پلیس فتا الزامات فعالیت صرافی‌ها را منتشر کرد

پلیس فتا الزامات مورد نیاز برای فعالیت صرافی‌ها و کارگزاری‌های ارز دیجیتالی را منتشر کرد. این الزامات قوانین سخت‌گیرانه‌تری از آنچه صرافی‌ها تاکنون با آن درگیر بوده‌اند را برای آن‌ها وضع کرده است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

پلیس فتا,صرافی,داخلی,کریپتولند,قانون گذاری,رمزارز,ارز دیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از راه پرداخت، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا (پلیس فتا) سندی با عنوان «الزامات انتظامی-سایبری تخصصی کارگزاران مبادله رمزارز» را منتشر کرده است. این الزامات از اولین خروجی‌های کارگروه ساماندهی تبادل ارزهای دیجیتال است که براساس دستور مرکز ملی فضای مجازی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ تشکیل شده است. این الزامات در ۱۳ صفحه تنظیم شده است و مخاطب آن کارگزاری‌ها و صرافی‌هایی هستند که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

پلیس فتا الزامات این سند را به ۵ بخش زیر تقسیم‌بندی کرده است:

الزامات مدیریتی

الزامات حساب ریالی- رمزارزی

الزامات احراز هویت

الزامات بستر تبادل رمزارز

الزامات انتظامی

نکات مهم این سند در مورد رمزارزها

الزامات مدیریتی:

از نکات جالب این سند این است که شرکتی که صرافی دارد، باید تضامنی باشد. شرکت تضامنی یکی از انواع هفت‌گانه شرکت های تجاری است که در صورت عدم کفایت و بروز مشکل اگر اموال شرکت برای پرداخت دیون شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت کلیه دیون و تعهدات شرکت هستند و در صورتی که بین شرکا قراردادی غیر از این بسته شود، از نظر قانون ارزشی نخواهد داشت.

مخاطبان این سند علاوه بر این الزامات، ملزم به رعایت کلیه پیوست‌های امنیتی،‌ ابلاغیه‌ها و احکام صادر شده توسط نهادهای حاکمیتی و دولتی ( انتظامی،‌ نظارتی، بانکی) کشور هستند.

اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت باید در گواهی اخذ شده از شرکت‌های اعتبارسنجی مورد تایید بانک مرکزی، در طبقه‌بندی «کم‌ریسک» باشند

هیچ یک از اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت نباید بدهی معوق به نظام بانکی ایران یا دارای سابقه موثر چک برگشتی و سو پیشینه کیفری یا حقوقی مرتبط با جرایم مالی و امنیتی باشند.

استعلام مراجع ذیصلاح انتظامی و امنیتی کشور در خصوص اعضای هیات مدیره و مدیرعامل برای احراز صلاحیت باید مثبت باشد و این استعلام‌ها باید قبل از عضویت افراد در شرکت دریافت شود.

الزامات حساب ریالی- رمزارزی:

شرکت‌ها ملزم هستند تا کلیه اطلاعات مرتبط با سوابق معاملات و تراکنش‌های کاربران را حداقل به مدت ۱۰ سال و به صورت امن نگهداری کنند. نگهداری اطلاعات کاربران به مدت ۱۰ سال برای شرکتی هم که منحل شده، صادق است

اطلاعات مربوط به کیف پول‌های مورد استفاده با حفظ محرمانگی، معاملات مشکوک و حساب‌های بانکی باید از طرف صرافی‌ها به پلیس فتا گزارش شود.

ارائه خدمات در حوزه رمزارزها به اتباع خارجی در این سند ممنوع اعلام شده است

صرافی اجازه انتقال مبالغ ریالی بین کیف پول الکترونیکی کاربران نزد خود را نداشته و تسویه‌های تهاتری ریالی بین کاربران ممنوع است

صرافی اجازه ندارد از موجودی ریالی و رمزارزی کاربران در کیف پول الکترونیک کاربران نزد خود به عنوان ابزار پرداخت در خارج از شبکه خدمات شرکت استفاده کند.

هرگونه وثیقه‌گیری، سپرده‌پذیری یا توقیف دارایی‌های رمزارزی و ریالی کاربران نزد صرافی به صورت کامل ممنوع است. البته تمام این موارد می‌تواند به خواست ضابطان قضایی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

در صورت اعلام کتبی، الکترونیکی یا تلفنی (احراز شده) نهادهای اطلاعاتی-امنیتی، شرکت موظف است موجودی ریالی/ رمزارزی کاربران را به مدت ۷۲ ساعت کاری فریز کند، تا صدور دستور قضایی مربوط تکمیل شود.

