ویتالیک بوترین: تِرا باید به فکر جبران خسارت هولدرهای کوچک باشد، نه نهنگ‌ها

ویتالیک بوترین، هم‌بنیان‌گذار شبکه اتریوم، معتقد است تیم تِرا باید در طرح پیشنهادی خود برای جبران خسارت هولدرها، سرمایه‌گذاران کوچک را در الویت قرار دهد. او گفته است هولدرهای کوچک «UST» گول سودهای غیرمنطقی سهام‌گذاری این استیبل کوین را خورده بودند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ترا,Luna,بیت کوین,بازار ارزدیجیتال,از دیجیتال,سقوط,دلار

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارزدیجیتال،‌ دوشنبه هفته گذشته، اکوسیستم ترا با یک مشکل اساسی و بی‌سابقه مواجه شده که قیمت لونا را به نزدیکی صفر رساند و پیوند قیمتی بین استیبل کوین UST و دلار آمریکا را از بین برد. در حال حاضر لونا با قیمتی حدود ۰.۰۰۰۲ دلار معامله می‌شود و ارزش ارز دیجیتال به‌اصطلاح باثبات UST هم به ۰.۱۶ دلار رسیده است.

در حالی که هولدرهای لونا و UST متحمل ضررهای سنگینی شده‌اند، جامعه ترا به‌دنبال راهی است تا این اکوسیستم را بازسازی کرده و در صورت امکان خسارت مالی واردشده به هولدرهای دو توکن لونا و UST را جبران کنند.

یکی از پیشنهادهای جامعه ترا این است که با فرض بازگشت قیمت UST به همان ۱ دلار سابق، موجودی اولیه هولدرهای کوچک این استیبل کوین (بدون درنظرگرفتن سود) به آنها بازپرداخت شود. شخصی که این طرح را پیشنهاد کرده معتقد است با این کار روحیه و احساسات سرمایه‌گذاران تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد کرد و سپس می‌توان به وضعیت سرمایه‌گذاران بزرگتر رسیدگی کرد. تخمین زده شده است که بازپرداخت وجوه هولدرهای کوچک UST چیزی بین ۱ تا ۱.۵ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

ویتالیک بوترین هم روز گذشته در توییتر خود از این ایده حمایت کرد و گفت که باید تمرکز تیم ترا بیشتر روی جبران خسارت هولدرهای کوچکی باشد که در حال حاضر به پول خود احتیاج دارند. او در پیام خود پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته است که نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ باید ضررهایشان را تحمل کنند.

او در توییتر خود نوشته است:

«از این طرح با قدرت حمایت می‌کنم، چراکه به‌طور هم‌زمان با هولدرهای کوچک و معمولی UST هم‌دردی کرده و خسارت واردشده به آنها را جبران می‌کند؛ کسانی که در گذشته از زبان یک اینفلوئنسر یک چیز احمقانه درباره سود ۲۰ درصدی روی ارزش دلاری سرمایه خود شنیده‌اند (اشاره به پاداش تأمین نقدینگی هولدرهای UST در «Anchor Protocol»). هولدرهای ثروتمند هم باید خودشان مسئولیت این خسارت را بپذیرند و برای ضرری که کرده‌اند متأسف هستم.»

بوترین مستقیماً به قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال اشاره نکرده، اما گفته است پوشش‌های مالی نظیر بیمه‌کردن سپرده‌های کاربران فضای ارز دیجیتال، می‌تواند در چنین شرایطی کمک‌حال سرمایه‌گذاران باشد.

او در بخش دیگری از پیام خود گفته است:

«یکی از نکات جالبی که به فضای ارزهای دیجیتال هم ارتباطی ندارد، قانون کار در سنگاپور است. در مقررات این کشور از کارکنان کم‌درآمد با قوانین سخت‌گیران حمایت شده است و در مقابل برای افراد ثروتمند حمایت ویژه‌ای در نظر گرفته نشده و آنها عمدتاً خود مسئول دفاع از حقوقشان هستند. به‌ عقیده من، چیزی شبیه به این فرمول ترکیبی جواب می‌دهد.»

