بیش از ۸۰ بانک مرکزی در سراسر جهان به دنبال صدور ارز دیجیتال ملی خود هستند

به گفته رییس بانک اروپا، بیش از ۸۰ بانک مرکزی در دنیا قصد صدور ارز دیجیتال ملی (CBDC) دارند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز دیجیتال ملی,CBDC,ارز دیجیتال,قانون‌گذاری

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از اکسچینو، کریستین لاگارد (Christine Lagarde) ، رییس بانک مرکزی اروپا، حداقل ۸۰ بانک مرکزی در سراسر جهان به دنبال صدور ارز دیجیتال ملی یا به عبارتی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستند. خانم لاگارد در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت:

«فکر می‌کنیم که وظیفه ما دردسترس قرار دادن ارزهای دیجیتالی است که به نفع مصرف کنندگان باشد. از‌آن‌رو، این ارزها چه شکل و شمایلی خواهند داشت؟ خب، در حقیقت می‌توان از این رمز ارزها همانند اسکناس استفاده کرد و از آن بهره برد. به عقیده من، به طور ذاتی CBDC‌ها مانند اسکناس نیستند؛ زیرا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی میزان ناشناس بودن اسکناس را نخواهد داشت (ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به اندازه اسکناس‌ها ناشناس نیستند).»

کریستین لاگارد با استناد به نظر مشتریان درگفتگو با آن‌ها پیرامون صدور CBDC و تفاوت آن با اسکناس، خاطرنشان کرد که بسیاری از مردم اظهار داشته‌اند:

«ما انتظار داریم که حریم خصوصی ما محافظت شود، اما ویژگی ناشناس بودن را نمی‌خواهیم زیرا نسبت به خظر ناشناس بودن آگاه هستیم.»

مطالعات پیرامون‌CBDC ها از اوایل سال ۲۰۱۴ در کشور چین آغاز شد و از همین رو کشور سوئد بحث‌هایی را درباره شکل کرون الکترونیکی (e-krona)، یورو الکترونیکی (e-euro) یا دلار الکترونیکی (e-dollar) و صدور آن‌ها پیش برد. اگر بانک‌های مرکزی به همه دسترسی بدهند، ممکن است عملکرد بانک‌های تجاری به عنوان حافظین امن سپرده‌ها به خطر بیفتد. اکنون این طرح نیز به سیستم فعلی شباهت دارد، که در آن بانک‌های مرکزی برای بانک‌های تجاری پول صادر کرده و سپس آن‌ها را بین عموم مردم توزیع می‌کنند.

عموم مردم همانند اکنون، می‌توانند از طریق یک برنامه بانکی به ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا کنند؛ با این تفاوت که احتمالا بانک‌ها می‌توانند برنامه خاص ارز دیجیتال خود را ارائه داده که از این‌رو ارز دیجیتال شخص در سیستم بانکی باقی می‌ماند. با این حال، ممکن است برخی از بانک‌ها والت‌های خود حضانتی (Self-Custodian) را مورد آزمایش و بررسی قرار دهند.

صدور CBDC چه ویژگی‌هایی به دنبال دارد؟

به جهت برخورداری عموم از مزایای اضافی CBDC ها، به طور ویژه به برنامه نویسان امکان انتشار اسمارت کانترکت‌ها در بلاک چین بانک داده می‌شود و این اتفاق امکان اجرای امور مالی خودکار و مواردی همچون توکن غیر قابل تعویض (NFT) را فراهم می‌سازد. چنین مواردی، ایجاد یک بلاک چین عمومی را ضروری می‌کند؛ با وجود اینکه همانند بیت کوین توسط مردم کنترل نمی‌شود.

تنها موردی که از نقطه نظر فنی در مورد صدور CBDC باقی می‌ماند، مسائل مربوط به حریم خصوصی است؛ زیرا بانک مرکزی و بانک‌های تجاری بینش و درک کاملی از کلیه فعالیت‌های اقتصادی دارند. با این وجود، می‌توان به والت‌های حضانتی امکان ایجاد آدرس زنجیره بانکی خود را داد تا با استفاده از کیف پول‌های تأیید صحت پرداخت ساده (SPV)، درست مانند بیت کوین به شبکه زنجیره‌ای بانک متصل شوند تا نگرانی‌های حول این موضوع را برطرف کنند.

پس از آن ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و بیت کوین بر اساس محاسن پولی رقابت می‌کنند، با این وجود که بیت کوین با عرضه‌ای ثابت و CBDC های فیات با مقداری کنترل شده به رقابت می‌پردازند.

سوای آزمایشات و بررسی‌های محدود در کشور چین پیرامون صدورCBDC، هیچ کیف پول حضانتی شخصی برای یوآن الکترونیکی (e-yuan) مجاز نیست. همچنین این ارز دیجیتال ملی فاقد هرگونه قراردادهای هوشمند قابل انتشار برای عموم است. ارزهای دیجیتال هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارند و بحث‌های مربوط به طراحی آن‌ها نیز ادامه دارد.

لینک کوتاه: b2n.ir/t17646 

فعالیت‌های ماینینگ در یکی از شهرهای نیویورک متوقف می‌شود
قانون بیت کوین ال‌سالوادور باعث تظاهرات شهروندان این کشور می‌شود
طرح توسعه و مانع‌زدایی صنعت برق: تمام فعالیت‌های استخراج تا زمان تقدیم لایحه متوقف شود
پیشنهاد جدید دولت فرانسه برای تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال در اروپا
جنجال یوآن دیجیتال در آمریکا؛ ورزشکاران المپیکی نباید از این پول استفاده کنند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

بازگشت پرقدرت سردار به ترکیب زنیت/دبل آزمون مقابل تیم آلمانی

title

زنیت روسیه در دیدار دوستانه امروز به مصاف کارلسروهه رفت و به برتری ۳ بر یک دست یافت.

در این بازی سردار آزمون مهاجم ایرانی زنیت در ترکیب اصلی تیمش حضور داشت و موفق به ثبت دو گل در دقایق ۱۳ و ۳۹ شد.

مهاجم ایرانی که به دلیل مصدومیت در دیدار زنیت مقابل وردربرمن مدتی از ترکیب دور بود، پس از بازگشت، درخشان ظاهر شد.

آزمون با این درخشش نشان داد که برای حضور در ترکیب زنیت در سوپرجام روسیه کاملا آماده است.

منبع : فارس نیوز

مطالب مرتبط