آشنایی با استیبل کوین دای (DAI)

دای یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم (ارز دیجیتال با قیمت پایدار) است که صدور و توسعه آن توسط میکر پروتکل (Maker Protocol) و سازمان غیرمتمرکز مستقل میکر دائو (MakerDAO) مدیریت می‌شود.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

استیبل کوین,دای,تتر

title

قیمت دای به دلار آمریکا وابسته است و توسط ترکیبی از ارزهای دیجیتال دیگر وثیقه می‌شود که هر بار که دای جدید ضرب می‌شود در انبارهای قراردادهای هوشمند سپرده می‌شود.

مهم است که بین دای چند وثیقه و دای تک وثیقه (SAI) تمایز قائل شویم، نسخه قبلی توکن که تنها با یک ارز دیجیتال می‌توان وثیقه کرد. سای همچنین از نرخ پس انداز دای پشتیبانی نمی‌کند، که به کاربران اجازه می‌دهد با نگه داشتن توکن‌های دای پس انداز کنند.

بنیانگذاران دای چه کسانی هستند؟

یکی از ویژگی‌های تعیین کننده دای این است که توسط هیچ فرد یا گروه کوچکی از بنیان‌گذاران ایجاد نشده است. در عوض، توسعه نرم‌افزاری که به آن قدرت می‌دهد و صدور توکن‌های جدید توسط میکر دائو و میکر پروتکل کنترل می‌شود.

میکر دائو یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است، نوعی شرکت که خود را به روشی غیرمتمرکز از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند اداره می‌کند؛ توافق‌نامه‌های خوداجرا که در کد نرم‌افزاری بیان شده و بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند. این سازمان به‌طور دموکراتیک توسط دارندگان توکن‌های حاکمیت میکر  (MKR)مدیریت می‌شود که مشابه سهام یک شرکت سنتی عمل می‌کنند. دارندگان MKR می‌توانند در مورد تصمیمات کلیدی در مورد توسعه میکر دائو، میکر پروتکل و دای رأی دهند، با قدرت رأی گیری آنها متناسب با مقدار توکن‌های میکر که دارند.

خود میکر دائو در ابتدا توسط یک کارآفرین دانمارکی رون کریستینسن (Rune Christensen) در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) تأسیس شد. قبل از شروع کار بر روی اکوسیستم Maker، کریستنسن در کپنهاگ بیوشیمی و تجارت بین‌المللی را مطالعه کرد و شرکت استخدام بین‌المللی «Try China» را تأسیس کرد.

چه چیزی دای را منحصر به فرد می‌کند؟

مزیت اصلی دای در پیوند یا آن با قیمت دلار آمریکا نهفته است. بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوساناتش بدنام است و حتی بزرگ‌ترین سکه‌های با نقدینگی بالا مانند بیت‌کوین گاهی اوقات تغییرات قیمتی (هم بالا و هم پایین) 10درصد یا بیشتر را در یک روز تجربه می‌کنند. تحت این شرایط، معامله‌گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی مستعد اضافه کردن دارایی‌های امن به پرتفوی خود هستند، که قیمت ثابت آنها ممکن است به جبران نوسانات قابل توجه بازار کمک کند.

یکی از این نوع دارایی‌ها، استیبل کوین‌ها هستند که دای یکی از نمونه‌های آن است. اینها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آنها به دارایی‌هایی با ارزش نسبتاً پایدار مرتبط است؛ رایج‌ترین ارزهای سنتی فیات، مانند دلار یا یورو.

ارز  دیجیتال یک وسیله مبادله دیجیتالی امن با رمزگذاری است که ارزش آن به وسیله مبادله دیگری مانند طلا یا واحد پول یک کشور خاص مرتبط است. هنگامی که نرخ مبادله بین ارزها برقرار شد (معمولاً 1:1)، ارزش ارز دیجیتال در همان جهت و به همان میزان ارزی که به آن متصل شده است، در نوسان است.

به دلیل درک بازار از ریسک و سایر عوامل، ارزهای دیجیتال بدون پیوند یا پگ نشده، به شدت بی‌ثبات هستند. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین ده برابر نرخ دلار آمریکا (USD) در نوسان است؛ پس از افت 40درصدی قیمت ارز دیجیتال در یک آخر هفته در دسامبر 2017 (آذر 1396)، این گمانه زنی وجود داشت که مقدار کمی بیت کوین در گردش ممکن است به طور ناگهانی و قابل توجهی توسط یک معامله گر افزایش یافته باشد که مقدار نسبتاً زیادی را در دسترس قرار داده است و در نتیجه بر تعادل بیت کوین تأثیر می‌گذارد. تقاضا و عرضه اتصال یک ارز دیجیتال به یک دارایی با ثبات‌تر، برای محافظت از آن در برابر تغییرات سریع و قابل توجه در ارزش طراحی شده است که می‌تواند تأثیر منفی بر هر کسی که این ارز را در اختیار دارد یا معامله می‌کند، داشته باشد.

اکثر ارزهای دیجیتال مبتنی بر دلار ایالات متحده هستند زیرا این ارز غالب در بخش مالی جهانی است. برای مثال، USDT تتر (استر دلار آمریکا)، همان ارزش 1 دلار آمریکا را حفظ می‌کند. رمزارزها همچنین می‌توانند به انواع دیگر دارایی‌ها مانند طلا و ارزهای سایر کشورها مرتبط شوند.

