توکن سوزی چیست؟

توکن‌ سوزی عملی است که معمولا شرکت‌های صادر کننده توکن برای جلوگیری از افت ارزش و بالا بردن ارزش یک توکن انجام می‌دهند. در این فرایند بخشی از توکن‌های موجود در بازار به روش‌های مختلفی به اصطلاح سوزانده می‌شوند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

توکن سوزی,تورم

title

توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای دیجیتال هنگامی که عمداً از عرضه در گردش خارج می‌شوند سوزانده می‌شوند. برخلاف دارایی‌هایی که در اثر تصادف از بین می‌روند، مانند ارسال ناخواسته به آدرسی بدون مالک یا از دست دادن دسترسی به کیف پول در آنجا ذخیره می‌شوند.

سوزاندن توکن معمولاً توسط تیم توسعه دهنده پشت یک دارایی ارز دیجیتال خاص انجام می‌شود. این کار را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد، بیشتر با ارسال سکه‌ها به اصطلاح آدرس غذاخور: موجودی فعلی آن به طور عمومی در بلاک‌چین قابل مشاهده است، اما دسترسی به محتویات آن برای همه در دسترس نیست. عمل سوزاندن ممکن است شامل توسعه دهندگان پروژه باشد که از بازار توکن بخرند یا قسمت‌هایی از عرضه را که قبلاً در دسترس آن‌ها بوده است بسوزانند. سوزاندن را می‌توان با اهداف متفاوتی انجام داد، اما بیشتر اوقات برای اهداف جلوگیری از تورم استفاده می‌شود؛ کاهش عرضه در گردش باعث افزایش قیمت دارایی می‌شود و معامله‌گران و سرمایه گذاران را برای مشارکت ترغیب می‌کند.

یکی دیگر از موارد مهم استفاده از توکن سوز، حفظ قیمت سکه‌های استیبل کوین (ارزهای دیجیتالی است که ارزش آن‌ها با دارایی دیگری مانند دلار آمریکا مطابقت دارد) با سوزاندن یا ضرب توکن‌های جدید در صورت لزوم، مقام کنترل کننده می‌تواند بر قیمت دارایی تحت تاثیر قرار گیرد. یک سطح تقریبا ثابت را ایجاد کنند.

مثالی از توکن سوزی

ما پیش از این تفاوت توکن و کوین را توضیح دادیم و به طور خلاصه می‌توان گفت که کوین‌ها شبکه بلاک‌چین خاص خود را دارند و صاحب خانه هستند، مانند بیت‌کوین که از بلاک‌چین بیت‌کوین استفاده می‌کند. اما توکن‌ها مستاجرانی هستند که از بلاک‌چین اجاره‌ای دیگران استفاده می‌کنند و مثلا توکن‌های «ERC-20» از بلاک‌چین اتریوم برای فعالیت استفاده می‌کنند.

بایننس کوین در گذشته از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کرد که البته در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) شرایط تغییر کرد و شرکت بایننس، بلاک‌چین «BSC» یا «زنجیره هوشمند بایننس» را راه‌اندازی کرد.

بایننس کوین (BNB)

توکن سوزی یا ارسال توکن به یک آدرس متروکه حجم توکن‌های موجود در بازار را کاهش داده و عمدتا باعث افزایش قیمت توکن مورد نظر می‌شود.

یکی از مثال‌های خوب توکن سوزی، توکن‌سوزی‌های یا سکه سوزی‌های سه ماه یک بار بایننس است (که البته از لحاظ اصولی بایننس کوین از زمان راه‌اندازی بلاک‌چین اختصاصی بایننس دیگر یک توکن محسوب نشده و در دسته کوین‌ها قرار می‌گیرد) که تازه‌ترین آن همانطور که گفتیم در جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) انجام گرفت و بایننس ۴۰۰ میلیون دلار BNB یعنی مجموعا ۱ میلیون و ۲۹۶ هزار واحد از این رمزارز را سوزاند.

