وزیر اقتصاد: اینماد از خروج سرمایه از بورس و ورود به بازار ارزهای دیجیتال جلوگیری می‌کند

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در نامه‌ای خطاب به مجلس از شرایط جدید صدور اینماد خبر داد و ضمن حمایت از اجبار اینماد اعلام کرد که تمام مراحل دریافت مجوز آنلاین، آنی و تسامحی خواهد بود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

وزیر اقتصاد,اینماد,بورس,ارزهای دیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از میهن بلاکچین، پیامدهای تصویب اینماد اجباری، به دغدغه پرتنش فعالان و حامیان کسب‌وکارهای اینترنتی تبدیل‌شده است، واژه اینماد که قبلاً یادآور امنیت و اعتماد بود امروز مهاجرت، انحصار، فروپاشی کسب‌وکارهای نوپا، رانت و چنین مفاهیمی را تداعی می‌کند. موج این اتفاق تا حدی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم برای نجات کسب‌وکارهای اینترنتی دست‌به‌کار شدند و به خاندوزی به امید رفع موانع نامه نوشتند.

خاندوزی هم در نامه‌ای موافقت خود را با اینماد اجباری اعلام کرد و دریافت نشان اینماد را یک ضرورت خواند که از خروج سرمایه از بورس و ورود به بازار رمزارزها جلوگیری می‌کند. او معتقد است اگر درگاه‌ها توسط حاکمیت احراز هویت نشوند بستر خروج سرمایه از کشور فراهم می‌شود و ارزش پول مانند شاخص بورس فرو می‌ریزد.

او در این نامه تأکید کرد که همه کسب‌وکارهای اینترنتی همگی باید به کسب‌وکارهای رسمی تبدیل شوند، این امر نه‌ تنها برای حفظ حقوق خریدار مناسب است بلکه خود کسب‌وکار را از مزایای دولتی دریافت وام و تسهیلات، شرکت در نمایشگاه‌های صادرات و.. بهره‌مند می‌کند.

وزیر اقتصاد پیش از این در آذر ماه در نشستی با نمایندگان جنبش‌های دانشجویی عنوان کرده بود در گذشته بی‌اعتنایی نسبت به صدور قوانین نظارتی در عرصه‌های استخراج رمز ارزها و تبادل آن‌ها صورت گرفته است و اکنون رویکرد دولت حضور فعالانه همراه با قوانین نظارتی در این عرصه است. وی در این نشست عنوان داشت به دلیل فوریت‌های دولت در زمینه اقتصاد، این قضیه با اولویت پایین‌تری در حال انجام است.

خاندوزی در ادامه این نامه تأکید کرده است از نگاه دولت صدور مجوز کسب‌وکار را با اعتبار مجوز کسب‌وکار تفاوت ماهوی دارد یعنی فروش و دریافت وجه در فضای مجازی ملزم به دریافت مجوز کسب‌وکار اینترنتی است نه نماد اعتباری. با این‌ وجود تدابیر تازه‌ای برای سهولت دریافت مجوز اندیشیده شده است، وزارت امور اقتصادی و وزارت صمت بر اساس ماده ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴، شرایط صدور مجوز را طوری تعیین کرده‌اند که هر داوطلب بتواند با ارائه کد ملی، آدرس اینترنت، نوع محصولاتش مجوز درگاه ملی مجوزهای کشور را به‌صورت آنی و غیرحضوری دریافت کند.

ثبت محور شدن شروع کسب‌وکارهای اینترنتی با دریافت حداقل اطلاعات؛ شناسنامه، شماره موبایل و آدرس توسط وزارت صمت انجام خواهد شد. این اطلاعات با مفهوم نماد اعتماد بی‌ستاره شباهت دارد. علاوه بر شرایط جدید صدور مجوزها، سقف تعداد و حجم تراکنش‌های کسب‌وکار باید به تصویب هیئت مقررات زدایی و بهبود مدیریت کسب‌وکار برسد.

خاندوزی پس از اعلام دیدگاه خود درباره اینماد برای کاهش دل‌نگرانی‌ها نوشت:

«ازنظر وزارت امور اقتصادی و دارایی همه دستگاه‌های اجرایی باید تلاش کنند محیط کسب‌وکار در ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی، باثبات و منطقی باشد و همچنین هر تصمیمی که نخبگان فعال فضای مجازی را مایوس کند نباید اتخاذ شود.»

