پلیس فتا الزامات فعالیت صرافی‌ها را منتشر کرد

پلیس فتا الزامات مورد نیاز برای فعالیت صرافی‌ها و کارگزاری‌های ارز دیجیتالی را منتشر کرد. این الزامات قوانین سخت‌گیرانه‌تری از آنچه صرافی‌ها تاکنون با آن درگیر بوده‌اند را برای آن‌ها وضع کرده است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

پلیس فتا,صرافی,داخلی,کریپتولند,قانون گذاری,رمزارز,ارز دیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از راه پرداخت، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا (پلیس فتا) سندی با عنوان «الزامات انتظامی-سایبری تخصصی کارگزاران مبادله رمزارز» را منتشر کرده است. این الزامات از اولین خروجی‌های کارگروه ساماندهی تبادل ارزهای دیجیتال است که براساس دستور مرکز ملی فضای مجازی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ تشکیل شده است. این الزامات در ۱۳ صفحه تنظیم شده است و مخاطب آن کارگزاری‌ها و صرافی‌هایی هستند که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

پلیس فتا الزامات این سند را به ۵ بخش زیر تقسیم‌بندی کرده است:

الزامات مدیریتی

الزامات حساب ریالی- رمزارزی

الزامات احراز هویت

الزامات بستر تبادل رمزارز

الزامات انتظامی

نکات مهم این سند در مورد رمزارزها

الزامات مدیریتی:

از نکات جالب این سند این است که شرکتی که صرافی دارد، باید تضامنی باشد. شرکت تضامنی یکی از انواع هفت‌گانه شرکت های تجاری است که در صورت عدم کفایت و بروز مشکل اگر اموال شرکت برای پرداخت دیون شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت کلیه دیون و تعهدات شرکت هستند و در صورتی که بین شرکا قراردادی غیر از این بسته شود، از نظر قانون ارزشی نخواهد داشت.

مخاطبان این سند علاوه بر این الزامات، ملزم به رعایت کلیه پیوست‌های امنیتی،‌ ابلاغیه‌ها و احکام صادر شده توسط نهادهای حاکمیتی و دولتی ( انتظامی،‌ نظارتی، بانکی) کشور هستند.

اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت باید در گواهی اخذ شده از شرکت‌های اعتبارسنجی مورد تایید بانک مرکزی، در طبقه‌بندی «کم‌ریسک» باشند

هیچ یک از اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت نباید بدهی معوق به نظام بانکی ایران یا دارای سابقه موثر چک برگشتی و سو پیشینه کیفری یا حقوقی مرتبط با جرایم مالی و امنیتی باشند.

استعلام مراجع ذیصلاح انتظامی و امنیتی کشور در خصوص اعضای هیات مدیره و مدیرعامل برای احراز صلاحیت باید مثبت باشد و این استعلام‌ها باید قبل از عضویت افراد در شرکت دریافت شود.

الزامات حساب ریالی- رمزارزی:

شرکت‌ها ملزم هستند تا کلیه اطلاعات مرتبط با سوابق معاملات و تراکنش‌های کاربران را حداقل به مدت ۱۰ سال و به صورت امن نگهداری کنند. نگهداری اطلاعات کاربران به مدت ۱۰ سال برای شرکتی هم که منحل شده، صادق است

اطلاعات مربوط به کیف پول‌های مورد استفاده با حفظ محرمانگی، معاملات مشکوک و حساب‌های بانکی باید از طرف صرافی‌ها به پلیس فتا گزارش شود.

ارائه خدمات در حوزه رمزارزها به اتباع خارجی در این سند ممنوع اعلام شده است

صرافی اجازه انتقال مبالغ ریالی بین کیف پول الکترونیکی کاربران نزد خود را نداشته و تسویه‌های تهاتری ریالی بین کاربران ممنوع است

صرافی اجازه ندارد از موجودی ریالی و رمزارزی کاربران در کیف پول الکترونیک کاربران نزد خود به عنوان ابزار پرداخت در خارج از شبکه خدمات شرکت استفاده کند.

هرگونه وثیقه‌گیری، سپرده‌پذیری یا توقیف دارایی‌های رمزارزی و ریالی کاربران نزد صرافی به صورت کامل ممنوع است. البته تمام این موارد می‌تواند به خواست ضابطان قضایی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

در صورت اعلام کتبی، الکترونیکی یا تلفنی (احراز شده) نهادهای اطلاعاتی-امنیتی، شرکت موظف است موجودی ریالی/ رمزارزی کاربران را به مدت ۷۲ ساعت کاری فریز کند، تا صدور دستور قضایی مربوط تکمیل شود.

