پیشنهاد ۱۰۰ سال پیش هنری فورد برای ایجاد ارز مشابه بیت کوین

هنری فورد، بنیان‌گذار شرکت خودروسازی فورد، در سال ۱۹۲۱ پیشنهاد ایجاد «ارز مبتنی بر انرژی» را مطرح کرده بود که می‌توانست یک نظامی پولی جدید را شکل دهد.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

هنری فورد,طلا,بانکداری

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، در ۴ دسامبر ۱۹۲۱ (۱۳ آذر ۱۳۰۰)، نیویورک تریبیون مقاله‌ای را منتشر کرد که دیدگاه فورد در مورد جایگزینی طلا با ارزی مبتنی بر انرژی را نشان می‌داد که به اعتقاد وی می‌تواند تسلط نخبگان بانکی بر ثروت جهانی را از بین ببرد و به جنگ پایان دهد. او قصد داشت این کار را با ساختن بزرگترین نیروگاه جهان و ایجاد یک سیستم ارزی جدید بر اساس واحدهای قدرت نیروگاه انجام دهد.

فورد، که شرکت موتور فورد را در سال ۱۹۰۳ (۱۲۸۲) تأسیس کرد، به نشریه در آن زمان گفته بود:

«در سیستم ارزی مبتنی بر انرژی، استاندارد، مقدار مشخصی از انرژی است که به مدت یک ساعت اعمال می‌شود که معادل یک دلار است. این فقط یک مورد تفکر و محاسبه بر حسب مواردی است که گروه بانکی بین‌المللی برای ما تعیین کرده است و ما آنقدر عادت کرده‌ایم که فکر می‌کنیم هیچ استاندارد مطلوب دیگری وجود ندارد.»

وي گفت ويژگي‌هاي مربوط به ارزش پول وقتي كنگره به دنبال اطلاع از آن باشد مشخص خواهد شد. اگرچه فورد هرگز نتوانست دیدگاه خود را درباره یک ارز با پشتوانه کامل پیش ببرد، اما ظاهراً یک قرن بعد بیت کوین این ایده را توجیه کرد. از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸)، بیش از ۱۸.۸ میلیون بیت کوین از طریق استخراج پر انرژی ایجاد شده است که به کامپیوتر نیاز دارد تا مسائل ریاضی پیچیده را حل کند. این فرآیند استخراج اثبات کار انتقادات شدیدی را بر اثر ادعایی آن بر محیط زیست وارد کرده است؛ یک ادعای کوته بینانه که بیت کوین را برای تسریع انتقال به انرژی تجدیدپذیر نادیده می‌گیرد.

فورد در مورد رابطه بین طلا و جنگ نیز توضیحاتی داده بوده است: «مشکل اصلی طلا در رابطه با جنگ این واقعیت است که می‌توان آن را کنترل کرد. کنترل را بشکن و جنگ را متوقف کن.»

برخی از سرسخت‌ترین حامی‌های بیت کوین بر این باورند که اصول پول صحیح این ارز دیجیتال می‌تواند با کاهش توانایی دولت در تأمین بودجه از طریق تورم، جنگ را از بین ببرد. در حالی که یک استاندارد طلا باعث افزایش تورم برای دولت‌ها می‌شود، همانطور که فورد توضیح داد، بانکداران بین‌المللی بخش عمده‌ای از شمش را کنترل می‌کردند. این فرآیند کنترل و انباشت کالاهای گرانبها به نخبگان مالی اجازه داد تا بازار فعال پول را ایجاد کنند که در زمان جنگ رونق داشت.

ریچارد نیکسون (Richard Nixon)، رئیس جمهور ایالات متحده، باقی مانده‌های استاندارد طلا را در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) رها کرد، وی گفت که دولت وی قابلیت تبدیل بین دلار و شمش را موقتاً متوقف می‌کند. استاندارد شبه طلا تا سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲) دوام می‌آورد و تمام تعاریف مربوط به دلار به شمش تا سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۵) حذف می‌شود. با این حال، در واقع، سیستم استاندارد طلا توسط دولت بریتانیا در سال ۱۹۳۱ (۱۳۱۰) حذف شد و ایالات متحده دو سال پس از آن اقدام کرد. مقاله نیویورک تریبون روز شنبه در صفحه ردیت منتشر شد، جایی که با استقبال قابل توجهی روبرو شد. در حالی که ساتوشی ناکاموتو هرگز در پست‌های انجمن آنلاین از هنری فورد نام نبرد، برخی از کاربران ردیت گمان کردند که ممکن است خالق بیت کوین تحت تأثیر صنعت‌گر یعنی هنری فورد قرار گرفته باشد. دیگران به شوخی گفتند که ساتوشی در واقع تناسخ فورد بوده است.

لینک کوتاه:b2n.ir/n51608 

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۲۳ مهر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

صدرنشینی ایران با پیروزی مقتدرانه مقابل عراق

title

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی فوتبال، عراق را سه بر صفر شکست داد و صدرنشین گروه شد. این مسابقه در قطر میزبان جام جهانی برگزار شد.

دومین پیروزی متوالی ایران مقابل عراق نه تنها باعث شد که تیم اسکوچیچ به لحاظ تعداد برد متوالی به تیم محمد مایلی‌کهن در سال ۱۹۹۶ برسد بلکه باعث شد ایران بعد از ۴۹ سال و سه ماه و ۳۰ روز، در ۹۰ دقیقه، سه گل به تیم عراق زده باشد.

تیم ملی فوتبال ایران با این نتیجه با ۶ امتیاز صدرنشین گروه A مسابقات شد و البته اسکوچیچ نیز با این برد به رکورد ۹ برد پی در پی با تیم ملی رسید.منبع : ورزش3

مطالب مرتبط