پلیس افغانستان در راستای اعمال ممنوعیت بانک مرکزی، چند صرافی‌ ارز دیجیتال را تعطیل کرد

طبق گزارش رسانه خبری آریانا نیوز، پلیس افغانستان در هفته گذشته بیش از ۱۶ صرافی ارز دیجیتال را در ولایت هرات این کشور تعطیل کرده است. بر اساس این گزارش و به‌گفته یکی از مقامات پلیس، در طی تعطیلی صرافی‌ها افرادی نیز دستگیر شده‌اند. ظاهراً تعطیلی صرافی‌ها مربوط به ممنوعیت معامله ارزهای دیجیتال است که در ماه ژوئن (خرداد) توسط بانک مرکزی افغانستان اعمال شده بود.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

افغانستان,طالبان,بیت کوین,کمک,افغان,صرافی‌

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، به گفته یکی از مقامات ارشد پلیس افغانستان که با خبرگزاری بلومبرگ صحبت کرده بود، سرکوب ارزهای دیجیتال در پاسخ به این واقعیت است که بسیاری از افغان‌ها برای محافظت از پول خود در برابر نفوذ طالبان، به ارزهای دیجیتال متوسل شده‌اند. سید شاه سعادت، رئیس تحقیقات جنایی قوماندانی امنیه هرات گفت:

«بانک مرکزی به ما دستور داد تا همه صرافان، افراد و تاجران را از تجارت ارزهای دیجیتال کلاهبردارانه مانند آنچه که معمولاً بیت کوین نامیده می شود، متوقف کنیم.»

سعادت افزود که ۱۳ نفر به دلیل سرپیچی از این ممنوعیت بازداشت شده اند که اکثریت آنها بعدا با قرار وثیقه آزاد شدند. بیش از ۲۰ شرکت مرتبط با ارزهای دیجیتال نیز در شهر هرات تعطیل شده اند. هرات سومین شهر بزرگ افغانستان و مرکز خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. در مجموع شش کارگزاری ارزهای دیجیتال در افغانستان وجود دارد. پس از قطع ارتباط با سیستم های مالی جهانی به دلیل تحریم های اعمال شده توسط طالبان، استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله ای برای انتقال پول به داخل و خارج از کشور رو به افزایش بوده است. رژیم طالبان حداقل ۱۶ صرافی ارزهای دیجیتال را در ولایت هرات در غرب بسته است.

افغانستان دومین کشور در جهان است که پس از چین ممنوعیت کامل ارزهای دیجیتال را اعلام می کند. طالبان در اوایل این ماه خبر از ممنوعیت ارزهای دیجیتال داد، اتفاقی که توسط برخی از علمای مذهبی پیش بینی شده بود. کارشناسان می ترسیدند که دارایی های دیجیتال «حرام» در نظر گرفته شوند، چیزی که به دلیل ویژگی های قمار و عدم اطمینان در ارزش آن برای مسلمانان ممنوع است. به گزارش بلومبرگ، در ماه ژوئن، بانک مرکزی این کشور نیز تجارت آنلاین ارز خارجی را ممنوع کرد زیرا سخنگوی بانک مرکزی آن را غیرقانونی و کلاهبرداری می‌داند. سعادت افزود:

بانک افغانستان (بانک مرکزی) در نامه‌ای اعلام کرد که معامله ارز دیجیتال مشکلات زیادی را ایجاد کرده و از مردم کلاهبرداری می‌کند، بنابراین باید تعطیل شود. ما وارد عمل شدیم و همه صرافی‌هایی که در این کسب و کارها شرکت داشتند را دستگیر کردیم و مغازه‌هایشان را تعطیل کردیم.

لینک کوتاه: b2n.ir/b41316 

 

سقوط آزاد بیت کوین؛ سود یک هفته در عرض ۲۰ دقیقه از دست رفت!
رکورد جدید بیت کوین در سال ۲۰۲۳؛ قیمت BTC به ۴۱ هزار دلار رسید
رئیس‌جمهور السالوادور از سمت خود استعفا داد
مایکرواستراتژی بیش از ۱۶هزار بیت کوین جدید به ارزش ۶۰۰میلیون دلار خرید
رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی: بیت کوین به سمت تبدیل‌شدن به ارز واحد جهانی در حرکت است

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

BTC,بیت کوین,قیمت بیت کوین,مارکوس تیلن

رکورد جدید بیت کوین در سال ۲۰۲۳؛ قیمت BTC به ۴۱ هزار دلار رسید

قیمت بیت کوین برای اولین بار از آوریل ۲۰۲۲ به بالای سطح ۴۱ هزار دلار رسید. در زمان نگارش این خبر، بیت کوین با قیمت ۴۱,۳۲۰ دلار معامله می‌شود که نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۵ درصد و در مقایسه با یک هفته گذشته، بیش از ۱۰ درصد رشد داشته است.

خبر - ۱ هفته پیش
السالوادور,بیت کوین,پول قانونی,قانون گذاری,استعفا

رئیس‌جمهور السالوادور از سمت خود استعفا داد

نایب بوکله، رئیس‌جمهور السالوادور و شخصی که بیت‌کوین را به عنوان ارز قانونی کشورش شناخت، از سمت خود استعفا داد تا روی کمپین انتخاب مجدد خود در سال ۲۰۲۴ تمرکز کند. او هدف این کار را آماده‌سازی برنامه‌های بهتر برای انتخابات ریاست‌جمهوری جدید و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی خود اعلام کرد.

