پیش‌نویس لایحه مبارزه با استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال منتشر شد؛ برق مراکز استخراج در دوران اوج مصرف قطع می‌شود

مرکز فناوری اطلاعات کشور به‌تازگی پیش‌نویس لایحه‌ای را برای مبارزه با استخراج غیرقانونی ارزهای دیجیتال منتشر کرده است. بر اساس این پیش‌نویس، برق مراکز استخراج در دوره‌های اوج مصرف قطع می‌شود و جریمه‌هایی هم برای فعالیت‌های غیرقانونی در نظر گرفته شده است.

استخراج,ارز دیجیتال,رمزارز,بیت کوین,استخراج بیت کوین,ایران,برق,قطعی برق,رئیسی,روحانی

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از ارزدیجیتال، معاونت اجرایی و سرپرست نهاد مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت پیش‌نویس لایحه مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال و پیش‌نویس تصویب‌نامه ساماندهی اقدامات فعالان مرتبط با ارزهای دیجیتال را برای هیئت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولید‌کننده برق، نظام صنفی رایانه‌ای و انجمن بلاک‌ چین ارسال کرده و از آنها خواستار اعلام نظر در خصوص پیش‌نویس ارسالی شده است.

در پیش نویس لایحه هیئت‌وزیران در خصوص استخراج ارزهای دیجیتال با ممنوع‌خواندن هرگونه فعالیت مرتبط با ارزدیجیتال اعم از واردات، فروش، نصب تجهیزات و… تأکید شده است:

«استخراج رمزارز هم جزو فعالیت‌های ممنوع بوده مگر با اخذ مجوز از وزار صمت و تأیید صدور این مجوز توسط وزارت صمت هم منوط به تأیید وزارت نیرو خواهد بود.»

اولین بار دولت در مرداد ۹۸ استخراج ارزدیجیتال را قانونی اعلام و سعی کرد در مصوبه‌اش چهارچوب کلی آن را مشخص کند اما آن مصوبه به تنهایی نتوانست تکلیف استخراج ارزهای دیجیتال را مشخص کند و دولت بار دیگر درست یک‌ سال پس از آن با تدوین مصوبه‌ای سعی کرد تا تکلیف تجهیزات وارد شده برای استخراج ارزهای دیجیتال را مشخص کند. طبق آن مصوبه اگر دارندگان دستگاه‌های ماینر، دستگاه‌های خود را در سامانه «بهین‌یاب» ثبت می‌کردند و حقوق و عوارض گمرکی آن را می‌پرداختند، دیگر کالای قاچاق به شمار نمی‌آمد.

حالا پیش‌نویس لایحه هیئت وزیران در این رابطه واردات، تولید و خریدوفروش تجهیزات استخراج ارزدیجیتال را توسط دارندگان مجوز قانونی و صرفاً از طریق سامانه جامع تجارت مجاز دانسته و اعلام کرده است وزارت صمت در صورت تخلف قادر به ابطال مجوز مربوطه خواهد بود.

از سوی دیگر بر اساس همین پیش‌نویس، واردات، تولید، فروش و نصب تجهیزات رمزارزی بدون مجوز قانونی و استفاده از دستگاه‌های غیراستاندارد استخراج با تشخیص سازمان ملی استاندارد ممنوع اعلام شده است و منجر به ضبط تجهیزات، مرتکب و مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواهد شد.

در پیش‌نویس لایحه قانونی استخراج ارزهای دیجیتال نیز با تأکید بر اینکه کلیه تجهیزات اصلی و جانبی استخراج مجاز ارزدیجیتال و دستگاه‌های غیراستاندارد استخراج با تشخیص سازمان ملی استاندارد، اعم از وارداتی، تولید‌شده و همچنین مورداستفاده که در سامانه جامع تجارت صمت ثبت و ردیابی نشده باشند، به‌عنوان آلات جرم محسوب شده و ضبط و معدوم خواهند شد.

