همه چیز در مورد استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فرآیند ایجاد بلوک‌های معتبر است که سوابق تراکنش‌ها را به دفتر کل عمومی بیت کوین (BTC) که به آن زنجیره بلوک می‌گویند، اضافه می‌کند. این یکی از اجزای حیاتی شبکه بیت کوین است زیرا به اصطلاح مشکل خرج مضاعف (double-spend) را حل می‌کند.

محسن عبادی

نویسنده : محسن عبادی

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

استخراج,بیت کوین,ماینینگ,ارز دیجیتال,ماینر,هش,بلاک چین,مقاله آموزشی

title

مشکل دوبار خرج کردن به موضوع نیاز به اجماع در مورد سابقه معاملات اشاره دارد. مالکیت بیت کوین را می‌توان از طریق رمزنگاری کلید عمومی به صورت ریاضی اثبات کرد. با این حال، رمزنگاری به تنهایی نمی‌تواند تضمین کند که یک کوین خاص قبلاً برای شخص دیگری ارسال نشده است.

برای تشکیل یک تاریخچه مشترک از تراکنش‌ها، فرد باید یک سفارش توافقی داشته باشد که به عنوان مثال، بر اساس زمان ایجاد هر تراکنش باشد. اما هر ورودی خارجی می‌تواند توسط هر کسی که آن را ارائه می‌دهد دستکاری شود و شرکت کنندگان را ملزم به اعتماد به شخص ثالث کند.

در این مقاله، استخراج ارزهای دیجیتال چیست، استخراج ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند، هزینه استخراج بیت‌کوین و مشکلات مختلف استخراج بیت‌کوین که ماینرها با آن مواجه هستند، بحث خواهیم کرد.

استخراج بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

ماینینگ (به طور کلی استخراج بلاک چین) از انگیزه‌های اقتصادی برای ارائه روشی قابل اعتماد برای سفارش داده‌ها استفاده می‌کند. اشخاص ثالثی که تراکنش‌ها را سفارش می‌دهند غیرمتمرکز هستند و برای رفتار صحیح پاداش‌های پولی دریافت می‌کنند. برعکس، هر گونه رفتار نادرست منجر به از دست رفتن منابع اقتصادی می‌شود، حداقل تا زمانی که اکثریت در معاملات و ترانش‌های خود صادق باشند.

در مورد استخراج بیت کوین، این نتیجه با ایجاد زنجیره‌ای از بلوک‌ها به دست می‌آید که می‌توان از نظر ریاضی ثابت کرد که به ترتیب صحیح و با تعهد خاصی از منابع روی هم چیده شده‌اند. این فرآیند به ویژگی‌های ریاضی هش رمزنگاری بستگی دارد؛ راهی برای رمزگذاری داده‌ها به روشی استاندارد.

هش‌ها یک ابزار رمزگذاری یک طرفه هستند، به این معنی که رمزگشایی آنها از طریق داده‌های ورودی آنها تقریبا غیرممکن است، مگر اینکه هر ترکیب ممکنی آزمایش شود تا زمانی که نتیجه با هش داده شده مطابقت داشته باشد.

این همان کاری است که استخراج‌کنندگان بیت‌کوین انجام می‌دهند: آن‌ها در هر ثانیه تریلیون‌ها هش را می‌چرخانند تا زمانی که موردی را پیدا کنند که شرایطی به نام سختی را برآورده کند. هم سختی و هم هش اعداد بسیار بزرگی هستند که در بیت‌ها بیان می‌شوند، بنابراین شرط به سادگی مستلزم آن است که هش کمتر از سختی باشد.

سختی شبکه هر ۲۰۱۶ بلاک بیت کوین یا تقریباً دو هفته یک بار، برای حفظ یک زمان بلاک ثابت، که به مدت زمان لازم برای یافتن هر بلوک جدید در حین استخراج اشاره دارد، دوباره تنظیم می‌شود.

هش تولید شده توسط ماینرها به عنوان یک شناسه برای هر بلوک خاص استفاده می‌شود و از داده‌های موجود در هدر بلوک تشکیل شده است. مهم‌ترین اجزای هش عبارتند از ریشه «Merkle»، هش کلی دیگری که امضای همه تراکنش‌ها در آن بلوک را محصور می‌کند و هش منحصر به فرد بلوک قبلی.