او صیانت از مجاز ماندن را اصل مهم اجرای اینماد عنوان کرد:

«وزارت اقتصاد با کمک همه دستگاه‌های صادر کننده مجوز تلاش می‌کند از مجاز ماندن کسب‌وکارها صیانت کند. این صیانت می‌تواند مبتنی بر پایه تایید استعلامات قانونی کسب‌وکارهای خاص مجوز محور یا تایید اعتبار اعلامی اپراتورهای غیردولتی رتبه‌بندی که بر پایه مشارکت عمومی در سنجش رضایت و گزارش‌های تخلفات هستند، باشد. از نگاه وزارت اقتصاد ، شروع کسب‌وکار اینترنتی با حداقل دسترسی به خدمات تراکنش و تبلیغات و تسهیلات باید بسیار با تساهل و تسامح باشد تا مشاهده‌پذیری اقتصاد افزایش پیدا کند و فعالیت غیررسمی به فعالیت رسمی تبدیل شود. این رویکرد تسامح آمیز در سال‌های گذشته با اختصاص پوز فیزیکی بدون شرط انجام‌شده، که علاوه بر فراگیری سریع دستگاه و امکان تنظیم‌گری تراکنش‌های آن، حذف اسکناس از مبادلات پولی خرد کشور را در پی داشته است.»

در همین راستا و برای سطوح بعدی، سطح دسترسی کسب‌وکارهای اینترنتی به انواع خدمات در حوزه پرداخت و تسهیلات مبتنی بر کیفیت رفتار گذشته و بر اساس الگوریتم‌های هوشمند وب بدون نیاز به مراجعه و بررسی کارشناسی، به‌صورت خودکار قابل‌افزایش است.

او در بخش پایانی نامه خاطرنشان کرد که منع سو استفاده از درگاه‌های پرداخت کاملاً ضروری است اما برای تحقق این هدف به‌جای برخورد تحکم‌آمیز باید از فنون حکمرانی نرم استفاده کرد که سه روش زیر را در برمی‌گیرد:

درگاه پرداخت بر مبنای احراز هویت صورت گرفته توسط بانک و با اتصال به‌حساب شخص در مجوزهای اعلانی اعطا شود. در مجوزهای تایید محور نیز درگاه پرداخت تا زمان اراده مجوزهای مورد نیاز، متناسب با حوزه کسب‌وکار محدودی منطقی سقف تراکنش داشته باشد. درگاه پرداخت باید روی شماره‌حساب بانکی متناظر با هویت ثبت‌شده در مرحله قبل اختصاص پیدا کند و سقف و تعداد تراکنش محدود به تایید هیئت مقررات زدایی و بهبود کسب‌وکار برسد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با ایجاد بستر حساب امانی (escrow account) ابزاری برای ضمانت مجوزها باهدف صیانت از کاربران در برابر کلاه‌برداران و عدم انجام تعهد توسط فروشنده ایجاد کند. همچنین بر مبنای تراکنش‌ها با تخصیص حق رای به کاربر، امکان نظارت عمومی و ثبت گزارش تخلف در ارائه کالا و خدمات غیرمجاز در ازای پاداش را فراهم آورد تا نهادهای نظارت به‌راحتی بتوانند تخلفات احتمالی را کشف کنند.

برای ایجاد امنیت هرچه بیشتر در محیط کسب‌وکارهای اینترنتی، بستر رشد کسب‌وکارهای اعطاکننده نماد و بیمه‌های کسب‌وکار داخلی فراهم شود.

لینک کوتاه: b2n.ir/q35537 

پایان دادگاه ریپل و کمیسیون بورس آمریکا نزدیک است
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: قطع درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد شامل صرافی‌ها نمی‌شود
وزیر صنعت: الزام اینماد برای درگاه‌های پرداخت تصمیم بانک مرکزی و کاملاً درست است
کارگروه اقتصاد دیجیتال: الزام اخذ اینماد برای درگاه‌های پرداخت متوقف شود
انجمن بلاکچین: برخورد شاپرک با کسب‌وکارهای فاقد اینماد باعث نارضایتی ۵میلیون کاربر حوزه ارزهای دیجیتال خواهد شد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

صرافی‌,تجارت الکترونیکی,اینماد,درگاه پرداخت

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: قطع درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد شامل صرافی‌ها نمی‌شود

یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اعلام کرده است نامه اخیر شاپرک به مدیران پرداخت‌یارها و مهلت فعالیت پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد، در مرحله فعلی شامل فعالان حوزه ارزهای دیجیتال نمی‌شود.

مقاله - ۱ هفته پیش
وزیر صنعت,اینماد,درگاه‌های پرداخت,بانک مرکزی

وزیر صنعت: الزام اینماد برای درگاه‌های پرداخت تصمیم بانک مرکزی و کاملاً درست است

سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، به‌تازگی گفته است الزامی‌شدن اینماد برای کسب‌وکارهایی که از درگاه‌های پرداخت اینترنتی استفاده می‌کنند، تصمیم بانک مرکزی و الزامی کاملاً درست است. این در حالی است که فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال کشور، از جمله صرافی‌های داخلی، به‌خاطر نبود قانون‌گذاری مشخص در برخی حوزه‌ها، مانند مبادله ارزهای دیجیتال و نبود امکان دریافت اینماد برای تمام کسب‌وکارها، به این تصمیم بانک مرکزی اعتراض کرده بودند.

