مقام بانک ملی سوئیس: ارزهای دیجیتال بانک‌ مرکزی می‌توانند به توسعه دیفای کمک کنند

توماس موزر، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک ملی سوئیس عنوان کرده است که ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی می‌توانند به‌ خوبی با بخش دیفای همکاری کنند، و پتانسیل زیادی برای افزایش پذیرش این صنعت دارند.

vahab_svrm

نویسنده : وهاب مسعودی

سردبیر تحریریه‌ی آسان بیت کوین

ارزهای دیجیتال بانک‌ مرکزی,دیفای,بانک ملی سوئیس

title

به گزارش آسان بیت کوین و به نقل از کوین تلگراف، به گفته یکی از مقامات بانک مرکزی سوئیس، ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می توانند با امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به خوبی کار کنند و پتانسیل زیادی برای تقویت پذیرش این صنعت دارند.

به گفته توماس موزر، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک ملی سوئیس (SNB) در میان بسیاری از انواع مختلف ارزهای دیجیتال، این ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) است که می تواند ثبات بیشتر و خطرات کمتری را برای توسعه دیفای ایجاد کند.

موزر به کوین تلگراف گفت که برای رشد، دیفای به پول پایدار نیاز دارد، به همین دلیل استیبل کوین ها اختراع شدند و استیبل کوین ها به وضوح به محبوبیت بیشتر دیفای کمک کردند.

موزر استدلال می‌کند که با وجود مخالفت‌های قطبی، تمرکز و تمرکززدایی در ارزهای دیجیتال می‌توانند با هم کار کنند، زیرا تمرکز برای دیفای بد نیست. او خاطرنشان کرد که استیبل کوین های اصلی مانند تتر (USDT) و USD Coin (USDC) پرکاربردترین استیبل کوین ها در دیفای هستند که هر دو متمرکز هستند.

وی گفت:

«بنابراین، چیزی متمرکز قبلاً به دیفای کمک زیادی کرده است.»

موزر گفت، برخلاف تتر یا USD Coin، یک ارز دیجیتال بانک مرکزی نسبت به یک استیبل کوین قابل بازخرید خطرات کمتری را برای دیفای به همراه دارد، زیرا پول بانک مرکزی «مواجهه با ریسک طرف مقابل ندارد.» وی افزود:

« بانک مرکزی نمی تواند ورشکست شود، زیرا پول غیرقابل جبرانی صادر می کند.»

انواع دیگر ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین (BTC) یا اتر (ETH) نیز غیرقابل جبران هستند، که به معنای عدم خطر طرف مقابل است. این مقام خاطرنشان کرد، با این حال، قیمت آنها به اندازه کافی برای حمایت از رشد پایدار دیفای پایدار نیست.

موزر با اشاره به سقوط استیبل کوین ترا (UST) در ماه مه ۲۰۲۲، گفت:

«استیبل کوین های الگوریتمی همچنین مستلزم ریسک طرف مقابل نیستند، اما تا کنون، ما شاهد استیبل کوین های الگوریتمی موفقی نبوده ایم.»

اظهارات موزر اندکی پس از آن بیان شد که SNB و شرکت بلاک چین «Cypherium» مقاله مشترکی را در مورد فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال بانک مرکزی در ۲۶ سپتامبر منتشر کردند. این مطالعه به این نتیجه رسید که CBDC ها می توانند به عنوان ابزار مفیدی برای تثبیت اقتصاد ارزهای دیجیتال از جمله بخش دیفای عمل کنند.

مدیر عامل «Cypherum Sky Guo» ابراز اطمینان کرد که ترکیب فناوری دیفای و ارز دیجیتال بانک مرکزی قرار است اتفاق بیفتد و اظهار داشت:

«دیفای کاملا اتوماتیک است و می تواند CBDC را از محدودیت های انسانی آزاد کند. با استفاده از CBDC در دیفای، می‌توان انتظار داشت صدها و تریلیون دلار نقدینگی وارد این بازار شود، مؤسسات بزرگ وارد این فضا شوند و دارایی‌های دنیای واقعی در زنجیره حرکت کنند.»

مطالعه SNB اولین بار نیست که یک بانک مرکزی در مورد تعاملات احتمالی بین CBDC و دیفای فکر می کند. در آوریل ۲۰۲۲، مقامات بانک مرکزی در کنفرانسی که توسط مرکز نوآوری بانک تسویه‌های بین‌المللی و SNB برگزار شد، درباره تعامل احتمالی بین بازارهای مبتنی بر دیفای و CBDC بحث کردند.

مدیر سابق مورگان استنلی می‌گوید:

«دیفای می‌تواند از امور مالی سنتی برای کاهش خطرات استفاده کند.»

