آشنایی با استیبل کوین دای (DAI)

دای یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم (ارز دیجیتال با قیمت پایدار) است که صدور و توسعه آن توسط میکر پروتکل (Maker Protocol) و سازمان غیرمتمرکز مستقل میکر دائو (MakerDAO) مدیریت می‌شود.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

استیبل کوین,دای,تتر

title

قیمت دای به دلار آمریکا وابسته است و توسط ترکیبی از ارزهای دیجیتال دیگر وثیقه می‌شود که هر بار که دای جدید ضرب می‌شود در انبارهای قراردادهای هوشمند سپرده می‌شود.

مهم است که بین دای چند وثیقه و دای تک وثیقه (SAI) تمایز قائل شویم، نسخه قبلی توکن که تنها با یک ارز دیجیتال می‌توان وثیقه کرد. سای همچنین از نرخ پس انداز دای پشتیبانی نمی‌کند، که به کاربران اجازه می‌دهد با نگه داشتن توکن‌های دای پس انداز کنند.

بنیانگذاران دای چه کسانی هستند؟

یکی از ویژگی‌های تعیین کننده دای این است که توسط هیچ فرد یا گروه کوچکی از بنیان‌گذاران ایجاد نشده است. در عوض، توسعه نرم‌افزاری که به آن قدرت می‌دهد و صدور توکن‌های جدید توسط میکر دائو و میکر پروتکل کنترل می‌شود.

میکر دائو یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است، نوعی شرکت که خود را به روشی غیرمتمرکز از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند اداره می‌کند؛ توافق‌نامه‌های خوداجرا که در کد نرم‌افزاری بیان شده و بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند. این سازمان به‌طور دموکراتیک توسط دارندگان توکن‌های حاکمیت میکر  (MKR)مدیریت می‌شود که مشابه سهام یک شرکت سنتی عمل می‌کنند. دارندگان MKR می‌توانند در مورد تصمیمات کلیدی در مورد توسعه میکر دائو، میکر پروتکل و دای رأی دهند، با قدرت رأی گیری آنها متناسب با مقدار توکن‌های میکر که دارند.

خود میکر دائو در ابتدا توسط یک کارآفرین دانمارکی رون کریستینسن (Rune Christensen) در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) تأسیس شد. قبل از شروع کار بر روی اکوسیستم Maker، کریستنسن در کپنهاگ بیوشیمی و تجارت بین‌المللی را مطالعه کرد و شرکت استخدام بین‌المللی «Try China» را تأسیس کرد.

چه چیزی دای را منحصر به فرد می‌کند؟

مزیت اصلی دای در پیوند یا آن با قیمت دلار آمریکا نهفته است. بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوساناتش بدنام است و حتی بزرگ‌ترین سکه‌های با نقدینگی بالا مانند بیت‌کوین گاهی اوقات تغییرات قیمتی (هم بالا و هم پایین) 10درصد یا بیشتر را در یک روز تجربه می‌کنند. تحت این شرایط، معامله‌گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی مستعد اضافه کردن دارایی‌های امن به پرتفوی خود هستند، که قیمت ثابت آنها ممکن است به جبران نوسانات قابل توجه بازار کمک کند.

یکی از این نوع دارایی‌ها، استیبل کوین‌ها هستند که دای یکی از نمونه‌های آن است. اینها ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت آنها به دارایی‌هایی با ارزش نسبتاً پایدار مرتبط است؛ رایج‌ترین ارزهای سنتی فیات، مانند دلار یا یورو.

ارز  دیجیتال یک وسیله مبادله دیجیتالی امن با رمزگذاری است که ارزش آن به وسیله مبادله دیگری مانند طلا یا واحد پول یک کشور خاص مرتبط است. هنگامی که نرخ مبادله بین ارزها برقرار شد (معمولاً 1:1)، ارزش ارز دیجیتال در همان جهت و به همان میزان ارزی که به آن متصل شده است، در نوسان است.

به دلیل درک بازار از ریسک و سایر عوامل، ارزهای دیجیتال بدون پیوند یا پگ نشده، به شدت بی‌ثبات هستند. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین ده برابر نرخ دلار آمریکا (USD) در نوسان است؛ پس از افت 40درصدی قیمت ارز دیجیتال در یک آخر هفته در دسامبر 2017 (آذر 1396)، این گمانه زنی وجود داشت که مقدار کمی بیت کوین در گردش ممکن است به طور ناگهانی و قابل توجهی توسط یک معامله گر افزایش یافته باشد که مقدار نسبتاً زیادی را در دسترس قرار داده است و در نتیجه بر تعادل بیت کوین تأثیر می‌گذارد. تقاضا و عرضه اتصال یک ارز دیجیتال به یک دارایی با ثبات‌تر، برای محافظت از آن در برابر تغییرات سریع و قابل توجه در ارزش طراحی شده است که می‌تواند تأثیر منفی بر هر کسی که این ارز را در اختیار دارد یا معامله می‌کند، داشته باشد.

اکثر ارزهای دیجیتال مبتنی بر دلار ایالات متحده هستند زیرا این ارز غالب در بخش مالی جهانی است. برای مثال، USDT تتر (استر دلار آمریکا)، همان ارزش 1 دلار آمریکا را حفظ می‌کند. رمزارزها همچنین می‌توانند به انواع دیگر دارایی‌ها مانند طلا و ارزهای سایر کشورها مرتبط شوند.

برای متصل شدن به نوع خاصی از دارایی، صاحبان ارزهای دیجیتال باید ارزشی را در دارایی که به آن وصل شده‌اند داشته باشند که برای ارائه تضمین کافی باشد. اساساً، این الزام تضمین می‌کند که اگر مالکان ملزم به تبدیل تمام ارزهای دیجیتال به نوع دیگری از دارایی باشند، می‌توانند این کار را انجام دهند.

یکی دیگر از مزایای کلیدی دای این واقعیت است که توسط یک شرکت خصوصی مدیریت نمی‌شود، بلکه توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز از طریق یک پروتکل نرم افزاری مدیریت می‌شود. در نتیجه، تمام موارد صدور و سوزاندن توکن‌ها توسط قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم مدیریت و ثبت می‌شوند و کل سیستم را شفاف‌تر و کمتر مستعد فساد می‌کنند. علاوه بر این، روند توسعه نرم افزار دای به روشی دموکراتیک‌تر اداره می‌شود؛ از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان عادی اکوسیستم توکن.

منبع: coinmarketcap,

لینک کوتاه:b2n.ir/m77517 

بانک مرکزی اروپا خواهان مقررات گذاری فوری برای استیبل کوین‌ها شد

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

پایان کار ایران در المپیک توکیو با ۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز

title

کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو موفق به کسب هفت مدال شد و تاکنون در رده ۲۷ جدول مدالها قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، کاروان ورزشی ایران به نام ستارگان ایران زمین با ۶۶ ورزشکار در ۱۷ رشته ورزشی راهی المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد. ایران در رشته‌ها ورزشی کشتی آزاد و فرنگی، وزنه برداری، تکواندو، بوکس، تیراندازی، تیروکمان، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه سواری، دوومیدانی، شمشیربازی، والیبال، بسکتبال، جودو، شنا، بدمینتون و کاراته شرکت کرد. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط