سومین جلسه دادگاه سم بنکمن فرید؛ شهادت یکی از هم‌بنیان‌گذاران FTX علیه او

روز گذشته و در ادامه جلسات دادگاه سم بنکمن فرید (SBF)، هم‌بنیان‌گذار صرافی FTX، گری وانگ (Gary Wang) یکی دیگر از بنیان‌گذاران این صرافی، علیه او شهادت داد. وانگ به همراه آدام یدیدیا (Adam Yedidia)، دوست سم بنکمن فرید و متیو هوانگ (Matthew Huang)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت پارادایم (Paradigm) شهادت دادند از ارتباط غیرقانونی آلامدا ریسرچ (Alameda Research) و FTX خبر داشتند اما به خاطر اعتماد به سم بنکمن فرید اعتراضی نمی‌کردند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

FTX,دادگاه,سم بنکمن فرید

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، در جدیدترین اخبار مربوط به دادگاه سم بنکمن فرید، گری وانگ، آدام یدیدیا و متیو هوانگ شهادت دادند که در ادامه جزییات مربوط به آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

گری وانگ، یکی از بنیان‌گذاران آلامدا ریسرچ و FTX، در ۵ اکتبر (۱۳ مهر) در مورد رابطه بین این شرکت‌ها و چگونگی سقوط امپراتوری FTX با حفره ۸ میلیارد دلاری در دارایی‌های مشتریانش صحبت کرد.

طبق گفته‌های وانگ، چند ماه بعد از آغاز فعالیت FTX در سال ۲۰۱۹ آلامدا ریسرچ امتیازات خاصی از آن دریافت کرد. دادستان‌های آمریکایی از پایگاه داده FTX و کد موجود در گیت‌هاب (GitHub) استفاده کردند تا نشان دهند آلامدا ریسرچ ترازنامه منفی نامحدودی در FTX داشت؛ یک خط اعتباری ویژه ۶۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۲ به دست آورده بود و معاملات آن هم معاف از لیکویید شدن بود.

البته سم بنکمن فرید در سال ۲۰۲۲ به وانگ دستور داده بود که ترازنامه منفی آلامدا ریسرچ نباید از درآمد FTX تجاوز کند؛ اما این قانون با گذشت زمان تغییر کرد و برای مثال، از ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳ میلیارد دلار در اواخر سال ۲۰۲۱ رسید. وانگ در پاسخ به اینکه چرا با امتیازات آلامدا ریسرچ موافقت کرده است، گفت:

«من به قضاوت او [سم بنکمن فرید] اعتماد کردم.»

با این حال، سم بنکمن فرید اظهار داشت آلامدا ریسرچ یکی از بازارسازهای اصلی FTX بود و به همین دلیل امتیازات مذکور به آن داده شده بود. وکلای وی تاکید کردند سایر بازارسازهای FTX هم چنین امتیازاتی داشتند و ترازنامه آن‌ها می‌توانست منفی شود.

نکته دیگری که دادستان‌های آمریکا روی آن تاکید کردند، اکسپلویت موبایل کوین (Mobilecoin) در سال ۲۰۲۱ بود. ظاهرا بنکمن فرید به وانگ و کارولین الیسون (Caroline Ellison) گفته بود کسری چند میلیون دلاری ناشی از آن را به ترازنامه آلامدا ریسرچ اضافه کنند تا سرمایه‌گذاران FTX متوجه ضرر مذکور نشوند.

ماه‌ها قبل از فروپاشی FTX، بنکمن فرید، وانگ و نیشاد سینگ (Nishad Singh)، مدیر بخش مهندسی پلتفرم مذکور، درباره تعطیلی آلامدا ریسرچ و جایگزین کردن آن با بقیه بازارسازها صحبت کرده بودند. با این حال، بدهی‌های این شرکت در آن زمان به شدت زیاد بود و به ۱۴ میلیارد دلار می‌رسید. گفتنی است آلامدا ریسرچ تا نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) فعال بود. وانگ قرار است در ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) نیز شهادت دهد و در همان روز کارولین الیسون نیز برای شهادت دادن در دادگاه حاضر خواهد شد.

