پلیس فتا الزامات فعالیت صرافی‌ها را منتشر کرد

پلیس فتا الزامات مورد نیاز برای فعالیت صرافی‌ها و کارگزاری‌های ارز دیجیتالی را منتشر کرد. این الزامات قوانین سخت‌گیرانه‌تری از آنچه صرافی‌ها تاکنون با آن درگیر بوده‌اند را برای آن‌ها وضع کرده است.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

پلیس فتا,صرافی,داخلی,کریپتولند,قانون گذاری,رمزارز,ارز دیجیتال

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از راه پرداخت، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا (پلیس فتا) سندی با عنوان «الزامات انتظامی-سایبری تخصصی کارگزاران مبادله رمزارز» را منتشر کرده است. این الزامات از اولین خروجی‌های کارگروه ساماندهی تبادل ارزهای دیجیتال است که براساس دستور مرکز ملی فضای مجازی در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ تشکیل شده است. این الزامات در ۱۳ صفحه تنظیم شده است و مخاطب آن کارگزاری‌ها و صرافی‌هایی هستند که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

پلیس فتا الزامات این سند را به ۵ بخش زیر تقسیم‌بندی کرده است:

الزامات مدیریتی

الزامات حساب ریالی- رمزارزی

الزامات احراز هویت

الزامات بستر تبادل رمزارز

الزامات انتظامی

نکات مهم این سند در مورد رمزارزها

الزامات مدیریتی:

از نکات جالب این سند این است که شرکتی که صرافی دارد، باید تضامنی باشد. شرکت تضامنی یکی از انواع هفت‌گانه شرکت های تجاری است که در صورت عدم کفایت و بروز مشکل اگر اموال شرکت برای پرداخت دیون شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت کلیه دیون و تعهدات شرکت هستند و در صورتی که بین شرکا قراردادی غیر از این بسته شود، از نظر قانون ارزشی نخواهد داشت.

مخاطبان این سند علاوه بر این الزامات، ملزم به رعایت کلیه پیوست‌های امنیتی،‌ ابلاغیه‌ها و احکام صادر شده توسط نهادهای حاکمیتی و دولتی ( انتظامی،‌ نظارتی، بانکی) کشور هستند.

اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت باید در گواهی اخذ شده از شرکت‌های اعتبارسنجی مورد تایید بانک مرکزی، در طبقه‌بندی «کم‌ریسک» باشند

هیچ یک از اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت نباید بدهی معوق به نظام بانکی ایران یا دارای سابقه موثر چک برگشتی و سو پیشینه کیفری یا حقوقی مرتبط با جرایم مالی و امنیتی باشند.

استعلام مراجع ذیصلاح انتظامی و امنیتی کشور در خصوص اعضای هیات مدیره و مدیرعامل برای احراز صلاحیت باید مثبت باشد و این استعلام‌ها باید قبل از عضویت افراد در شرکت دریافت شود.

الزامات حساب ریالی- رمزارزی:

شرکت‌ها ملزم هستند تا کلیه اطلاعات مرتبط با سوابق معاملات و تراکنش‌های کاربران را حداقل به مدت ۱۰ سال و به صورت امن نگهداری کنند. نگهداری اطلاعات کاربران به مدت ۱۰ سال برای شرکتی هم که منحل شده، صادق است

اطلاعات مربوط به کیف پول‌های مورد استفاده با حفظ محرمانگی، معاملات مشکوک و حساب‌های بانکی باید از طرف صرافی‌ها به پلیس فتا گزارش شود.

ارائه خدمات در حوزه رمزارزها به اتباع خارجی در این سند ممنوع اعلام شده است

صرافی اجازه انتقال مبالغ ریالی بین کیف پول الکترونیکی کاربران نزد خود را نداشته و تسویه‌های تهاتری ریالی بین کاربران ممنوع است

صرافی اجازه ندارد از موجودی ریالی و رمزارزی کاربران در کیف پول الکترونیک کاربران نزد خود به عنوان ابزار پرداخت در خارج از شبکه خدمات شرکت استفاده کند.

