وزیر اقتصاد: اینماد از خروج سرمایه از بورس و ورود به بازار ارزهای دیجیتال جلوگیری می‌کند

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نامه‌ای خطاب به مجلس از شرایط جدید صدور اینماد خبر داد و ضمن حمایت از اجبار اینماد اعلام کرد که تمام مراحل دریافت مجوز آنلاین، آنی و تسامحی خواهد بود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

وزیر اقتصاد,اینماد,بورس,ارزهای دیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، پیامدهای تصویب اینماد اجباری، به دغدغه پرتنش فعالان و حامیان کسب‌وکارهای اینترنتی تبدیل‌شده است، واژه اینماد که قبلاً یادآور امنیت و اعتماد بود امروز مهاجرت، انحصار، فروپاشی کسب‌وکارهای نوپا، رانت و چنین مفاهیمی را تداعی می‌کند. موج این اتفاق تا حدی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم برای نجات کسب‌وکارهای اینترنتی دست‌به‌کار شدند و به خاندوزی به امید رفع موانع نامه نوشتند.

خاندوزی هم در نامه‌ای موافقت خود را با اینماد اجباری اعلام کرد و دریافت نشان اینماد را یک ضرورت خواند که از خروج سرمایه از بورس و ورود به بازار رمزارزها جلوگیری می‌کند. او معتقد است اگر درگاه‌ها توسط حاکمیت احراز هویت نشوند بستر خروج سرمایه از کشور فراهم می‌شود و ارزش پول مانند شاخص بورس فرو می‌ریزد.

او در این نامه تأکید کرد که همه کسب‌وکارهای اینترنتی همگی باید به کسب‌وکارهای رسمی تبدیل شوند، این امر نه‌ تنها برای حفظ حقوق خریدار مناسب است بلکه خود کسب‌وکار را از مزایای دولتی دریافت وام و تسهیلات، شرکت در نمایشگاه‌های صادرات و.. بهره‌مند می‌کند.

وزیر اقتصاد پیش از این در آذر ماه در نشستی با نمایندگان جنبش‌های دانشجویی عنوان کرده بود در گذشته بی‌اعتنایی نسبت به صدور قوانین نظارتی در عرصه‌های استخراج رمز ارزها و تبادل آن‌ها صورت گرفته است و اکنون رویکرد دولت حضور فعالانه همراه با قوانین نظارتی در این عرصه است. وی در این نشست عنوان داشت به دلیل فوریت‌های دولت در زمینه اقتصاد، این قضیه با اولویت پایین‌تری در حال انجام است.

خاندوزی در ادامه این نامه تأکید کرده است از نگاه دولت صدور مجوز کسب‌وکار را با اعتبار مجوز کسب‌وکار تفاوت ماهوی دارد یعنی فروش و دریافت وجه در فضای مجازی ملزم به دریافت مجوز کسب‌وکار اینترنتی است نه نماد اعتباری. با این‌ وجود تدابیر تازه‌ای برای سهولت دریافت مجوز اندیشیده شده است، وزارت امور اقتصادی و وزارت صمت بر اساس ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، شرایط صدور مجوز را طوری تعیین کرده‌اند که هر داوطلب بتواند با ارائه کد ملی، آدرس اینترنت، نوع محصولاتش مجوز درگاه ملی مجوزهای کشور را به‌صورت آنی و غیرحضوری دریافت کند.

ثبت محور شدن شروع کسب‌وکارهای اینترنتی با دریافت حداقل اطلاعات؛ شناسنامه، شماره موبایل و آدرس توسط وزارت صمت انجام خواهد شد. این اطلاعات با مفهوم نماد اعتماد بی‌ستاره شباهت دارد. علاوه بر شرایط جدید صدور مجوزها، سقف تعداد و حجم تراکنش‌های کسب‌وکار باید به تصویب هیئت مقررات زدایی و بهبود مدیریت کسب‌وکار برسد.

