خاطرات من و باجناق و پول دیجیتال (قسمت سوم): سبد ارزی

shad

نویسنده : علی مهدوی شاد

عضو تحریریه‌ی آسان بیت کوین

خاطرات من و باجناق و پول دیجیتال: سبد ارزی

title


از خانه باجناق که برگشتیم تا دیر وقت خوابم نبرد. مهرداد مرا مثل یک توپ، شوت کرده بود به یک دنیای ناشناخته و عجیب. نمی دانم کی خوابم برد ولی از یک طرف وسوسه سود زیاد رهایم نمی کرد و از طرف دیگر می ترسیدم همین پس انداز اندکم را نیز به باد بدهم.

بعد از ظهر، از اداره مستقیم رفتر مغازه مهرداد. شاگردش به استقبالم آمد و خوش آمد گفت. به جای نگاه کردن به کیف ها، چشم چرخاندم تا مهرداد را ببینم. پشت میز نشسته بود و سرش توی گوشی بود. آرام به سمتش رفتم و با تغییر صدا گفتم: ببخشید! بیت کوین چند شده؟!

مهرداد سرش را بالا آورد، تا مرا دید از جا برخاست و با لبخندی به سمتم آمد: سلام علی داداش! فکر نمی کردم بیای... و صفحه گوشی را به سمتم گرفت و گفت: اتفاقاً داشتم جدول قیمت ها رو می دیدم، از 30 هزار دلار هم رد شد.

من که احساس عقب ماندگی از قافله بهم دست داده بود روی صندلی نشستم و گفتم: خب! الوعد وفا. اومدم که منم راه بندازی.

- ای به چشم! کی بهتر از باجناق؟ البته باجناق که فامیل نمی شه ولی من تو رو مثل برادر می دونم داش علی.

- مخلصم! ولی به قول معروف از تعارف کم کن و بر مبلغ افزا. بگو چه کنم من؟ انگار این لامصب بیت کوین مثل موشک داره می ره بالا.

- نگران نباش! بالا می ره ، پایین هم میاد.

- پایین هم میاد مگه؟!

- پس چی؟ فکر کردی همش سوده؟ من خودم کم ضرر نکردم ولی در کل تو سودم چون رفته رفته فوت و فنش رو یاد گرفتم.

- من که سر در نمیارم ولی از دیشب یه سوالی ذهنمو بد جور درگیر کرده مهرداد جان؟

- بفرما داش علی؟

- گفتی هر بیت کوین شده 30 هزار دلار. به پول امروز من باید 750 میلیون بدم یه بیت کوین بخرم. خب! راستش من فقط 100 میلیون دارم و تا بخوام به 750 میلیون تومان برسم بیت کوین رفته بالای یک میلیارد.

مهرداد در حالی که از داخل فلاسک، برایم چایی می ریخت، خندید و گفت: نگران نباش! همون طور که همه ارزها واحد خرد دارن، بیت کوین هم داره. مثلاً   هر دلار، 100 سنت هست و هر بیت کوین هم 100 میلیون "ساتوشی".

- ساتوشی؟! این همون خالق گم شده بیت کوین نیست؟!

- بله! خودشه و به احترامش واحد خرد بیت کوین رو به اسمش نامگذاری کردن. حالا شما می تونی به هر اندازه که پول داری درصدی از بیت کوین یا همون ساتوشی بخری. تازه! می تونی ارزهای دیگه هم بخری که خیلی ارزون ترن و اکثراً در حد یک یا چند دلار و حتی کمتر از یک دلار قیمت دارن.

- یعنی چند سنت؟

- بله و اتفاقاً توصیه من اینه که همه پولت رو بیت کوین نخری بلکه یه سبد ارزی برای خودت درست کنی و توش 4 - 3 تا ارز داشته باشی.

- چه ارزهایی؟

- حتماً توی سبدت بیت کوین داشته باش. مثلاً 50 - 40 میلیونش رو "بیت کوین" بخر. بقیه اش هم "اتریوم" بگیر و "پولکادات" و یه ارز دیگر که باید ببینم کدومش آینده دار تره.

"سبد ارزی" خیلی بهم چسبید، با لبخند به مهرداد گفتم: نمردیم و صاحب سبد ارزی هم شدیم!

مهرداد که عادت داشت چایی اش را توی نعلبکی بخورد، آن را هورتی سر کشید و گفت: هر که با ما بپره، سبدهای بهتری هم گیرش میاد.

و هر دو خندیدیم.

- خب حالا از کجا بخرم؟!

- از صرافی ها ؛ البته نه این صرافی هایی که توی خیابون فردوسی هستن. بلکه یه سری صرافی هستن که کار ارز دیجیتال می کنن. اسم و آدرساشون رو بهت می دم.

من که حال و حوصله این کارها رو نداشتم به مهرداد گفتم: می شه بهت پول بدم تو برام بخری؟

- باشه! این بار برات خرید می کنم ولی از دفعه بعد خودت باید بخری. من می خوام ماهیگیری بهت یاد بدم داش علی.