قطع برق ماینرها در دوره‌های اوج مصرف

یکی از موضوعاتی که در حوزه رمزارز در تابستان گذشته ماجراساز شد، ماجرای قطعی و کمبود برق و دستور حسن‌ روحانی، رئیس‌جمهور وقت، برای خاموش‌کردن تمام دستگاه‌های استخراج بود. استخراج‌کنندگان قانونی ارزدیجیتال با انتقاد از این دستور بر این باور بودند که عدد اعلام شده توسط وزارت نیرو مبنای درستی ندارد و از سوی دیگر در حالی‌ که این استخراج‌کنندگان برای فعالیت خود مجوز دریافت کرده‌اند و تعرفه متوسط صادراتی برای برق و گاز می‌پردازند، اعلام کردند که تصمیمات یک شبه منجر به بی‌انگیزگی و ناامیدی برای ادامه فعالیت به صورت قانونی است و منجر به خسارت دیدن این کسب‌وکارها می‌شود.

حالا پیش‌نویس لایحه هیئت‌وزیران در خصوص استخراج ارزدیجیتال با ممنوع‌کردن استفاده از انشعاب برقی که برای مصارف دیگر برقرار شده، وزارت نیرو را مجاز دانسته است که در صورت وجود امکانات و ظرفیت لازم نسبت به واگذاری انشعاب برق به متقاضیان دارای مجوزِ معتبر با نصب لوازم اندازه‌‌گیری هوشمند، اقدام کرده و نسبت به بازبینی شیوه‌های جاری پرداخت یارانه برق و ارائه پیشنهاد لازم به هیئت‌وزیران جهت تصویب عمل کند.

در ادامه این پیش‌نویس اشاره شده که وزارت نیرو زمان‌های محدودیت برق را در هر سال تعیین و ابلاغ می‌کند و شرکت‌های برق موظفند که مصرف برق مراکز استخراج را در این اوقات اندازه‌گیری و دسترسی آنها را قطع کنند.

علاوه‌بر این کشف، شناسایی واردات، تولید، فروش، نصب تجهیزات و مراکز استخراج ارزدیجیتال به صورت غیرمجاز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول دریافت پاداش مطابق دستورالعمل ابلاغی توسط دستگاه اجرایی ذی‌ربط خواهد بود.

بر این اساس مراکز استخراج ارزدیجیتال مکلف‌ شده‌اند برق موردنیاز خود را بر اساس مقررات وزارت نیرو از طریق احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر یا خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تازه‌تأسیس با پرداخت هزینه جابه‌جایی انرژی برق، سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق یا استفاده از انرژی صرفه‌جویی‌شده، خرید برق از بورس انرژی به صورت مستقیم یا از طریق خرده‌فروشی به‌جز در زمان محدودیت برق تأمین کنند.

جریمه متخلفان پرداخت سه تا پنج برابر تعرفه است

این پیش‌نویس در ادامه مجازات‌هایی را برای فالیت‌های غیرقانونی در نظر گرفته است و بر این اساس وزارت نیرو و نفت موظف شده‌اند که از طریق شرکت‌های تابعه و وابسته جریان انشعاب برق و یا گاز محل وقوع تخلف را حداقل به مدت سه ماه به صورت موقت قطع کند و علاوه بر این، هزینه خدمات مصرفی مبلغی معادل سه برابر قیمت متوسط ریالی برق و گاز صادراتی برای دارندگان انشعابی که به صورت غیرقانونی استخراج کرده‌اند و پنج برابر قیمت برای شخصی که بدون دریافت انشعاب اقدام کرده است، در نظر گرفته می‌شود که این مبلغ بر اساس اعلام وزارت نیرو یا نفت و مطابق با نرخ تسعیر سامانه نیما محاسبه خواهد شد.