خاندوزی پس از اعلام دیدگاه خود درباره اینماد برای کاهش دل‌نگرانی‌ها نوشت:

«ازنظر وزارت امور اقتصادی و دارایی همه دستگاه‌های اجرایی باید تلاش کنند محیط کسب‌وکار در ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی، باثبات و منطقی باشد و همچنین هر تصمیمی که نخبگان فعال فضای مجازی را مایوس کند نباید اتخاذ شود.»

او صیانت از مجاز ماندن را اصل مهم اجرای اینماد عنوان کرد:

«وزارت اقتصاد با کمک همه دستگاه‌های صادر کننده مجوز تلاش می‌کند از مجاز ماندن کسب‌وکارها صیانت کند. این صیانت می‌تواند مبتنی بر پایه تایید استعلامات قانونی کسب‌وکارهای خاص مجوز محور یا تایید اعتبار اعلامی اپراتورهای غیردولتی رتبه‌بندی که بر پایه مشارکت عمومی در سنجش رضایت و گزارش‌های تخلفات هستند، باشد. از نگاه وزارت اقتصاد ، شروع کسب‌وکار اینترنتی با حداقل دسترسی به خدمات تراکنش و تبلیغات و تسهیلات باید بسیار با تساهل و تسامح باشد تا مشاهده‌پذیری اقتصاد افزایش پیدا کند و فعالیت غیررسمی به فعالیت رسمی تبدیل شود. این رویکرد تسامح آمیز در سال‌های گذشته با اختصاص پوز فیزیکی بدون شرط انجام‌شده، که علاوه بر فراگیری سریع دستگاه و امکان تنظیم‌گری تراکنش‌های آن، حذف اسکناس از مبادلات پولی خرد کشور را در پی داشته است.»

در همین راستا و برای سطوح بعدی، سطح دسترسی کسب‌وکارهای اینترنتی به انواع خدمات در حوزه پرداخت و تسهیلات مبتنی بر کیفیت رفتار گذشته و بر اساس الگوریتم‌های هوشمند وب بدون نیاز به مراجعه و بررسی کارشناسی، به‌صورت خودکار قابل‌افزایش است.

او در بخش پایانی نامه خاطرنشان کرد که منع سو استفاده از درگاه‌های پرداخت کاملاً ضروری است اما برای تحقق این هدف به‌جای برخورد تحکم‌آمیز باید از فنون حکمرانی نرم استفاده کرد که سه روش زیر را در برمی‌گیرد:

درگاه پرداخت بر مبنای احراز هویت صورت گرفته توسط بانک و با اتصال به‌حساب شخص در مجوزهای اعلانی اعطا شود. در مجوزهای تایید محور نیز درگاه پرداخت تا زمان اراده مجوزهای مورد نیاز، متناسب با حوزه کسب‌وکار محدودی منطقی سقف تراکنش داشته باشد. درگاه پرداخت باید روی شماره‌حساب بانکی متناظر با هویت ثبت‌شده در مرحله قبل اختصاص پیدا کند و سقف و تعداد تراکنش محدود به تایید هیئت مقررات زدایی و بهبود کسب‌وکار برسد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ایجاد بستر حساب امانی (escrow account) ابزاری برای ضمانت مجوزها باهدف صیانت از کاربران در برابر کلاه‌برداران و عدم انجام تعهد توسط فروشنده ایجاد کند. همچنین بر مبنای تراکنش‌ها با تخصیص حق رای به کاربر، امکان نظارت عمومی و ثبت گزارش تخلف در ارائه کالا و خدمات غیرمجاز در ازای پاداش را فراهم آورد تا نهادهای نظارت به‌راحتی بتوانند تخلفات احتمالی را کشف کنند.

برای ایجاد امنیت هرچه بیشتر در محیط کسب‌وکارهای اینترنتی، بستر رشد کسب‌وکارهای اعطاکننده نماد و بیمه‌های کسب‌وکار داخلی فراهم شود.