این بدان معنی است که تغییر حتی کوچکترین جزء یک بلوک به طور قابل توجهی هش مورد انتظار آن را تغییر می‌دهد. گره‌ها فوراً این نسخه نادرست بلاک چین را رد می‌کنند و از شبکه در برابر دستکاری محافظت می‌کنند.

از طریق شرایط سختی، سیستم تضمین می‌کند که استخراج‌کنندگان بیت‌کوین کار واقعی یا همان زمان و برق صرف شده برای هش کردن از طریق ترکیب‌های ممکن را انجام می‌دهند. به همین دلیل است که پروتکل اجماع بیت کوین اثبات کار نامیده می‌شود تا آن را از انواع دیگر مکانیسم‌های ایجاد بلوک متمایز کند.

چرا بیت کوین استخراج کنیم؟

از بسیاری جهات، استخراج بیت کوین با استخراج طلا قابل مقایسه است. استخراج ارزهای دیجیتال (در مورد بیت کوین) یک عملیات کامپیوتری است که بیت کوین جدید ایجاد می‌کند و معاملات و مالکیت ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند. استخراج بیت کوین و طلا هر دو انرژی بر هستند و می‌توانند پاداش‌های مالی قابل توجهی ایجاد کنند.

بنابراین، می‌توانید بیت کوین را استخراج کنید تا سود/پاداش کسب کنید. برخی از ماینرهای بیت کوین استخرهای استخراج بیت کوین را با ترکیب تلاش‌های خود با سایر ماینرها ایجاد می‌کنند. گروه‌هایی از ماینرهایی که با هم کار می‌کنند، شانس بیشتری برای کسب پاداش و تقسیم سود دارند. علاوه بر این، اعضای یک استخر ماینینگ هزینه‌ای می‌پردازند تا بخشی از استخر باشند.

اگر تمرکز شما روی پول نیست، اگر از بازی با کامپیوتر و یادگیری در مورد این فناوری جدید لذت می‌برید، ممکن است بخواهید بیت کوین استخراج کنید. به عنوان مثال، در حین انجام پیکربندی استخراج بیت کوین، می‌توانید نحوه عملکرد رایانه و شبکه‌های مبتنی بر بلاک چین را یاد بگیرید.

آیا استخراج بیت کوین ارزشش را دارد؟

ابتدا مشخص کنید که آیا مایلید سرمایه اولیه مورد نیاز را در سخت افزار سرمایه گذاری کنید و قبل از تخصیص منابع خود، ارزش آینده بیت کوین و سطح دشواری آن را تعیین کنید. همچنین بسیار مهم است که میزان دشواری مربوط به ارز دیجیتالی را که می‌خواهید استخراج کنید بررسی کنید تا ببینید آیا عملیات استخراج حتی سودآور خواهد بود یا خیر.

وقتی هم قیمت بیت کوین و هم سختی استخراج کاهش می‌یابد، معمولاً به این معنی است که ماینرهای کمتری بیت کوین استخراج می‌کنند و به دست آوردن بیت کوین آسان‌تر است. با این وجود، انتظار می‌رود که ماینرهای بیشتری برای بیت کوین کمتری رقابت کنند، زیرا قیمت بیت کوین و دشواری استخراج بیت کوین بالا می‌رود.

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

اگر می‌پرسید آیا استخراج بیت‌کوین قانونی است یا خیر، با توجه به پذیرش توسط حوزه‌های قضایی مختلف، پاسخ مثبت است. به عنوان مثال، انیگما (Enigma) یکی از گسترده‌ترین عملیات استخراج بیت کوین در جهان را افتتاح کرد.

استخراج ارزهای دیجیتال در اسرائیل یک تجارت محسوب می‌شود و مشمول مالیات بر درآمد شرکتی می‌شود. از سوی دیگر، ماینرهای ارزهای دیجیتال توسط شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN) در ایالات متحده، به عنوان یک منبع انتقال دهنده پول در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که ممکن است مشمول قوانین حاکم بر این رفتار باشند.