همانطور که قبلاً گزارش شده بود، عموم مردم به دلیل عدم رعایت حریم خصوصی، تا حد زیادی با ایده CBDC مخالف بودند و بسیاری از آنها به پروژه هایی به عنوان «slavecoins» اشاره می کردند. باید دید که آیا بانک‌های مرکزی واقعاً مایل به مشارکت در پذیرش دیفای هستند یا خیر، زیرا جهان هنوز حمایت زیادی از ارزهای دیجیتال از سوی بانک‌های مرکزی ندیده است.

این خبر در حالی منتشر می شود که بانک های بزرگ اروپایی همچنان به آزمایش پرداخت های خرده فروشی و حواله برون مرزی با CBDC ادامه می دهند. در ۲۸ سپتامبر، بانک های مرکزی سوئد، نروژ و اسرائیل پروژه دیگری را برای آزمایش پرداخت های بین المللی در CBDC اعلام کردند.

لینک کوتاه: b2n.ir/n01275 

شرکت تو سیگما ونچرز طی ۲ رویداد تأمین سرمایه ۴۰۰ میلیون دلار جمع‌آوری کرد
رئیس بانک مرکزی اروپا: ارزهای دیجیتال و دیفای می‌توانند برای ثبات مالی «خطرات واقعی» ایجاد کنند
بازوی سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری صرافی هوبی با تمرکز بر دیفای و وب ۳ راه‌اندازی شد
عملکرد چشمگیر ترون در میان بلاک چین‌های برتر اکوسیستم دیفای طی یک ماه اخیر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو آغاز شد/ عرضه خودروی اقتصادی از نیمه دوم ۱۴۰۲

title

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت از آغاز تدوین دستورالعمل اجرایی واردات خودرو توسط وزارت صمت خبر داد و گفت:

«هدف از واردات خودرو تنظیم بازار خودروهای مورد تقاضای دهک‌های درامدی متوسط و پایین، انتقال فناوری و ایجاد رقابت است و حقوق ورودی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود؛ بر این اساس نقدهایی که مبنای تعیین حقوق ورودی را درآمدزایی دولت عنوان می‌کنند وارد نیست.»

طبق برنامه ریزی انجام شده، خودروی اقتصادی تولید داخل از نیمه دوم سال آینده روانه بازار خواهد شد.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

اف‌بی‌آی,دیفای,سرمایه‌گذاران,هشدار

هشدار جدید ‌اف‌بی‌آی به سرمایه‌گذاران پلتفرم‌های دیفای

دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده (FBI) برای سرمایه‌گذاران پلتفرم‌های بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هشدار جدیدی صادر کرده است. این دفتر در اطلاعیه خود به سرمایه‌گذاران توصیه کرده است تا پیش از استفاده از پلتفرم‌های دیفای تحقیقات جدی در مورد آنها انجام دهند. اف‌بی‌آی گفته که مجرمان سایبری از آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌های دیفای برای سرقت ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند.

خبر - ۳ ماه پیش
بانک مرکزی اروپا,ارزدیجیتال بانک مرکزی,قانون گذاری,کریستین لاگارد,دیفای

رئیس بانک مرکزی اروپا: ارزهای دیجیتال و دیفای می‌توانند برای ثبات مالی «خطرات واقعی» ایجاد کنند

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در جلسه کمیته امور اقتصادی پارلمان اروپا در رابطه با ارزهای دیجیتال صحبت کرد. لاگارد نظر خود را در این باره اینگونه بیان کرد:«از آنجایی که ما درحال آغاز کار روی دارایی‌های دیجیتال و ریسک آن‌ها هستیم، عقیده داریم که ارزهای دیجیتال و امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) پتانسیل ایجاد خطر واقعی برای ثبات مالی را دارند.»

خبر - ۵ ماه پیش
صرافی هوبی,وب ۳,دیفای,Huobi,ایوی بلاکس

بازوی سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری صرافی هوبی با تمرکز بر دیفای و وب ۳ راه‌اندازی شد

صرافی ارزهای دیجیتال هوبی (Huobi)، یک بازوی سرمایه‌گذاری جدید به نام ایوی بلاکس (Ivy Blocks) ایجاد کرده است که بر حمایت از اکوسیستم‌های رو به‌ رشد دیفای و پروتکل‌های بلاک چین مبتنی بر وب ۳ تمرکز دارد. در بیانیه مطبوعاتی رسمی هوبی آمده است که ایوی بلاکس بر شناسایی و سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های بلاک چین امیدوارکننده، برای کمک به رشد آنها تمرکز خواهد کرد. از دیگر اهداف ایوی بلاکس، تقویت نوآوری و کمک به توسعه دنیای دیفای و وب ۳ اعلام شده است.

