Logo1

امریکا در رتبه اول ثبت اختراعات بلاکچینی

با وجود این که شرکت چینی "َAlibaba" در سال جاری بیشترین تعداد ثبت اختراع در حوزه بلاکچین را به خود اختصاص داده است، اما همچنان ایالات متحده در رتبه اول رده بندی ثبت اختراعات در این حوزه قرار دارد.

mammad

محمد امین علی یاری

منبع : آسان بیت کوین

آمریکا ، بلاکچین

IBM و Alibaba دو شرکت پیشرو در ثبت اختراع در حوزه فناوری بلاکچین هستند. Alibaba تا کنون موفق به ثبت 200 مورد اختراع در این حوزه شده است. این در حالیست که IBM به عنوان دومین شرکت حاضر در این رده بندی کمی بیشتر از 100 مورد را تا کنون به ثبت رسانده است. سایر شرکت های امریکایی مانند "Bank of America" و "Mastercard" نیز چندین مورد در خواست ثبت اختراع ارائه کرده اند که در این رده بندی به نام امریکا محاسبه شده است. طبق گزارش های وب سایت "Kisspatent" تعداد اختراعات بلاکچینی ثبت شده امریکا در شش ماه اول سال 2020 بیشتر از کل اختراعات ثبت شده این کشور در سال 2019 بوده است.

در این رده بندیِ وب سایت "Kisspatent" ایالات متحده با 2112 ثبت اختراع در جایگاه اول قرار دارد و سایر کشور ها از جمله جزایر کیمن با 350، کانادا با 118، ژاپن با 108، کره جنوبی با 87، و چین با 77 مورد اختراع ثبت شده به ترتیب در جایگاه دوم تا پنجم قرار گرفته اند.

اگرچه شرکت های چینی معمولا در بین 10 شرکت برتر ثبت اختراع در حوزه بلاکچین قرار می گیرند، اما این شرکت ها به صورت تخصصی در زمینه فناوری بلاکچین فعالیت نمی کنند. "Kisspatent" گزارش می دهد که شرکت ها چینی اپلیکیشن های مبتنی بر بلاکچین را به عنوان بخشی از نمونه کارهای خود در زمینه تکنولوژی در اختیار دارند. در این گزارش آمده است که علت پایین بودن تعداد ثبت اختراعات در چین، (با توجه به سابقه ای که در زمینه به کار گیری فناوری بلاکچین دارد) جلوگیری از برخی تحریم های تجاری، از سوی سایر کشور های فعال در این حوزه بوده است.

Kisspatent توضیح می دهد که:

" آنها از تجربیات شیائومی در زمینه ثبت اختارعات بلاکچینی خود استفاده کرده اند تا از تحریم های تجاری کشور های خارجی جلوگیری کنند. (شیائومی از فروش اسمارت فون های خود در خارج از چین جلوگیری می کرد چرا که اریکسون سوئدی حق ثبت اختراعاتی را در اختیار داشت که این شرکت از آنها در تولیدات خود استفاده کرده بود.)"

محبوب ترین دسته بندی ثبت اختراعات در حوزه فناوری بلاکچین، که نیمی از اختارعات ثبت شده در این حوزه را به خود اختصاص می دهد، برنامه های fintech یا استارت آپی است. این دسته بندی بیشتر شامل برنامه های کاربردی است که برپایه ارز های دیجیتال فعالیت می کنند و همچنین پلتفرم هایی که از مبادلات ارز های دیجیتال پشتیبانی می کنند. پلتفرم های تجاری غیر متمرکز، معرفی راه حل های جدید از طریق بلاکچین، استفاده از بلاکچین در بخش مالی سرویس های تجاری، خدمات بهداشتی، درمانی و خدمات بانکی از جمله دسته بندی های محبوب ثبت شده در این حوزه است.


0

54

بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شدند بر اساس ارزیابی کارگره ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو را اخذ کنند.

بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان ایرانی تولیدی شدند

به گزارش ایرنا، دانش‌بنیان‌ها این روزها نقطه قوتی برای کشور هستند و پیش می‌روند تا پیشرفت و استقلال بیشتر را به ارمغان آورند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های  اخیر رشد یافته است،  شرکت‌های دانش‌بنیان به چهار بخش تولیدی نوع یک، تولیدی نوع دو، نوپای نوع یک و نوپای نوع دو توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقسیم می‌شوند.

به گزارش روز سه‌شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس سطح فناوری و برخی معیارهای سنجشی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که تاکنون بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان موفق شده‌اند به‌عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو شناسایی شوند.

جایگاه اول به شرکت‌های دانش‌بنیانی تعلق دارد که محصول دانش‌بنیان آنها توانسته است، بالاترین رده را کسب کند و بر اساس معیارها و شاخص‌های مختلف به عنوان شرکت دانش‌بنیان تولیدی نوع یک شناسایی شده است.

در حال حاضر۶۱۶ شرکت دانش بنیان  تولیدی نوع یک فعال هستند. 2,993 شرکت دانش بنیان تولیدی نوع دو دانش بنیانی دارند، همچنین ۵۱۰ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۱ و ۱۳۷۲ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۲ را دریافت کرده اند.

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش (Knowledge enterprise)، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی آن‌ها باشد،  قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در ایران برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان در آبان ۱۳۸۹  به تصویب مجلس رسید و از دهه ۹۰ به این سمت قوانین مربوط و زیرساخت های آن در کشور شکل گرفته و در حال اجرا است.

محمد امین علی یاری

منبع : ایرنا

نظرات