علاوه بر این، در نزدیکی پایه آتشفشان کونچاگوا، همانطور که نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) اعلام کرد، یک شهر بیت کوین جدید به شکل یک سکه ساخته خواهد شد. استخراج بیت کوین با انرژی زمین گرمایی در سراسر شهر تامین می‌شود. . السالوادور یک میلیارد دلار را با کمک ارائه دهنده زیرساخت ارزهای دیجیتال، بلاک استریم (Blockstream) جمع آوری خواهد کرد تا ساخت و ساز شهر را آغاز کند.

با این حال، در الجزایر، نپال، روسیه، بولیوی، مصر، مراکش، اکوادور و پاکستان استخراج بیت کوین ممنوع است. همیشه باید قوانین محلی محل زندگی خود را بررسی کنید تا دریابید که آیا استخراج بیت کوین در حوزه قضایی شما قانونی است یا خیر.

پرداختی به ماینرهای بیت کوین چگونه است؟

این شبکه کار انجام شده توسط ماینرهای بیت کوین را در قالب ارائه پاداش برای تولید بلوک‌های جدید تشخیص می‌دهد. دو نوع پاداش وجود دارد: بیت کوین جدیدی که با هر بلوک ایجاد می‌شود و هزینه‌هایی که کاربران برای انجام تراکنش در شبکه پرداخت می‌کنند.

پاداش بلاک بیت کوین تازه ضرب شده، به مبلغ ۶.۲۵ بیت کوین تا ماه مه ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹)، عمده درآمد ماینرها بوده است. این مقدار برنامه ریزی شده است که در فواصل زمانی ثابت تقریباً چهار ساله به نصف کاهش یابد تا در نهایت بیت کوین دیگری استخراج نشود و تنها کارمزد تراکنش‌ها امنیت شبکه را تضمین کند.

تا سال ۲۰۴۰ (۱۴۰۱۸)، پاداش بلاک به کمتر از ۰.۲ بیت کوین کاهش خواهد یافت و تنها ۸۰,۰۰۰ بیت کوین از ۲۱ میلیون بیت کوین باقی خواهد ماند. تنها پس از سال ۲۱۴۰ (۱۵۱۸) ماینینگ عملاً پایان می‌یابد زیرا بیت کوین نهایی به آرامی استخراج می‌شود.

مطالب مرتبط: هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست و چه تاثیراتی بر قیمت آن دارد؟حتی اگر پاداش ایجاد بلوک در طول زمان کاهش می‌یابد، نصف شدن‌های گذشته به میزان زیادی با افزایش قیمت بیت‌کوین جبران شده است. در حالی که این تضمینی برای نتایج آینده نیست، استخراج کنندگان بیت کوین از اطمینان نسبی در مورد چشم انداز مالی خود برخوردار هستند. جامعه ارزهای دیجیتال از ترتیبات استخراج فعلی بسیار حمایت می‌کند و هیچ برنامه‌ای برای حذف تدریجی آن مانند اتریوم، یکی دیگر از کوین‌های بزرگ قابل استخراج، ندارد. با شرایط مناسب، ماینرهای جداگانه بیت کوین می‌توانند مطمئن باشند که این سرمایه گذاری به سود خواهد رسید.

اگرچه ماینینگ یک تجارت رقابتی است، اما شروع آن نسبتا آسان است. در سال‌های اولیه بیت کوین، علاقه‌مندان می‌توانستند به سادگی برخی از نرم افزارها را در رایانه خود راه اندازی کنند و بلافاصله شروع به کار کنند. آن روزها خیلی گذشته است، اما راه اندازی یک ماینر اختصاصی بیت کوین آنقدرها هم که در ابتدا به نظر می‌رسد سخت نیست.

چگونه سخت افزار را برای استخراج بیت کوین انتخاب کنیم؟

اگر کنجکاو هستید که چگونه در مورد استخراج بیت کوین اقدام کنید، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که برای استخراج بیت کوین، تنها گزینه شما خرید یک دستگاه استخراج بیت کوین است، یعنی یک دستگاه مدار مجتمع خاص برنامه، که معمولاً به عنوان «ASIC» شناخته می‌شود.

این دستگاه‌ها فقط می‌توانند بیت کوین استخراج کنند، اما در انجام این کار بسیار کارآمد هستند. آنها به قدری کارآمد هستند که معرفی آنها در حدود سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) باعث شد همه انواع دیگر دستگاه‌های ماینینگ محاسبه کننده تقریباً یک شبه منسوخ شوند.