استلار  XLM

 استلار نیز شرکت ارزهای دیجیتال دیگری است که یکی از بزرگترین توکن سوزی‌های تاریخ ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) انجام داد. طبق گزارش‌ها این شرکت ۵۵ میلیون استلار را برای افزایش قیمت این رمزارز سوزاند. این حجم از توکن استلار در آن زمان ۴/۷ میلیارد دلار ارزش داشت.

مزایای توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی چندین مزیت دارد. مهمترین مزیت سوزاندن توکن همانطور که گفتیم ارزش افزوده و افزایش ارزش توکن‌های باقی‌مانده است. در مثالی که از استلار XLM ارائه کردیم، این شرکت با سوزاندن ۵۵ میلیارد XML، ارزش این توکن را افزایش داد و ارزش XLM در آن زمان از ۲۵درصد بیشتر شد.

به طور کلی فرآیند توکن سوزی را می‌توان هدیه‌ای به جامعه سرمایه‌گذاران دانست. برای مثال اگر پروژه X  توکن سوزی انجام دهد، موجودی توکن کاهش یافته و درنتیجه ارزش توکن افزایش می‌یابد. ارزش ارزهای دیجیتال نیز همانند دیگر بازارها براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و درصورت کاهش عرضه، مسلما قیمت افزایش می‌یابد مگر اینکه عاملی باعث کاهش قیمت آن شود.

همچنین گاهی شرکت‌ها برای امنیت خاطر سرمایه‌گذاران توکن سوزی انجام می‌دهند. در این حالت در دروان عرضه اولیه توکن یا کوین، فرایند توکن سوزی انجام می‌گیرد. از آنجایی که در فرایند عرضه اولیه، توکن‌های زیادی صادر شده و وارد بازار می‌شوند، احتمال دارد که افزایش عرضه باعث از بین رفتن تعادل بین عرضه و تقاضا شده و درنتیجه قیمت توکن یا کوین مورد نظر کاهش یابد. توکن سوزی این اثر را خنثی و از کاهش ارزش جلوگیری می‌کند.

منبع: coinmarketcap

لینک کوتاه:wuxpi3 

معرفی ۶ ارز دیجیتال آینده دار در سال ۲۰۲۳
عمق بازار چیست و درک آن چگونه به موفقیت معامله کمک می‌کند؟
توکن سوزی بیبی دوج تسریع می‌شود
آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا فردا منتشر می‌شود
شش اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال که نباید مرتکب شد!

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

تحلیل تکنیکال,تحلیل,مقاله آموزشی

شش اشتباه رایج در تحلیل تکنیکال که نباید مرتکب شد!

تحلیل تکنیکال یکی از مرسوم‌ترین روش‌های تحلیل و بخشی جدایی‌ناپذیر از پیش‌بینی بازارهای مالی است و زندگی مالی سرمایه‌گذاران بسیاری را دگرگون کرده است. با وجود اینکه یادگیری تحلیل تکنیکال به هیچ عنوان کار دشواری نیست و اغلب افراد به سرعت با این تحلیل آشنا شده و از آن استفاده می‌کنند اما درک جامع و هنر استفاده صحیح از تحلیل تکنیکال به هیچ عنوان کار هر کسی نیست. در ادامه می‌توانید با رایج‌ترین اشتباهاتی که افراد در استفاده از تحلیل تکنیکال مرتکب می‌شوند آشنا شده و از آن‌ها دوری کنید. ..

مقاله - ۲ ماه پیش
حمله,eclipse,حملات سایبری,مقاله آموزشی

حمله eclipse چیست؟

اثر برخی از حملات سایبری بلافاصله پس از رخ دادن بر روی قربانی قابل‌رؤیت است؛ اما انواع دیگری از این حملات به‌طور پنهانی یک سازوکار را تحت تأثیر قرار می‌دهند و نمی‌توان بلافاصله آن‌ها را پیگیری کرد. حملات Eclipse، یکی از آن دسته حملاتی است که به‌صورت پنهانی عمل می‌کنند. در حمله eclipse که با عناوینی مانند حمله خسوف، حمله کسوف یا حتی حمله گرفتگی هم در ایران شناخته می‌شود، یک مهاجم خرابکار، کاربر یا گره (node) خاصی از درون شبکه‌ای همتا به همتا (P2p) را موردحمله قرار داده و او را از شبکه اصلی منزوی یا ایزوله می‌کند. در ادامه بیشتر با این حملات و راهکارهای مقابله با آن آشنا خواهید شد...