در صورت تکرار تخلف‌های این‌چنینی، وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو موظف خواهند بود که از طریق شرکت‌های تابعه و وابسته، علاوه بر دریافت هزینه خدمات مصرفی و مبالغ ذکر شده، انشعابات بدون مجوز را قطع و جمع‌آوری کرده و با متخلف مطابق قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب و برق برخورد کنند.

پیش‌نویس هیئت‌وزیران در این خصوص، شورای امنیت کشور، شوراهای تأمین استان و شهرستان، نیروی انتظامی و کلیه دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صمت، اطلاعات، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به همکاری با وزارت نیرو موظف دانسته است.

وزارت ارتباطات نیز مکلف شده است که از طریق سامانه و به صورت برخط هویت مشترکین اینترنتی که اقدام به استخراج رمزارز می‌کنند و آدرس جغرافیایی محل استخراج را به وزارت نفت و نیرو ارسال کند.

تاکنون دولت سعی کرده است فضای استخراج رمزارز را قانونمند کند اما هیچ اقدامی برای قانونمندکردن فضای خرید و فروش رمزارز انجام نداده است.

در این پیش نویس به فعالان این حوزه مهلت داده شده است تا اول آذر ماه نظرات خود را در خصوص این مصوبه برای ریاست‌جمهوری ارسال کنند.

لینک کوتاه: b2n.ir/q17785 

طرح دولت برای ساماندهی ارزهای دیجیتال؛ چه محدودیت‌های جدیدی اعمال می‌شود؟
افزایش سختی استخراج و کاهش قیمت بیت کوین باعث افت چشمگیر سودآوری ماینرها شده است
سختی استخراج بیت کوین به اوج تاریخی جدید رسید
صدور مجوز ماینینگ منوط به تأیید وزارت نیرو؛ تیر خلاص بر پیکره استخراج ارز دیجیتال در ایران؟
یک ماینر اتریوم با استخراج یک بلاک، ۱۷۰ اتر کسب کرد!

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

سختی استخراج,قیمت بیت کوین,ماینر

افزایش سختی استخراج و کاهش قیمت بیت کوین باعث افت چشمگیر سودآوری ماینرها شده است

پس از اینکه سختی استخراج بیت کوین به بالاترین سطح تاریخ خود در ۲۲.۶۴ تریلیون واحد رسید هش ریت بیت کوین به دلیل این رکورد شکنی کاهش یافت. هش ریت بیت کوین ۳ روز پیش به کف ۱۶۷ اگزاهش بر ثانیه رسید، اما حالا به ۱۸۹ اگزاهش در ثانیه افزایش یافته است. کاهش قیمت روزهای اخیر از یک سو و افزایش سختی استخراج آن باعث شده تا سود استخراج بیت کوین برای ماینرها کاهش یابد.

خبر - ۲ روز پیش
سختی استخراج,اوج تاریخی جدید,بیت کوین

سختی استخراج بیت کوین به اوج تاریخی جدید رسید

به گزارش وب‌سایت تحلیلی گلسنود، در شرایطی که قیمت بیت کوین دچار افت قابل‌توجهی شده، دشواری استخراج آن به اوج تاریخی جدیدی رسیده است. دشواری استخراج بیت کوین بعد از اعمال ممنوعیت‌های گسترده در چین بسیار کاهش یافته بود.

خبر - ۴ روز پیش
مجوز ماینینگ,وزارت نیرو,استخراج ارز دیجیتال,ایران,وزارت صمت

صدور مجوز ماینینگ منوط به تأیید وزارت نیرو؛ تیر خلاص بر پیکره استخراج ارز دیجیتال در ایران؟

اصلاح متن مصوبه مربوط به مقررات استخراج ارزهای دیجیتال در کشور، اخیراً در دستور کار دولت قرار گرفته است. در طرح پیشنهادی جدید، آمده است که انجام هر گونه فعالیت مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال، منوط به دریافت مجوز از وزارت صمت و تأیید وزارت نیرو است؛ طرحی که به عقیده برخی از کارشناسان، اجرایی‌شدن آن می‌تواند فعالیت ماینرها را بیش از پیش محدود کند.