اگر به دنبال استخراج با سی‌پی‌یوهای رایج، جی‌پی‌یو یا «FPGA»های پیشرفته‌تر هستید، باید به دنبال استخراج کوین‌های دیگر باشید. اگرچه این دستگاه‌ها می‌توانند بیت کوین استخراج کنند، اما این کار را با سرعت پایینی انجام می‌دهند که فقط اتلاف وقت و برق است.

برای مرجع، بهترین کارت گرافیک موجود درست قبل از ظهور «ASIC»ها، «AMD ۷۹۷۰»، ۸۰۰ میلیون هش در ثانیه تولید می‌کرد. در حال حاضر، یک «ASIC» متوسط ۱۰۰ تریلیون هش در ثانیه تولید می‌کند.

تعداد هش‌های تولید شده در یک ثانیه معمولاً به عنوان نرخ هش نامیده می‌شود و این یک اندازه گیری عملکرد مهم برای دستگاه‌های ماینینگ است. هنگام خرید دستگاه استخراج بیت کوین باید دو عامل دیگر را در نظر گرفت. یکی مصرف برق است که بر حسب وات اندازه گیری می‌شود. بین دو دستگاهی که تعداد هش یکسانی تولید می‌کنند، دستگاهی که کمترین برق را مصرف می‌کند سود بیشتری خواهد داشت. سومین معیار، هزینه واحد برای هر دستگاه است. اگر ۱۰ سال طول بکشد تا از طریق ماینینگ بازپرداخت شود، داشتن کم مصرف‌ترین «ASIC» در جهان بی‌معنی است.

بیت کوین دارای اکوسیستم نسبتاً پر جنب و جوشی از سازندگان «ASIC» است که اغلب در این سه پارامتر متفاوت است. برخی ممکن است «ASIC»های کارآمدتر اما گران‌تری تولید کنند، در حالی که برخی دیگر سخت‌افزار با عملکرد پایین‌تر را با قیمت ارزان‌تری تولید می‌کنند. قبل از تجزیه و تحلیل اینکه کدام دستگاه برای نیازهای شما مناسب‌تر است، مهم است که سایر عوامل مؤثر بر سود استخراج بیت کوین را درک کنید.

اقتصاد استخراج بیت کوین

مانند کسب و کار املاک و مستغلات، همه چیز استخراج بیت کوین در مورد مکان است. مکان‌های مختلف در جهان میانگین قیمت برق متفاوتی خواهند داشت. برق خانگی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اغلب برای استخراج بسیار گران است و از نظر مالی مقرون به صرفه نیست. با توجه به اینکه قیمت برق اغلب بین ۰.۱۵ تا ۰.۲۵ دلار در هر کیلووات ساعت است، استخراج بیت کوین در مناطق مسکونی آنقدر زیاد است که نمی‌تواند به طور مداوم سودآور بماند.

ماینرهای حرفه‌ای بیت کوین اغلب عملیات خود را در مناطقی انجام می‌دهند که برق بسیار ارزان است. برخی از این مناطق عبارتند از منطقه سیچوان در چین، ایسلند، منطقه ایرکوتسک در روسیه و همچنین برخی مناطق در ایالات متحده و کانادا. این مناطق معمولاً دارای نوعی تولید برق محلی ارزان قیمت مانند سدهای برق آبی هستند.

قیمت‌هایی که این ماینرهای بیت‌کوین از آن بهره می‌برند اغلب کمتر از ۰.۰۶ دلار در هر کیلووات ساعت خواهد بود، که معمولاً به اندازه‌ای پایین است که حتی در زمان رکود بازار نیز سود کسب کند.

به طور کلی، قیمت‌های زیر ۰.۱۰ دلار برای حفظ یک عملیات انعطاف پذیر توصیه می‌شود. یافتن مکان مناسب برای استخراج تا حد زیادی به شرایط فرد بستگی دارد. افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند ممکن است نیازی به رفتن خارج از خانه خود نداشته باشند، در حالی که افرادی که در کشورهای توسعه یافته هستند احتمالاً موانع بیشتری برای ورود دارند.

جدای از انتخاب سخت افزار، سود و درآمد یک ماینر فردی به شدت به شرایط بازار و حضور سایر ماینرها بستگی دارد. در طول بازارهای صعودی، قیمت بیت کوین ممکن است به طور ناگهانی افزایش یابد، که منجر به افزایش بیشتر ارزش بیت کوینی که آنها استخراج می‌کنند می‌شود.