خبر - ۲ هفته پیش
اقتصاد دیجیتال,اینماد,شاپرک,نماد اعتماد الکترونیک

کارگروه اقتصاد دیجیتال: الزام اخذ اینماد برای درگاه‌های پرداخت متوقف شود

یک روز بعد از دستور شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یا «شاپرک» به شرکت‌های پرداخت‌یار برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک (اینماد)، کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال دستور به توقف الزام اخذ اینماد توسط پایانه‌های اینترنتی را داد.

خبر - ۳ هفته پیش
بلاکچین,انجمن بلاکچین,اینماد,ارزهای دیجیتال

انجمن بلاکچین: برخورد شاپرک با کسب‌وکارهای فاقد اینماد باعث نارضایتی ۵میلیون کاربر حوزه ارزهای دیجیتال خواهد شد

به‌دنبال انتشار اطلاعیه شاپرک مبنی بر غیرفعال‌شدن درگاه پرداخت کسب‌وکارهای فاقد اینماد از ۲۴ آبان، انجمن بلاکچین ایران در بیانیه‌ای به این تصمیم شاپرک اعتراض و پیامدهای مخرب آن را تشریح کرد.

خبر - ۳ هفته پیش
اینماد,داخلی,درگاه پرداخت,صرافی

درگاه پرداخت کسب‌وکارهای بدون اینماد از ۲۴ آبان قطع می‌شود؛ وضعیت صرافی‌های ارز دیجیتال در هاله‌ای از ابهام

شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت یا همان «شاپرک» که متولی شبکه پرداخت کشور محسوب می‌شود، به‌تازگی در نامه‌ای خطاب به شرکت‌های پرداخت‌یار گفته است درگاه پرداخت کسب‌وکارهای اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد از ۲۴ آبان، یعنی سه روز دیگر، از طرف خود شاپرک قطع خواهد شد. این در حالی است که وضعیت قانونی صرافی‌های ارز دیجیتال هنوز در کشور مشخص نشده است و این پلتفرم‌ها مانند گذشته امکان دریافت اینماد ندارند.

خبر - ۳ هفته پیش
متاورس,صندوق بورسی,بلک راک,ETF

راه‌اندازی صندوق بورسی متاورسی توسط غول مدیریت سرمایه جهان

بر اساس گزارش‌های اخیر، بلک راک (Blackrock)، بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی و سرمایه‌گذاری در جهان، قصد دارد یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) برای متاورس بسازد.

خبر - ۱ ماه پیش
ریپل,کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا,SEC

یک پیروزی دیگر برای ریپل در پرونده شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قاضی دادگاه منطقه‌ای ایالات متحده به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا دستور داده است تا اسناد سخنرانی سال ۲۰۱۸ مدیر وقت بخش مالی این شرکت، ویلیام هینمن را تحویل دهد. این کمیسیون، پیش از این تلاش می‌کرد تا پیش‌نویس ایمیل‌های سخنرانی هینمن را مخفی نگه دارد. این حکم که یک پیروزی بزرگ برای ریپل است، می‌تواند سرنوشت بسیاری از ارزهای دیجیتال را تعیین کند.

خبر - ۲ ماه پیش
SEC,صندوق قابل معامله بورسی بیت کوین,بیت کوین,اتاق بازرگانی دیجیتال

اتاق بازرگانی دیجیتال: زمان آن فرارسیده است که SEC صندوق قابل معامله بورسی بیت کوین را تأیید کند

یک گروه طرفدار ارزهای دیجیتال به نام اتاق بازرگانی دیجیتال (Chamber of Digital Commerce) از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) خواسته است تا درخواست‌ها برای راه‌اندازی صندوق قابل‌معامله بورسی (ETF) بیت کوین را تأیید کند. اتاق بازرگانی دیجیتال در گزارش اخیر خود همچنین عنوان کرده است که آمریکا در زمینه دسترسی افراد به ابزارهای سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، از سایر کشورها عقب افتاده است.

خبر - ۲ ماه پیش
بورس کالای شیکاگو,قراردادهای اختیار اتریوم,اتریوم,CME,مرج

بورس کالای شیکاگو، قراردادهای اختیار اتریوم را عرضه کرد

بورس کالای شیکاگو (CME) ۲ روز پیش از به‌روز رسانی مرج اتریوم، قراردادهای اختیار (Option) اتر را عرضه کرد.

خبر - ۲ ماه پیش