یدیدیا دوست صمیمی سم بنکمن فرید است و به عنوان توسعه‌دهنده در FTX کار می‌کرد. طبق گفته‌های او، FTX از اوایل سال ۲۰۲۱، از یک حساب آلامدا ریسرچ تحت عنوان نورث دایمنشن (North Dimension) برای واریز وجوه کاربران استفاده می‌کرد و برای باز کردن حساب بانکی خود با مشکل مواجه شده بود. این وجوه بدهی آلامدا ریسرچ در قبال FTX در نظر گرفته می‌شد و ارزش آن‌ها در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) به ۸ میلیارد دلار می‌رسید.

یدیدیا برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ از این مسئله آگاه شد، اما به نظرش نگران‌کننده نبود. با این حال، وقتی در سال ۲۰۲۲ از مبلغ بدهی آگاه شد، نگرانیش را به بنکمن فرید اطلاع داد؛ اما بنکمن فرید به او گفت که این بدهی ظرف شش ماه تا سه سال بین این شرکت‌ها تسویه خواهد شد.

او در پاسخ به اینکه چرا به خاطر چنین گزارش‌هایی نگران نشده است، گفت:

«من به سم، کارولین و بقیه کارمندهای آلامدا ریسرچ اعتماد کردم تا اوضاع را مدیریت کنند.»

یدیدیا پس از اینکه متوجه شد آلامدا ریسرچ از این وجوه برای پرداخت بدهی‌هایش استفاده می‌کند، در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) استعفا داد. با وجود این، وکلای سم بنکمن فرید روی این نکته تاکید کردند که FTX در آن زمان در حال رشد بود و رهبران آن از جمله SBF در بازار صعودی ۲۰۲۱ بیش از ۱۰ ساعت در روز کار می‌کردند.

علاوه بر این، آن‌ها خاطرنشان کردند یدیدیا از دادستان‌ها حکم مصونیت گرفته است و به خاطر صحبت‌هایش با هیچ گونه اتهامی روبه‌رو نمی‌شود. گفتنی است طبق دفاعیات بنکمن فرید، همه از مشکلات FTX برای افتتاح حساب بانکی و اتکای آن به حساب آلامدا ریسرچ آگاه بوده‌اند.

شرکت پارادایم بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در مجموع با ۲۷۸ میلیون دلار روی FTX سرمایه‌گذاری کرده بود؛ اما طبق گفته‌های هوانگ، این شرکت از ترکیب دارایی‌ها بین FTX و آلامدا ریسرچ و امتیازات مذکور خبر نداشت.

او تاکید کرد پارادایم به طور دقیق FTX را بررسی نکرده و به جای آن روی اطلاعات ارائه‌شده توسط سم بنکمن فرید حساب باز کرده بود. طبق گفته‌های هوانگ، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های پارادایم این بود که صرافی FTX هیئت‌مدیره ندارد. سم بنکمن فرید در آن زمان در برابر ایده هیئت‌مدیره خیلی مقاومت می‌کرد، اما بالاخره قول داد که یک هیئت‌مدیره تشکیل دهد و از مدیران باتجربه در آن استفاده کند.

هوانگ در شهادت کوتاه خود اعتراف کرد که به همراه بنکمن فرید و کارولین الیسون، مرتکب کلاهبرداری الکترونیکی بین ایالتی، کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری کالاها شده است. وانگ همچنین خاطرنشان کرد هر بازارساز دیگری در FTX خط اعتباری چند میلیون دلاری داشت، اما اعتبار آلامدا ریسرچ به میلیاردها دلار می‌رسید.

وانگ از یک وام حدودا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری از آلامدا ریسرچ هم نام برد که ظاهرا بخشی از خرید بقیه شرکت‌های کریپتویی بود، اما هرگز به حساب او واریز نشد.

لینک کوتاه: B2n.ir/z30905 

جنسیس برای فروش ۱.۶ میلیارد دلار سهام گری‌اسکیل موافقت دادگاه را دریافت کرد
صرافی FTX به‌دنبال فروش ۸ درصد سهام خود در شرکت آنتروپیک است
صرافی FTX راه اندازی مجدد نخواهد شد و مشتریان سابق پول خود را به طور کامل پس خواهند گرفت
هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «کینگ مانی» برگزار شد
جریمه ۲۴ میلیارد دلاری صرافی FTX

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

FTX,صرافی,ورشکستگی,سم بنکمن فرید,هک,جریمه,IRS

جریمه ۲۴ میلیارد دلاری صرافی FTX

در حالی که بیش از یک سال از ورشکستگی صرافی FTX می‌گذرد و متولیان کنونی این صرافی در حال بازیابی دارایی‌های آن به منظور جبران خسارت طلبکاران هستند، سرویس درآمد داخلی (IRS) آمریکا این صرافی را به دلیل تخلفات مالیاتی ۲۴ میلیارد دلار جریمه کرده است. «IRS» مدعی است از آنجایی که دولت قادر به تخمین میزان تخلف مالیاتی نیست، FTX باید این جریمه را پرداخت کند.