با این حال، جریان‌های مثبت از بازارهای صعودی توسط سایر استخراج‌کنندگان بیت‌کوین که شاهد افزایش سود و خرید دستگاه‌های بیشتر برای استفاده از جریان درآمد هستند، متعادل می‌شوند. نتیجه این است که هر ماینر اکنون بیت کوین کمتری نسبت به قبل تولید می‌کند.

در نهایت، درآمد ایجاد شده به سمت نقطه تعادلی می‌رود که در آن ماینرهای با بازدهی کمتر، شروع به درآمد کمتری نسبت به هزینه برق خود می‌کنند، در نتیجه دستگاه‌ها را خاموش می‌کنند و به دیگران اجازه می‌دهند بیت کوین بیشتری کسب کنند.

معمولاً برای رخداد این اتفاق تاخیر خاصی وجود دارد، زیرا «ASIC»ها گاهی اوقات نمی‌توانند به سرعت به اندازه کافی برای جبران افزایش قیمت بیت کوین تولید شوند. در بازار نزولی، اصل مخالف صادق است: تا زمانی که ماینرها شروع به خاموش کردن انبوه دستگاه‌های خود کنند، درآمد کاهش می‌یابد.

ماینرهای موجود بیت کوین برای جلوگیری از رقیب شدن، باید ترکیبی برنده از موقعیت مکانی و سخت افزاری پیدا کنند که به آنها اجازه دهد برتری خود را حفظ کنند. آنها همچنین باید دائماً سرمایه خود را حفظ کرده و مجدداً سرمایه گذاری کنند، زیرا سخت افزار کارآمدتر می‌تواند سود استخراج کنندگان قدیمی را به طور کامل کاهش دهد.

چندین ماشین حساب آنلاین در وب سایت‌هایی مانند «AsicMinerValue»، «CryptoCompare» و «Nicehash» وجود دارد، که در آن‌ها می‌توان سودآوری یک دستگاه ماینینگ را به سرعت بررسی کرد. همچنین تخمین سود به صورت دستی با فرمول زیر امکان پذیر است:این فرمولی است که بسیاری از این ماشین‌حساب‌ها از آن استفاده می‌کنند و به سادگی سهم شما را از نرخ هش کلی تقسیم بر کل انتشار شبکه به دلار نشان می‌دهد. مقادیر ورودی مورد نیاز یا پارامترهای ثابت هستند (زمان بلاک برای بیت کوین ۱۰ دقیقه است، بنابراین شش بلوک در یک ساعت و ۱۴۴ بلاک در روز استخراج می شود)، یا می‌توان آنها را در وب سایت‌های داده مانند «Blockchain.com» یا «Coinmetrics» پیدا کرد. .

برای یافتن سود، باید هزینه برق را نیز کم کرد. به لطف معادل بین کیلووات و کیلووات ساعت، این کار می‌تواند به سادگی ضرب کردن مصرف برق دستگاه در ۲۴ ساعت در روز و قیمت برق در هر کیلووات ساعت باشد.

در زیر جدولی وجود دارد که «ASIC»های اصلی در حال حاضر در بازار و دوره بازپرداخت آنها را نشان می‌دهد؛ یعنی چقدر طول می‌کشد تا سرمایه گذاری با درآمدهای فعلی کاهش یابد. شایان ذکر است که سود استخراج‌کننده بیت‌ کوین در طول زمان به شدت در نوسان است و تعمیم یک روز در آینده می‌تواند منجر به نتایج نادرست شود. با این وجود، این یک معیار مفید برای درک اثربخشی نسبی هر دستگاه است.

همانطور که در جدول مشاهده می‌شود، هیچ یک از «ASIC»ها با قیمت ۰.۲۰ دلار در هر کیلووات ساعت سود نمی‌کنند. عملکرد نسبی اکثراً برای هر یک از نسل جدید «ASIC» یکسان است، در حالی که اگر برق ارزان باشد، مدل‌های قدیمی‌تر می‌توانند پیشنهاد جذابی باشند.