خبر - ۵ ماه پیش
ترون,بلاک چین‌,دیفای,TVL,ارزش کل قفل‌شده

عملکرد چشمگیر ترون در میان بلاک چین‌های برتر اکوسیستم دیفای طی یک ماه اخیر

طبق داده‌های دیفای‌لاما، شبکه ترون کماکان به رشد خود در اکوسیستم دیفای ادامه می‌دهد و در حال حاضر، سومین بلاک چین بزرگ از نظر ارزش کل قفل‌شده (TVL) پس از اتریوم و بی‌ان‌بی چین بایننس است. ترون با ارزش کل قفل‌شده ۵.۸ میلیارد دلاری، به زنجیره بایننس با ارزش کل قفل‌شده ۶.۹ میلیارد دلار نزدیک می‌شود.

خبر - ۶ ماه پیش
هکر,دیفای,سرقت

سرقت ۸۰ میلیون دلاری یک هکر از پلتفرم دیفای فیوز

طبق اعلام شرکت بلاک‌سک (BlockSec)، یک هکر ناشناس، پلتفرم دیفای فیوز (Fuse) متعلق به شرکت رری کپیتال (Rari Capital) را مورد هدف قرار داده است.

خبر - ۷ ماه پیش
کاردانو,قرارداد هوشمند,ارز دیجیتال,بلاک‌چین,دیفای,ترا ویرچوا,NFT

بنیان‌گذار کاردانو و مدیرعامل ترا ویرچوا با هدف توسعه بخش NFT دیدار می‌کنند

چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو و جواد اشرف، مدیرعامل ترا ویرچوا‌(Terra Virtua)، قصد دارند در تاریخ ۲۵ آوریل در رابطه با همکاری کاردانو و ترا ویرچوا و برنامه‌های آینده دیدار و گفت و گو کنند. ترا ویرچوا یک پلتفرم اقلام کلکسیونی دیجیتال است که قصد دارد یک بازار توکن‌های غیرمثلی و استودیوی بازی با شخصیت‌های NFT را راه‌اندازی کند؛ بنابراین این همکاری ممکن است فرصت‌های خوبی را برای کاردانو فراهم کند.

خبر - ۷ ماه پیش
هاسکینسون,اولنچ,کاردانو,دیفای,ارزش کل قفل‌شده

هاسکینسون به انتقادهای بنیان‌گذار اولنچ درباره رشد اکوسیستم دیفای کاردانو پاسخ داد

چارلز هاسکینسون، خالق کاردانو به اظهارات امین گونسیرر، بنیان‌گذار اولنچ و مدیرعامل آوالبز که از سرعت کند رشد اکوسیستم کاردانو انتقاد کرده بود، پاسخ داد. بر اساس داده‌های دیفای لاما ارزش کل قفل‌شده (TVL) کاردانو در حال حاضر ۲۹۸.۲۷ میلیون دلار است. ارزش کل قفل‌شده در این شبکه بدون گنجاندن توکن‌های حاکمیتی سهام‌گذاری نیز حدود ۲۱۹.۴۲ میلیون دلار است.

خبر - ۸ ماه پیش
کاردانو,قرارداد هوشمند,ارز دیجیتال,بلاک‌چین,دیفای

همزمان با افت کاردانو ۶۷ درصد کاربران آن در ضرر قرار دارند

در شرایطی که بهای هر واحد کاردانو به سمت ناحیه یک دلار سقوط می‌کند، تعداد کاربرانی که خسارت می‌بینند، بیشتر شده است. قیمت کاردانو از دوشنبه تاکنون بیش از ۱۱ درصد افت کرده و با خطر سقوط به زیر ناحیه یک دلار مواجه است. به گزارش وب‌سایت تحلیلی «IntoTheBlock» حدود ۶۷ درصد از مالکان کاردانو در حال حاضر در ضرر به سر می‌برند.

خبر - ۸ ماه پیش
ارزش کل قفل‌شده,TVL,دیفای

ارزش کل قفل‌شده دیفای به بیش از ۲۳۱ میلیارد دلار رسید

ارزش کل قفل‌شده (TVL) در بخش دیفای به ۲۳۱ میلیارد دلار افزایش یافته و به اوج تاریخی خود نزدیک شده است. بالاترین رکورد ثبت شده ارزش کل قفل‌شده دیفای مربوط به روز ۲ دسامبر ۲۰۲۱ است که با ۲۵۶ میلیارد دلار، ۱۰.۸ درصد بیش‌تر از سطح کنونی است. در میان شبکه‌های بلاک چین نیز اتریوم در حال حاضر با تسلط ۵۴.۳۱ درصدی بر بخش امور مالی غیرمتمرکز، بیش از ۱۲۵ میلیارد دلار از ارزش کل قفل‌شده دیفای را به خود اختصاص داده است.

تحلیل - ۸ ماه پیش