آشنایی با ارز دیجیتال گراف (GRT)

گراف یک پروتکل نمایه‌سازی برای جست‌وجوی داده‌ها برای شبکه‌هایی مانند اتریوم و «IPFS» است که بسیاری از برنامه‌ها را هم در دی‌فای و هم در اکوسیستم وب3 گسترده‌تر تامین می‌کند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارز دیجیتال,گراف,GRF

title

 هر کسی می‌تواند APIهای باز، به نام زیرگراف، بسازد و منتشر کند، که برنامه‌ها می‌توانند با استفاده از «گراف QL» برای بازیابی داده‌های بلاک چین، جست و جو کنند. یک سرویس میزبانی شده در حال تولید وجود دارد که شروع ساخت بر روی گراف را برای توسعه دهندگان آسان می‌کند و شبکه غیرمتمرکز اواخر امسال راه اندازی می‌شود. گراف در حال حاضر از نمایه سازی داده‌ها از اتریوم، «IPFS» و «POA» پشتیبانی می‌کند و شبکه‌های بیشتری به زودی ارائه می‌شوند.

تا به امروز، بیش از ۳,۰۰۰ ساب گراف توسط هزاران توسعه‌دهنده، برای برنامه‌های کاربردی مانند یونی سواپ (Uniswap)، سینتتیکس (Synthetix)، آراگون (Aragon)، آوی (AAVE)، جی‌نوزیس (Gnosis)، بالانسر (Balancer)، لایوپییر (Livepeer)، دائواستک (DAOstack)، دی‌سنترالند (Decentraland) و بسیاری دیگر به کار گرفته شده است. گراف بیش از ۵۰درصد رشد کرده است و در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) به بیش از ۷ میلیارد جستجو رسیده است.

گراف دارای یک جامعه جهانی است، از جمله بیش از ۲۰۰ گره «Indexer» در شبکه آزمایشی و بیش از ۲,۰۰۰ متصدی در برنامه کوراتور (Curator) از اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۳۹۹). برای تأمین مالی توسعه شبکه، گراف از اعضای جامعه، VCهای استراتژیک و افراد تأثیرگذار در بلاک چین سرمایه جمع آوری کرد. جامعه‌ای از جمله کوین بیس ونچرز (Coinbase Ventures)، دی‌سی‌جی (DCG)، فریم ورک (Framework)، پارافای کپیتال (ParaFi Capital)، کوین فاند (CoinFund)، دی‌تی‌سی (DTC)، مالتی کوین (Multicoin)، رسیپروکال ونچرز (Reciprocal Ventures)، اس‌پی‌سی (SPC)، تالی کپیتال (Tally Capital) و دیگران. بنیاد گراف همچنین فروش عمومی GRT را با مشارکت ۹۹ کشور (غیر از ایالات متحده) با موفقیت به پایان رساند. تا به امروز از نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹)، گراف حدود ۲۵ میلیون دلار جمع آوری کرده است.

بنیان‌گذاران گراف چه کسانی هستند؟

تیم گراف شامل متخصصانی از بنیاد اتریوم، «OpenZeppelin»، «Decentraland»، «Orchid»، «MuleSoft» است که منجر به عرضه اولیه و خرید توسط «Salesforce»، «Puppet»، «Redhat» و «Barclays» شده است. تیم موسس اولیه شامل یانیو تال (سرپرست پروژه)، براندون رامیرز (سرپرست تحقیق) و یانیس پولمن (رهبر فناوری) است. بنیانگذاران سوابق مهندسی دارند و ۵-۸ سال با هم کار کرده‌اند. تال و رامیرز مهندسی برق را در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحصیل کردند و با هم در «MuleSoft»، یک شرکت ابزار توسعه API که تحت یک عرضه اولیه قرار گرفت و به «SalesForce» فروخته شد، کار کردند.

آنها قبلاً یک استارتاپ ابزارهای توسعه دهنده را با هم تأسیس کردند و بخش قابل توجهی از حرفه خود را صرف بهینه سازی پشته API کرده‌اند. در آخرین راه اندازی خود، بنیانگذاران یک چارچوب سفارشی بر روی یک پایگاه داده تغییرناپذیر به نام «Datomic» ساختند. گراف  از این دیدگاه برای ایجاد APIهای تغییرناپذیر و دسترسی به داده‌ها با استفاده از زبان پرس و جو گراف QL متولد شد.

چه چیزی گراف را منحصر به فرد می‌کند؟

گراف در تلاش است تا زیرساخت عمومی غیرمتمرکز قابل اعتماد را به بازار اصلی بیاورد. برای اطمینان از امنیت اقتصادی شبکه نمودار و یکپارچگی داده‌های مورد پرسش، شرکت کنندگان از گراف و توکن  (GRT) استفاده می کنند. GRT یک توکن کاری است که توسط «Indexers»، «Curators» و «Delegators» قفل شده است تا خدمات نمایه سازی و سرپرستی را به شبکه ارائه دهد.

GRT یک توکن «ERC-20» در بلاک چین اتریوم خواهد بود که برای تخصیص منابع در شبکه استفاده می‌شود. «Indexers»، «Curators» و «Delegators» فعال می‌توانند از شبکه درآمدی متناسب با میزان کاری که انجام می‌دهند و سهم GRT خود کسب کنند. نمایه‌سازها جوایز نمایه‌سازی (نسخه جدید) و هزینه‌های پرس‌وجو دریافت می‌کنند، در حالی که متصدیان بخشی از هزینه‌های پرس و جو را برای زیرگراف‌هایی که روی آنها علامت می‌دهند، دریافت می‌کنند. نماینده دهندگان بخشی از درآمد را به دست می آورند که توسط ایندکسر به آن تفویض می‌شود.