به عنوان مثال، «۱۰۶۶Canaan AvalonMiner » بازده انرژی پایینی دارد اما قیمت بسیار پایینی نیز دارد، که علیرغم اینکه یک مدل نسبتاً قدیمی است، آن را نسبتاً در قیمت پایین برق رقابتی می‌کند. «۱۷Bitmain S Pro»، یک «ASIC» نسل قبلی، به دلیل هزینه پایین‌تر همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است، اما با افزایش نرخ قیمت برق مرجع، به سرعت غیرجذاب می‌شود. به نظر می رسد دستگاه های «MicroBT» متعادل‌ترین عملکرد را برای ماینینگ دارند.

یکی از آخرین مسائلی که باید در نظر گرفت این است که این جدول در یک بازار صعودی گردآوری شده است. سود ممکن است بالاتر از حد متوسط باشد، اگرچه نصف شدن سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) هنوز تازه است و ممکن است با انتشار کمتر بیت کوین، اثر را متعادل کند.

خرید و راه‌اندازی سخت افزار

چندین فروشگاه، «ASIC» را به مشتریان خرده‌فروش می‌فروشند، در حالی که برخی از تولیدکنندگان اجازه خرید مستقیم را نیز می‌دهند. اگرچه تهیه آنها نسبت به کارت‌های گرافیک رایج دشوارتر است، اما هنوز هم برای هر کسی امکان خرید «ASIC» با قیمت قابل قبولی وجود دارد. شایان ذکر است که خرید تجهیزات ماینینگ از مغازه‌ها یا تولیدکنندگانی که از کشورهای خارجی حمل و نقل می‌کنند ممکن است عوارض سنگین واردات را به همراه داشته باشد.

بسته به سازنده یا فروشگاه، «ASIC»ها ممکن است بدون منبع تغذیه ارائه شوند که پس از آن باید جداگانه خریداری شوند. برخی از سازندگان «ASIC» واحدهای خود را می‌فروشند، اما می‌توان از «PSU»های ساخته شده برای سرورها یا رایانه‌های بازی نیز استفاده کرد، اگرچه احتمالاً به تغییرات خاصی نیاز دارند.

«ASIC»ها باید از طریق کابل اترنت به اینترنت متصل شوند و فقط می‌توانند از طریق یک مرورگر وب با اتصال به آدرس آی‌پی محلی، مشابه روتر خانگی، پیکربندی شوند. قبل از ادامه، لازم است یک حساب کاربری با یک استخر استخراج انتخابی راه اندازی کنید، که سپس اطلاعات دقیقی در مورد نحوه اتصال به سرورهای آن ارائه می‌دهد. از پانل وب «ASIC»، باید نقاط پایانی اتصال و اطلاعات حساب استخر را وارد کنید. سپس ماینر شروع به کار و تولید بیت کوین می‌کند.

ماینینگ از طریق یک استخر ایجاد شده اکیداً توصیه می‌شود، زیرا می‌توانید با ادغام سخت افزار خود با دیگران، بازده ثابتی داشته باشید. در حالی که ممکن است دستگاه شما همیشه هش درست برای ایجاد یک بلوک را پیدا نکند، سهم استخراج شما همچنان پاداش خواهد داشت.

منبع: cointelegraph

لینک کوتاه: b2n.ir/q06005 

بایننس پلتفرم سازمانی خود را راه‌اندازی کرد
افزایش تعداد آدرس‌هایی که بیش از ۱۰ هزار بیت کوین در اختیار دارند
دانشگاه نامیبیا در سال ۲۰۲۴ مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی فناوری بلاک چین ارائه می‌کند
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۳ تیر
تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج شنبه ۲ تیر

نظرات

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

تصویر جدید تلسکوپ هابل از کهکشانی با درخشندگی بسیار بالا

title

تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل کهکشان غبارآلود NGC ۷۱۷۲ را نشان می‌دهد که در فاصله ۱۱۰ میلیون سال نوری از ما در صورت فلکی Piscis Austrinus (ماهی جنوبی) قرار دارد. این یک کهکشان سیفرت، یعنی نوعی کهکشان با نور شدید و فعال است.