برای متصل شدن به نوع خاصی از دارایی، صاحبان ارزهای دیجیتال باید ارزشی را در دارایی که به آن وصل شده‌اند داشته باشند که برای ارائه تضمین کافی باشد. اساساً، این الزام تضمین می‌کند که اگر مالکان ملزم به تبدیل تمام ارزهای دیجیتال به نوع دیگری از دارایی باشند، می‌توانند این کار را انجام دهند.

یکی دیگر از مزایای کلیدی دای این واقعیت است که توسط یک شرکت خصوصی مدیریت نمی‌شود، بلکه توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز از طریق یک پروتکل نرم افزاری مدیریت می‌شود. در نتیجه، تمام موارد صدور و سوزاندن توکن‌ها توسط قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مدیریت و ثبت می‌شوند و کل سیستم را شفاف‌تر و کمتر مستعد فساد می‌کنند. علاوه بر این، روند توسعه نرم افزار دای به روشی دموکراتیک‌تر اداره می‌شود؛ از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان عادی اکوسیستم توکن.

منبع: coinmarketcap,

لینک کوتاه:b2n.ir/m77517 

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!
تتر سه آدرس اتریوم را به لیست سیاه خود اضافه کرد
استقبال مردم ترکیه از تتر و بیت کوین با افت ارزش لیر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

بیت کوین,تورم,کلاهبرداری,چین,استخراج,برق,ماینر,ماینینگ

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!

قانع‌کننده‌ترین شواهدی که نشان می‌دهد بیت‌کوین چیزی که تبلیغ می‌شود است، تاریخچه عملکردش تا به این لحظه می‌باشد. هر چه بیت کوین طولانی‌تر به حیات خود ادامه دهد، باید آن را جدی‌تر بگیرید!

مقاله - ۱۰ ساعت پیش
تتر,ارز دیجیتال,استیبل کوین,بیت کوین,اتریوم

تتر سه آدرس اتریوم را به لیست سیاه خود اضافه کرد

تتر اعلام کرده است که سه آدرس اتریوم را که بیش از ۱۵۰ میلیون دلار استیبل کوین یواس‌دی‌تی (USDT) در آن نگهداری می‌شود را به لیست سیاه خود اضافه کرده است. هر چند این اولین‌بار در سال ۲۰۲۲ است که تتر چنین اقدامی انجام می‌دهد، سال گذشته این شرکت ۳۱۲ آدرس را در لیست سیاه خود قرار داده است.

خبر - ۲ روز پیش
ترکیه,تتر,بیت کوین,لیر

استقبال مردم ترکیه از تتر و بیت کوین با افت ارزش لیر

وال استریت ژورنال گزارش داد که به دلیل نوسانات شدید لیر ترکیه و سقوط ارزش آن در برابر دلار آمریکا، استقبال از ارزهای دیجیتال در این کشور بسیار بالا است. طبق داده چینالیسیس، حجم معاملات لیر در ۳ صرافی ارز دیجیتال ترکیه به طور متوسط روزانه ۱.۸ میلیارد دلار بوده است. البته این رقم در سال ۲۰۱۹ بسیار بیشتر بود و تقریبا ۷۱ میلیارد دلار در روز برای ارزهای دیجیتال خرج می‌شود.

خبر - ۲ روز پیش
دی‌فای,ارز دیجیتال,ارزش کل قفل شده,مقاله آموزشی,TVL

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده معادل فارسی عبارت «Total Value Locked» می‌باشد و نشان دهنده مجموع دارایی‌های سپرده شده در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که شامل پاداش، بهره، سکه و توکن جدید، درآمد ثابت و غیره می‌باشد.

مقاله - ۱ هفته پیش
وایت پیپر چیست,وایت پیپر,چگونه وایت پیپر بنویسیم,white paper

وایت پیپر چیست و چرا از اهیمت بالایی برخوردار است؟ چگونه می‌توان آن را نوشت؟

وایت پیپر (White paper) که در فارسی تحت‌عنوان «اوراق سفید» ترجمه شده است، هدف و فناوری پشت یک پروژه را توضیح می‌دهند. در واقع وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی (معمولاً یک فایل PDF) است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. محتوای وایت پیپرها معمولا شامل آمار، نمودارها و اطلاعات پروژه می‌شود که برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. تولید وایت پیپر مرحله‌ای کلیدی است و برای قانونی و حرفه‌ای در نظر گرفتن یک استارتاپ ارز دیجیتالی ضروری است.

مقاله - ۲ هفته پیش
وب ۳ چیست,وب ۳,اتریوم,ارز دیجیتال

وب ۳ چیست و چرا همه درباره آن صحبت می‌کنند؟

وب ۳ یا همان اینترنت نسل سوم، انقلابی در دنیا به‌پا کرده که یکی از اهداف آن، ایجاد اینترنت غیرمتمرکز است. اما مزایای آن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ وب ۳ نشان دهنده نسل بعدی اینترنت است که بر انتقال قدرت از شرکت‌های بزرگ فناوری به کاربران فردی تمرکز دارد...

مقاله - ۲ هفته پیش