توکن سوزی چیست؟

توکن‌ سوزی عملی است که معمولا شرکت‌های صادر کننده توکن برای جلوگیری از افت ارزش و بالا بردن ارزش یک توکن انجام می‌دهند. در این فرایند بخشی از توکن‌های موجود در بازار به روش‌های مختلفی به اصطلاح سوزانده می‌شوند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

توکن سوزی,تورم

title

توکن‌ها یا سکه‌های ارزهای دیجیتال هنگامی که عمداً از عرضه در گردش خارج می‌شوند سوزانده می‌شوند. برخلاف دارایی‌هایی که در اثر تصادف از بین می‌روند، مانند ارسال ناخواسته به آدرسی بدون مالک یا از دست دادن دسترسی به کیف پول در آنجا ذخیره می‌شوند.

سوزاندن توکن معمولاً توسط تیم توسعه دهنده پشت یک دارایی ارز دیجیتال خاص انجام می‌شود. این کار را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد، بیشتر با ارسال سکه‌ها به اصطلاح آدرس غذاخور: موجودی فعلی آن به طور عمومی در بلاک‌چین قابل مشاهده است، اما دسترسی به محتویات آن برای همه در دسترس نیست. عمل سوزاندن ممکن است شامل توسعه دهندگان پروژه باشد که از بازار توکن بخرند یا قسمت‌هایی از عرضه را که قبلاً در دسترس آن‌ها بوده است بسوزانند. سوزاندن را می‌توان با اهداف متفاوتی انجام داد، اما بیشتر اوقات برای اهداف جلوگیری از تورم استفاده می‌شود؛ کاهش عرضه در گردش باعث افزایش قیمت دارایی می‌شود و معامله‌گران و سرمایه گذاران را برای مشارکت ترغیب می‌کند.

یکی دیگر از موارد مهم استفاده از توکن سوز، حفظ قیمت سکه‌های استیبل کوین (ارزهای دیجیتالی است که ارزش آن‌ها با دارایی دیگری مانند دلار آمریکا مطابقت دارد) با سوزاندن یا ضرب توکن‌های جدید در صورت لزوم، مقام کنترل کننده می‌تواند بر قیمت دارایی تحت تاثیر قرار گیرد. یک سطح تقریبا ثابت را ایجاد کنند.

مثالی از توکن سوزی

ما پیش از این تفاوت توکن و کوین را توضیح دادیم و به طور خلاصه می‌توان گفت که کوین‌ها شبکه بلاک‌چین خاص خود را دارند و صاحب خانه هستند، مانند بیت‌کوین که از بلاک‌چین بیت‌کوین استفاده می‌کند. اما توکن‌ها مستاجرانی هستند که از بلاک‌چین اجاره‌ای دیگران استفاده می‌کنند و مثلا توکن‌های «ERC-20» از بلاک‌چین اتریوم برای فعالیت استفاده می‌کنند.

بایننس کوین در گذشته از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کرد که البته در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) شرایط تغییر کرد و شرکت بایننس، بلاک‌چین «BSC» یا «زنجیره هوشمند بایننس» را راه‌اندازی کرد.

بایننس کوین (BNB)

توکن سوزی یا ارسال توکن به یک آدرس متروکه حجم توکن‌های موجود در بازار را کاهش داده و عمدتا باعث افزایش قیمت توکن مورد نظر می‌شود.

یکی از مثال‌های خوب توکن سوزی، توکن‌سوزی‌های یا سکه سوزی‌های سه ماه یک بار بایننس است (که البته از لحاظ اصولی بایننس کوین از زمان راه‌اندازی بلاک‌چین اختصاصی بایننس دیگر یک توکن محسوب نشده و در دسته کوین‌ها قرار می‌گیرد) که تازه‌ترین آن همانطور که گفتیم در جولای ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰) انجام گرفت و بایننس ۴۰۰ میلیون دلار BNB یعنی مجموعا ۱ میلیون و ۲۹۶ هزار واحد از این رمزارز را سوزاند.

استلار  XLM

 استلار نیز شرکت ارزهای دیجیتال دیگری است که یکی از بزرگترین توکن سوزی‌های تاریخ ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸) انجام داد. طبق گزارش‌ها این شرکت ۵۵ میلیون استلار را برای افزایش قیمت این رمزارز سوزاند. این حجم از توکن استلار در آن زمان ۴/۷ میلیارد دلار ارزش داشت.

مزایای توکن سوزی چیست؟

توکن سوزی چندین مزیت دارد. مهمترین مزیت سوزاندن توکن همانطور که گفتیم ارزش افزوده و افزایش ارزش توکن‌های باقی‌مانده است. در مثالی که از استلار XLM ارائه کردیم، این شرکت با سوزاندن ۵۵ میلیارد XML، ارزش این توکن را افزایش داد و ارزش XLM در آن زمان از ۲۵درصد بیشتر شد.