لینک کوتاه: b2n.ir/q35537 

طبق گزارش رویترز کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا درحال رایزنی با شرکت‌های متقاضی ETF بیت‌کوین است
شکایت دوباره کمیسیون بورس ایالات متحده علیه صرافی کراکن
فیدلیتی درخواست خود را برای راه‌اندازی ETF نقدی اتریوم ثبت کرد
کمیسیون بورس درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین و آتی اتریوم را به تعویق انداخت
بلک‌راک اعلام کرد که برنامه‌ای برای راه‌اندازی ETF اسپات ریپل ندارد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

شکایت,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,کراکن,آژانس تسویه,صرافی

شکایت دوباره کمیسیون بورس ایالات متحده علیه صرافی کراکن

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، روز دوشنبه اعلام کرد که تنها چند ماه پس از رفع اتهامات پیشین کراکن، بار دیگر از این صرافی شکایت کرده است. این آژانس در یک بیانیه مطبوعاتی ادعا کرد که شرکت‌های مادر کراکن، این پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال را به‌عنوان یک صرافی اوراق بهادار بدون‌مجوز، کارگزار، فروشنده و آژانس تسویه وجوه اداره می‌کردند.

خبر - ۳ هفته پیش
فیدلیتی,ETF,اتریوم,بلک‌راک,کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

فیدلیتی درخواست خود را برای راه‌اندازی ETF نقدی اتریوم ثبت کرد

شرکت مدیریت سرمایه فیدلیتی که پیش‌تر برای راه‌اندازی ETF نقدی بیت کوین درخواست ثبت کرده بود، درخواست جدیدی برای راه‌اندازی یک صندوق بورسی نقدی ویژه اتریوم ثبت کرده است. دو روز پیش هم شرکت بلک‌راک درخواست خود را برای راه‌اندازی ETF نقدی اتریوم به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه کرده بود.

خبر - ۳ هفته پیش
کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا,SEC,ETF فیوچرز اتریوم,ETF فیوچرز بیت کوین

کمیسیون بورس درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین و آتی اتریوم را به تعویق انداخت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم‌گیری در رابطه با درخواست ETF اسپات بیت کوین شرکت هش دکس (Hashdex) و ETF فیوچرز اتریوم شرکت گری اسکیل (Grayscale) را به تعویق انداخت. هش دکس قصد دارد صندوق ETF فیوچرز بیت کوین خود را به ETF اسپات تبدیل کند.

خبر - ۳ هفته پیش
بلک‌راک,ETF اسپات اتریوم,نزدک,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,ریپل,قیمت ریپل

بلک‌راک اعلام کرد که برنامه‌ای برای راه‌اندازی ETF اسپات ریپل ندارد

سخن‌گوی بلک‌راک اعلام کرد که این شرکت مدیریت دارایی برنامه‌ای برای عرضه ETF اسپات ریپل ندارد و تصویر منتشرشده از پرونده‌ای جعلی است که نشان می‌دهد این شرکت اولین گام را برای انجام این کار برداشته است. در پی انتشار این خبر، قیمت ریپل برای مدت کوتاهی بیش از ۱۰درصد افزایش یافت، اما بلافاصله به محدود ۰.۶۵ دلاری پیشین خود بازگشت. این اولین‌بار نیست که چنین اخباری در تلاش برای افزایش قیمت ارزهای دیجیتال منتشر می‌شوند.

خبر - ۴ هفته پیش
بیت‌هامب,بورس,کره جنوبی,KOSDAQ,بورس نزدک,سامسونگ سکیوریتیز

بیت‌هامب به‌دنبال عرضه عمومی در بازار بورس کره جنوبی است

طبق گزارش رسانه‌های محلی کره جنوبی، صرافی بیت‌هامب درحال آماده‌شدن برای عرضه اولیه عمومی سهام خود در KOSDAQ، نسخه کره‌ای بازار بورس نزدک، در نیمه دوم سال ۲۰۲۵ است. اگرچه بیت‌هامب از تأیید این خبر خودداری کرد، اما پذیرفت که که اخیراً «سامسونگ سکیوریتیز» را به‌عنوان شرکت پذیره‌نویس خود انتخاب است که وظیفه تضمین امنیت مالی این صرافی را پیش از عرضه عمومی بر عهده دارد. به گفته منابع آگاه، لی جئونگ هون، مدیرعامل پیشین بیت‌هامپ نیز به‌عنوان یک مدیر رسمی به این صرافی بازگشته است.