خبر - ۲ ماه پیش
سم بنکمن فرید,سقوط,FTX,صرافی,محاکمه

دادگاه آخرین درخواست سم بنکمن فرید برای آزادی را رد کرد

دادگاه استیناف ایالات متحده آخرین درخواست سم بنکمن فرید، بنیان‌‌گذار و مدیرعامل پیشین FTX، برای آزادی را رد کرد و درحالی‌که وکلای او در تلاش برای تجدیدنظر در پرونده هستند، او باید در زندان بماند.

خبر - ۳ ماه پیش
کریپتولند,صرافی,BRG,سینا استوی,کلاهبرداری,دادگاه

صدور و ابلاغ حکم پرونده صرافی کریپتولند؛ متهمان به ۱ تا ۱۵ سال حبس محکوم شدند

روز دوشنبه ۲۲ آبان، علی القاصی‌مهر رییس کل دادگستری استان تهران در نشست شورای عالی قوه قضاییه از صدور و ابلاغ رای پرونده صرافی کریپتولند خبر داد. در این پرونده کلاهبرداری که ۵۱ هزار شاکی خصوصی دارد، متهمان از ۱ تا ۱۵ سال حبس گرفتند و برخی به پرداخت ردمال و جزای نقدی محکوم شدند.

خبر - ۳ ماه پیش
صرافی,FTX,بای‌بیت,شکایت

صرافی ورشکسته FTX علیه صرافی بای‌بیت شکایتی تنظیم کرد

صرافی ورشکسته FTX اتهامات جدی علیه صرافی رقیب خود، بای‌بیت، مطرح کرده است. صرافی FTX اعلام کرده بود که میرانا، بازوی سرمایه‌گذاری بای‌بیت، سال‌ها کاربر صرافی FTX بوده و حسابی در FTX.com دارد که صدها میلیون دلار در اختیار دارد. در این پرونده، مشاوران ورشکستگی FTX، میرانا را به استفاده از «امتیازات ویژه VIP» برای تسهیل برداشت خود در دوره‌ای که FTX در سال گذشته با چالش های ورشکستگی مواجه بود، متهم کردند.

خبر - ۳ ماه پیش
گری گنسلر,صرافی,FTX,کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا,CNBC

گری گنسلر: راه‌اندازی مجدد صرافی FTX ممکن است

گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق‌بهادار آمریکا در حاشیه هفته فین‌تک دی سی، به CNBC گفت، اگر رهبری جدید با درک روشنی از قانون سکان رهبری صرافی ورشکسته FTX را به‌عهده بگیرد، امکان احیا کردن این صرافی وجود دارد.

خبر - ۳ ماه پیش
صرافی,FTX,گری‌اسکیل,بیت‌وایز

صرافی FTX به‌دنبال فروش ۷۴۴میلیون دلار از دارایی‌های گری‌اسکیل و بیت‌وایز است

بدهکاران صرافی ورشکسته FTX از دادگاه درخواست کردند که به آنها اجازه دهد تا برخی دارایی‌های شاخص صندوق امانی را برای تأمین نقدینگی دلاری مورد نیاز برای پرداخت به طلبکاران در آینده را بفروشند. این دارایی‌های امانی شامل یک ودیعه شرکت بیت‌وایز به ارزش ۵۳میلیون دلار و ۵ ودیعه گری‌اسکیل اینوستمنتس به ارزش ۶۹۱میلیون هستند. این ودیعه‌ها به سرمایه‌گذاران امکان سرمایه‌گذارای در ارزهای دیجیتال بدون مالکیت آن‌ها را فراهم می‌کند. بدهکاران همچنین درخواست کردند که یک مشاور سرمایه‌گذاری باید روند فروش این دارایی‌های امانی را تأیید کند.

خبر - ۳ ماه پیش