تشکر کردم و گفتم: حالا این پول های دیجیتال ما رو کی می دی؟ سبد بیارم یا توی یکی از همین کیف های مغازه می ریزی؟!

مهرداد به مشتری تازه وارد خوش آمد گفت و با اشاره سر به شاگردش گفت که او را راهنمایی کند و بعد رو کرد به من و پاسخ داد: کیف که قابلت رو نداره، هر کدوم رو می خوای بردار. اما پول دیجیتال توی یک کیف الکترونیکی است که بهش می گن "ولت". همون طور که تو یک آدرس ایمیل داری که با پسورد می تونی واردش بشی، برای نگهداری ارزهای دیجیتالت هم یک فضا در اینترنت بهت داده میشه که رمزش رو خودت داری و پولات رو اونجا نگه می داری و هر وقت هم خواستی می تونی از همون جا منتقل کنی یا پول های جدیدی به "ولت" ات اضافه کنی. فقط باید مواظب باشی که پسوردت رو گم نکنی چون اگه گم کنی همه پولت از بین می ره و مثل رمز حساب بانکی نیست که با کارت ملی بری بانک و دوباره پسورد بگیری.

با نگرانی گفتم: اتفاقاً من خیلی حواس پرتم و می ترسم پسوردم رو گم کنم.

- اولاً که باید اونو چند جای امن بنویسی و نگه داری. ثانیاً وقتی "ولت" می گیری، یه سری کلمه هم بهت می ده که اونا رو هم باید جایی بنویسی و نگه داری تا اگه رمزت رو گم کردی، اون کلمات رو بزنی تو سیستم و رمزت رو بازیابی کنی. اینم بگم که تا حالا چند میلیون بیت کوین گم شده و هیچ وقت هم پیدا نشدن. درست مثل این هست که یه قطره آب بیفته تو اقیانوس؛ می تونی پیداش کنی؟

در حالی که فکر می کردم پسورد و کلمات ولت را کجا نگهداری کنم به مهرداد گفتم: شماره حسابت رو بده تا 100 بزنم به حسابت برام سبد ارزی جفت و جور کنی.

و مهرداد کاغذی از توی کشوی میزش درآورد و گفت: هم شماره حساب می دم، هم رسید. به قول آقا جون، یک ریال هم از کسی می گیری یا می دی خط و امضا رد و بدل کن... و در حالی که می نوشت "بسمه تعالی" پرسید: گفتی 100 میلیون تومان؟!

 

ادامه دارد ...


لینک کوتاه: https://b2n.ir/q21206

مالکان ماینرها حکم برائت گرفتند؛ شرایط استرداد ماینرهای توقیف‌شده به مالکانشان اعلام شد
خدادادی: مراکز استخراج ارز دیجیتال در ساعت‌های اوج مصرف خاموش می‌شوند
بخشنامه واردات دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال ابلاغ شد
قالیباف: هرگونه فعالیت مربوط به استخراج رمزدارایی، نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی است
روسیه مرکز ماینینگ جدیدی به ارزش ۱۲.۳ میلیون دلار را در ماه‌های آینده راه‌اندازی می‌کند

نظرات

در نوبیتکس می‌توانی از کاهش قیمت ارزهای دیجیتال هم درآمد داشته باشی.

ثبت‌نام و شروع سرمایه‌گذاری

با‌توجه به این‌که اکثر اخباری که در طول روز به گوش ما میرسن خبرای خوبی نیستن، تحریریه آسان بیت کوین تصمیم گرفته که با انتشار روزانه یک خبرِ «واقعا خوب» حال شمارو هم کمی خوب بکنه. درضمن این خبر هیچ ربطی به حوزه ارز دیجیتال نداره...

خبر خوب برای متقاضیان وام / سقف وام افزایش یافت

title

حداکثر مجموع اصل تسهیلات خرد قابل پرداخت به هر مشتری در هر مؤسسه اعتباری به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد را ابلاغ کرد در این بخشنامه آمده است، از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظف هستند، تسهیلات خرد اعطایی را بر اساس شرایط، امتیاز اعتباری، رتبه اعتباری داخلی و سقف اعتبار مشتری در قالب قراردادهای فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک، مرابحه، جعاله و قرض‌الحسنه به مشتری پرداخت نماید.

مطالب مرتبط

خدادادی,استخراج ارز دیجیتال,رمزارز,توانیر,برق

خدادادی: مراکز استخراج ارز دیجیتال در ساعت‌های اوج مصرف خاموش می‌شوند

محمد خدادادی، مجری طرح تامین برق رمزارزها شرکت توانیر اعلام کرده است که مراکز استخراج رمزارز که از شبکه سراسری، تامین برق می‌شوند در ایام اوج مصرف (از جمله ساعت‌های اوج مصرف در شبانه‌روز) خاموش خواهند شد.

