Logo1

اوکراین، روسیه و ونزوئلا کشور های پیشتاز در پذیرش ارز های دیجیتال

بر اساس تحقیقات جدید چین آنالیز ( Chainalysis)، اوکراین در پذیرش ارز های دیجیتال حتی از روسیه و چین هم پیشی گرفته است.

mammad

محمد امین علی یاری

منبع : آسان بیت کوین

بیت کوین ، ارز دیجیتال ، نقشه جهان

داده های منتشر شده توسط چین آنالیز نشان می دهد که اوکراین از سایر کشور ها پیشی گرفته و جایگاه اول پذیرش ارز های دیجیتال در سال  2020 را به خود اختصاص داده است. پس از اوکراین روسیه و ونزوئلا به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند.

این شاخص چهار معیار اصلی را مورد بررسی قرار می دهد:

  1. ارزش کل معاملات انجام شده در بلاک چین، که بر اساس سرانه قدرت خرید معامله گران ( Purchasing Power Per Capita ) سنجیده می شود.
  2. ارزش کل نقل و انتقالات خرده فروشی انجام شده در بلاک چین که بر اساس سرانه قدرت خرید معامله گران سنجیده می شود.
  3. تعداد حساب های موجود در بلاک چین نسبت به کل کاربران اینترنت.
  4. حجم معاملات انجام شده در صرافی های ارز های دیجیتال که بر اساس دو فاکتور تعداد کاربران اینترنت و سرانه قدرت خرید
  5. معامله گران سنجیده می شود.

10 کشور برتر بر اساس شاخص پذیرش ارز های دیجیتال در سال 2020


این گزارش نشان می دهد که بسیاری از کشور ها از عملکرد نا مناسبی در توسعه شاخص های پذیرش ارز های دیجیتال بر خوردار هستند. تعداد کم حساب های موجود در بلاکچین نسبت به کل کاربران اینترنت در چین و حجم کم معملات نظیر به نظیر در صرافی ها نسبت به قدرت خرید معامله گران، این کشور را با وجود سابقه قابل توجهی که در زمینه استفاده از رمز ارز ها دارد در رتبه چهارم پذیرش ارز های دیجیتال قرار داده است.

در مقابل می توان مشاهده کرد که دو کشور کنیا و ونزوئلا با رتبه بالاتری که در انجام معاملات نظیر به نظیر دارند، ضعف خود در دیگر معیار های پذیرش ارز های دیجیتال را پوشش داده و در بین 5 کشور برتر قرار گرفته اند.

با وجود رتبه بهتر آمریکا در سه معیار از چهار معیار در نظر گرفته شده، کنیا با کسب رتبه اول در حجم معاملات نظیر به نظیر، به طور کلی در رتبه بالاتری نسبت به ایالات متحده قرار گرفته است.

تاکیید بیش از حد بر افزایش حجم معاملات نظیر به نظیر ممکن است کشور ها را از انجام معاملات در صرافی های بومی غافل کند که در این صورت نتایج به نفع کشور های در حال توسعه که فاقد صرافی های قدرتمند هستند رقم خواهد خورد. به طور کلی می توان گفت که معیار های موثر بر نتایج این آنالیز، بیشتر با شرایط اقتصادی و سیاسی کشور های در حال توسعه هم سو بوده است. به همین دلیل است که هیچکدام از کشور های توسعه یافته در اروپای غربی در بین 10 کشور برتر رتبه بندی چین آنالیز قرار نگرفته اند.

چین آنالیز ونزوئلا را به عنوان یک نمونه برجسته در توسعه شاخص پذیرش ارز های دیجیتال در بین کشور های در حال توسعه معرفی می کند و بیشتر این موضوع را مورد بحث قرار می دهد که مردم ونزوئلا از رمز ارز ها به منظور مقابله با بی ثباتی اقتصادی استفاده می کنند:

"داده های ما نشان می دهد که مردم ونزوئلا زمانی از ارز های دیجیتال بیشتر استفاده کرده اند که به دلیل بی ثباتی اقتصاد ارز ملی این کشور ارزش خود را از دست داد و می توان گفت که مردم ونزوئلا از رمز ارز ها به عنوان ابزاری برای حفظ ارزش دارایی های خود استفاده می کنند."

این گزارش همچنین نشان می دهد که با وجود تلاش های اولیه دولت ویتنام در سرکوب استفاده از رمز ارز ها در این کشور، در کمال تعجب ویتنام در رتبه دوم ارزش کل نقل و انتقالات خرده فروشی و ارزش کل معاملات انجام شده در بلاک چین قرار دارد! و به طور کلی در بین 10 کشور برتر این لیست قرار گرفته است.

به طور کلی می توان گفت که در این بررسی چین آنالیز، کشورهای توسعه یافته مانند چین و آمریکا که اینترنت در آنها فراگیر تر از کشور های در حال توسعه مانند کنیا و ونزوئلا می باشد، از شانس کمتری برای کسب رتبه های اول بر خوردار هستند.

0

48

بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان ایرانی موفق شدند بر اساس ارزیابی کارگره ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو را اخذ کنند.

بیش از ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان ایرانی تولیدی شدند

به گزارش ایرنا، دانش‌بنیان‌ها این روزها نقطه قوتی برای کشور هستند و پیش می‌روند تا پیشرفت و استقلال بیشتر را به ارمغان آورند.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های  اخیر رشد یافته است،  شرکت‌های دانش‌بنیان به چهار بخش تولیدی نوع یک، تولیدی نوع دو، نوپای نوع یک و نوپای نوع دو توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقسیم می‌شوند.

به گزارش روز سه‌شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس سطح فناوری و برخی معیارهای سنجشی به چهار دسته تقسیم می‌شوند که تاکنون بیش از 3,600 شرکت دانش‌بنیان موفق شده‌اند به‌عنوان شرکت تولیدی نوع یک و دو شناسایی شوند.

جایگاه اول به شرکت‌های دانش‌بنیانی تعلق دارد که محصول دانش‌بنیان آنها توانسته است، بالاترین رده را کسب کند و بر اساس معیارها و شاخص‌های مختلف به عنوان شرکت دانش‌بنیان تولیدی نوع یک شناسایی شده است.

در حال حاضر۶۱۶ شرکت دانش بنیان  تولیدی نوع یک فعال هستند. 2,993 شرکت دانش بنیان تولیدی نوع دو دانش بنیانی دارند، همچنین ۵۱۰ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۱ و ۱۳۷۲ شرکت‌ دانش‌بنیان نوپا نوع ۲ را دریافت کرده اند.

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش (Knowledge enterprise)، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی آن‌ها باشد،  قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در ایران برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان در آبان ۱۳۸۹  به تصویب مجلس رسید و از دهه ۹۰ به این سمت قوانین مربوط و زیرساخت های آن در کشور شکل گرفته و در حال اجرا است.

محمد امین علی یاری

منبع : ایرنا

نظرات