الزامات احراز هویت:

برای احراز هویت کاربران دریافت اطلاعات و مدارک زیر الزامی است:

۱- نام و نام خانوادگی
۲- کد ملی
۳- نشان محلی سکونت+کدپستی+شماره تلفن ثابت
۴- شماره تلفن‌همراه
۵- شماره کارت
۶- اسکن کارت ملی 
۷- تصویر کاربر+ فیلم ویدیویی از کاربر به همراه اظهار قبول و تایید شرایط و .. با رعایت کامل کلیه شئونات اسلامی 
(
اطلاعات زیر مربوط به اشخاص حقوقی و شرکت‌ها است:)
۸- اطلاعات حقوقی 
۹- شناسه ملی شرکت 
۱۰- معرفی نامه رسمی نماینده قانونی شرکت (کلیه مراحل شخصیت حقوقی طی شود)
۱۱- معرفی اطلاعات حساب حقوقی بانک 
۱۲- آگهی دفترنامه رسمی

الزامات بسترتبادل رمزارز:

صرافی‌ها مجاز به انجام معاملات به صورت پیش‌خرید یا پیش‌فروش (معاملات سلف و آتی)، معاملات اهرمی (معاملات فیوچرز و مارجین) و ارائه خدمات مرتبط با معاملات یاد شده نیستند.

رعایت مفاد این سند از سوی کارگزاران مبادله رمزارز، به هیچ عنوان به منزله اعطای مجوز فعالیت رسمی و قانونی نیست.

صرافی باید از تبادل و عرضه رمزارزها و توکن‌هایی که از سوی کارگروه ساماندهی مبادلات رمزارزها ممنوع اعلام شده‌اند، خودداری کنند. همچنین صرافی‌ها مجاز نیستند از هیچ یک از رمزارزها به عنوان ابزار پرداخت استفاده کند.

هرگونه تبلیغات فریبنده در راستای ترویج رمزارزها (داخلی و یا خارجی)، تشویق و ترغیب عمومی به سرمایه‌گذاری در حوزه رمز‌ارزها (هایپ) هرگونه تبلیغات و تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری در سایت‌های پرداخت‌کننده سودهای کلان در کوتاه مدت (هایپ)، هرگونه اطلاع‌رسانی که منجر به ترغیب یا تشویق عمومی به خرید یک توکن مشخص یا بازارسازی برای آن شود، ارائه هر گونه اطلاعات مرتبط با ترویج رمزارزها، ارائه سیگنال‌های مرتبط با بازار رمزارزها و هرگونه تبلیغات رمزارزها منتشر شده داخلی فاقد مجوز از سازمان بورس و اروراق بهادار ممنوع است

الزامات انتظامی:

اگر پس از ارزیابی‌ها، بازبینی‌ها و تذکرات پلیس فتا، این نهاد به این نتیجه رسید که فعالیت صرافی‌ها سازگاری با روح این الزامات ندارند، از شاپرک خواهند خواست تا درگاه بانکی آن‌ها را مسدود کنند

شرکت‌های فعال در حوزه رمزارزها باید به صورت دوره‌ای و هر ۶ ماه یک بار نسبت به انجام تست امنیتی توسط یک شرکت ارزیاب مورد تایید پلیس فتا اقدام کنند.

شرکت باید آمادگی و شرایط لازم برای بازدید‌های سرزده و همچنین ممیزی‌های دوره‌ای کارشناسان پلیس فتا را نیز فراهم کند.

لازم به ذکر است در هفته گذشته مدیران صرافی ایرانی و فعالین حوزه رمزارزها همایشی با نام «فراز و فرودهای رگولاتوری رمزارز در ایران‌‌» از سری همایش‌های «آینده کسب و کارهای بلاکچین در ایران» را برگزار کردند که نسبت به برخی محدودیت‌های اعمال شده در فضای کسب و کارشان انتقاداتی را مطرح کرده بودند.

لینک کوتاه: b2n.ir/b08623 

 

مدیرعامل بایننس اتهامات دست‌کاری در بازار را رد کرد
بالاجی: قیمت بیت کوین تا ۹۰ روز دیگر به ۱ میلیون دلار می‌رسد!
ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند
نظر بنیان‌گذار ترون درباره فروپاشی بانک‌های دوستدار ارزهای دیجیتال
بایننس به درخواست سناتورهای آمریکایی برای شفاف‌سازی پاسخ داد؛ اطلاعات مالی گزارش نشده است

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

قیمت بیت کوین,بالاجی سرینی‌واسان,صرافی,کوین بیس,بیت کوین

بالاجی: قیمت بیت کوین تا ۹۰ روز دیگر به ۱ میلیون دلار می‌رسد!

بالاجی سرینی‌واسان (Balaji Srinivasan)، یکی از مدیران ارشد سابق صرافی کوین بیس معتقد است قیمت بیت کوین طی ۹۰ روز آتی به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. ظاهرا سرینواسان آنقدری به پیش‌بینی خود اعتقاد دارد که حاضر شده ۲ میلیون دلار روی آن شرط ببندد.