به طور کلی فرآیند توکن سوزی را می‌توان هدیه‌ای به جامعه سرمایه‌گذاران دانست. برای مثال اگر پروژه X  توکن سوزی انجام دهد، موجودی توکن کاهش یافته و درنتیجه ارزش توکن افزایش می‌یابد. ارزش ارزهای دیجیتال نیز همانند دیگر بازارها براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و درصورت کاهش عرضه، مسلما قیمت افزایش می‌یابد مگر اینکه عاملی باعث کاهش قیمت آن شود.

همچنین گاهی شرکت‌ها برای امنیت خاطر سرمایه‌گذاران توکن سوزی انجام می‌دهند. در این حالت در دروان عرضه اولیه توکن یا کوین، فرایند توکن سوزی انجام می‌گیرد. از آنجایی که در فرایند عرضه اولیه، توکن‌های زیادی صادر شده و وارد بازار می‌شوند، احتمال دارد که افزایش عرضه باعث از بین رفتن تعادل بین عرضه و تقاضا شده و درنتیجه قیمت توکن یا کوین مورد نظر کاهش یابد. توکن سوزی این اثر را خنثی و از کاهش ارزش جلوگیری می‌کند.

منبع: coinmarketcap

لینک کوتاه:wuxpi3 

نگاهی جدید به بیت کوین از زبان نویسنده‌ای برجسته: خواندن ۹ دقیقه‌ای که می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد!
در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۴,۰۰۰ اتریوم سوزانده شده است!

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

برای نخستین بار / ایران بدون قرمز و نارنجی کرونا

title

برای نخستین بار تعداد شهرستان‌های قرمز و نارنجی کرونا در ایران به صفر رسید.

اپلیکیشن ماسک اعلام کرد:

با عبور کامل کشور از خیز پنجم کرونا، هیچ شهری در وضعیت قرمز و نارنجی نیست

با این وجود، به دلیل گسترش سویه امیکرون (کرونای آفریقای جنوبی) در بیش از ۸۰ کشور جهان، رعایت مراقبت‌های بهداشتی کماکان ضروری است

 

منبع : asriran.com

مطالب مرتبط

وایت پیپر چیست,وایت پیپر,چگونه وایت پیپر بنویسیم,white paper

وایت پیپر چیست و چرا از اهیمت بالایی برخوردار است؟ چگونه می‌توان آن را نوشت؟

وایت پیپر (White paper) که در فارسی تحت‌عنوان «اوراق سفید» ترجمه شده است، هدف و فناوری پشت یک پروژه را توضیح می‌دهند. در واقع وایت پیپر در حوزه ارزهای دیجیتال سندی (معمولاً یک فایل PDF) است که توضیحی جامع از یک پروژه غیرمتمرکز (ارز دیجیتال یا شبکه مبتنی بر بلاک چین) در آن ارائه شده است. محتوای وایت پیپرها معمولا شامل آمار، نمودارها و اطلاعات پروژه می‌شود که برای متقاعد کردن سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به خرید ارز دیجیتال ارائه می‌دهند. تولید وایت پیپر مرحله‌ای کلیدی است و برای قانونی و حرفه‌ای در نظر گرفتن یک استارتاپ ارز دیجیتالی ضروری است.

مقاله - ۲ هفته پیش
وب ۳ چیست,وب ۳,اتریوم,ارز دیجیتال

وب ۳ چیست و چرا همه درباره آن صحبت می‌کنند؟

وب ۳ یا همان اینترنت نسل سوم، انقلابی در دنیا به‌پا کرده که یکی از اهداف آن، ایجاد اینترنت غیرمتمرکز است. اما مزایای آن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟ وب ۳ نشان دهنده نسل بعدی اینترنت است که بر انتقال قدرت از شرکت‌های بزرگ فناوری به کاربران فردی تمرکز دارد...

مقاله - ۲ هفته پیش
شیبا اینو,نقشه راه,توکن سوزی

نقشه راه توکن‌سوزی شیبا اینو در سال ۲۰۲۲ منتشر شد

شرکت بیگر اینترتینمنت (Bigger Entertainment) که تمام فعالیت خود را معطوف به موفقیت شیبا اینو کرده و بیش از یک میلیارد توکن شیبا در اختیار دارد، نقشه راه خود برای توکن‌سوزی این میم کوین در سال ۲۰۲۲ را منتشر کرده است. طبق این نقشه راه، ابتکارات و مهمانی‌های توکن سوزی شیبا اینو قرار است هر ماه انجام شوند. این شرکت می‌گوید که ظرفیت حضور در مهمانی‌های توکن‌سوزی این شرکت از ماه ژانویه تا آوریل تکمیل شده است.

خبر - ۲ هفته پیش