الزامات احراز هویت:

برای احراز هویت کاربران دریافت اطلاعات و مدارک زیر الزامی است:

۱- نام و نام خانوادگی
۲- کد ملی
۳- نشان محلی سکونت+کدپستی+شماره تلفن ثابت
۴- شماره تلفن‌همراه
۵- شماره کارت
۶- اسکن کارت ملی 
۷- تصویر کاربر+ فیلم ویدیویی از کاربر به همراه اظهار قبول و تایید شرایط و .. با رعایت کامل کلیه شئونات اسلامی 
(
اطلاعات زیر مربوط به اشخاص حقوقی و شرکت‌ها است:)
۸- اطلاعات حقوقی 
۹- شناسه ملی شرکت 
۱۰- معرفی نامه رسمی نماینده قانونی شرکت (کلیه مراحل شخصیت حقوقی طی شود)
۱۱- معرفی اطلاعات حساب حقوقی بانک 
۱۲- آگهی دفترنامه رسمی

الزامات بسترتبادل رمزارز:

صرافی‌ها مجاز به انجام معاملات به صورت پیش‌خرید یا پیش‌فروش (معاملات سلف و آتی)، معاملات اهرمی (معاملات فیوچرز و مارجین) و ارائه خدمات مرتبط با معاملات یاد شده نیستند.

رعایت مفاد این سند از سوی کارگزاران مبادله رمزارز، به هیچ عنوان به منزله اعطای مجوز فعالیت رسمی و قانونی نیست.

صرافی باید از تبادل و عرضه رمزارزها و توکن‌هایی که از سوی کارگروه ساماندهی مبادلات رمزارزها ممنوع اعلام شده‌اند، خودداری کنند. همچنین صرافی‌ها مجاز نیستند از هیچ یک از رمزارزها به عنوان ابزار پرداخت استفاده کند.

هرگونه تبلیغات فریبنده در راستای ترویج رمزارزها (داخلی و یا خارجی)، تشویق و ترغیب عمومی به سرمایه‌گذاری در حوزه رمز‌ارزها (هایپ) هرگونه تبلیغات و تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری در سایت‌های پرداخت‌کننده سودهای کلان در کوتاه مدت (هایپ)، هرگونه اطلاع‌رسانی که منجر به ترغیب یا تشویق عمومی به خرید یک توکن مشخص یا بازارسازی برای آن شود، ارائه هر گونه اطلاعات مرتبط با ترویج رمزارزها، ارائه سیگنال‌های مرتبط با بازار رمزارزها و هرگونه تبلیغات رمزارزها منتشر شده داخلی فاقد مجوز از سازمان بورس و اروراق بهادار ممنوع است

الزامات انتظامی:

اگر پس از ارزیابی‌ها، بازبینی‌ها و تذکرات پلیس فتا، این نهاد به این نتیجه رسید که فعالیت صرافی‌ها سازگاری با روح این الزامات ندارند، از شاپرک خواهند خواست تا درگاه بانکی آن‌ها را مسدود کنند

شرکت‌های فعال در حوزه رمزارزها باید به صورت دوره‌ای و هر ۶ ماه یک بار نسبت به انجام تست امنیتی توسط یک شرکت ارزیاب مورد تایید پلیس فتا اقدام کنند.

شرکت باید آمادگی و شرایط لازم برای بازدید‌های سرزده و همچنین ممیزی‌های دوره‌ای کارشناسان پلیس فتا را نیز فراهم کند.

لازم به ذکر است در هفته گذشته مدیران صرافی ایرانی و فعالین حوزه رمزارزها همایشی با نام «فراز و فرودهای رگولاتوری رمزارز در ایران‌‌» از سری همایش‌های «آینده کسب و کارهای بلاکچین در ایران» را برگزار کردند که نسبت به برخی محدودیت‌های اعمال شده در فضای کسب و کارشان انتقاداتی را مطرح کرده بودند.