هرگونه وثیقه‌گیری، سپرده‌پذیری یا توقیف دارایی‌های رمزارزی و ریالی کاربران نزد صرافی به صورت کامل ممنوع است. البته تمام این موارد می‌تواند به خواست ضابطان قضایی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

در صورت اعلام کتبی، الکترونیکی یا تلفنی (احراز شده) نهادهای اطلاعاتی-امنیتی، شرکت موظف است موجودی ریالی/ رمزارزی کاربران را به مدت ۷۲ ساعت کاری فریز کند، تا صدور دستور قضایی مربوط تکمیل شود.

الزامات احراز هویت:

برای احراز هویت کاربران دریافت اطلاعات و مدارک زیر الزامی است:

۱- نام و نام خانوادگی
۲- کد ملی
۳- نشان محلی سکونت+کدپستی+شماره تلفن ثابت
۴- شماره تلفن‌همراه
۵- شماره کارت
۶- اسکن کارت ملی 
۷- تصویر کاربر+ فیلم ویدیویی از کاربر به همراه اظهار قبول و تایید شرایط و .. با رعایت کامل کلیه شئونات اسلامی 
(
اطلاعات زیر مربوط به اشخاص حقوقی و شرکت‌ها است:)
۸- اطلاعات حقوقی 
۹- شناسه ملی شرکت 
۱۰- معرفی نامه رسمی نماینده قانونی شرکت (کلیه مراحل شخصیت حقوقی طی شود)
۱۱- معرفی اطلاعات حساب حقوقی بانک 
۱۲- آگهی دفترنامه رسمی

الزامات بسترتبادل رمزارز:

صرافی‌ها مجاز به انجام معاملات به صورت پیش‌خرید یا پیش‌فروش (معاملات سلف و آتی)، معاملات اهرمی (معاملات فیوچرز و مارجین) و ارائه خدمات مرتبط با معاملات یاد شده نیستند.

رعایت مفاد این سند از سوی کارگزاران مبادله رمزارز، به هیچ عنوان به منزله اعطای مجوز فعالیت رسمی و قانونی نیست.

صرافی باید از تبادل و عرضه رمزارزها و توکن‌هایی که از سوی کارگروه ساماندهی مبادلات رمزارزها ممنوع اعلام شده‌اند، خودداری کنند. همچنین صرافی‌ها مجاز نیستند از هیچ یک از رمزارزها به عنوان ابزار پرداخت استفاده کند.

هرگونه تبلیغات فریبنده در راستای ترویج رمزارزها (داخلی و یا خارجی)، تشویق و ترغیب عمومی به سرمایه‌گذاری در حوزه رمز‌ارزها (هایپ) هرگونه تبلیغات و تشویق مردم برای سرمایه‌گذاری در سایت‌های پرداخت‌کننده سودهای کلان در کوتاه مدت (هایپ)، هرگونه اطلاع‌رسانی که منجر به ترغیب یا تشویق عمومی به خرید یک توکن مشخص یا بازارسازی برای آن شود، ارائه هر گونه اطلاعات مرتبط با ترویج رمزارزها، ارائه سیگنال‌های مرتبط با بازار رمزارزها و هرگونه تبلیغات رمزارزها منتشر شده داخلی فاقد مجوز از سازمان بورس و اروراق بهادار ممنوع است

الزامات انتظامی:

اگر پس از ارزیابی‌ها، بازبینی‌ها و تذکرات پلیس فتا، این نهاد به این نتیجه رسید که فعالیت صرافی‌ها سازگاری با روح این الزامات ندارند، از شاپرک خواهند خواست تا درگاه بانکی آن‌ها را مسدود کنند

شرکت‌های فعال در حوزه رمزارزها باید به صورت دوره‌ای و هر ۶ ماه یک بار نسبت به انجام تست امنیتی توسط یک شرکت ارزیاب مورد تایید پلیس فتا اقدام کنند.