خبر - ۶ روز پیش
ماینر,اتریوم,استخراج,بلاک,پاداش ماینینگ

یک ماینر اتریوم با استخراج یک بلاک، ۱۷۰ اتر کسب کرد!

یکی از ماینرهای خوش‌شانس اتریوم توانست یک بلاک استخراج کند و ۱۷۰.۶۵ اتر پاداش بلاک را به دست آورد.

خبر - ۷ روز پیش
اینتل,استخراج بیت کوین,بیت کوین,انرژی بهینه,دلار,رمز ارز,ایران,ارز دیجیتال

اینتل اولین دستگاه استخراج بیت کوین با مصرف انرژی بهینه را معرفی می‌کند

غول سازنده تراشه‌های نیمه‌هادی اینتل (Intel)، قرار است در کنفرانس بین‌المللی مدارهای حالت جامد (ISSC) یک دستگاه استخراج بیت کوین (ASIC) کم‌مصرف با نام «بونانزا ماین» (Bonanza Mine) را معرفی کند. هنوز جزئیات بیشتر در مورد معرفی این شرکت ۲۲۳ میلیارد دلاری فاش نشده و مشخص نیست که آیا اینتل یک محصول قابل استفاده ارائه خواهد کرد و یا فقط از تراشه اولیه این محصول رونمایی می‌کند.

خبر - ۱ هفته پیش
نخست‌وزیر هند,قانون‌گذاری,ارزهای دیجیتال

نخست‌وزیر هند خواستار همراهی سایر کشورها برای قانون‌گذاری یکپارچه ارزهای دیجیتال شد

نارندرا مودی، نخست‌وزیر کشور هند روز دوشنبه در نشست مجمع اقتصاد جهانی داووس، طی ویدیو کنفرانسی از سایر کشورها درخواست کرد تا برای قانون‌گذاری متحد و یکپارچه ارزهای دیجیتال به هند ملحق شوند. وی معتقد است، با توجه به ماهیت فناوری زیرساخت ارزهای دیجیتال، تصمیم اتخاذ شده توسط یک کشور برای مقابله با چالش‌های این فناوری با چنین رشد فزاینده‌ای به‌تنهایی کافی نخواهد بود.

خبر - ۱ هفته پیش
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران,ایران,داخلی,صادرات و واردات,ارز دیجیتال

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران: تا ۳ هفته دیگر صادرات و واردات با ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر می‌شود

علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت که زیرنظر وزارت صمت فعالیت می‌کند، ساعاتی پیش اعلام کرد که طرح استفاده از ارزهای دیجیتال در تجارت خارجی احتمالاً تا سه هفته آینده عملیاتی می‌شود و کسب‌وکارها می‌توانند از ارز دیجیتال برای صادرات و واردات کالا استفاده کنند.

خبر - ۱ هفته پیش
ارز دیجیتال بانک مرکزی,رمز ریال,ایران,داخلی,بانک مرکزی,تورم,دلار,برجام,بیت کوین,ارز دیجیتال,رمز ارز

ارز دیجیتال بانک مرکزی با نام «رمز ریال» به صورت آزمایشی عرضه می‌شود

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: به‌ زودی شاهد اجرایی شدن فاز آزمایشی رمز پول بانک مرکزی جمهوری اسلامی به عنوان «رمز ریال» خواهیم بود.

خبر - ۱ هفته پیش
بیت کوین,تورم,کلاهبرداری,چین,استخراج,برق,ماینر,ماینینگ

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!

قانع‌کننده‌ترین شواهدی که نشان می‌دهد بیت‌کوین چیزی که تبلیغ می‌شود است، تاریخچه عملکردش تا به این لحظه می‌باشد. هر چه بیت کوین طولانی‌تر به حیات خود ادامه دهد، باید آن را جدی‌تر بگیرید!

مقاله - ۱ هفته پیش