اکنون مشخص نیست که ترا قصد دارد پروژه خود را به‌طور کامل بازسازی کند یا اینکه به‌دنبال یک راهکار موقتی برای جبران خسارت سرمایه‌گذارانش است؛ هرچند که ممکن است این کار برای آنها بسیار سخت باشد. نکته‌ای که باید آن را در نظر گرفت، این است که طرح موردحمایت بوترین در طول این هفته به‌روزرسانی و در آن پیشنهاد شده است که به‌جای پرداخت به هولدرهای کوچک، تمام آدرس‌های خسارت‌دیده از سقوط ارزش UST، تا سقف ۵۰٬۰۰۰ دلار خسارت دریافت کنند. برای مثال، کسی که ۵٬۰۰۰ دلار در حساب خود داشته تمام ۵٬۰۰۰ دلار را دریافت خواهد کرد و شخصی که موجودی آن ۸۰۰٬۰۰۰ دلار بوده است، تنها ۵۰٬۰۰۰ دلار از ضررش را دریافت خواهد کرد.

ایده دیگری که جامعه ترا آن را مطرح کرده است راه‌اندازی یک هاردفورک از شبکه ترا به نام «Terra ۲» و یک استخر نقدینگی برای بازیابی مجدد ارزش ۱ دلاری UST است.

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس، اما به‌شدت با این ایده مخالفت کرده و گفته است «[ارز دیجیتال] یک فورک جدید [لزوماً] به این خاطر که از شبکه‌ای دیگر جدا شده است، ارزشی پیدا نمی‌کند و این تصور تنها یک خیال واهی است».

پیش از سقوط ارزش لونا و UST، بنیاد لونا حدود ۲.۷ میلیارد دلار بیت کوین در اختیار داشت و ژائو هم با اشاره به ایده جامعه ترا برای ساخت یک استخر نقدینگی و بازیابی ارزش UST، پرسیده است بیت کوین‌هایی که قرار بود اندوخته بنیاد لونا باشند، اکنون سر از کجا در آورده‌اند.

دو کوان، هم‌بنیان‌گذار ترا که ابتدای این هفته در شبکه‌های اجتماعی مطالبی منتشر کرده بود، در پیشنهاد خود خواستار بازسازی بلاک چین ترا، تنظیم مجدد مالکیت شبکه و توزیع ۱ میلیارد توکن لونا میان هولدرهای خسارت‌دیده شده است.

طرح دو کوان تاکنون با واکنش‌های شدید چهره‌های فضای ارز دیجیتال، ازجمله بیلی مارکوس (Billy Markus)، هم‌بنیان‌گذار دوج کوین، مواجه شده است.

او در حالی که خواستار خداحافظی کوان با فضای ارزهای دیجیتال شده، گفته است:

«اگر آنها قصد دارند خسارت واردشده به کاربران پروتکل شکست‌خورده خود را پرداخت کنند، به‌جای استفاده از پول جدید متعلق به قربانیانی جدید، باید از همان پولی که در گذشته از سرمایه‌گذاران دریافت کرده‌اند برای جبران خسارت‌ها استفاده کنند.»

لینک کوتاه: b2n.ir/p06927 

  

 

گلسنود: تعداد کل آدرس‌هایی که در تراکنش‌های بیت کوین مشارکت داشته‌اند از یک میلیارد آدرس منحصر‌به‌فرد فراتر رفت
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ چهارشنبه ۲۶ مرداد
مایکل سیلور: بیت کوین به‌مرور زمان اعتبار طلا را از بین می‌برد
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ دوشنبه ۲۴ مرداد
اسپانیا و فرانسه به بالاترین نرخ تورم در چهار دهه گذشته رسیدند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

اولین تصویر تلسکوپ جیمز وب از کیهان

title

اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا (ناسا) عصر دوشنبه به وقت محلی، نخستین تصویر رنگی گرفته شده از کیهان توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب را منتشر کرد. تصویری که توسط تلسکوپ جیمز وب گرفته، واضح‌ترین نمای مادون قرمز و عمیق‌ترین تصویر از کیهان را تا به امروز نشان می‌دهد. در بیانیه ناسا آمده است: « تلسکوپ فضایی جیمز وب، عمیق‌ترین و واضح‌ترین تصویر مادون قرمز از جهان دور را تا به امروز تولید کرده است. این تصویر از خوشه کهکشانی ۰۷۲۳ SMACS  که به عنوان اولین میدان عمیق وب شناخته می‌شود، مملو از جزئیات است.»

مطالب مرتبط

بیت کوین,تحلیل تکنیکال,قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ چهارشنبه ۲۶ مرداد

بیت کوین اخیراً حرکت کاهشی آهسته و پیوسته ای را از ناحیه مقاومت ۲۵,۰۰۰ دلاری آغاز کرد و با رسیدن به زیر سطوح ۲۴,۶۵۰ و ۲۴,۵۰۰ دلار، به منطقه نزولی کوتاه مدت وارد شد. این حرکت تا شکست نزولی تراز ۲,۴۰۰۰ دلار ادامه یافت و قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۱۰۰ یک ساعته رسید...