چند کوین گراف (GRT) در گردش وجود دارد؟

مجموع عرضه GRT در راه‌اندازی شبکه اصلی ۱۰ میلیارد توکن، با عرضه اولیه در گردش ~۱,۲۴۵,۶۶۶,۸۶۷ GRT خواهد بود. صدور توکن جدید در قالب پاداش‌های نمایه‌سازی با 3درصد سالانه آغاز می‌شود و منوط به نظارت فنی آتی توسط شورای نمودار است.

چگونه شبکه گراف ایمن است؟

گراف یک لایه داده باز در بالای بلاک چین ایجاد کرده است: نمایه سازها می‌توانند گره‌های آرشیو اتریوم خود را برای اجرای گره‌های گراف (Graph Node) اجرا کنند، یا می‌توانند از عملگرهای گره مانند اینفورا (Infura) یا الکمی (Alchemy) استفاده کنند.

هر شرکت تحلیلی می‌تواند برنامه‌ای بسازد تا داده‌های زیرگراف را که توسط گراف نمایه‌سازی شده‌اند، جستجو کند. زیرگراف‌ها APIهای باز هستند تا بتوانند داده‌ها را به یکپارچه‌ترین و کارآمدترین روش از زنجیره بلوکی بیرون بکشند.

منبع:Coinmarketcap

لینک کوتاه:b2n.ir/n21373 

هکر مولتی چین ۳۲۲ اتر را به صاحبانش بازگرداند

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

هکر,مولتی چین,اتریوم,ارز دیجیتال

هکر مولتی چین ۳۲۲ اتر را به صاحبانش بازگرداند

در پی آسیب‌پذیری امنیتی در شش توکن پروتکل میان‌زنجیره‌ای مولتی چین (Multichain)، هکرها بیش از سه میلیون دلار در هفته گذشته به سرقت برده‌اند. در تازه‌ترین تحولات مربوط به این رویداد، یکی از هکرها ۳۲۲ اتر به ارزش ۹۷۴ هزار دلار را برگردانده اما همچنان بیش از ۵۲۸ اتر به ارزش ۱.۶ میلیون دلار در اختیار هکرها قرار دارد.

خبر - ۵ روز پیش
تبلیغات,ارز دیجیتال,بایننس

مدیرعامل بایننس: محدودیت‌های تبلیغ ارزهای دیجیتال تأثیری بر تقاضا ندارد

چانگ‌پنگ ژائو، مدیرعامل صرافی بایننس مدعی شده که محدودیت‌های رو به رشد در زمینه تبلیغات ارزهای دیجیتال تأثیری بر تقاضا نخواهد داشت.

خبر - ۶ روز پیش
اندونزی,اسلام,ارز دیجیتال

سازمان اسلامی اندونزی فتوای جدیدی علیه استفاده از ارزهای دیجیتال صادر کرد

شورای ترجیح و مجریه مرکزی تجدید محمدیه، یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های اسلامی غیردولتی در اندونزی، فتوای جدیدی علیه استفاده از ارزهای دیجیتال صادر کردند و آن را برای مسلمانان حرام یا غیرقانونی دانستند.

خبر - ۶ روز پیش
مایکرواستراتژی,ارز دیجیتال,بیت کوین

مایکل سیلور، مدیر عامل شرکت مایکرواستراتژی: ذخیره بیت کوین 5 میلیارد دلاری فروخته نمی‌شود

علی‌رغم اصلاح بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال که منجر به کاهش ۳۰ تا ۴۰درصدی قیمت اکثر ارزهای دیجیتال دیگر در بازار شد، مدیر عامل مایکرواستراتژی که دارایی ۵ میلیارد دلاری بیت کوین دارد، اعلام کرده است که شرکت او قصد ندارد دارایی خود را بفروشد.

خبر - ۶ روز پیش
مجوز ماینینگ,وزارت نیرو,استخراج ارز دیجیتال,ایران,وزارت صمت

صدور مجوز ماینینگ منوط به تأیید وزارت نیرو؛ تیر خلاص بر پیکره استخراج ارز دیجیتال در ایران؟

اصلاح متن مصوبه مربوط به مقررات استخراج ارزهای دیجیتال در کشور، اخیراً در دستور کار دولت قرار گرفته است. در طرح پیشنهادی جدید، آمده است که انجام هر گونه فعالیت مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال، منوط به دریافت مجوز از وزارت صمت و تأیید وزارت نیرو است؛ طرحی که به عقیده برخی از کارشناسان، اجرایی‌شدن آن می‌تواند فعالیت ماینرها را بیش از پیش محدود کند.

خبر - ۶ روز پیش
بایننس,تایلند,ارز دیجیتال,صرافی

بایننس فعالیت خود را در تایلند گسترش می‌دهد

بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، قصد دارد مجدداً خدمات خود را در تایلند گسترش دهد و احتمالاً شعبه جدیدی در این کشور افتتاح می‌کند. این صرافی، اخیراً قراردادی را با هلدینگ تایلندی گولف انرژی (Gulf Energy) که در صنعت انرژی فعالیت می‌کند، امضا کرده است.

خبر - ۱ هفته پیش