مقاله - ۳ ماه پیش
چارلز هاسکینسون,توییتر,کاردانو,توکن سوزی,ADA

چارلز هاسکینسون: امکان سوزاندن توکن‌های آدا وجود ندارد

چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، در پاسخ به این سوال که چرا توکن آدا برای افزایش ارزش سوزانده نمی‌شود، عنوان کرد که تمامی این توکن‌ها در گردش هستند و در اختیار مردم قرار دارند. برای انجام این کار، این توکن‌ها باید از مالکان آنها گرفته شده و سپس سوزانده شوند. او در ادامه بیان کرد که سایر تیم‌های ارزهای دیجیتال مقدار زیادی توکن را پیش از عرضه عمومی در اختیار خود دارند و از آن‌ها برای دست‌کاری قیمت در زمان کمبود نقدینگی استفاده می‌کنند، اما در مورد کاردانو این‌گونه نیست.

خبر - ۳ ماه پیش
ارز دیجیتال,داخلی,ایران,بیت کوین,مالیات,استخراج,اتریوم

همه چیز درباره مالیات بر ارزهای دیجیتال در ایران

با توجه به افزایش علاقه و استفاده روزافزون شرکت‌ها و مردم از ارزهای دیجیتال و انجام معاملات خود از طریق آن‌ها، کسب درآمد و سود حاصل، ارزهای دیجیتال هم مشمول مالیات می‌شوند. به عنوان کسی که در ایران در این حوزه مشغول هستید نیازمند آشنایی با قوانین مالیات ارز دیجیتال ایران می‌باشید. در کل باید دقت داشت قانونی بودن یا نبودن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و…به کشور مبدا بستگی دارد. پس قوانین مالیاتی مقرر برای ارزهای دیجیتال در هر کشور متفاوت است...

مقاله - ۳ ماه پیش
نرخ تورم,تورم,اداره ملی آمار بریتانیا,شاخص قیمت مصرف کننده

نرخ تورم بریتانیا برای نخستین بار در ۴۰ سال اخیر دو رقمی شد

بر اساس گزارش اداره ملی آمار بریتانیا (ONS)، نرخ تورم در این کشور به ۱۰.۱ درصد رسیده است. شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ۱۲ ماه منتهی به ماه ژوئیه (اواسط تیر تا اواسط مرداد) ۱۰.۱ درصد افزایش یافته است که جهش قابل توجهی نسبت به ۹.۴ درصد ماه پیش از آن را نشان می‌دهد. اداره ملی آمار بریتانیا اعلام کرد که بخش‌های مسکن و خدمات خانگی، از جمله سوخت و حمل و نقل، غذا و نوشیدنی‌ها عامل اصلی افزایش تورم هستند.

خبر - ۳ ماه پیش
اسپانیا,فرانسه,تورم,نرخ تورم,بیت کوین,ارزهای دیجیتال

اسپانیا و فرانسه به بالاترین نرخ تورم در چهار دهه گذشته رسیدند

نرخ تورم سالانه اسپانیا در ماه ژوئیه (تیر) به ۱۰.۸درصد رسید که بالاترین مقدار از سال ۱۹۸۴ است. فرانسه نیز برای اولین بار از سال ۱۹۸۵ تاکنون، در ماه ژوئیه (تیر) امسال نرخ تورم سالانه ۶.۱درصدی را تجربه کرد. در همین حال، پذیرش ارزهای دیجیتال در هر دو کشور رو به افزایش بوده است. کمیسیون ملی بازار اوراق بهادار اسپانیا تخمین‌ زده است که تقریباً ۷درصد از بزرگ‌سالان اسپانیایی در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

خبر - ۳ ماه پیش