خود را از منبع دیگری به غیر از شبکه سراسری برق تامین کنند و مدت‌زمان توقف فعالیت آنها به ماه‌های سرد سال کاهش پیدا کند.»

خدادادی تصریح کرد که لایحه افزایش جریمه‌های مراکز غیرمجاز هم در حال تصویب است و مقرر شده جریمه‌ها از سقف برق صادراتی به ۵ برابر میزان برق صادراتی افزایش پیدا کند.

اجرای این سند برای معاونت‌های حوزه ستادی، شرکت مادر تخصصی توانیر، تولید نیروی برق حرارتی، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و موسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت نیرو لازم الاجرا است.

لینک کوتاه: b2n.ir/m18233 

 

گنسلر به‌دنبال بودجه ۲.۴میلیارد دلاری برای مبارزه با تخلفات در صنعت ارزهای دیجیتال است
بلومبرگ: بازار بورس نزدک، خدمات حضانتی ارزهای دیجیتال را از اواسط ۲۰۲۳ ارائه می‌کند
ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند
مایکروسافت کیف پول وب ۳ مخصوص مرورگر خود را عرضه می‌کند
بریتانیا اعلام دارایی‌های دیجیتال را در فرم‌های مالیاتی اجباری کرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

بلومبرگ,نزدک,بورس,خدمات حضانتی,ارزهای دیجیتال

بلومبرگ: بازار بورس نزدک، خدمات حضانتی ارزهای دیجیتال را از اواسط ۲۰۲۳ ارائه می‌کند

یکی از مقامات بورس نزدک اعلام کرد این بازار به دنبال راه‌اندازی پلتفرمی برای ارائه خدمات حضانت ارزهای دیجیتال تا پایان سه‌ماهه دوم سال جاری است. در حال حاضر، شرکت فیدیلیتی و بانک ملون نیویورک دیگر غول‌های مالی هستند که این دسته از خدمات را ارائه می‌دهند.

خبر - ۵ روز پیش
ونزوئلا,استخراج,ارزهای دیجیتال,صرافی,فساد,تعطیلی

ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند

تامین کننده انرژی ونزوئلا تاسیسات استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر کشور را به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد دپارتمان ملی ارز دیجیتال این کشور در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند.

خبر - ۷ روز پیش
مایکروسافت,کیف پول,وب ۳,مرورگر,edge,NFT,ارزهای دیجیتال

مایکروسافت کیف پول وب ۳ مخصوص مرورگر خود را عرضه می‌کند

بر اساس گزارش‌ها، شرکت مایکروسافت در حال توسعه یک کیف پول وب ۳.۰ و ادغام آن در مرورگر اج (edge) است. این کیف پول از ارزهای دیجیتال و NFTها پشتیبانی خواهد کرد.

خبر - ۲ هفته پیش
بریتانیا,مالیات,قانون گذاری,اظهارنامه مالیاتی

بریتانیا اعلام دارایی‌های دیجیتال را در فرم‌های مالیاتی اجباری کرد

بریتانیا به دنبال اجباری کردن اعلام دارایی‌های دیجیتال در فرم‌های اظهارنامه مالیاتی است. این اقدام به عنوان بخشی از بودجه سالانه بریتانیا اعلام شد و انتظار می‌رود ۱۰ میلیون پوند برای دولت درآمدزایی کند.

خبر - ۲ هفته پیش
بانک مرکزی,مالیات,ارزهای دیجیتال,استخراج,مهران محرمیان,داخلی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی: اخذ مالیات از تبادل ارزهای دیجیتال در دست بررسی است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، پیرامون برنامه‌‍ مشترک این نهاد مالی با سازمان امور مالیاتی برای کسب مالیات از ارزهای دیجیتال اظهار کرد در حال حاضر، اجرای این سیاست، در دو زمینه استخراج و تبادل ارز‌های دیجیتال، میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تحت پیگیری قرار دارد.

خبر - ۲ هفته پیش
نرخ تورم,آمریکا,ارزهای دیجیتال,قیمت ارزهای دیجیتال,شاخص قیمت مصرف‌کننده,CPI

نرخ تورم آمریکا برای سال منتهی به فوریه ۶درصد اعلام شد؛ ادامه روند کاهش تورم

دقایقی قبل آمارهای تورمی ایالات متحده آمریکا اعلام شد که نشان می‌دهد نرخ تورم در فوریه ۲۰۲۳ نسبت به فوریه سال گذشته میلادی ۶درصد افزایش یافته که از ۶.۴درصد ژانویه امسال کمتر است. نرخ تورم ماهانه نیز برای فوریه امسال ۰.۴درصد اعلام شده که مجدداً از ۰.۵درصد مربوط به ژانویه کمتر است.

خبر - ۲ هفته پیش
بیت کوین,استخراج,انرژی هسته‌ای,تراولف

تراولف یک مرکز استخراج بیت کوین مبتنی بر انرژی هسته‌ای راه‌اندازی کرد

شرکت استخراج بیت کوین تراولف (TeraWulf) یک مرکز استخراج جدید با نزدیک به ۸٬۰۰۰ ریگ فعال در ایالت پنسیلوانیا آمریکا راه‌اندازی کرده است. طبق بیانه این شرکت، «نوتیلوس کریپتوماین»، اولین مرکز استخراج بیت کوین است که انرژی آن مستقیماً از طریق سایت هسته‌ای ۲.۵گیگاواتی «سوسکوهانا» تأمین می‌شود. در حال حاضر، نرخ هش این مرکز استخراج یک اگزاهش در ثانیه است که تراولف با افزودن ۸٬۰۰۰ ریگ دیگر را تا ماه مه (اردیبهشت ۱۴۰۲)، قدرت محاسباتی این تأسیسات را به ۱.۹ اگزاهش در ثانیه خواهد رساند.

خبر - ۳ هفته پیش
کنگره آمریکا,استخراج ارزهای دیجیتال,گازهای گلخانه‌ای,حزب دموکرات

نمایندگان کنگره آمریکا معتقدند فدرال باید تدابیر سخت‌گیرانه‌تری علیه استخراج ارزهای دیجیتال داشته باشد

براساس مجموعه‌ای از نامه‌های ارسال شده به آژانس‌های مختلف فدرال، نمایندگان کنگره ایالات‌متحده به‌دنبال آن هستند که شرکت‌های استخراج ارزهای دیجیتال را مجبور به انتشار اطلاعاتی درباره میزان مصرف انرژی و همچنین میزان تولید گازهای گلخانه‌ای کنند. نامه‌های ارسال شده توسط تعدادی از اعضای کنگره آمریکا از حزب دموکرات امضا شده است و تاکید می‌کند که فدرال باید از قدرت خود برای اعمال تدابیر سخت‌گیرانه علیه تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و کشف آنچه پشت درهای بسته می‌گذرد، استفاده کند.

خبر - ۳ هفته پیش
هندوستان,قانون گذاری,ارز دیجیتال

بررسی مقررات ارزهای دیجیتال این بار در هندوستان

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده در حاشیه نشست گروه ۲۰ (G20) گفت که برای وزرای دارایی و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای این نشست، ایجاد یک چارچوب نظارتی قوی برای ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. او افزود: «ما ممنوعیت کامل فعالیت‌های ارزهای دیجیتال را پیشنهاد نکرده‌ایم.»

خبر - ۴ هفته پیش