خبر - ۶ روز پیش
ونزوئلا,استخراج,ارزهای دیجیتال,صرافی,فساد,تعطیلی

ونزوئلا تأسیسات استخراج ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها را در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند

تامین کننده انرژی ونزوئلا تاسیسات استخراج ارزهای دیجیتال در سراسر کشور را به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد دپارتمان ملی ارز دیجیتال این کشور در بحبوحه تحقیقات فساد تعطیل می‌کند.

خبر - ۷ روز پیش
ترون,جاستین سان,بانک سیلیکون ولی,صرافی هوبی,چانگ پنگ ژائو

نظر بنیان‌گذار ترون درباره فروپاشی بانک‌های دوستدار ارزهای دیجیتال

جاستین سان، بنیان‌گذار شبکه ترون، در یک توییت گفت که فروپاشی اخیر بانک سیلیکون ولی نشان‌دهنده «مضرات بالقوه برای بسیاری از افراد در این صنعت» است. به همین دلیل، او مایل به همکاری با هر کسی است که «یک زیرساخت بانکی قوی که پول‌های مالی سنتی و ارزهای دیجیتال را ایجاد می‌کند» بسازد.

خبر - ۱ هفته پیش
بایننس,بلومبرگ,صرافی,پاتریک هیلمن,پولشویی

بایننس به درخواست سناتورهای آمریکایی برای شفاف‌سازی پاسخ داد؛ اطلاعات مالی گزارش نشده است

صرافی بایننس به نامه سناتورهای آمریکایی که اوایل ماه مارس خواسته بودند جزئیاتی در رابطه با عملیات این شرکت از جمله ترازنامه آن را اطلاع دهد پاسخ داد.

خبر - ۱ هفته پیش
صرافی,کوین بیس

صرافی کوین بیس پلتفرم معاملات بین‌المللی راه‌اندازی می‌کند

صرافی آمریکایی کوین بیس در حال بررسی راه‌اندازی پلتفرمی بین‌المللی برای معاملات قراردادهای دائمی ارزهای دیجیتال است. به گفته دو منبع آگاه، این برنامه به منظور رقابت با بازار تحت تسلط صرافی بایننس انجام خواهد شد.

خبر - ۲ هفته پیش
بریتانیا,مالیات,قانون گذاری,اظهارنامه مالیاتی

بریتانیا اعلام دارایی‌های دیجیتال را در فرم‌های مالیاتی اجباری کرد

بریتانیا به دنبال اجباری کردن اعلام دارایی‌های دیجیتال در فرم‌های اظهارنامه مالیاتی است. این اقدام به عنوان بخشی از بودجه سالانه بریتانیا اعلام شد و انتظار می‌رود ۱۰ میلیون پوند برای دولت درآمدزایی کند.

خبر - ۲ هفته پیش
کریپتولند,صرافی,BRG,سینا استوی,کلاهبرداری

سخنگوی قوه قضاییه: ۱۹۵ میلیارد تومان از اموال مدیر عامل صرافی کریپتولند توقیف شده است

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده صرافی کریپتولند و اخباری مبنی بر متواری شدن سینا استوی مدیرعامل این صرافی گفت ۱۹۵ میلیارد تومان از اموال استوی توقیف شده است.

خبر - ۲ هفته پیش
وزارت نیرو,قانون گذاری,استخراج,ارزهای دیجیتال,سامانه نیما

وزارت نیرو مقررات جدید تأمین برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتال را تصویب کرد

وزارت نیرو مقررات تأمین برق مراکز استخراج ارز دیجیتال را تصویب کرد. بر این‌ اساس، بهای هر کیلووات‌ساعت برق مصرفی مراکز استخراج برابر با قیمت متوسط ریالی صادراتی برق بر اساس نرخ تسعیر سامانه نیما و درحال‌حاضر ۲٬۵۳۰ تومان است. این نرخ هر سه ماه یک بار بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و بر اساس میانگین سه‌ماهه نرخ تسعیر سامانه نیما، توسط شرکت توانیر اصلاح و به‌روزرسانی می‌شود.

خبر - ۲ هفته پیش
بانک مرکزی,مالیات,ارزهای دیجیتال,استخراج,مهران محرمیان,داخلی

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی: اخذ مالیات از تبادل ارزهای دیجیتال در دست بررسی است

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، پیرامون برنامه‌‍ مشترک این نهاد مالی با سازمان امور مالیاتی برای کسب مالیات از ارزهای دیجیتال اظهار کرد در حال حاضر، اجرای این سیاست، در دو زمینه استخراج و تبادل ارز‌های دیجیتال، میان بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تحت پیگیری قرار دارد.

خبر - ۲ هفته پیش