دیفای چیست؟ / آشنایی با صنعت امور مالی غیرمتمرکز

دیفای (Defi) یا امور مالی غیرمتمرکز به مجموعه‌ای از برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین گفته می‌شود که خدمات مالی مختلفی نظیر صدور وام و انجام معاملات مالی را بدون واسطه و به صورت غیرمتمرکز ارائه می‌کند.

mammad

نویسنده : محمد امین علی یاری

منبع : آسان بیت کوین

 آشنایی با صنعت امور مالی غیرمتمرکز

title

برای آن‌که دیفای را بهتر درک کنید با یک مثال شروع می‌کنیم؛

فرض کنید می‌خواهید از بانکی که در آن حساب دارید وام بگیرد. بانک شما با همان پولی که از سایر مشتریاش خود دریافت کرده است به شما وام می‌دهد، در واقع بانک واسطه بین شما و یک شخص دیگر است که در آن بانک حساب دارد.

همانطور که می‌دانید بانک محض رضای خدا پول یکی دیگر از مشتریان خود را در اختیار شما قرار نداده و این کار را با هدف کسب سود انجام می‌دهد. سودی که شاید حق صاحب یا صاحبان واقعی آن پول باشد.

اینجاست که دیفای به مبارزه با واسطه‌ها و سازمان‌های متمرکز می‌آید:

برنامه‌های فعال در صنعت دیفای خدمات مالی را بدون حضور هیچ واسطه‌ایی ارائه می‌کنند. به عنوان مثال درمورد دریافت و صدور وام، شما می‌توانید به عنوان سرمایه‌گذار پول خود را در اختیار یکی از برنامه‌های وام‌دهی دیفای قرار دهید تا این برنامه پول شما را به صورت وام به یکی از متقاضیان شبکه اهدا کند، در این میان کسی که از وام دادن سود می‌برد خود شما هستید، نه واسطه.

در ادامه به بررسی محبوب‌ترین برنامه‌ها و کاربردهای دیفای می‌پردازیم:

وام‌دهی و دریافت وام

برنامه‌های دیفای قراردادهای هوشمند را جایگزین واسطه‌های بانکی می‌کنند و با استفاده از آنها فرآیند وام‌دهی و دریافت وام را مدیریت می‌کنند. پلتفرم‌های مدیریت وام یکی از محبوب‌ترین بخش‌های دیفای هستند که وام‌دهندگان را به متقاضیان دریافت وام وصل می‌کنند.

در سیستم‌های مدیریت وام اشخاص می‌توانند وام دریافت کنند و یا بخشی از سرمایه خود را، با هدف کسب سود، به صورت وام در اختیار دیگر کاربران قرار دهند. در این برنامه‌ها معمولاً از ارز دیجیتال در وام‌دهی استفاده می‌شود. هرچه تقاضا برای دریافت یک ارز بخصوص بیشتر باشد، نرخ بهره برای وام‌های آن ارز بیشتر می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز (DEX)

صرافی غیرمتمرکز به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را بدون واسطه و به صورت مستقیم با دیگر کاربران صرافی مبادله کنند. بسیاری از صرافی‌های مطرح که روزانه از آنها استفاده می‌کنیم، مانند بایننس (Binance)، کوین بیس (Coinbase) و تمامی صرافی‌های ایرانی، متمرکز هستند، به این معنی که مبادلات شما در این صرافی‌ها با واسطه انجام می‌شود.

در صرافی‌های متمرکز طرف‌حساب معامله‌گران خود صرافی است و مبادلات ارز دیجیتال تنها با اجازه صرافی انجام می‌شود. در مقابل، در صرافی‌های غیرمتمرکز کاربران بدون واسطه و به صورت مستقیم با یکدیگر معامله می‌کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار امن‌تر و قابل اطمینان‌تر از صرافی‌های متمرکز هستند.

صدور استیبل کوین‌ها

صدور استیبل کوین‌ها (Stable Coin)، یا همان ارزهای دیجیتال باثبات، یکی دیگر از خدماتی است که توسط برنامه‌های دیفای ارائه می‌شود. شرکت‌های بزرگ و کوچک می‌توانند با کمک برنامه‌های دیفای و اختصاص مبلغی به عنوان پشتوانه مالی، صاحب استیبل کوین خود شوند و آن را به بازار عرضه کنند.

ساخت رپد بیت کوین‌ها (Wrapped bitcoin)

ساخت رپد بیت کوین روشی برای انتقال بیت کوین به شبکه اتریوم است. با این کار امکان استفاده از بیت کوین در سیستم دیفای اتریوم فراهم می‌شود. رپد بیت کوین‌ها به کاربران این امکان را می‌دهد تا سود وامی که با پرداخت بیت کوین در اختیار سایر کاربران قرار داده‌اند را دریافت کنند.

دیفای در تلاش است تا نقش واسطه‌ها را در ارائه خدمات مالی کم‌رنگ‌تر و دریافت خدمات را برای متقاضیان آسان‌تر و ارزان‌تر کند.  

حذف واسطه‌ها، کاهش هزینه‌ها، جلوگیری از سرقت و کلاه‌برداری و... همه و همه بخشی مزایای امور مالی غیرمتمرکز است.

 

برچسب ها :

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

رضایت حداکثری ازطرح دورکاری

title

در شرایطی که برخی از ادارات دولتی و بخش خصوصی با کاهش آمار جان‌باختگان و میزان مبتلایان کرونا، دورکاری کارمندان خود را لغو کرده‌اند، نتایج یک پیمایش درباره دورکاری در ایران که از سوی سازمان امور استخدامی کشور منتشر شده است، از رضایت بیش از ۹۰درصد از کارمندان و ۷۷درصد از مدیران دستگاه‌های اجرایی از طرح دورکاری حکایت می‌کند. این نظرسنجی در بازه زمانی نیمه ‌فروردین تا ۱۹ آبان‌ماه امسال صورت گرفته است و درمجموع ۱۹۰ دستگاه اجرایی در آن شرکت کرده‌اند.

منبع : دنیای اقتصاد