خبر - ۱ هفته پیش
مایکرواستراتژی,بیت کوین,آمریکا,مایکل سایلور

مایکرواستراتژی بیش از ۱۶هزار بیت کوین جدید به ارزش ۶۰۰میلیون دلار خرید

مایکل سیلور، بنیان‌گذار مایکرواستراتژی، اعلام کرد که این شرکت ۵۹۳.۳میلیون دلار برای خرید ۱۶٬۱۳۰ بیت کوین جدید با متوسط قیمت ۳۶٬۷۸۵ دلاری برای هر سکه پرداخت کرده است. با احتساب این خرید، مایکرواستراتژی هم‌اکنون ۱۷۴٬۵۳۰ بیت کوین به ارزش ۵.۲۸میلیارد دلار در اختیار دارد که متوسط قیمت پرداخت‌شده برای هر بیت کوین را به ۳۰٬۲۵۲ دلار می‌رساند.

خبر - ۱ هفته پیش
بانک مرکزی,بیت کوین,طهماسب مظاهری,بانکداری الکترونیک,مصاحبه

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی: بیت کوین به سمت تبدیل‌شدن به ارز واحد جهانی در حرکت است

طهماسب مظاهری، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی در مصاحبه با رادیو با توضیح اینکه که «بانکداری الکترونیک» به سه بخش تقسیم می‌شود، گفت که بخش اول بر ارائه خدمات و ابزارهای آنلاین و هوشمند و بخش دوم بر استفاده از پول دیجیتال و غیرفیزیکی تکیه دارد. او ادامه بیان کرد که در بخش سوم بانکداری الکترونیک، پول دیگر صرفاً دیجیتال نیست و در قالب رمزارزها مطرح می‌شود.

خبر - ۲ هفته پیش
خاویر مایلی,بیت کوین,انتخابات ریاست‌جمهوری,آرژانتین

خاویر مایلی، حامی بیت کوین، برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آرژانتین شد

خاویر مایلی، لیبرتارین و حامی بیت کوین، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در روز گذشته با شکست رقیب خود سرجیو ماسا، پیروز شد. طبق گزارش بلومبرگ، پس از شمارش تقریباً ۹۹درصد آرا، او بیش از ۵۵درصد آرا را با نزدیک به ۳میلیون رأی به دست آورد. مایلی یکی از منتقدان بانک مرکزی است، و از آن به‌عنوان مکانیسمی یاد کرده است که سیاستمداران توسط آن با استفاده از مالیات تورمی از مردم کلاهبرداری می‌کنند.

خبر - ۳ هفته پیش
کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا,SEC,ETF فیوچرز اتریوم,ETF فیوچرز بیت کوین

کمیسیون بورس درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین و آتی اتریوم را به تعویق انداخت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تصمیم‌گیری در رابطه با درخواست ETF اسپات بیت کوین شرکت هش دکس (Hashdex) و ETF فیوچرز اتریوم شرکت گری اسکیل (Grayscale) را به تعویق انداخت. هش دکس قصد دارد صندوق ETF فیوچرز بیت کوین خود را به ETF اسپات تبدیل کند.

خبر - ۳ هفته پیش
مایکل سیلور,تقاضا,بیت کوین

مایکل سیلور: تقاضا برای بیت کوین می‌تواند طی ۱۲ ماه آینده ۱۰ برابر شود

مایکل سیلور، هم‌بنیان‌گذار مایکرواستراتژی و از طرفداران سرشناس بیت کوین، اخیراً در اظهارنظری گفته است تصور می‌کند طی ۱۲ ماه پیش رو تقاضا برای بیت کوین می‌تواند ۲ تا ۱۰ برابر شود. او به هاوینگ پیش روی بیت کوین نیز اشاره کرده و گفته است هم‌زمان با این افزایش تقاضا، از ماه آوریل (فروردین) عرضه جدید موجود برای فروش نصف می‌شود.

خبر - ۴ هفته پیش
گری‌اسکیل,کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده,ETF‌ اسپات بیت کوین

مذاکرات کمیسیون بورس آمریکا با گری‌اسکیل در مورد پیشنهاد تبدیل ETF اسپات بیت کوین

طبق برخی گزارش‌ها، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده مذاکراتی را با گری‌اسکیل در مورد درخواست این شرکت برای تبدیل صندوق بیت کوین تراست به ETF اسپات آغاز کرده است. به نقل از یک منبع آگاه، گری‌اسکیل پس از صدور حکم دادگاه با بخش معاملات و بازارها و بخش مالی این آژانس در تماس بوده است. پس از رد درخواست گری‌اسکیل و شکایت این شرکت از کمیسیون بورس در سال گذشته، ۳ قاضی در دادگاه استیناف ایالات متحده در ماه اوت (مرداد) حکم دادند که این آژانس باید پیشنهاد تبدیل صندوق بیت کوین تراست به یک ETF اسپات را مجدداً بررسی کند.

خبر - ۱ ماه پیش
ریپل,تون کوین,مرکز مالی بین‌المللی دبی,دبی,بیت کوین,اتریوم

ریپل و تون کوین تأییده «مرکز مالی بین‌المللی دبی» را دریافت کردند

اداره خدمات مالی دبی با صدور تأییدیه برای ریپل و تون کوین در روز گذشته، آن‌ها به لیست توکن‌های مورد تأیید خود اضافه کرد. با این اقدام، این توکن‌ها در کنار بیت کوین، اتریوم و لایت کوین در منطقه آزاد تجاری «مرکز مالی بین‌المللی دبی» به رسمیت شناخته می‌شوند. این تأییدیه به به مؤسسات مالی فعال در این منطقه ویژه اقتصادی اجازه می‌دهد تا از این ارزهای دیجیتال برای انجام تراکنش‌های خود استفاده کنند. درحال‌حاضر، بیش از ۴٬۰۰۰ شرکت مرکز مالی بین‌المللی دبی مستقر هستند.

خبر - ۱ ماه پیش