شرکت باید آمادگی و شرایط لازم برای بازدید‌های سرزده و همچنین ممیزی‌های دوره‌ای کارشناسان پلیس فتا را نیز فراهم کند.

لازم به ذکر است در هفته گذشته مدیران صرافی ایرانی و فعالین حوزه رمزارزها همایشی با نام «فراز و فرودهای رگولاتوری رمزارز در ایران‌‌» از سری همایش‌های «آینده کسب و کارهای بلاکچین در ایران» را برگزار کردند که نسبت به برخی محدودیت‌های اعمال شده در فضای کسب و کارشان انتقاداتی را مطرح کرده بودند.

لینک کوتاه: b2n.ir/b08623 

 

رئیس کل بانک مرکزی: دلار، شمش طلا و ارز دیجیتال جایگزین ریال شده، نهاد قضایی ورود کند
کوین‌بیس ۳.۶ میلیون پوند به برینک کمک می‌کند
نهنگی ۵۴هزار اتریوم را به ارزش ۱۵۴میلیون دلار در ۳۲ ساعت جمع‌آوری کرد
بریتانیا به‌دنبال وضع مقررات برای استیبل کوین‌ها در ۶ ماه آینده است
جاستین سان بیش از ۵۰۰ میلیون دلار تتر را به صرافی ارز دیجیتال HTX منتقل کرد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

کوین‌بیس,آمریکا,صرافی,قانون‌گذاری,برایان آرمسترانگ

کوین‌بیس ۳.۶ میلیون پوند به برینک کمک می‌کند

صرافی ارزهای دیجیتال کوین‌بیس مبلغ سخاوتمندانه‌ای به مبلغ ۳.۶ میلیون پوند به برینک، یک سازمان غیرانتفاعی که از توسعه دهندگانی که در بلاک چین بیت کوین کمک می‌کنند، اعطا کرده است. برینک از برایان آرمسترانگ، مدیر عامل کوین‌بیس و تیم صرافی به دلیل مشارکت آن‌ها در «تلاش‌های تامین مالی برای توسعه بیت‌کوین» قدردانی کرد.

خبر - ۴ ماه پیش
نهنگ,اتریوم,لوک‌آن‌چین,ارز دیجیتال,بایننس,Lookonchain

نهنگی ۵۴هزار اتریوم را به ارزش ۱۵۴میلیون دلار در ۳۲ ساعت جمع‌آوری کرد

یک نهنگ ارزهای دیجیتال در کمتر از یک روز و نیم به سرعت ۵۴٬۷۲۱ اتریوم را خریداری کرد. طبق گزارش «Lookonchain»، یک نهاد ناشناخته ۵۴٬۷۲۱ اتریوم به ارزش ۱۵۴.۴میلیون دلار از صرافی ارز دیجیتال بایننس و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) برداشت کرد.

خبر - ۴ ماه پیش
بریتانیا,قانون گذاری,ارزهای دیجیتال,استیبل کوین‌

بریتانیا به‌دنبال وضع مقررات برای استیبل کوین‌ها در ۶ ماه آینده است

دولت بریتانیا در نظر دارد تا قانون‌گذاران را مجاب کند تا تصویب قوانین جدیدی برای استیبل کوین‌ها و استکینگ (Staking) مصوب کنند. به گزارش بلومبرگ، بیم افولامی، مسئول اقتصادی خزانه‌داری بریتانیا بر تعهد دولت به فشار جدی برای تسریع قانون‌گذاری در مورد استیبل کوین‌ها و سهام‌گذاری دارایی‌های ارزهای دیجیتال تأکید کرد. افولامی ضمن تأکید بر فوریت این موضوع، اظهار داشت که موضع دولت در این زمینه، حرکت به سمت وضع مقررات در ۶ ماه آینده است.

