ونزوئلا ارز دیجیتال ملی خود را بعد از ۶ سال کنار می‌گذارد

دولت ونزوئلا اعلام کرده است فعالیت پِترو، ارز دیجیتال ملی این کشور از روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) متوقف می‌شود. پترو یک ارز دیجیتال با پشتوانه نفت است که در سال ۲۰۱۸ و با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی شده بود، اما هرگز به‌طور گسترده موردپذیرش قرار نگرفت و با وجود تلاش‌های دولت برای تشویق مردم به استفاده از آن، به‌عنوان یک ارز رسمی معرفی نشد.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ونزوئلا,ارز دیجیتال ملی,تحریم‌های آمریکا,پِترو,نفت

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، دولت ونزوئلا اعلام کرده است فعالیت پِترو، ارز دیجیتال ملی این کشور از روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) متوقف می‌شود. پترو یک ارز دیجیتال با پشتوانه نفت است که در سال ۲۰۱۸ و با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا راه‌اندازی شده بود، اما هرگز به‌طور گسترده موردپذیرش قرار نگرفت و با وجود تلاش‌های دولت برای تشویق مردم به استفاده از آن، به‌عنوان یک ارز رسمی معرفی نشد.

ارزدیجیتال دولتی و با پشتوانه نفت پس از آن که ارز فیات کشور، بولیوار، تحت فشار تحریم‌های ایالات متحده و پس از اینکه بیت‌کوین جایگاه محکمی در کشور پیدا کرده بود، به شدت کاهش یافت، راه‌اندازی شد. صدور پترو به دستور نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا انجام شد، اما پارلمان با آن مخالفت کرد.

این کوین در سال ۲۰۲۰ به عملکرد کامل رسید اما علیرغم تلاش‌های دولت مادورو برای تبلیغ آن به ۱۰ کشور عضو اتحاد بولیواری هرگز در خارج از کشور معامله نشد.

تلاش‌هایی برای تشویق استفاده از آن در داخل انجام شد، اما هرگز به صورت قانونی تبدیل نشد، به این معنی که پذیرش آن اجباری نبود. حتی بانک ونزوئلا، بزرگ‌ترین بانک این کشور، پترو را بدون دستور رئیس جمهور که مجبور به انجام آن باشد، نمی‌پذیرد.

در ژوئن ۲۰۲۰، اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده برای دستگیری ژوزلیت رامیرز کاماچو، که سرپرستی نظارت ملی دارایی‌های ارزدیجیتالی را بر عهده داشت، جایزه ۵ میلیون دلاری صادر کرد. او متهم به ارتباط با تجارت بین المللی مواد مخدر است.

رامیرز کاماچو در مارس ۲۰۲۳ در ونزوئلا به اتهام ناهنجاری‌های مالی در صنعت ملی نفت دستگیر شد و آژانس تحت رهبری او برای سازماندهی مجدد بسته شد. بسته شدن آن بعداً تا مارس ۲۰۲۴ تمدید شد. تحقیقات آژانس همچنین منجر به بسته شدن صرافی‌های ارزدیجیتالی و عملیات استخراج در این کشور شد.

پترو یک ارز دیجیتال بانک مرکزی نبود. بانک مرکزی ونزوئلا برنامه‌هایی برای ایجاد CBDC در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد، اما این برنامه‌ها هرگز به نتیجه نرسیدند.

لینک کوتاه:

اندونزی صرافی ارز دیجیتال ملی خود را راه‌اندازی کرد
افزایش مالیات و نظارت بر ارزهای دیجیتال در ایران
بانک مرکزی کنیا: راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی در کوتاه‌مدت و میان مدت، در اولویت نیست
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: پروژه ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد
ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

مالیات,نظارت,ارزهای دیجیتال,مهران محرمیان,اتحادیه اروپا,CBDC,ارز دیجیتال ملی بانک مرکزی

افزایش مالیات و نظارت بر ارزهای دیجیتال در ایران

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در همایش «فرصت‌های ایران در عصر دیجیتال» اعلام کرد که بانک مرکزی قصد دارد در برخی از حوزه‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال نظارت خود را افزایش دهد و تصمیماتی شبیه به قوانین نظارتی اتحادیه اروپا را وضع کند و ممکن است مالیات‌های سنگین‌تری در این حوزه وضع شود.

خبر - ۹ ماه پیش
کنیا,بانک مرکزی کنیا,ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی کنیا: راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی در کوتاه‌مدت و میان مدت، در اولویت نیست

بانک مرکزی کنیا در اطلاعیه جدید خود اعلام کرده که بیشتر از ۱۰۰ نظر مختلف از اعضای عمومی، بانک‌های تجاری و شرکت‌های فناوری و سایر شرکت‌کنندگان در رابطه با صدور یک ارز دیجیتال ملی دریافت کرده است. در این نظرات مزایا و خطرات بالقوه این توکن‌ها برجسته شده بود، اما بانک مرکزی این کشور قصد دارد به نظارت بر تحولات موجود ادامه دهد و «رویکرد سنجیده‌ای» را برای ارزیابی عرضه شیلینگ دیجیتال اتخاذ کند.

