کلیات طرح «ساماندهی رمزارزش‌ها» در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، اخیراً در مصاحبه‌ای ضمن صحبت درباره جزئیات جلسه عصر روز دوشنبه (۱۳ آذر) این کمیسیون، به قرائت گزارش مربوط به ساماندهی رمزارزها پیرو ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس اشاره کرد و گفت: «به موجب ارائه این گزارش در مجلس، ما باید متن مصوبی را آماده می‌کردیم. این متن مصوب بعد از مدت‌ها آماده شد. لذا امروز کلیات طرح ساماندهی رمزارزش‌ها در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. قرار است جزئیات این طرح در هفته‌های آینده در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

کمیسیون اقتصادی مجلس,محمدرضا پورابراهیمی,مصاحبه‌,طرح ساماندهی رمزارزش‌ها

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از خانه ملت، با اشاره به جزئیات جلسه عصر امروز دوشنبه (۱۳ آذرماه) کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:

«لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی ایران و دولت کره جنوبی در دستور کار امروز کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت.»

نماینده مردم «کرمان و راور» در مجلس در تشریح لزوم ارائه این لایحه از سوی دولت به مجلس تاکید کرد:

«حساب‌هایی طی سال‌های اخیر در حوزه تجارت خارجی،به عنوان منابع متعلق به جمهوری اسلامی ایران در بانک‌های کره جنوبی نگهداری شده است که اخیرا به دلیل تغییر ارزش پولی کشور کره در مقابل واحد پول دلار هزینه‌ای را به کشور ما تحمیل کرده است.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت کره مقصر اصلی این موضوع بوده است،گفت:

«دولت کره مکلف بوده در زمان‌هایی که جمهوری اسلامی ایران دستور امکان استفاده از منابع ارزی‌اش را می‌داده، این امکان را برای ما فراهم کند، اما به هر دلیلی این امکان فراهم نشده و عملا تاخیر در پرداخت تعهدات دولت کره بابت منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران، باعث شد این تاخیر زمانی مشمول کاهش ارزش پول ملی در آنجا شود و حدود یک میلیارد دلار هزینه تحمیل کند.»

وی ادامه داد:

«از این رو دولت لایحه‌ای را در این بخش به مجلس ارائه کرده است تا بعد تصویب آن، موارد برشمرده شده مورد پیگیری قرار دهد. همچنین این لایحه به مجلس ارائه شد تا اختیار لازم به بانک مرکزی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در زمینه پیگیری این موضوع داده و شکایت ایران از دولت کره جنوبی پیگیری شود.»

پور ابراهیمی با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی باید در جلسه امروز عصر کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر می‌شد، بیان کرد:

«به واقع برای سومین بار است که کمیسیون از رئیس کل بانک مرکزی برای حضور در کمیسیون دعوت به عمل آورده بود اما ما امروز هم با وجود هماهنگی‌های صورت گرفته شاهد عدم حضور رئیس کل بانک مرکزی در کمیسیون بودیم.»

پورابراهیمی، ادامه داد:

«عدم پاسخگویی کمیسیون اقتصادی در خصوص برخی مسائل مرتبط با حوزه سیاست‌های پولی، ارزی و تراز تجاری ناشی از عدم اطلاع کمیسیون از اقدامات بانک مرکزی و عدم ارتباط لازم با این بخش بوده است از این رو اکثریت قاطع اعضای کمیسیون در جلسه فوق این موضوع را به عنوان انتقاد جدی مجلس به دولت مطرح کردند و تاکید به هماهنگی بانک مرکزی با کمیسیون برای ارائه گزارشات بودند.»