خبر - ۴ ماه پیش
جاستین سان,تتر,دلار,HTX,صرافی

جاستین سان بیش از ۵۰۰ میلیون دلار تتر را به صرافی ارز دیجیتال HTX منتقل کرد

جاستین سان، بنیان‌گذار ترون، با انتقال قابل توجه ۵۰۰ میلیون دلاری، موجی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. این تراکنش که از «JustLend»، پلتفرمی که سان پشتیبانی می‌کند، سرچشمه می‌گیرد در نهایت به صرافی HTX واریز شد. طبق گزارش منتشر شده ۶۴۲.۰۶ میلیون دلار تتر از یک کیف پول نامشخص به «JustLend» هدایت شد که مشکوک به مرتبط بودن با سان بود که به گمانه‌زنی‌ها در جامعه کریپتو دامن زد.

خبر - ۴ ماه پیش
استیبل‌کوین,آرژانتین,ارز دیجیتال,تتر,USDC,کلمبیا,برزیل

خرید استیبل‌کوین‌ها در آرژانتین ۶۰ درصد از خریدهای ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد

در مواجهه با بحران شدید اقتصادی و کاهش ارزش پزو، ۶۰ درصد از خریدهای ارز دیجیتال آرژانتین شامل استیبل کوین‌های تتر و USDC بوده و تنها ۱۳ درصد از خریدها برای بیت‌کوین بود. آرژانتین رتبه یک را در مقایسه با کلمبیا، برزیل و مکزیک، جایی که خرید استیبل کوین بین ۳۱ تا ۴۰ درصد از کل خرید ارزهای دیجیتال متغیر بوده، دارا است.

خبر - ۴ ماه پیش
صرافی,کراکن,مجوز,هلند,DNB,VASP

صرافی کراکن مجوز فعالیت در هلند را دریافت کرد

در یک پیشرفت قابل توجه برای صنعت ارزهای دیجیتال، کراکن، یک صرافی معروف ارزهای دیجیتال، توسط بانک مرکزی هلند (DNB) مجوز ارائه دهنده خدمات دارایی مجازی (VASP) را دریافت کرد.

خبر - ۴ ماه پیش
صرافی,FTX,سم بنکمن فرید

صرافی FTX به‌دنبال فروش ۸ درصد سهام خود در شرکت آنتروپیک است

صرافی ارزهای دیجیتال ورشکسته FTX در حال آماده شدن برای فروش مهم‌ترین دارایی غیرنقد باقی مانده خود است و می‌خواهد ۸ درصد از سهام استارتاپ ارزشمند هوش مصنوعی آنتروپیک که در اکتبر ۲۰۲۱ سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری را در آن کرده بود، به فروش برساند.

خبر - ۴ ماه پیش
بایننس,اینسکریپشن,صرافی,توکن‌های غیرمثلی

بایننس بازار مخصوص توکن‌های اینسکریپشن را راه‌اندازی کرد

صرافی بایننس اعلام کرد بازار بایننس اینسکریپشن (Binance Inscriptions) را برای خرید و فروش و ضرب توکن‌های اینسکریپشن راه‌اندازی کرده است. این صرافی در حال رقابت با رقیب اصلی خود OKX است که ویژگی‌های مشابهی را در اوایل این هفته ارائه کرده است.

خبر - ۴ ماه پیش
صرافی,FTX,بازپرداخت

صرافی FTX راه اندازی مجدد نخواهد شد و مشتریان سابق پول خود را به طور کامل پس خواهند گرفت

صرافی ورشکسته ارزهای دیجیتال FTX اعلام کرد که قصد دارد به طور کامل به مشتریان سابق بازپرداخت کند و از برنامه‌های خود برای راه اندازی مجدد صرافی صرف نظر کرده است.

خبر - ۴ ماه پیش