خبر - ۱۰ ماه پیش
کمیسیون اصل نود,مجلس,ریال دیجیتال,علی خضریان,ارز دیجیتال ملی ایران,ارز دیجیتال ملی

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: پروژه ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، اخیراً گفته است بانک مرکزی اجازه استفاده از ابزارهای مالی غیرفیزیکی را نداشته و به همین خاطر پروژه ریال دیجیتال، ارز دیجیتال ملی ایران، وجاهت قانونی ندارد.

خبر - ۱۰ ماه پیش
ونزوئلا,استخراج,ارزهای دیجیتال,صرافی,فساد,تعطیلی

ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند

تامین کننده انرژی ونزوئلا تاسیسات استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر کشور را به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد دپارتمان ملی ارز دیجیتال این کشور در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند.

خبر - خیلی وقت پیش
بانک تجارت,ایران کیش,ریال دیجیتال,بانکداری الکترونیک,اپلیکیشن زمرد,ارز دیجیتال ملی ایران

بانک تجارت و ایران کیش اولین محصول مبتنی بر ریال دیجیتال را معرفی کردند

در جریان نهمین نمایشگاه بانکداری الکترونیک و پرداخت، در کارگاهی با عنوان «ارائه محصول ریال دیجیتال» درباره امکان جدید اپلیکیشن زمرد بانک تجارت صحبت شد که به پروژه ریال دیجیتال، ارز دیجیتال ملی ایران مربوط می‌شود.

خبر - خیلی وقت پیش
بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,آزمایش,ایران,داخلی,ریال دیجیتال

معاون بانک مرکزی: مرحله آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز می‌شود

مهران محرمیان، معاون بانک مرکزی، اعلام کرد فاز آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز خواهد شد. او همچنین اظهار داشت در مرحله پیش‌آزمایشی تجربه کاربری ریال دیجیتال ارتقای قابل توجهی پیدا کرده است و تاکید کرد بانک مرکزی برای پیاده سازی ریال دیجیتال «عجله‌ای ندارد». چندی پیش، محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظارت نظام‌های پرداخت، اعلام کرده بود که قرار است در تاریخ ۱۸ بهمن از طرح ریال دیجیتال به صورت رسمی رونمایی شود.

خبر - خیلی وقت پیش
روسیه,قانون گذاری,ارزدیجیتال بانک مرکزی,ارز دیجیتال ملی,تحریم‌

روسیه توسعه سیستم تسویه‌حساب ارز دیجیتال ملی خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند

به گزارش روزنامه روسی کمرسانت، با ادامه‌یافتن تحریم‌ها، بانک مرکزی این کشور در حال توسعه یک سیستم تسویه‌حساب بین‌المللی برای استفاده از ارز دیجیتال ملی خود است.

خبر - خیلی وقت پیش
بانک مرکزی اسپانیا,آزمایش,قانون گذاری,بانکداری کلان,ارز دیجیتال ملی,اتحادیه اروپا,یورو دیجیتال

بانک مرکزی اسپانیا ارز دیجیتال ملی خود را در حوزه بانکداری کلان آزمایش می‌کند

بنک آف اسپانیا اعلام کرده است که قصد دارد یک برنامه آزمایشی را برای آزمودن استفاده از ارز دیجیتال ملی در حوزه بانکداری کلان راه‌اندازی کند و به‌دنبال دریافت پیشنهاد همکاری از مؤسسات مالی و فناوری مختلف است. این برنامه آزمایشی که منحصر به بانک مرکزی اسپانیا است و با برنامه تحقیقاتی اتحادیه اروپا درمورد استفاده از یورو دیجیتال ارتباطی ندارد.

خبر - خیلی وقت پیش
ارز دیجیتال ملی,نیجریه,eNaira,ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه

نیجریه برداشت پول نقد را با هدف استفاده اجباری از ارز دیجیتال ملی محدود می‌کند

نیجریه با محدودکردن دسترسی افراد و کسب‌وکارها به پول نقد، تلاش می‌کند سیاست «نیجریه بدون نقدینگی» خود را پیش ببرد و استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی نیجریه (eNaira) را افزایش دهد. بخش‌نامه‌ای که بانک مرکزی نیجریه در ۶ دسامبر (۱۵ آذر) صادر کرده است، افراد و کسب‌وکار‌ها را به برداشت ۴۵ دلار در روز و ۲۲۵ دلار در هفته از دستگاه‌های خودپرداز محدود می‌کند.

خبر - خیلی وقت پیش