خبر - خیلی وقت پیش
بخشنامه,واردات,دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال,گمرک,ایران,داخلی,اظهارنامه وارداتی,ماینر

بخشنامه واردات دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال ابلاغ شد

طبق بخشنامه ابلاغ شده توسط گمرک ایران در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در اظهارنامه وارداتی اجباری شد. همچنین در این بخشنامه ذکر شده است که دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال شمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی هستند و بنابراین واردات ماینرهای با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

خبر - خیلی وقت پیش
قالیباف,رمزارز,ارز دیجیتال,استخراج ارز دیجیتال,استخراج,رمزدارایی,بانک مرکزی,مجوز,بیت کوین,داخلی

قالیباف: هرگونه فعالیت مربوط به استخراج رمزدارایی، نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی است

رییس مجلس در واکنش به مصوبه دولت با موضوع آیین‌نامه استخراج رمزدارایی‌ها اعلام کرد هرگونه فعالیت مربوط به استخراج رمزدارایی نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی است.

خبر - خیلی وقت پیش
روسیه,ماینینگ,استخراج ارز دیجیتال,بوریاتیا,سیبری,مالیات,یارانه

روسیه مرکز ماینینگ جدیدی به ارزش ۱۲.۳ میلیون دلار را در ماه‌های آینده راه‌اندازی می‌کند

روسیه به دنبال راه‌اندازی یک مرکز استخراج ارز دیجیتال جدید به ارزش بیش از ۱۲.۳ میلیون دلار در ماه‌های آینده است. گزارش‌های موجود نشان می‌دهد که این مرکز در بوریاتیا و در شرق سیبری ساخته می‌شود. مرکز مذکور احتمالاً ۳۰,۰۰۰ دستگاه ماینینگ با توان مصرفی ۱۰۰ مگاوات خواهد داشت. هزینه‌های آن نیز از طریق سازوکارهای حمایتی مختلف دولتی، از جمله معافیت از مالیات زمین و دارایی و کاهش مالیات بر درآمد، پرداخت می‌شود.

خبر - خیلی وقت پیش
کانسنسیس,اخراج,متامسک,کوین دسک,کیف پول ارز دیجیتال

کانسنسیس احتمالاً بیش از ۱۰۰ کارمند خود را اخراج خواهد کرد

کوین دسک به نقل از یک فرد آگاه گزارش داده است که کانسنسیس، توسعه‌دهنده کیف پول ارز دیجیتال متامسک قصد دارد بیش از ۱۰۰ کارمند خود را اخراج کند.

خبر - خیلی وقت پیش
صرافی‌های ارز دیجیتالی,داخلی,فراجا,محدودیت‌

باز هم محدودیت‌های جدید برای صرافی‌های ارز دیجیتالی؛ این بار توسط فراجا!

بنا بر داده‌های منتشرشده، با توجه به تعلل نهاد تنظیم‌گر، فراجا (فرماندهی انتظامی کشور) الزامات فعالیت صرافی‌های ارزدیجیتالی را طی سندی پیش‌نویس و تدوین کرده و با فعالان این حوزه به اشتراک گذاشته است. فرمانده انتظامی کشور از صرافی‌ها خواسته که ضمن مطالعه این سند، نظرات خود را اعلام کنند تا نهایی و رفع ابهام گردد و پس از آن به منزله چارچوب فعالیت تلقی شود.

خبر - خیلی وقت پیش
حجم معاملات,صرافی‌های ارز دیجیتال,بیت کوین

حجم معاملات ماهانه صرافی‌های ارز دیجیتال به پایین‌ترین سطح خود در ۲ سال گذشته رسید

حجم معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال در طول ماه دسامبر (آذر) با کاهشی ۴۷.۶درصدی نسبت به نوامبر ۲۰۲۲ (آبان) به ۳۵۲.۶میلیارد دلار سقوط کرد. این رقم پایین‌ترین حجم معاملات ماهانه صرافی‌ها از دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) تاکنون است. در آن زمان بیت کوین با قیمتی حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار خریدوفروش می‌شد.

خبر - خیلی وقت پیش
محدودیت,صرافی‌های ارز دیجیتالی,ایران,داخلی,سقف واریز,درگاه پرداخت

فوری: اعمال محدودیت جدید برای صرافی‌های ارز دیجیتالی در ایران!

براساس اعلام برخی پرداخت‌یارها؛ سقف واریز از درگاه پرداخت پلتفرم‌های ارز دیجیتالی (صرافی ها) از هر کد ملی در شبانه روز ۲۵ میلیون تومان است.

خبر - خیلی وقت پیش
مجوز,استخراج ارز دیجیتال,مزارع استخراج ارز دیجیتال

صدور مجوز استخراج ارز دیجیتال با تصویب دولت از سر گرفته شد

سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد هیات دولت قانون استخراج ارزهای دیجیتال را به تصویب رساند. با این مصوبه فرآیند صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری مزارع استخراج ارز دیجیتال از سر گرفته شده است. ضمن اینکه از این پس ارزهای دیجیتال استخراج‌شده می‌توانند برای واردات استفاده شوند.

خبر - خیلی وقت پیش