تحلیل - ۱۵ ساعت پیش
مایکل سیلور,بیت کوین,مایکرو استراتژی

مایکل سیلور: بیت کوین به‌مرور زمان اعتبار طلا را از بین می‌برد

مایکل سیلور، مدیرعامل سابق مایکرواستراتژی، در مصاحبه‌ای با «استنس‌بری ریسرچ» در ۱۳ اوت (۲۲ مرداد)، گفته است که احتمالاً طلا به‌دلیل رشد بیت کوین به‌مرور زمان اعتبار خود را از دست خواهد داد. با این حال، او اذعان کرده است که مسیر بیت کوین برای جایگزین‌شدن به‌جای طلا، فرازونشیب بسیاری خواهد داشت. جالب اینکه، سیلور فکر می‌کند شانس بیت کوین برای پذیرش به‌عنوان پول رایج توسط حوزه‌های قضایی مختلف (کشورها) از طلا بیشتر است.

خبر - ۲ روز پیش
بیت کوین,تحلیل,ارزهای دیجیتال,سقوط,صعود,بازار ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ دوشنبه ۲۴ مرداد

بیت کوین تلاش کرد روند رو به رشد جدیدی را از بالای منطقه مقاومت ۲۴,۵۰۰ دلاری آغاز کند. پس از بسته شدن قیمت بالاتر از میانگین متحرک ساده ۱۰۰ در نمودار یک ساعته، این ارز برای حرکت به بالای تراز ۲۴,۸۰۰ دلار شتاب بیشتری پیدا کرد. در ادامه این حرکت، قیمت با عبور از تراز ۲۵,۰۰۰ دلار، به بالاترین سطح روزانه خود در حدود ۲۵,۰۴۵ دلار رسید....

تحلیل - ۳ روز پیش
اسپانیا,فرانسه,تورم,نرخ تورم,بیت کوین,ارزهای دیجیتال

اسپانیا و فرانسه به بالاترین نرخ تورم در چهار دهه گذشته رسیدند

نرخ تورم سالانه اسپانیا در ماه ژوئیه (تیر) به ۱۰.۸درصد رسید که بالاترین مقدار از سال ۱۹۸۴ است. فرانسه نیز برای اولین بار از سال ۱۹۸۵ تاکنون، در ماه ژوئیه (تیر) امسال نرخ تورم سالانه ۶.۱درصدی را تجربه کرد. در همین حال، پذیرش ارزهای دیجیتال در هر دو کشور رو به افزایش بوده است. کمیسیون ملی بازار اوراق بهادار اسپانیا تخمین‌ زده است که تقریباً ۷درصد از بزرگ‌سالان اسپانیایی در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

خبر - ۴ روز پیش
بیت کوین,بلاک‌چین‌دات‌کام,استخراج بیت کوین

درآمد ماینرهای بیت کوین نسبت به ماه گذشته بیش از ۶۸درصد افزایش داشته است

داده‌های «بلاک‌چین‌دات‌کام» نشان می‌دهد که درآمد استخراج بیت کوین در یک ماه گذشته نزدیک به ۶۹درصد افزایش‌یافته و از ۱۳.۹۲۸میلیون دلار در ۱۳ ژوئیه (۲۲ تیر) به ۲۳.۴۸۸میلیون دلار در ۱۲ آگوست (۲۱ مرداد) رسیده است. در کنار افزایش درآمد ماینرها، نرخ هش شبکه بیت کوین بیش از ۱۰درصد رشد کرده که در نتیجهٔ آن سختی استخراج، برای اولین بار از ماه ژوئن (خرداد) افزایش‌یافته است. در نتیجهٔ این روند رشد شبکهٔ بیت‌کوین، قیمت سهام شرکت‌های استخراج‌کننده نیز طی یک ماه گذشته بیشتر شده است.

خبر - ۴ روز پیش
ایران,داخلی,قانون گذاری,ارز دیجیتال,بیت کوین,استخراج

استانداردهای دستگاه‌‌های استخراج از اول مهر اجباری می‌شود؛ ماینرهای ایرانی باید نگران باشند؟

قرار است با شروع مهر امسال، اجرای استاندارهای مرتبط با دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال برای ماینرهای مجاز داخل کشور اجباری شود. این استانداردهای جدید می‌توانند محدودیت‌هایی را برای استفاده از دستگاه‌های با بهره‌وری انرژی پایین برای ماینرهای داخلی ایجاد کرده و به‌گفته کارشناسان، ممکن است هزینه‌های سنگینی را هم به مزارع استخراج فعال کشور تحمیل کنند.

خبر - ۵ روز پیش