منبع : عصر ایران

مطالب مرتبط

بیت کوین,نهنگ,گلسنود,Glassnode

افزایش تعداد آدرس‌هایی که بیش از ۱۰ هزار بیت کوین در اختیار دارند

بر اساس گزارش پلتفرم تحلیلی گلسنود (Glassnode)، تعداد آدرس‌هایی که دارای بیش از ۱۰ هزار بیت کوین هستند، افزایش یافته و به ۱۰۰ آدرس رسیده است. در زمان تدوین این خبر و بر اساس قیمت جفت ارز بیت کوین/تتر، ارزش ۱۰,۰۰۰ بیت کوین حدود ۲۱۱,۸۳۰,۰۰۰ دلار است. در طی ۲ هفته گذشته نیز شاهد افزایش تعداد آدرس‌هایی که دارای ۱۰ الی ۱۰,۰۰۰ بیت کوین هستند، بوده‌ایم.

خبر - ۴ ساعت پیش
دانشگاه نامیبیا,کارشناسی ارشد,بلاک چین

دانشگاه نامیبیا در سال ۲۰۲۴ مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی فناوری بلاک چین ارائه می‌کند

ساموئل نونگولو، رئیس بخش فناوری اطلاعات دانشگاه نامیبیا (UNAM)، اعلام کرده است که این مرکز در نظر دارد دوره‌ای را مرتبط با فناوری بلاک‌چین از سال ۲۰۲۴ ارائه دهد. نونگولو در مصاحبه با پایگاه خبری بیتکوین دات‌کام اعلام کرد که امیدوار است این دوره‌ی آموزشی باعث ایجاد زیرساخت برای رشد استارتاپ‌های فناوری در این کشور شود.

خبر - ۲۱ ساعت پیش
تحلیل تکنیکال,تحلیل تکنیکال بیت کوین,بیت کوین,سقوط,بازار نزولی,قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ جمعه ۳ تیر

بیت کوین که بار دیگر اصلاحی نزولی را پایین‌تر از تراز ۲۰,۵۰۰ دلار آغاز کرده و به زیر ۲۰,۰۰۰ دلار رسیده بود، در نزدیکی منطقه ۱۹,۷۵۰ دلاری به خوبی حمایت شد و به این ترتیب، بعد از تشکیل کف قیمت روزانه در حدود ۱۹,۷۵۰ دلار، شروع به افزایش نمود...

تحلیل - ۲ روز پیش
تحلیل تکنیکال,تحلیل تکنیکال بیت کوین,بیت کوین,سقوط,بازار نزولی,قیمت بیت کوین

تحلیل تکنیکال بیت کوین؛ پنج شنبه ۲ تیر

بیت کوین نتوانست بالاتر از تراز ۲۱,۷۰۰ دلار به مومنتوم کافی برسد، در نتیجه یک روند اصلاحی را آغاز و شکستی نزولی را پایین‌تر از منطقه حمایتی ۲۱,۰۰۰ دلاری تجربه کرد...

تحلیل - ۳ روز پیش
بایننس آمریکا,صرافی بایینس,کارمزد,بیت کوین

بایننس آمریکا کارمزد معامله‌های بیت کوین را حذف کرد

بازوی آمریکایی صرافی بایننس کارمزدی بابت خرید و فروش بیت کوین با دلار آمریکا از کاربران خود نمی‌گیرد. بدین ترتیب کاربرانی که با تتر ، یواس‌دی کوین و بی‌یو‌اس‌دی به معامله بیت کوین بپردازند، کارمزدی از آنها گرفته نمی‌شود. این صرافی نخستین پلتفرم آمریکایی محسوب می‌شود که کارمزد چندین جفت ارز بین کوین را حذف کرده است.

خبر - ۳ روز پیش
اوکراین,جنگ,کمک,ارز دیجیتال,بیت کوین,اتریوم,کریپتو پانک

دولت اوکراین کریپتو پانکی را که در قالب کمک‌های مردمی دریافت کرده بود، به فروش رساند

دولت اوکراین توکن غیرمثلی (NFT) کریپتو پانک شماره «۵,۳۶۴» را که در اوایل ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) و در قالب کمک‌های مردمی دریافت کرده بود، فروخته است. الکس بورنیاکوف (Alex Bornyakov)، معاون وزیر تحول دیجیتال اوکراین، روز دوشنبه در توییتر اعلام کرد که NFT مذکور به قیمت ۹۰ اتریوم (بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار) فروخته شده است.

خبر - ۴ روز پیش