۴ توصیه مشفقانه به کسانی که از بورس به بازار ارزهای دیجیتال می‌روند

سرمایه را به آهویی هراسان تشبیه کرده اند که با کوچک ترین احساس خطر، می رمد و می گریزد و اکنون این آهو‌، از بورس ترسیده است.

jafarmo

نویسنده : جعفر محمدی

منبع : آسان بیت کوین

۴ توصیه مشفقانه به کسانی که از بورس به بازار ارزهای دیجیتال می‌روند

title

پس از آن که بورس ایران منفی شد و بهار سودهای پی در پی به خزان ضررهای مکرر رسید، بسیاری از مردم پول های خود را - ولو با ضرر - از بورس خارج کرده اند و در روزگار توئیت های بیت کوینی ایلان ماسک، به سمت بازار ارزهای دیجیتال روانه کرده اند.

شاه بیت همه هم، صعود بیت کوین است و این که اگر پارسال و چند سال قبل، بیت کوین خریده بودند، الان جزو میلیاردها بودند.

اما این، تنها یک روی سکه است و کمتر کسی به آنها می گوید که همین بیت کوین محبوب این روزها، در عمر ۱۲ - ۱۰ ساله اش، خیلی ها را به خاک سیاه نشاند؛ نمونه معروف و تاریخی اش سقوط بیت کوین از مرز ۲۰ هزار  به ۴ هزار دلار  در ۲۰۱۷ است؛ سقوطی که قریب به یک سال به درازا کشید و بسیاری را چنان ناامید و سرخورده کرد که بیت کوین خریداری شده در اوج را به یک پنجم فروختند!

پس اگر می خواهید پول تان را از بورس به بازار ارزهای دیجیتال ببرید، چند توصیه مشفقانه زیر را جدی بگیرید:

1 - درباره ارزهای دیجیتال مطالعه و تحقیق کنید. کلاس بروید، در وبینارها شرکت کنید و دستکم با فضای کلی این بازار و اصطلاحات کلیدی و اصول اولیه خرید و فروش، آشنا شوید.

یادتان باشد که اگر در بورس، دامنه سود و زیان روزانه محدود بود، در بازار ارزهای دیجیتال چنین محدوده ای وجود ندارد و شما ممکن است در یک روز، صد در صد سود کنید یا ۸۰ درصد پول تان را از دست بدهید.

ورود بدون دانش به بازاری چنین پرنوسان، حماقت محض است.

2 - اگر در بازار بورس، شرکت های معتبری هستند که برایتان سبدگردانی کنند و شما نیز از روند کار مطلع هستید و دستکم می دانید که این شرکت ها پول تان را اصطلاحا نمی خورند و ناپدید نمی شوند، بدانید که در بازار ارزهای دیجیتال چنین امکانی به شفافیت بورس وجود ندارد.

اگر می خواهید فردی برایتان سبدگردانی کند، باید به او اطمینان  محض داشته باشید. پول تان را دست هر کسی ندهید ولو آن که وعده سودهای نجومی دهد.

بد نیست این را هم بدانید که در بازار ارزهای دیجیتال ایران، حدود ۲۰ درصد از سود، سهم سبدگردان است‌ و البته این عدد با توافق طرفین قابل تغییر است.

3 - اگر می خواهید سرمایه گذاری دراز مدت کنید، پیشنهاد من این است که ۶۰ درصد از سرمایه تان را تبدیل به دو ارز اصلی یعنی بیت کوین و اتر کنید و ۴۰ درصد را به خرید ۲ الی چهار ارز آینده دار مانند پولکادات و آیوتا و ... اختصاص دهید.( این ارزها را به عنوان مثال نوشتم؛ هر چند ارزهای خوبی هستند ولی با توجه به بازه زمانی که قصد سرمایه گذاری دارید، گزینه های متعددی وجود دارد  که حتما باید یا با دانش تخصصی خودتان و یا با مشورت کارشناسان خرید کنید.)

وقتی سبد ارزی تهیه کردید، صبور باشید و در زمان اصلاح قیمت ها که بهای ارزها پایین می آید، دچار استرس نشوید و ارزهایتان را نفروشید. بدانید که نوسان، طبیعت بازار است و در عین حال تجربه نشان داده که اگر سبدتان را درست بسته باشید در بلند مدت، روی سود هستید.

۴ - اگر پول زیادی را برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آورده اید، پیشنهاد من این است که آن را در کیف پول سخت افزاری نگهداری کنید که امنیت بالاتری دارد.

حتما از جاهای معتبر کیف پول سخت افزاری بخرید.

در هر حال ، فارغ از نوع کیف پول، در نگهداری رمز کیف تان بسیار بسیار بسیار حساس باشید چون اگر رمز را گم کنید باید به پول تان هم بدرود بگویید.

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوشحال کننده درباره پایان کرونا

title

مرکز کنترل بیماری های آمریکا، سی دی سی، در جدیدترین دستورالعمل خود اعلام کرده کسانی که به طور کامل واکسن کرونا دریافت کرده اند می توانند بدون ماسک با یکدیگر دیدار کنند و حتی با افراد نزدیک خانواده که واکسن نزده اند، اما مشکلات زمینه ای هم ندارند ملاقات کنند و نیازی به زدن ماسک نخواهند داشت.

منبع : تابنام

مطالب مرتبط

سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

سوزاندن سکه در بازار رمز ارزها چیست؟

اصطلاح سوزاندن سکه، کوین سوزی یا توکن سوزی (coin burning)، حذف دائمی سکه‌ها از موجودی سکه در گردش است. بر این اساس‌، این روش کاهش دائمی کل عرضه در بازار را تضمین می کند. اصولاً سوزاندن سکه روشی است که تقریباً در همه ارزهای دیجیتال برقرار است و هدف آن خنثی کردن کاهش ارزش رمز ارز است.

مقاله - 18 فروردین 1400
حجم معاملات مشتقات بیت کوین در ماه مارس به اوج خود رسید

حجم معاملات مشتقات بیت کوین در ماه مارس به اوج خود رسید

بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط «The Block»، حجم معاملات مشتقات بیت کوین، شامل معاملات آتی (Futures) و اختیارات (Options)، در ماه مارس (۱۱ اسفند تا ۱۱ فروردین) به بالاترین سطح تاریخ خود رسیده است.

خبر - 17 فروردین 1400
تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ دوشنبه ۱۶ فروردین

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین؛ دوشنبه ۱۶ فروردین

بررسی سابقه تاریخی هر ارز به عنوان ابزاری برای پیش‌بینی روند احتمالی قیمت در آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. آپریل (فروردین) تا به اینجای کار ماهی نزولی برای بیت کوین بوده است. با این حال کارشناسان معتقدند مطابق سابقه تاریخی بیت کوین روند صعودی در این ماه هم ادامه پیدا می‌کند.

تحلیل - 16 فروردین 1400