پور ابراهیمی با اشاره به تاکیدات آئین‌نامه داخلی مجلس در زمینه بررسی لوایح دولت در مجلس اظهار کرد:

«آئین‌نامه داخلی تاکید دارد که بررسی لوایح باید با حضور عالی‌ترین مقام دولت مدنظر قرار گیرد. از این رو اعضای کمیسیون به عدم حضور رئیس کل بانک مرکزی در جلسه امروز کمیسیون انتقاد جدی داشتند و به همین دلیل امکان بررسی لایحه فوق فراهم نشد لذا در جلسه فوق تصمیم گرفته شد که بررسی این لایحه بدون حضور نمایندگان بانک مرکزی شکل بگیرد که در ادامه نمایندگان بانک مرکزی از جلسه خارج شدند و پس از آن کمیسیون بررسی داخلی را مبنای کار خود قرار داد.»

وی تاکید کرد:

«همچنین مقرر شد کمیسیون اقتصادی پیرامون مشکلات شکل گرفته نشست مشترکی با رئیس جمهور داشته باشد تا انتقاد شدید مجلس به نحوه رفتار غیر مسئولانه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور  منعکس شود، بنابراین ما این انتقاد شدید را هم از سوی رئیس مجلس و هم با جلسه با رئیس جمهور پیگیری خواهیم کرد و بعد از خروج نمایندگان بانک مرکزی از کمیسیون اقتصادی، کلیات لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی ایران و دولت کره جنوبی به تصویب رسید.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به قرائت گزارش مربوط به ساماندهی  رمز ارزها پیرو  ماده ۴۵ آئین نامه داخلی مجلس  تاکید کرد:

«به موجب ارائه این گزارش در مجلس، ما باید متن مصوبی را آماده می‌کردیم. این متن مصوب بعد از مدت‌ها آماده شد. لذا امروز کلیات طرح ساماندهی رمز ارزش‌ها در کمیسیون مورد بررسی و به تصویب رسید. قرار است جزئیات این طرح در هفته‌های آینده در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.»

لینک کوتاه: B2n.ir/e12220 

طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجدداً در مجلس بررسی می‌شود
انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ارزهای دیجیتال «نزدیک به حرام» هستند
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: رمزریال قابلیت استخراج یا سرمایه‌گذاری ندارد

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

مالیات,مالیات بر عایدی سرمایه,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

طرح مالیات بر عایدی سرمایه مجدداً در مجلس بررسی می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، گفته گزارش این کمیسیون جهت رفع ایرادات شورای نگهبان از طرح مالیات بر عایدی سرمایه آماده است و پس از بررسی برنامه هفتم توسعه، در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد. او گفته است: «بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در زمینه رفع ایرادات شورای نگهبان درباره طرح مالیات بر عایدی سرمایه در نوبت نخست قرار دارد و امیدواریم در صورت تأیید نهایی شورای نگهبان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه در آذرماه ابلاغ شود.»

خبر - ۳ ماه پیش
رمزارز,بانک مرکزی,محمدرضا پورابراهیمی,کمیسیون اقتصادی مجلس

انتقاد پورابراهیمی از بانک مرکزی: نباید رمزارزها را از اساس نفی کرد

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه باید از ظرفیت رمزارزها برای نظام اقتصادی استفاده و ایرادات آن را برطرف کرد و در حوزه تصمیم‌گیری در نظرگرفت، از نگاه بانک مرکزی به حوزه رمزارزها انتقاد کرد.

خبر - ۳ ماه پیش
ارزهای دیجیتال,داخلی,ایران,حرام,کمیسیون اقتصادی مجلس,قانون گذاری

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: ارزهای دیجیتال «نزدیک به حرام» هستند

سید کاظم موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، به‌تازگی در اظهارنظری درباره شرایط ارزهای دیجیتال در کشور گفته است: «بنا بر اظهارات برخی کارشناسان اقتصادی و ملاحظات نهاد‌های امنیتی پیرامون خطرناک‌بودن رمزارز‌ها در اقتصاد ایران، من هم این بخش را مخاطره‌آمیز می‌دانم. در حال حاضر در این بخش هیچ‌گونه عدالت اقتصادی وجود نداشته و حتی نزدیک به حرام نیز هست.»

خبر - خیلی وقت پیش