لینک کوتاه: b2n.ir/b08623 

 

وزیر اقتصاد: یکی از محورهای برنامه هفتم توسعه تعیین‌تکلیف رمزارزهاست
فوری: کمیسیون بورس آمریکا از صرافی کوین بیس شکایت کرد
کمیسیون بورس آمریکا از صرافی بایننس شکایت کرد
شرکت توانیر ساعات خاموشی مزارع استخراج رمزارز در تابستان را اعلام کرد
بانک مرکزی کنیا: راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی در کوتاه‌مدت و میان مدت، در اولویت نیست

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

توسعه مدل هوش مصنوعی جدیدی که می‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد

title

محققان بریتانیایی مدل هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند با دقت بالایی سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد. این مدل می‌تواند منجر به تشخیص سریع‌تر بیماری و شروع زودتر درمان شود. سرطان سالانه جان نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، درصورت تشخیص به‌موقع بیماری و شروع درمان می‌توان جان افراد را نجات داد. بنابراین دانشمندان زیادی می‌خواهند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

منبع :

مطالب مرتبط

کنیا,بانک مرکزی کنیا,ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی کنیا: راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی در کوتاه‌مدت و میان مدت، در اولویت نیست

بانک مرکزی کنیا در اطلاعیه جدید خود اعلام کرده که بیشتر از ۱۰۰ نظر مختلف از اعضای عمومی، بانک‌های تجاری و شرکت‌های فناوری و سایر شرکت‌کنندگان در رابطه با صدور یک ارز دیجیتال ملی دریافت کرده است. در این نظرات مزایا و خطرات بالقوه این توکن‌ها برجسته شده بود، اما بانک مرکزی این کشور قصد دارد به نظارت بر تحولات موجود ادامه دهد و «رویکرد سنجیده‌ای» را برای ارزیابی عرضه شیلینگ دیجیتال اتخاذ کند.

خبر - ۴ روز پیش
بایننس,صرافی,ارزهای دیجیتال,اخراج کارکنان

بایننس درحال بازنگری ساختار سازمانی خود است

بایننس، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، پس از گزارش‌های اخیر مبنی بر اخراج کارکنان، اعلام کرده است که درحال ارزیابی مجدد نقش‌ها و ساختار سازمانی خود است. به گفته سخنگوی بایننس، آن‌ها در حال بررسی داخلی ساختار سازمانی خود هستند و ممکن است تغییراتی را برای اطمینان از کارایی و اثربخشی بهینه انجام دهند.

خبر - ۶ روز پیش
هوش مصنوعی,ارز دیجیتال,کریس برنیسک,AI,ARK Invest

کریس برنیسک: هوش مصنوعی و ارز دیجیتال با هم رشد خواهند کرد و رقابتی با یکدیگر ندارند

کریس برنیسک، سرمایه‌گذاری که در اواخر سال گذشته به طور دقیق پایین‌ترین سطح بازار نزولی را اعلام کرد، دوباره بر موضع صعودی خود در مورد دارایی‌های دیجیتال تاکید کرد. تحلیلگر سابق «ARK Invest»، به ۲۶۰ هزار دنبال کننده توییتر خود می‌گوید که هیاهوی اخیر هوش مصنوعی (AI) باعث شده ارز دیجیتال کم ارزش و نادیده گرفته شود.

خبر - ۶ روز پیش
کمیسیون اصل نود,مجلس,ریال دیجیتال,علی خضریان,ارز دیجیتال ملی ایران,ارز دیجیتال ملی

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس: پروژه ریال دیجیتال وجاهت قانونی ندارد

علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، اخیراً گفته است بانک مرکزی اجازه استفاده از ابزارهای مالی غیرفیزیکی را نداشته و به همین خاطر پروژه ریال دیجیتال، ارز دیجیتال ملی ایران، وجاهت قانونی ندارد.

خبر - ۷ روز پیش
ارزهای دیجیتال,مالیات,رمزارز,سازمان امور مالیاتی,هادی سبحانیان,داخلی

رئیس سازمان امور مالیاتی: درآمد از ارزهای دیجیتال مالیات دارد

هادی سبحانیان، رئیس کل جدید سازمان امور مالیاتی که کار خود را از اواخر فروردین امسال آغاز کرده، به‌تازگی درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال گفته است: «اگر سازمان چنین درآمدی را شناسایی کند اقدام به اخذ مالیات خواهد کرد و در قانون جدید سفته بازی هم مالیات بر رمزارز آورده شده است.» او همچنین از طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجلس حمایت کرده و گفته دولت معتقد است اخذ این مالیات در شرایط کنونی واجب است.

خبر - ۷ روز پیش
بایننس,صرافی,وثیقه,FTX

بایننس به‌دنبال فراهم‌کردن امکان نگهداری وثیقه معاملات در بانک است

به گزارش بلومبرگ، صرافی بایننس در حال بررسی راه‌حلی بالقوه برای کاهش ریسک طرف مقابل از طریق فراهم‌کردن امکان نگهداری وثیقه برخی از مشتریان نهادی به جای این پلتفرم در بانک است.

خبر - ۷ روز پیش