خبر - ۴ هفته پیش
بلک‌راک,ETF اسپات اتریوم,نزدک,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده

برنامه ETF اسپات اتریوم بلک‌راک پس از ثبت در نزدک تأیید شد

بر اساس « فرم 19b-4» که روز گذشته به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ارسال شده است، برنامه بلک‌راک برای عرضه یک ETF اسپات اتریوم اکنون تأیید شده است. بورس نزدک، « فرم 19b-4» را به نمایندگی از این شرکت مدیریت دارایی ۹تریلیون دلاری برای عرضه یک ETF به نام «آی‌شیرز اتریوم تراست» به قانون‌گزاران اوراق بهادار ارسال کرد. در همین روز، بلک‌راک شرکت آی‌شیرز اتریوم تراست را در ایالات دلاور به ثبت رسانده بود، اولین نشانه مبنی بر اینکه به‌زودی درخواست مجوز ETF اسپات اتریوم خود را ثبت خواهد کرد.

خبر - ۱ ماه پیش
گری گنسلر,صرافی,FTX,کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا,CNBC

گری گنسلر: راه‌اندازی مجدد صرافی FTX ممکن است

گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا در حاشیه هفته فین‌تک دی سی، به CNBC گفت، اگر رهبری جدید با درک روشنی از قانون سکان رهبری صرافی ورشکسته FTX را به‌عهده بگیرد، امکان احیا کردن این صرافی وجود دارد.

خبر - ۱ ماه پیش
گری‌اسکیل,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,ETF‌ اسپات بیت کوین

مذاکرات کمیسیون بورس آمریکا با گری‌اسکیل در مورد پیشنهاد تبدیل ETF اسپات بیت کوین

طبق برخی گزارش‌ها، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مذاکراتی را با گری‌اسکیل در مورد درخواست این شرکت برای تبدیل صندوق بیت کوین تراست به ETF اسپات آغاز کرده است. به نقل از یک منبع آگاه، گری‌اسکیل پس از صدور حکم دادگاه با بخش معاملات و بازارها و بخش مالی این آژانس در تماس بوده است. پس از رد درخواست گری‌اسکیل و شکایت این شرکت از کمیسیون بورس در سال گذشته، ۳ قاضی در دادگاه استیناف ایالات متحده در ماه اوت (مرداد) حکم دادند که این آژانس باید پیشنهاد تبدیل صندوق بیت کوین تراست به یک ETF اسپات را مجدداً بررسی کند.

خبر - ۱ ماه پیش
پی‌پل,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,استیبل کوین,پی‌پل یو‌اس‌دی

پی‌پل از سوی کمیسیون بورس آمریکا احضاریه‌ای در مورد استیبل کوین خود دریافت کرده است

شرکت پی‌پل اعلام کرد که از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده احضاریه‌ای برای ارائه مستنداتی در مورد استیبل کوین خود دریافت کرده است. این شرکت، استیبل کوین دلاری خود با نام پی‌پل یو‌اس‌دی را در ماه اوت (مرداد) به بازار عرضه کرده بود. درحالی‌که پی‌پل یو‌اس‌دی، اولین استیبل کوینی است که از سوی یک شرکت بزرگ خدمات مالی عرضه می‌شود، صدور این احضاریه، یادآور تلاش ناموفق شرکت فیس‌بوک برای عرضه استیبل کوین لیبرا است.

خبر - ۱ ماه پیش