Logo1

باهاماس اولین ارز دولتی (CBDC) جهان را راه اندازی کرد

باهاماس به اولین کشوری تبدیل می شود که ارز دولتی خود را به صورت رسمی راه اندازی می کند.

mammad

محمد امین علی یاری

منبع : COINTELEGRAPH

باهاماس

بانک مرکزی "باهاماس" اعلام کرد که "سند دلار" (Sand Dollar)، ارز دیجیتالی که از سوی دولت حمایت می شود هم اکنون در سراسر کشور در دسترس است.

طبق گزارش منتشر شده در تاریخ سه شنبه 29 مهر، سند دلار، ارز دیجیتال بانک مرکزی باهاماس از ساعت 10 صبح به وقت محلی در دسترس تمام 393.000 شهروند این کشور قرار گرفته است. بدین ترتیب در کمال تعجب باهاماس به اولین کشوری تبدیل می شود که ارز دیجیتال دولتی (CBDC) خود را به طور رسمی راه اندازی می کند.

ارز دیجیتال دولتی باهاماس در حالی راه اندازی می شود که چین درگیر آزمایش های راه اندازی یوان دیجیتال است و سایر کشور ها از جمله کشور های پیشرفته اروپایی همچنان در تصمیم گیری مردد هستند.

واریز و برداشت های سند دلار از طریق اپلیکیشن های موبایلی انجام می شود. طبق آمار منتشر شده در سال 2017 تقریبا 90 درصد از جمعیت باهاماس از تلفن های همراه هوشمند استفاده می کنند. بدین ترتیب بانک مرکزی این کشور نگرانی از بابت دسترسی شهروندان ندارد. هر سند دلار به یک دلار باهامایی (ارز رسمی باهاماس) وابسته است. دلار باهامایی نیز به طور غیر مستقیم با دلار ایالات متحده آمریکا در ارتباط است.

مطابق با دستور العمل منتشر شده در وب سایت سند دلار، شهروندان می توانند دارایی های دیجیتالی خود را در کیف پول (Wallet) های مورد تایید بانک مرکزی نگهداری کنند. همچنین به این نکته اشاره شده است که کارمزد انجام معاملات سند دلار ناچیز است.

چند سالی می شود که بانک مرکزی باهاماس برای راه اندازی ارز دولتی خود برنامه ریزی می کند. در سال 2019 میلادی یک برنامه آزمایشی با استفاده از 48000 توکن در جزایر توریستی "اکسوما" و "آباکو" که در مجموع 25000 نفر جمعیت دارند راه اندازی شده بود.


0

58

بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شدند بر اساس ارزیابی کارگره ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو را اخذ کنند.

بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان ایرانی تولیدی شدند

به گزارش ایرنا، دانش‌بنیان‌ها این روزها نقطه قوتی برای کشور هستند و پیش می‌روند تا پیشرفت و استقلال بیشتر را به ارمغان آورند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های  اخیر رشد یافته است،  شرکت‌های دانش‌بنیان به چهار بخش تولیدی نوع یک، تولیدی نوع دو، نوپای نوع یک و نوپای نوع دو توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقسیم می‌شوند.

به گزارش روز سه‌شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس سطح فناوری و برخی معیارهای سنجشی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که تاکنون بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان موفق شده‌اند به‌عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو شناسایی شوند.

جایگاه اول به شرکت‌های دانش‌بنیانی تعلق دارد که محصول دانش‌بنیان آنها توانسته است، بالاترین رده را کسب کند و بر اساس معیارها و شاخص‌های مختلف به عنوان شرکت دانش‌بنیان تولیدی نوع یک شناسایی شده است.

در حال حاضر۶۱۶ شرکت دانش بنیان  تولیدی نوع یک فعال هستند. 2,993 شرکت دانش بنیان تولیدی نوع دو دانش بنیانی دارند، همچنین ۵۱۰ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۱ و ۱۳۷۲ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۲ را دریافت کرده اند.

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش (Knowledge enterprise)، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی آن‌ها باشد،  قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در ایران برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان در آبان ۱۳۸۹  به تصویب مجلس رسید و از دهه ۹۰ به این سمت قوانین مربوط و زیرساخت های آن در کشور شکل گرفته و در حال اجرا است.

محمد امین علی یاری

منبع : ایرنا

نظرات