Logo1

2021، سال ارز دیجیتال یورو

بانک مرکزی اتحادیه اروپا (BCE)، در سال 2021 به مطالعه بیشتر در مورد ارز دیجیتال یورو می پردازد.

mammad

محمد امین علی یاری

منبع : COINTELEGRAPH

یورو

طبق گزارش منتشر شده در تاریخ 2 اکتبر 2020، بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا استفاده از ارز دیجیتال یورو را به طور جدی مورد بررسی قرار دهد.

این گزارش شامل موارد استفاده از ارز دیجیتال یورو در پرداخت های خرد و راهکار های محافظت از دارایی سرمایه گذاران می باشد. البته در این گزارش صحبتی از طراحی یک ارز جدید و زمان انتشار آن نشده است، اما پیش بینی می شود که بانک مرکزی اتحادیه اروپا در اواسط سال آینده تحقیقات اولیه خود را به منظور طراحی یک ارز دیجیتال جدید را آغاز کند. همچنین در این گزارش اشاره شده است که قبل از تصمیم گیری نهایی در مورد ارز دیجیتال یورو باید منافع اعضای اتحادیه نیز در نظر گرفته شود.

در این گزارش تاکید شده است که ارز های دیجیتال می توانند کاربرد های مالی بیشتری نسبت به ارز های فیات داشته باشند:

" طرح یورو دیجیتال می تواند ارز دیجیتالی امن و قابل اطمینان را در اختیار شهروندان قرار دهد و از اهداف اقتصادی اتحادیه اروپا پشتیبانی کند. همچنین با توجه به سرعت بالای انجام تراکنش ها در ارز های دیجیتال، می تواند گزینه ای جدید را برای پرداخت های خارجی فراهم کند."

بانک مرکزی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در صورت تصویب طرح استفاده از ارز دیجیتال یورو باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود: اول این که باید همگام با تکنولوژی باشد و امکان استفاده از آن در تمامی مناطق اتحادیه اروپا فراهم شود. دوم این که با ویژگی های متمایز پول نقد همخوانی داشته باشد، استفاده از آن برای تمام شهروندان آسان و رایگان باشد و از حریم خصوصی اشخاص محافظت کند. و نکته سوم این که در خارج از منطقه یورو هم در دسترس باشد، بتواند در هزینه ها صرفه جویی کند و طراحی آن سازگار با محیط زیست باشد. که البته تمامی این شروط از ویژگی های اصلی ارز های دیجیتال است.

از گزارش منتشر شده این گونه برداشت می شود که از یورو دیجیتال به عنوان ابزاری برای پرداخت های خرد (مانند استیبل کوین ها) استفاده می شود و به خاصیت سرمایه گزاری در آن اشاره ای نشده است.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا در تاریخه 10 سپتامبر اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا هنوز تصمیمی در مورد طراحی و انتشار یورو دیجیتال نگرفته است. وی از ارز های دیجیتال حمایت کرد و البته تاکید داشت که ارز های دیجیتال به هیچ وجه جایگزین ارز های فیات نمی شوند.

0

77

بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شدند بر اساس ارزیابی کارگره ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو را اخذ کنند.

بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان ایرانی تولیدی شدند

به گزارش ایرنا، دانش‌بنیان‌ها این روزها نقطه قوتی برای کشور هستند و پیش می‌روند تا پیشرفت و استقلال بیشتر را به ارمغان آورند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های  اخیر رشد یافته است،  شرکت‌های دانش‌بنیان به چهار بخش تولیدی نوع یک، تولیدی نوع دو، نوپای نوع یک و نوپای نوع دو توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقسیم می‌شوند.

به گزارش روز سه‌شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس سطح فناوری و برخی معیارهای سنجشی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که تاکنون بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان موفق شده‌اند به‌عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو شناسایی شوند.

جایگاه اول به شرکت‌های دانش‌بنیانی تعلق دارد که محصول دانش‌بنیان آنها توانسته است، بالاترین رده را کسب کند و بر اساس معیارها و شاخص‌های مختلف به عنوان شرکت دانش‌بنیان تولیدی نوع یک شناسایی شده است.

در حال حاضر۶۱۶ شرکت دانش بنیان  تولیدی نوع یک فعال هستند. 2,993 شرکت دانش بنیان تولیدی نوع دو دانش بنیانی دارند، همچنین ۵۱۰ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۱ و ۱۳۷۲ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۲ را دریافت کرده اند.

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش (Knowledge enterprise)، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی آن‌ها باشد،  قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در ایران برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان در آبان ۱۳۸۹  به تصویب مجلس رسید و از دهه ۹۰ به این سمت قوانین مربوط و زیرساخت های آن در کشور شکل گرفته و در حال اجرا است.

محمد امین علی یاری

منبع : ایرنا

نظرات