کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ۵ نفر در رابطه با ترویج یک طرح پانزی ۲ میلیارد دلاری شکایت می‌کند

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ۵ نفر از مروجان طرح پانزی 2 میلیارد دلاری «Bitconnect» شکایت می‌کند.

sutun

منبع : Cointelegraph

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از ۵ نفر در رابطه با ترویج یک طرح پانزی ۲ میلیارد دلاری شکایت می‌کند

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، پس از ۳ سال کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که ۵ نفر در رابطه با تبلیغ و ترویج طرح پانزی بیت‌کانکت (Bitconnect) با اتهاماتی روبرو خواهند شد.

طرح پانزی چیست؟

یک طرح پانزی (Ponzi scheme)، ترفندی برای کلاهبرداری است که در آن یک کلاهبردار یا همان طراح پانزی، به افراد ناآگاه وعده می‌دهد که اگر پول‌هایشان را در اختیار او قرار دهند، با آن پول‌ها کار خواهد کرد و سودهای نجومی و تضمینی به سرمایه‌گذاران خواهد داد.

در ابتدا برای جلب اعتماد بیشتر، از پول افراد جدید، سود افراد قدیمی پرداخت می‌شود تا سرمایه‌گذاران بیشتری جذب سیستم شوند. این طرح در نهایت به دلیل اشباع شدن و عدم وجود سرمایه‌گذار جدید نابود شده و معمولا کلاهبردار با مقدار زیادی پول متواری می‌شود.

در شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ادعا می شود که این افراد بدون ثبت شدن به عنوان کارگزار در کمیسیون، اوراق بهادار را بدون ثبت در کمیسیون و ارائه و فروخته‌اند. انجام این کار‌ها طبق قوانین اوراق بهادار فدرال، اجباری است.

گفته می شود که این مروجین، از جمله تروان براون (Trevon Brown)، کریگ گرنت (Craig Grant)، ریان ماسان (Ryan Maasen)و مایکل نوبل (Michael Noble) «شایستگی سرمایه‌گذاری در برنامه  بیت‌کانکت را به سرمایه گذاران احتمالی تبلیغ کرده‌اند، از جمله با ایجاد فیلم های «سبک توصیفی» و انتشار آنها در یوتوب؛ آنها گاهاً چندین بار در روز این کار را انجام می‌دادند. در ازای تبلیغات این افراد، آنها کمیسیون دریافت می‌کردند.

در گزارش منتشر شده، از جاشوئا جسپن (Joshua Jeppesen) به عنوان رابط بیت بیت‌کانکت و مروجین نام برده شده است.

مدتی پس از انتشار این گزارش، ترون براون (معروف به برون جیمز) توئیتی را منتشر کرد که در آن او این اتهامات را انکار نکرد و گفت که جامعه ارزهای دیجیتال «پیرامون او جمع خواهد شد.»

او در این توییت نوشت:

«قدیمی‌های واقعی حوزه ارزهای دیجیتال پیرامون من جمع خواهند شد. آدمای واقعی که واقعیت رو می‌دانند و می‌دانند از روز اول چه اتفاقاتی افتاده است. به زودی با شما صحبت می‌کنم دوستان.»

لارا شالوف مهربان (Lara Shalov Mehraban)، مدیر منطقه‌ای دستیار دفتر منطقه‌ای کمیسیون بورس و اوراق بهادار در منطقه نیویورک در این گزارش گفت:

«ما به دنبال پاسخگویی افرادی هستیم که با استفاده از علاقه مردم برای سرمایه‌گذاری در دارایی های دیجیتال به طور غیرقانونی سود می‌برند.»

این شرکت در سال ۲۰۱۸ فروپاشید و از سوی چندین تحلیلگر و ناظر، از جمله بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، به طرح پانزی بودن متهم شد. سال گذشته، یک مرد استرالیایی در ارتباط با کلاهبرداری این شرکت متهم شد.

گفتنی است که طرح پانزی بیت کانکت در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد و توکن آن که BCC نام داشت در آن زمان در رده ۲۰ کوین ارزشمند بازار قرار داشت.

برچسب ها :

چارلز هوسکینسون: بیت کوین «بدترین دشمن خود است» و به اتریوم خواهد باخت
بهترین کتاب‌ها برای شروع یادگیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال
ماینر جدید Bitmain در راه‌ است!
نویسنده کتاب «پدر پولدار پدر بی‌پول»: بزرگ‌ترین سقوط بیت کوین در راه است
3 دلیل برای اینکه اتریوم نسبت به بیت کوین در کوتاه مدت کم‌کاری خواهدکرد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

جشن انتخاباتی مردم در میدان ولیعصر(عج)

title

گردهمایی هواداران آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب برای برگزاری جشن پیروزی وی در انتخابات عصر روزشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد.

جمعی از هواداران رئیس جمهور منتخب با حضور در میدان ولیعصر تهران حمایت خود را از آیت‌الله رئیسی و قدردانی از رای مردم اعلام کردند. حاضران با در دست داشتن عکس‌های آیت‌الله رئیسی، حاوی چهره و شعارهای رئیس جمهور منتخب و همچنین به احتزاز درآوردن پرچم ایران، خوشنودی خود را از این رویداد بزرگ ملی اعلام کردند.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط