پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزارزش‌ها برای برخی دستگاه‌ها ارسال شد

کمیسیون اقتصادی مجلس به‌تازگی پیش‌نویس طرح ساماندهی رمزارزش‌ها را برای نهادهایی مثل قوه قضاییه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران، مرکز ملی فضای مجازی و نصر کشور ارسال کرده است. گفته می‌شود از این نهادها خواسته شده است تا نظرات خود را در رابطه با این طرح تا ۲۱ آذر، یعنی سه روز دیگر، به کمیسیون اقتصادی ارسال کنند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کمیسیون اقتصادی مجلس

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از همشهری، از ۲سال پیش طرح‌های مختلفی برای ساماندهی این حوزه مطرح شده است، اما همچنان فعالان حوزه رمزارز و به‌طور کلی رمزدارایی‌ها منتظر به سرانجام رسیدن یک طرح جامع هستند.

پیش‌نویسی که کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه کرده، برای نهادهای متولی ازجمله بانک مرکزی، قوه قضاییه، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ارسال شده است. از این نهادها خواسته‌شده نظرات خود را تا ۲۱آذرماه اعلام کنند.

نسخه‌ای از این پیش نویس که در فضای مجازی منتشر شده، ظاهرا مهر آنی بر آن خورده است. به‌همین‌خاطر نگرانی‌ها و دغدغه‌های بخش خصوصی را در پی داشته است که مبادا این طرح بدون کارشناسی‌های دقیق و با شتابزدگی تصویب شود.

در این سند مجوزهای جدید و متعددی برای فعالیت در حوزه‌های مختلف رمزارز از ماینینگ تا عرضه و فروش تعریف شده است. بنابراین از این منظر می‌توان پیش‌نویس مورد نظر را طرحی جامع برای حوزه رمزدارایی‌ها تلقی کرد.

تمدید مهلت دریافت شناسه یکتا

همچنین انجمن بلاکچین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که در تاریخ ۱۲ آذر ۱۴۰۲ جلسه مهمی پیرو تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کلا و ارز با حضور نمایندگانی از نهادهای امنیتی و انتظامی، وزارت صمت، وزارت نیرو و نمایندگان انجمن بلا کچین ایران، در محل این ستاد در خصوص نحوه برخورد با دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز برگزار شد.

طبق قانون ذکر شده دارندگان تجهیزات استخراج رمزارز ملزم به ثبت و دریافت شناسه یکتا و کد رهگیری برای کلیه دستگاه ها از قبیل دستگاه های تولید داخل، وارد شده، در حال بهره‌برداری، حتی دستگاه‌های خاموش در انبار از سامانه جامع تجارت هستند.

طی درخواست نمایندگان انجمن و مساعدت نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نهادهای انتظامی و همکاری وزارت صمت برای یکبار دیگر مهلت ثبت اطلاعات و دریافت شناسه یکتا و کد رهگیری برای دارندگان پروانه بهره برداری فارغ از خاموش یا روشن بودن تجهیزات و همچنین دارندگان انبار تجهیزات استخراج از اول تا پانزدهم دی ماه ۱۴۰۲ تمدید شد.

لازم به ذکر است ۲ دسته تولیدکنندگان و وارد کنندگان همچنان قادر به ثبت در سامانه برای دریافت شناسه رهگیری کالا خواهند بود.

این اطلاعیه یادآوری می‌کند، آن دسته از تجهیزات که در سامانه ثبت نشده باشند فارغ از اسناد مثبته(تولید داخل، وارداتی، خود اظهاری) مشمول قانون قاچاق کالا هستند که با توجه به عدم تمدید مهلت ثبت در سامانه، اکیدا توصیه می‌شود برای جلوگیری از مشکلات تعزیراتی و انتظامی، کلیه دارندگان دستگاه استخراج رمز ارز اقدام به ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری کنند.

انجمن بلاکچین ایران به متقاضیان خرید تجهیزات استخراج توصیه می‌کند، زین پس هیچ تجهیزی را بدون داشتن شناسه یکتا و کد رهگیری خریداری نکنند که طبعا هرگونه تغییر در مالکیت تجهیزات یا تمدید پروانه بهره‌برداری در آینده مستلزم داشتن شناسه یکتا و کد رهگیری

خواهد بود.

همچنین انجمن بلاکچین ایران مسئولیت تولید محتوای آموزشی و انجام تست های فنی سامانه و اطلاع‌رسانی به مخاطبین این حوزه را عهده دار است. لذا متقاضیان می‌توانند در صورت نیاز به آموزش یا اطلاعات تکمیلی با اعضای کارگروه استخراج انجمن بلاکچین ایران در ارتباط باشند.

لینک کوتاه: B2n.ir/k24161 

کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد
طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجدداً در مجلس بررسی می‌شود
انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ارزهای دیجیتال «نزدیک به حرام» هستند
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: رمزریال قابلیت استخراج یا سرمایه‌گذاری ندارد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

مالیات,مالیات بر عایدی سرمایه,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجدداً در مجلس بررسی می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته گزارش این کمیسیون جهت رفع ایرادات شورای نگهبان از طرح مالیات بر عایدی سرمایه آماده است و پس از بررسی برنامه هفتم توسعه، در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد. او گفته است: «بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در زمینه رفع ایرادات شورای نگهبان درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه در نوبت نخست قرار دارد و امیدواریم در صورت تأیید نهایی شورای نگهبان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه در آذرماه ابلاغ شود.»

خبر - ۳ ماه پیش
رمزارز,بانک مرکزی,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه باید از ظرفیت رمزارزها برای نظام اقتصادی استفاده و ایرادات آن را برطرف کرد و در حوزه تصمیم‌گیری در نظرگرفت، از نگاه بانک مرکزی به حوزه رمزارزها انتقاد کرد.

خبر - ۳ ماه پیش
ارزهای دیجیتال,داخلی,ایران,حرام,کمیسیون اقتصادی مجلس,قانون گذاری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ارزهای دیجیتال «نزدیک به حرام» هستند

سید کاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، به‌تازگی در اظهارنظری درباره شرایط ارزهای دیجیتال در کشور گفته است: «بنا بر اظهارات برخی کارشناسان اقتصادی و ملاحظات نهاد‌های امنیتی پیرامون خطرناک‌بودن رمزارز‌ها در اقتصاد ایران، من هم این بخش را مخاطره‌آمیز می‌دانم. در حال حاضر در این بخش هیچ‌گونه عدالت اقتصادی وجود نداشته و حتی نزدیک به حرام نیز هست.»

خبر - خیلی وقت پیش